από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 

Χρ. Ξηρός:Απέδρασε παραβιάζοντας τους όρους της αδείας του

Για «πολιτική στάση» κάνει λόγο ο δικηγόρος του Φρ. Ραγκούσης
 Χρ. Ξηρός:Απέδρασε παραβιάζοντας τους όρους της αδείας του
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Συναγερμός έχει σημάνει στην αστυνομία, καθώς ο καταδικασμένος για τη 17Νοέμβρη Χριστόδουλος Ξηρός δεν έδωσε το παρών στο αστυνομικό τμήμα Καλλικράτειας στη Χαλκιδική, χθες Δευτέρα, ενώ βρίσκεται σε 9ημερη άδεια λόγω των εορτών.

Η άδεια του Χριστόδουλου Ξηρού ολοκληρώνεται αύριο, Τετάρτη, ωστόσο σύμφωνα με τους όρους της άδειάς του οφείλει να δίνει το παρών στο αστυνομικό τμήμα κάθε μέρα.

Ο δικηγόρος του κ. Φραγκίσκος Ραγκούσης αναφερόμενος στην εξαφάνιση του εντολέα του είπε πως πρόκειται για «πολιτική στάση, συνεπή με την επαναστατική δράση του».

Ο κ. Ραγκούσης δήλωσε: «Δεν είχα επικοινωνία μαζί του, ωστόσο η μακροχρόνια σχέση μας, μου επιτρέπει να πω πως πρόκειται για πολιτική απόφαση, απόλυτα συνεπή με την επαναστατική του δράση».

«Ήταν συνεπής με τα πιστεύω του», συμπλήρωσε ο κ. Ραγκούσης. «Σήμερα ζούμε, σήμερα μαχόμεθα», προσέθεσε.

Σε ερώτηση εάν αυτό σημαίνει ότι αποφάσισε να αποδράσει, ο δικηγόρος του Χρ.Ξηρού απάντησε θετικά και έκανε λόγο για «κάποια αιτήματα που υπάρχουν σήμερα, που ίσως τον οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση».

Η αστυνομία έχει αρχίσει εντατικές έρευνες στη Χαλκιδική και τη Θεσσαλονίκη για τον εντοπισμό του Χριστόδουλου Ξηρού.

Παράλληλα, δρακόντεια μέτρα ασφαλείας έχουν ληφθεί στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας, όπου μεταφέρθηκε σήμερα τα ξημερώματα ο Σάββας Ξηρός, καθώς η κατάσταση της υγείας του έχει επιδεινωθεί σημαντικά.

Την αντίδραση της Ενωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Λάρισας έχουν προκαλέσει τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας που έχουν ληφθεί για τη φύλαξη του Σάββα Ξηρού.

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε η Ενωση, ανήμερα των Θεοφανείων, με τίτλο «Φρούρηση κρατουμένου ειδικής κατηγορίας στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας» με παραλήπτες τον Αστυνομικό Διευθυντή Λάρισας και το Αρχηγείο της ΕΛΑΣ αναφέρεται ότι: «Σύμφωνα με διαταγή που εξέδωσε η Α.Δ. Λάρισας, σε καθημερινή βάση δεκάδες συνάδελφοι θα απασχολούνται με τη φύλαξη του. Το επιχειρησιακό σχέδιο της εν λόγω διαταγής δε πρόκειται να το σχολιάσουμε. Αυτό καλύτερα ας το πράξουν οι διοικητές των υπηρεσιών, οι οποίες πλέον αδυνατούν να εκτελέσουν έστω και τις βασικές λειτουργίες τους».

Όπως σημειώνεται στα μέτρα θα συμμετέχουν όλοι οι διαθέσιμοι αστυνομικοί ενδεχομένως κι όσοι βρίσκονται σε ρεπό και παράλληλα διατάχθηκαν οι άντρες της ομάδας Ζ να εκτελούν καθημερινά 8ωρες βάρδιες. Ταυτόχρονα οι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι των αστυνομικών τονίζουν πως συνάδελφοι τους από περιφερειακά αστυνομικά τμήματα διατάχθηκαν να εκτελούν υπηρεσία στο νοσοκομείο ακόμα και ως διμοιρία των ΜΑΤ.


Τόσο ο Χριστόδουλος Ξηρός όσο και ο Σάββας Ξηρός είναι κρατούμενοι στις φυλακές Κορυδαλλού. 

Ο Χριστόδουλος Ξηρός έχει λάβει και κατά το παρελθόν ολιγοήμερη άδεια εξόδου από τη φυλακή, χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Η δήλωση του υπουργού Δικαιοσύνης


Στην επανεξέταση του όλου νομοθετικού πλαισίου χορήγησης αδειών σε κατάδικους, και ειδικά σε όσους εκτίουν ποινές για τρομοκρατικές ενέργειες, δεσμεύεται ότι θα προχωρήσει ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Χαράλαμπος Αθανασίου, με αφορμή τη μη εμφάνιση του κρατουμένου Χριστόδουλου Ξηρού στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του _ κατά τη διάρκεια άδειας που είχε λάβει από το αρμόδιο Συμβούλιο του Καταστήματος Κράτησης Κορυδαλλού.

«Το ευεργέτημα  της άδειας των κρατουμένων, που προβλέπεται από τους ευρωπαϊκούς  σωφρονιστικούς κανόνες και τον Σωφρονιστικό Κώδικά μας,  δεν μπορεί να μετατρέπεται σε μέσο αμφισβήτησης των θεσμών της χώρας και  υπονόμευσης της αντεγκληματικής πολιτικής της», δήλωσε χαρακτηριστικά ο υπουργός.

«Επανεξετάζουμε το όλο νομοθετικό πλαίσιο  χορήγησης αδειών σε κατάδικους και ειδικά της συγκεκριμένης κατηγορίας κρατουμένων».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κεδίκογλου: Οι τρομοκράτες να μην αντιμετωπίζονται όπως οι άλλοι  
Τους «καθοδηγητές» της απόδρασης Χριστόδουλου Ξηρού ψάχνει η ΕΛ.ΑΣ 
Επανεξετάζεται το νομοθετικό πλαίσιο χορήγησης αδειών σε κατάδικους 
Πρωτοχρονιάτικο πάρτι Χρ. Ξηρού με τους «Πυρήνες» στον Κορυδαλλό 
«Αχτίδα φωτός» στις έρευνες της ΕΛ.ΑΣ. για τον Χρ. Ξηρό 
Κρατούμενοι καταγγέλλουν ότι οι «Πυρήνες» τους απειλούν με απομόνωση 
Ενταση κυβέρνησης - αξιωματικής αντιπολίτευσης για την τρομοκρατία 
Βενιζέλος: Η φυγή του Χριστόδουλου Ξηρού υπήρξε ένα ατυχέστατο γεγονός 
ΗΠΑ: Πιάστε τον Ξηρό και φέρτε τον πίσω στη φυλακή 
Θα επανεξεταστούν προφυλακίσεις και περιοριστικοί όροι  
Tovima.gr αποκαλύπτει τη δικογραφία για το ρεβεγιόν Ξηρού 
Προφυλακιστέοι οι δύο φερόμενοι ως συνεργοί του Χρ. Ξηρού 
«Πυρήνες της Φωτιάς» εναντίον Χριστόδουλου Ξηρού 
Σύλληψη 36χρονης για την υπόθεση Ξηρού 
 
 
σχόλια (163)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Kαι μετά σου λένε έχουμε ανεργία!! | 20/01/2014 18:46
    Μα ποια ανεργία; τους πιάνουμε, τους φυλακίζουμε, τους ελευθερώνουμε, για να τους ξαναπιάσουμε να τους ξαναφυλακίσουμε να τους ξανα αφήσουμε ελεύθερους! Till doom's day! Ανεργία στο μηδέν!
    Η χώρα ΜαΪμού
    απάντηση10
     
     
     
    Ελλάς | 10/01/2014 14:34
    το μεγαλείο σου. Συμφωνώ ότι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν δικαιώματα και να τηρούνται. Αλλά βρε σούργελα, δίνετε άδεια σε τρομοκράτη καταδικασμένο εξάκις σε ισόβεια???? Ε, καλά να πάθετε!!! Κι άμα τον βρείτε να μου περάσετε στη μύτη χαλκά αρκουδιάρικο.
    ειρήνη
    απάντηση95
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δικηγόρος-Σούργελο! | 09/01/2014 01:59
    Άκουγα τον δικηγόρο του και νόμιζα ότι μιλάει για κάποιον "επαναστάτη" και όχι για κάποιον ΔΟΛΟΦΟΝΟ... Ρε μεγάλε, αν σε σκοτώσω, επειδή διαφωνώ μαζί σου, θα είμαι κι εγώ Επαναστάτης;;;
    Ζούμε την απόλυτη παράνοια!
    απάντηση109
     
     
    !! | 08/01/2014 20:33
    Έπρεπε νά τού δίνατε άδεια γιά τήν Κουάλα Λουμπούρ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση72
     
     
    Θα γυρίσει μόνος του | 08/01/2014 19:21
    Οποτε πιάνει πάτο η δικομματική (στις δημοσκοπήσεις) εμφανίζονται τρανταχτές υποθέσεις ή σενάρια βιας - τρομοκρατίας κλπ ή και "πραγματικά" περιστατικά βίας ώστε να χρεωθεί την "αριστερή" τρομοκρατία ο ΣΥΡΙΖΑ και να αντιστραφούν οι τάσεις. Τυχαίο? δεν νομίζω
    Leon
    απάντηση85
     
     
    εκτος νομου | 08/01/2014 05:42
    σε οποιαδηποτε αλλη χωρα..πρωτον δεν θα εδιναν αδειες σε δολοφονους ακροαριστερους τρομοκρατες...δευτερον...θα εβαζαν στη μπουζου τον δικηγοριδκο του τρομοκρατη για τις δηλωσεις του γιατι επικροτει την τρομοκρατια...τριτον σκεφτεστε εαν αυτοι οι ανεγκεφαλοι σκοτωσουν κανενα γερμανο η αμερικανο πρεσβη τι ξεφτυλα εχει να γινει???ρεζιλι σε ολη την γη!ποιοι χρηματοδοτουν τους τρομοκρατες??υπαρζει πολιτικο κομμα που τους στηριζει νμικα,οικονομικα και ηθικα??βρειτε το και δικαστε το!!εκτος νομου τωρα οποια κομματα υποστηριζουν την τρομοκρατια...προς τι τοση βιασυνη να αποδρασουν??ουτως η αλλως πολυ πιθανο με κυβερνσηη συριζα,οι τρομοκρατες να αποφυλακιζονταν με συνταξη και τιμες ηρωα..δυστυχως
    γιωργος
    απάντηση2625
     
     
    Ο Αβερελ Νταλτον | 07/01/2014 21:43
    .. μονος του ειναι ακινδυνος. Ειναι το εκτελεστικο και οχι το θεωριτικο κομματι της οργανωσης
    Πρεσβης Αμερικανικης Πρεσβιας
    απάντηση1017
     
     
    Τι ειδε ο τρομοκρατης; | 07/01/2014 20:15
    Πιθανως να ηταν στην Αραχωβα τη παραμονη των Φωτων και να υπεστει σοκ απο την προτωτυπη αντισταση των Ε λληνων εναντιον των μνημονιων!Τοσο κοσμο ειχαν να δουν στην Αραχωβα απο την χρυση εποχη του Κωστακη!!!
    Araxovitis44
    απάντηση242
     
     
    Απόδραση ???. | 07/01/2014 19:04
    Τη περίπτωση να εμφανιστεί αύριο (σκασμένος στα γέλια) που λήγει η άδεια του, τη σκέφτεται κανείς ?.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση366
     
     
    Η χώρα ΜαΪμού στις δόξες της! | 07/01/2014 18:47
    Ξεπεράσαμε κάθε τριτοκοσμική, τεταρτοκοσμική, άθλια, γελοία, τιποτένια χώρα! Επιτέλους γίνακε Number 1 από το τέλος! Καταργείστε τη Δικαιοσύνη εντελώς, είναι ανάξια! Κλείστε το το μαγαζί! Τελείωσε!
    Περίγελος
    απάντηση316
     
     
    ΔΕΝΔΙΑ Η ΧΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ! | 07/01/2014 18:23
    Δένδια, με τις ανόητες κινήσεις που έκανες να φυλακίσεις βουλευτές και οπαδούς της ΧΑ, ενεργώντας με κατάφωρα αντισυνταγματικό τρόπο, με τις ευλογίες Σαμαρά, επιτρέποντας σε καταδικασμένους αριστερούς δολοφόνους τρομοκράτες να "δραπετεύουν" δήθεν, μαζί με το ανύπαρκτο υπουργείο "δικαιοσύνης" ανέβασες τα ποσοστά της ΧΑ ακόμη περισσότερο. Κατάφερες το τελειωτικό κτύπημα στην ΝΔ. Αν θέλεις να σώσεις τα προσχήμaτα ζήτα την βοήθεια της Ιντερπόλ και άλλων σχετικών. Σε μία χώρα 10 εκατομμυρίων οι κλουζώ της αντιτρομοκρατικής και αστυνομίας δεν μπορούν να βρούν εκλεκτικά μόνο τους αριστερούς τρομοκράτες, όπως τον Μαζιώτη. Θα πάς στην ιστορία σαν ένας δεξιούλης υποχείριο της αριστεράς.
    Χώρα Μπανανία
    απάντηση1614
     
     
     
    "ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΥΝΤΕΣ" ΝΟΜΙΚΟΙ | 07/01/2014 17:58
    Όλα τα... "λεφτά" είναι η δήλωση του Ραγκούση,ότι "...η πράξη του-η αποδραση δηλαδή- είναι συνεπής με τα πιστεύω του..." Υπάρχει μήπως ευθεία γραμμή,στη νομική υποστήριξη, μεταξύ ποινικών και τρομοκρατών?Τυχαίο είναι ότι ο Ραγκούσης του έχει αναλάβει εργολαβικά?
    Ροζα Λουξενμπουργκ
    απάντηση6024
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θα ξαναγυρίσει; | 07/01/2014 16:31
    Για την επιστροφή του θα αποφασίσει ΣΥΡΙΖΑ και η πολιτική ομάδα που τον θέλει ελεύθερο; Ο δικηγόρος του από ποιόν πληρώνεται; Η εγκληματική οργάνωση που ανήκουν από ποιόν διευθύνετε;
    Paparas
    απάντηση5933
     
     
    έπραξε άριστα ο Ξερός! | 07/01/2014 16:30
    Καλά να τους κάνει με τέτοια μυαλά που κουμαντάρουν οι άχρηστοι......
    Σάκης
    απάντηση7012
     
     
     
    Ο ΔΕΝΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟΥΡΓΟΣ; | 07/01/2014 16:17
    Αναλάβαμε την Προεδρία της Ευρωπαικής 'Ενωσης και ξεκινήσαμε καλά, με τη δραπέτευση τρομοκράτη της 17Ν. Αραγε, το γνωρίζουν αυτό οι της ΕΕ; Είναι τόσο σοβαρό αυό που συνέβη και αναρωτιέμαι θα παραιτηθεί ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης; Εχουν καταλάβει στη Κυβέρνηση ότι πρόκειται για γκάφα ολκής, αποτέλεσμα ανυπέρβλητης και επικίνδυνης βλακείας και ανικανότητας; Εχει πέσει σύρμα να περάσει η είδηση με όσο ψιλότερα γράμματα γίνεται για να μη δημιουργηθεί σοβαρό πολιτικό θέμα, κυρίως σε ευρωπαικό επίπεδο. Σε αυτή τη χώρα ειναι βέβαιο ότι δεν θα πλήξουμε από βεριεστημάρα!
    ΚΔ
    απάντηση5924
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    οταν ψαχνεις βρισκεις | 07/01/2014 16:03
    καποια στιγμη θα επρεπε να ελεγχθουν αυτοι οι δικαστικοι που αφηνουν εξω τρομοκρατες , δεν θα το θεωρουσα παραξενο να βρεθουν δικαστικοι με σχεσεις με ακρα αριστερα καθως και την συστημικη αριστερα ... εκτος απο τους τρομοκρατες εγω θυμαμαι οτι τον γιο του Βουτση βουλευτη του ΣΥΡΙΖΑ που ειχαν πιασει για ενοπλες ληστειες του ειχαν ριξει 8 χρονια και βγηκε στα 2 , και δεν νομιζω οτι ηταν επειδη ηταν καλο παιδι αφου οπως διαβαζα συμμετειχε και σε καποιες εξεγερσουλες στις φυλακες ... καθολου παραξενο δεν θα μου φαινοταν ... παντως το κρατος ειναι μπανανια για πλακα και θελουν και προεδριες οι φυλαρχοι να βγουνε φωτογραφιες
    Ανώνυμος / η
    απάντηση5039
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ | 07/01/2014 15:41
    φαινονται ποιοι ειναι οι αληθινοι επαναστατες..οχι σαν τα παιδακια τα χρυσα αβγουλακια που ο αριος μελαμψος Αρχηγος τους τα αδειαζει ενα ενα οταν κανουν τη στραβη.οι συνομωσιολογοι που ποσταρουν να κοιταξουν στο καθρεφτη τους να δουν ποιοι συνεργαζονται με το συστημα.(ο ΚΥΠατζης Αρχηγος,στρατιωτικοι,μητροπολιτες,αξιωματικοι της ελασ,μεγαλοβιομηχανοι.)
    liosia
    απάντηση4638
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κράτος-καραγκιόζης | 07/01/2014 15:35
    Οι άδειες σε βαρυποινήτες και τρομοκράτες είναι το αστείο του αιώνα. Δικαιοσύνη για τα πανηγύρια-κράτος για τα πανηγύρια. Από το ένα φιάσκο στο άλλο και δεν ιδρώνει το αυτί κανενός. Ούτε πολιτικών, ούτε δικαστικών, ούτε διακεκριμένων (;;;) καθηγητών νομικής.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση7436
     
     
     
    ΠΙΣΩ ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ | 07/01/2014 15:30
    Δεν μας έφταναν οι μνημονιακοί εθελόδουλοι καρπαζοεισπράχτορες, έχουμε και τους γερμανοτσολιάδες που τολμάνε να βάζουν στο ίδιο σακί, τους νεάερνταλ μπράβους βουλευτές τους με τον κοσμο που αγωνίζεται ενάντια στο καθεστώς. Φασιστάκια, είστε φυλακή γιατί υπερβήκατε τα όρια που σας είχε θέσει το Βαθύ Ελληνικό Κράτος που πιστά υπηρετείτε και για κανένα άλλο λόγο Οι αναρχικοί και οι κομμουνιστές ένοπλοι αντάρτες είναι φυλακή γιατί είναι απέναντι στο Κράτος αυτό ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΕ ΞΗΡΕ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
    ΦΑΣΙΣΤΕΣ, ΗΡΘΑΜΕ
    απάντηση5985
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-