Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014
 
 

Πατέρας δύο παιδιών, εργάτης στην ιχθυόσκαλα ο ακροδεξιός Γ. Ρουπακιάς

Ποιος είναι ο δράστης του φονικού στο Κερατσίνι - Συνελήφθη και η σύζυγος του δράστη - Θα απολογηθεί το Σάββατο
 Πατέρας δύο παιδιών, εργάτης στην ιχθυόσκαλα ο ακροδεξιός Γ. Ρουπακιάς
Λίγα λουλούδια στο σημείο της δολοφονίας του 34χρονου Π. Φύσσα στο Κερατσίνι (EUROKINISI/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Επισκεπτόμουν τα γραφεία της Χρυσής Αυγής πέντε ως δέκα φορές τον μήνα. Δεν ήμουν όμως μέλος της. Όταν βγήκα από την καφετέρια και πήγα προς το αυτοκίνητό μου, με περικύκλωσαν πολλά άτομα κι έβγαλα το μαχαίρι για να αμυνθώ...»

Αυτός ήταν ο ισχυρισμός του 45χρονου ακροδεξιού Γιώργου Ρουπακιά, δράστη της δολοφονίας του 34χρονου Παύλου Φύσσα τα ξημερώματα στο Κερατσίνι. Ο 45χρονος που διέμενε στην οδό Βρυούλων στη Νίκαια είναι πατέρας δύο παιδιών.

Εργαζόταν στην ιχθυόσκαλα Κερατσινίου ως υπάλληλος σε ιχθυοπωλεία που ανήκαν σε συγγενείς του. Προσφάτως εργαζόταν σε εταιρεία πετρελαιοειδών ως οδηγός βυτιοφόρου που έκανε διανομές σε τουριστικά νησιά.

Συγγενικά του πρόσωπα ανέφεραν στο «Βήμα» ότι «δεν θέλουν να έχουν καμιά σχέση μαζί του». Γείτονές του στη Νίκαια μιλούν για «έναν άνθρωπο χαμηλών τόνων που έλειπε μεγάλο χρονικό διάστημα από το σπίτι του λόγω της εργασίας του».

Σύμφωνα με τα πρώτα δεδομένα δεν είχε απασχολήσει ποτέ την ΕΛ.ΑΣ. για οποιοδήποτε αδίκημα. Ωστόσο σύμφωνα με άλλες πηγές ο 45χρονος είχε και παλαιότερα διαπληκτισμό με τον 34χρονο ενώ εξετάζεται το ενδεχόμενο να είχε πρωτοστατήσει σε πρόσφατες επιθέσεις ακροδεξιών στην περιοχή του Κερατσινίου.

Το Σάββατο θα απολογηθεί ο 45χρονος για τη δολοφονία στο Κερατσίνι

Προθεσμία για να απολογηθεί στις 9 το πρωί του Σαββάτου, έλαβε ο 45χρονος δράστης της δολοφονικής επίθεσης με μαχαίρι εναντίον του 34χρονου Παύλου Φύσσα στο Κερατσίνι.

Ο 45χρονος, ο οποίος έχει ομολογήσει την πράξη του, κατηγορείται για ανθρωποκτονία από πρόθεση και για παράβαση του νόμου περί όπλων.

Οι τρεις υπόλοιποι συλληφθέντες, η σύζυγος του δράστη, μία γυναίκα που φέρεται ως συγγενικό πρόσωπο και ο υπεύθυνος της τοπικής οργάνωσης της Χρυσής Αυγής του Πειραιά, που τους βαρύνουν κατηγορίες πλημμεληματικού χαρακτήρα, αναμένεται να απολογηθούν το απόγευμα της Πέμπτης, στις 3.

Οι δυο γυναίκες κατηγορούνται για ψευδορκία και για απόκρυψη στοιχείων, ενώ ο υπεύθυνος της τοπικής οργάνωσης της Χρυσής Αυγής στον Πειραιά κατηγορείται για παράβαση του νόμου περί όπλων.

Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια έρευνας από την αστυνομία στα γραφεία της Χρυσής Αυγής στον Πειραιά βρέθηκε ένα πτυσσόμενο γκλομπ.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Χρυσαυγίτης ο δράστης της δολοφονίας του 34χρονου αντιφασίστα στην Αμφιάλη 
Σκέψεις στην κυβέρνηση να τεθεί εκτός νόμου η Χρυσή Αυγή 
Βουλή: Κατακραυγή των κομμάτων κατά της Χρυσής Αυγής 
Τσίπρας: Βρισκόμαστε μπροστά σε σχέδιο αποσταθεροποίησης 
Κουβέλης: «Μέτωπο κατά των δολοφόνων νεοναζιστών» 
Λαζαρίδης:Οχι μόνο η Χ.Α. αλλά και η Κωνσταντοπούλου ευτελίζει τη Βουλή 
Nίκος Δένδιας: «Να αποκηρύξουμε τη βία» 
Χιλιάδες στη διαδήλωση της Αμφιάλης για τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα 
«Τα έκανε όλα για το χαρτζιλίκι της Χρυσής Αυγής» 
ΕΚΑΒ: Διευκρινίσεις για τον χρόνο άφιξης ασθενοφόρου στο Κερατσίνι 
Βουλή: Εντονη αντιπαράθεση Λαζαρίδη - Κωνσταντοπούλου 
Διεθνή ΜΜΕ: «Αυξάνεται η λαϊκή οργή μετά τη δολοφονία Φύσσα» 
Ο θάνατος ενός αντιφασίστα 
Στις φυλακές Μαλανδρίνου μεταφέρεται ο Γ.Ρουπακιάς 
Λαθραία τσιγάρα βρέθηκαν στο Αστυνομικό Τμήμα Νίκαιας 
Γ. Ρουπακιάς: Προφυλακιστέος για ένταξη σε εγκληματική οργάνωση 
Απολογία 11 ωρών από τον δολοφόνο του Παύλου Φύσσα  
 
 
σχόλια (123)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Τί έγινε ρε παιδιά;;; | 24/09/2013 06:42
    Μόλις ΤΩΡΑ μαθαίνω για τα κεθέκαστα! Και βλέπω μια κινητοποίηση πρωτοφανή. Ούτε για τη 17 Νοέμβρη τόσος ντόρος... Πώς μας παίζει το σύστημα έτσι; Τόσες δολοφονίες γίνονται κάθε μέρα αλλά έτσι δεν προβάλλονται. Δημαγωγοί. Το νου σας.
    Έξω από το πανηγύρι
    απάντηση16
     
     
     
    Λυπαμαι το νεο που δολοφονηθηκε και επισης λυπαμαι τον ηλιθιο δολοφονο του | 19/09/2013 18:52
    Δεν ξερω αν καποιος τον εβαλε να τον σκοτωσει (οπως ισχυριζονται οι δημοσιογραφοι και οι αριστεροι) 'η αν υπηρχε μια αντιδικια 'η η κακια η ωρα. Οτι και να ηταν ομως, σκοτωθηκε ενας νεος ανθρωπος και θα χασουν για μια ζωη (πισω απο τα καγκελα) 2 μικρα παιδια τον πατερα τους. Οπως καθε εγκλημα, ηταν και αυτο το πιο ηλιθιο πραγμα στο κοσμο που κατεστρεψε την ζωη τοσων ανθρωπων.
    Σπυρος
    απάντηση205
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    μια ερώτηση | 19/09/2013 15:31
    εσείς που γράφετε σχόλια υπέρ της Χρυσής Αυγής , παίρνετε τουλάχιστον κανα χαρτζιλίκι σαν τον Ρουπακιά ?
    να ξεβρωμίσει ο τόπος
    απάντηση3516
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΑΙΔΙΑ | 19/09/2013 14:43
    ΜΕ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗ. ΜΗΠΩΣ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ Η ΠΡΟΝΟΙΑ? ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ.
    ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙΑΔΑΣ
    απάντηση2524
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aisxos!!!!!!!Kai Mavrila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | 19/09/2013 13:31
    Aisxos Kai mavrila eine i Ellada simera. Kairos eine na petaksoune ekso APO tin vouli aftous tous fasistes.Afto to kalo pedi na fai kammia 20 eti filaki.Exoume gini pali kakisti diafimisi solon ton Kosmo.
    Basil
    απάντηση184
     
     
    λούμπεν προλεταριάτο | 19/09/2013 13:12
    αυτό είναι το λεγόμενο "λούμπεν προλρταριάτο";;;;;
    K.A.
    απάντηση83
     
     
     
    τα εγκλήματα είναι εγκλήματα απο όπου κι αν προέρχονται | 19/09/2013 12:23
    Ως μάνα τα συληπητήρια μου στην οικογένεια Φύσσα. Εκφράζω την θλίψη μου επίσης για τα ορφανά του δράστη. Η Ελλαδα του χθές πάλι στο προσκηνιο με εθνικό σπαραγμό και οι βουλευτες στην βουλή μας εκτος τοπου και χρονου, ιστορία δεν εχουν διαβάσει. Το κακό είναι οτι γενικα δε διαβάζουν, ας ρωτήσουν τουλάχιστον κανενα θείο οποιασδήποτε παραταξης, τα εγκλήματα είναι εγκλήματα απο όπου κι αν προέρχονται και το αποτέλεσμα ορφανά, πονος και μίσος
    Νοικοκυρούλα
    απάντηση272
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    BRAVO | 19/09/2013 10:51
    STIN ASTINOMIA POU TON SYNELAVE TOSO GRIGORA . APORO OMOS GIATI OI DOLOFONOI STIN MARFIN DEN EXOUNE AKOMH SYLIFTHI PIOS TOUS PROSTATEBI ;;;; GIA NA IMASTE PIO AKSIOPISTOI
    ARISTEROS
    απάντηση2716
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Απορώ | 19/09/2013 08:28
    Απορώ και εξίσταμαι πως υπάρχουν ατομα που σχολιάζουν και δίδουν δικαιολογίες σε ένα κοινό δολοφόνο. Οποιος διακατέχεται από κοινή λογική αυτό πρέπει να το καταλαβαίνει. Οποιο και αν είναι το πολιτικό πιστεύω του καθ΄ ενός από εμάς, που είμαστε Ελληνες, εμείς και μόνο εμείς από παράδοση, από σεβασμό στους προγόνους, πρέπει να σεβόμαστε την ανθρώπινη ζωή, την ανθρώπινη ψυχή και την ελεύθερη σκέψη. Ο δράστης που δεν έχει το δικαίωμα να φέρει το επίθετο άνθρωπος δύο μόνο πράγματα μπορεί να είναι : ή ψυχοπαθής ή φανατικό τέρας. Δεν γίνεται να πέρνεις μια εντολή και να πηγαίνεις να σκοτώνεις ένα άγνωστο άνθρωπο, παιδί κάποιων γονιών, ενω είσαι γονιός ο ίδιος.
    iris
    απάντηση2822
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    "επιλεκτικός" πόνος τών "αγωνιστών" - "αντιφασιστών" τών Εξαρχείων | 19/09/2013 07:01
    Νέα παιδιά ,αστυνομικοί τής ομάδας Δίας σκοτώθηκαν από κακοποιούς ή "γαζώθηκαν" έξω από αστυνομικά τμήματα από "αναρχοαυτόνομους" , "αντιφασίστες" , τύπου Μαζιώτη , νέοι αξιωματικοί τής πολεμικής αεροπορίας έπεσαν στό Αιγαίο ,αφήνοντας πίσω τους γυναίκες καί ανήλικα παιδιά.Οί "αγωνιστές" "αντιφασίστες" τό "βούλωναν" μεγαλοπρεπώς.Τώρα μέ τόν πιό σιχαμερό καί αηδιαστικό τρόπο προσπαθούν νά εκμεταλλευθούν πολιτικά τό θάνατο ενός αδικοχαμένου παλληκαριού στό Κερατσίνι.ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.
    αηδιαστικοί καί γελοίοι
    απάντηση5639
     
     
    ΚΑΙ?????TON ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΟΛΟΦΟΝΟ? | 19/09/2013 05:23
    ΚΑΙ?????ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ!!.ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ????????ΝΑ ΤΟΥ ΕΛΑΦΡΥΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ????
    ΤΗΕΟ
    απάντηση2933
     
     
    ασυγχώρητο νά δολοφονείται ένας νέος άνθρωπος-αλλά τό πιό σιχαμερό είναι ή προπαγάνδα τής αριστεράς | 19/09/2013 04:51
    Τραγικό καί ασυγχώρητο νά δολοφονείται ένας νέος άνθρωπος.Δέν υπάρχει ούτε δικαιολογία ούτε συγγνώμη γιά τέτοιες πράξεις.Αυτό είναι ξεκάθαρο.Αλλά εδώ διαφαίνεται ή σιχαμερή προπαγάνδα τής αριστεράς.Πού είσαστε κύριοι όταν άνθρωποι(μεταξύ τών οποίων μία έγκυος γυναίκα) κάηκαν ζωντανοί από τούς "αντιφασίστες" αναρχοαυτόνομους στό υποκατάστημα τής Marfin? Πού ήταν ή ευαισθησία σας όταν νέα παιδιά τής ομάδας "Δίας" εξετελέσθησαν έν ψυχρώ σέ κάποιο δρόμο στού Ρέντη?Κάνατε κανένα συλλαλητήριο όταν όλη ή Αθήνα καιγόταν από "αντιφασιστικές" συμμορίες?Σάς ξέφυγε έστω καί ένα δάκρυ όταν ό "αντιφασίστας" Μαζιώτης σκότωνε? Όχι βέβαια.Ή υποκριτική σιχαμερή σας ευαισθησία εμφανίζεται κατά "παραγγελίαν".
    κροκοδείλια δάκρυα τών "αντιφασιστών"
    απάντηση6429
     
     
    Ευρωπεοι... | 19/09/2013 04:27
    Φτου...φτου....να μην τον βασκανω. Τέλειος πιθηκος. Αν έχετε κότσια, εκτελεστικό απόσπασμα. Να δητε πόσοι πίθηκοι ακόμη θα κουνηθουν. Αλλα που τέτοια πράγματα εμείς; Είμαστε χώρα ευνομιας και πρώτα απο όλα Ευρωπεοι.......
    Μπαμπουν
    απάντηση1022
     
     
    Η τρομοκρατία των ΜΜΕ | 19/09/2013 02:13
    Αυτό μόνο εδώ στην Ελλάδα υπάρχει. Όποιος είναι αριστερός τα κανάλια των ζητοκραυγάζουν ενώ αν μάθουν ο,τι ψηφιζει ΧΑ βάζουν την τηβεννο του σκληρού δικαστή και σου ρίχνουν ανάθεμα λάσπη κ ψεύδη. Σας μάθαμε κονδυλοφόροι της διαπλοκής και του μαύρου χρήματος...δε σας πιστεύει πια ούτε ο παππούς με τη γιαγιά
    Bill
    απάντηση2630
     
     
    Πείτε το ποιηματάκι σας.... | 19/09/2013 02:07
    .....ναζι, νεοναζι, φασιστες και μουγκα. Δεν εχετε τι να πείτε και λετε τα ίδια....Δε σας άρεσαν οι δημοσκοπήσεις φαίνεται και τώρα όποιος εγκληματεί θα ελέγχεται αν έχει κομματικη ταυτότητα ΧΑ και θα στοχοποιεί το κίνημα, διαφορετικά αν ανήκει σε άλο κόμμα μούγκα...Δεν πιάνει. Ξύπνησε ο κόσμος
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2433
     
     
     
    tsiriza | 19/09/2013 00:43
    ενας αναρχικος ανθελληνας αεργος λιγοτερος...
    γιωργος
    απάντηση1767
    Απαντήσεις  6 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η γνωστή επωδός | 19/09/2013 00:41
    Δεν έχουμε μάθει τίποτα άλλο να λέμε σε μπλογκς και τηλεόραση...παρα μόνο Ναζή, ναζί, ναζοί ναζεί να ζεί, ναζύ , νεοναζί, φασιστες, Δε σας έχουν μάθει καλά την παπαγαλία ακόμα βρε απλυτοι αριστεροί?Κάντε κανά ιδιαίτερο ντε( και κανά μπάνιο αν γίνεται)...Αλλα όταν δεν έχεις να προσάψεις τίποτα στον άλλον, επαναλαμβάνεσαι και γελούν μαζί σου :-)
    Γιάννης
    απάντηση1731
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ti perimenate diladi? | 18/09/2013 23:42
    Ta hrysavgoula einai xyla apelekita, touvla pou den ta agkaliase i mana tous kai o pateras tous. Perasane apo tous xenous stous aristerous, seira ehoun oi omofylofiloi, oi ferontes makrian komi, oi kores sas pou forane mini foustes kai epontai osoi tous stravokoitaxoun. Ti perimenate? Epiheirimata kai kalous tropous?
    emigres
    απάντηση179
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αποβράσματα χειρίστου είδους | 18/09/2013 23:14
    Το θέμα είναι ότι αποβράσματα αυτού του τύπου αισθάνονται ότι γίνονται κάποιοι μέσα σε αυτό το ναζιστικό παρακρατικό μόρφωμα [δεν πρέπει να αποκαλούνται κόμμα ].Αισθάνονται ότι μπορούν να παίρνουν το σουγιά και να δρουν ανενόχλητοι
    Τσάγκλος
    απάντηση2210
     
-