από metereologos.gr
Σάββατο 24 Ιουνίου 2017
 

Επ. Μποργκ: «Το κάπνισμα βάρος για την ελληνική οικονομία»

«Το κάπνισμα μειώνει την παραγωγικότητα, αυτό τιμωρεί την οικονομία» της χώρας, πρόσθεσε
Επ. Μποργκ: «Το κάπνισμα βάρος για την ελληνική οικονομία»
Ο επίτροπος Τόνιο Μποργκ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο μεγάλος αριθμός των καπνιστών στην Ελλάδα είναι ένα βάρος για την οικονομία της χώρας, είπε ο Ευρωπαίος επίτροπος για την Υγεία Τόνιο Μποργκ, σε συνέντευξή του στο γερμανικό περιοδικό Wirtschaftswoche που θα κυκλοφορήσει τη Δευτέρα. 

«Θα επισκεφθώ προσεχώς την Ελλάδα, όπου το 40% των ανθρώπων καπνίζει. Είναι ένας παράγοντας κόστους, για τον οποίο πρέπει να μιλήσουμε», δήλωσε ο επίτροπος από τη Μάλτα.

«Το κάπνισμα μειώνει την παραγωγικότητα, αυτό τιμωρεί την οικονομία» της χώρας, πρόσθεσε, διευκρινίζοντας πως κατά μέσο όρο το 29% των κατοίκων της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι καπνιστές.

Ο Ευρωπαίος επίτροπος, που είναι αρμόδιος για την Υγεία από τις 28 Νοεμβρίου, απέρριψε το επιχείρημα σύμφωνα με το οποίο η κατανάλωση τσιγάρων αυξάνει κάθε χρόνο κατά πολλά δισεκατομμύρια ευρώ τα δημοσιονομικά έσοδα των κυβερνήσεων.

«Τα χρήματα που οι άνθρωποι δεν ξοδεύουν πια στα τσιγάρα θα χρησιμοποιηθούν για άλλα πράγματα. Η παγκόσμια κατανάλωση δεν θα μειωθεί», συνέχισε, προσθέτοντας πως, την ίδια στιγμή, οι εθνικοί λογαριασμοί θα ελαφρυνθούν από εκατομμύρια ευρώ που χρειάζονται για την ιατρική περίθαλψη των καπνιστών.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αυστηροί έλεγχοι για το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους  
Γιατροί-φαρμακοποιοί στη μάχη κατά του καπνίσματος  
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    δεν ειμαι καπνιστης αλλα αυτο το θεωρω φασιστικο! | 04/02/2013 14:48
    Δεν καπνιζω και ουτε μου αρεσει η 'παρεα' του τσιγαρου! Ομως αυτες οι θεωριες του politically correct αντικαπνιστικου μενους και ο πολεμος στους καπνιζοντες μου φαινονται λιγο φασισμος! Πλεον απαγορευουν το καπνισμα ακομη και σε ανοιχτους χωρους και βλεπω τωρα να επεκτεινεται η πολεμικη του αντικαπνιστικου μετωπου και σε ψυχοσωματικο 'καταναγκασμο'! Τι παει να πει 'αυτοι που καπνιζουν παραγουν λιγωτερο'? Μηπως ο κυριος Μποργκ εχει μπερδεψει την εργασια με τα σταλινικα γκουλαγκ και τα ναζιστικα στρατοπεδα εργασιας οπου το διαλλειμα για ενα τσιγαρο απαγορευοταν για να μην διακοπει η 18ωρη συνεχης καταναγκαστικη εργασια!?
    Σπυρος
    απάντηση134
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    no place to hide | 03/02/2013 23:57
    Καλό είναι να ξαναθυμηθούμε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται γιατί δεν βλέπω να εφαρμόζεται πουθενά ο νόμος. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία και τέρμα οι αμπελοφιλοσοφίες. Το τσιγάρο σκοτώνει και το κόστος για το σύστημα υγείας είναι μεγάλο. Το να σε αναγκάζουν να υφίστασαι κάτι που και σε ενοχλεί και σε βλάπτει επειδή σ΄αυτούς τους αρέσει, δεν είναι απλά φασισμός, είναι ο ορισμός του φασισμού. Δεν είδα όμως κανέναν από τους λαλίστατους για άλλα θέματα 'δημοκράτες' να διαμαρτύρεται,προφανώς καπνίζουν. Δέστε και τα ηλίθια σχόλια που ακολουθούν. Προκειμένου να δικαιολογήσουμε την εξάρτηση μας, ξεχνάμε τις πολυεθνικές, τα συμφέροντα που αλλού τα έχουμε ψωμοτύρι. Τέλος μηδενική ανοχή στο κάπνισμα.
    makis
    απάντηση86
     
     
    Μακάρι να είχε άδικο... | 03/02/2013 21:14
    Το πρόβλημα είναι οτι στο Ελλαδιστάν οπού ούτε ο αντικαπνιστικός νόμος δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αυτά που λέει είναι ψιλά γράμματα. Οι ιθαγενείς θεωρούν μαγκιά να πλουτίζουν τις καπνοβιομηχανίες δίνοντας το υστέρημα τους για μία δόση δηλητήριο και μια πιθανότητα στον καρκίνο. Εάν αυτό δεν είναι έλλειψη νοημοσύνης, δέν ξέρω τί είναι. Η μόνη πραγματική λύση είναι να πάει το πακέτο 10-15ευρώ. Όποιος θέλει να καπνίσει και να επιβαρύνει το σύστημα υγείας, τουλάχιστον ας συνεισφέρει στην περίθαλψη του. Αλλιώς ας αυτοκτονήσει με οικονομικότερο τρόπο.
    Keep calm and carry on
    απάντηση113
     
     
    ΑΜΑΝ | 03/02/2013 20:55
    <μαςεχουν απαυτωση με υο τσιγαρο. Ειπαμε κανει κακο. ΟΚ το εμπεδωσαμε. Αλλα μας αρσει να το καπνιζουμε. Δικαιωμα μας. ΟΚ οχι δημοσια. Στο σπιτι μας και στο αυτοκινητο μας. Και οι εξατμισεις κανουν κακο, ειδικα τα αμολυβδα που κυκλοφορουν με ληγμενο καταλυτη, ειναι σκετο Αουσβιτς. Και τα ξυλα τα εμπλουτισμενα με χημικα οταν καιγονται στο τζακι σκοτωνουν. Αλλα δεν ειδα κανεναν να το κανει θεμα οπως το τσιγαρο. Αμαν πια.
    Α.Λ.
    απάντηση64
     
     
    σχολιο | 03/02/2013 19:25
    Και τα λεφτα που ξοδευονται για εξοπλισμούς και πολέμους θα μπορούσαν να θρέψουν τη μισή ανθρωπότητα !!..αν όχι παραπάνω.. Καλύτερα να ξεκινήσετε απο εκεί!!
    Eugenia
    απάντηση2813
     
     
     
    Αλκοολ ? | 03/02/2013 18:28
    Ενω οι ευρωπαιοι που ειναι σχεδον ολοι μεθυστακες ? Αυτο δεν μειωνει την παραγωγικοτητα τους ?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3016
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    εσυ τι θες? | 03/02/2013 18:10
    Επίσης κανουμε σεξ και αυτό επιβαρύνει επίσης την οικονομία γιατί μετά δεν μπορούμε να μαζέψουμε τα πόδια μας. Θες κάτι?
    V
    απάντηση2117
     
     
    Το καπνισμένο από τσιγάρα τσουκάλι | 03/02/2013 18:05
    Και καλά ρε φίλε. Γίνεται απεργία ψωρίς κάπνισμα; Κι γιατί πας στο καφενείο αν δεν καπνίζεις; Μετά. Όλα εκείνα τα μεγάλα και ωραία που λέμε - και μούλεγες πως όλ΄αυτά τα ωραία θάν δικά μας - και σώζουν τη χώρα δεκάκις την ημέρα, πως θα τα σκεφτείς και θα τα εκφράσεις χωρίς τσιγάρο; Κι εκείνοι που με το χάρο γίναν φίλοι, πως θα φύγουν χωρίς τσιγάρο, μάγκα μου; Εν τέλει ούτε ζεϊμπέκικο ξέρεις, ούτε τι λές, ξενέρωτε.
    2λάμδα
    απάντηση153
     
     
    κόψε κόψε κάτι θα μείνει | 03/02/2013 17:56
    και τα προφυλακτικά είναι παράγοντας κόστους. άσε που το σεξ δεν ευνοεί την παραγωγικότητα. ίσως πρέπει να το κόψουμε για να έρθουν ξένες επενδύσεις. θα διατηρήσουμε το δυνατότητα του αυτοερωτισμού ωστόσο ως κοινωνικό κεκτημένο.
    τσιγάρο, το φθηνότερο αντικαταθλιπτικό
    απάντηση179
     
     
    Δεν ιδρώνει το αυτί ... | 03/02/2013 17:45
    του κου Λοβέρδου, που ευτέλισε την προσπάθεια να πάψει τοο κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, κύριε επίτροπε. Το πρόβλημα έγκειται κυρίως στους Λοβέρδους και στη νοοτροπία που ενσαρκώνουν
    Π.Π.
    απάντηση124
     
     
    Έχει δίκιο... | 03/02/2013 17:28
    Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι οι καπνιστές υποχρούνται να κόψουν το κάπνισμα. Υποχρεούνται από σεβασμό προς τους μη καπνιστές να μην μολύνουν τους κλειστούς χώρους δημόσιας χρήσης. Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να πηγαίνουμε για ποτό σε ένα μπαρ και οι μη καπνιστές να καθόμαστε έξω, ενώ οι καπνιστές μέσα: ακριβώς το ανάποδο απ' ό,τι συμβαίνει σε άλλες χώρες. Η όλη υπόθεση θα ήταν για γέλια αν άνθρωποι σαν κι εμένα (άσθμα) τον φίλο μου Τ. (καρκίνο) δεν θέλαμε να έχουμε τα ίδια δικαιώματα και ευκαιρίες με τους συμπολίτες μας. Η πλειοψηφία των καπνιστών συμπολιτών μας αγνοούν επιδεικτικά τα δικαιώματά μας. Κρίμα. Η πολιτεία επίσης. Αυτό αποτελεί ατόπημα εις βάρος της δημόσιας υγείας.
    Ν.
    απάντηση404
     
     
    Δώσαμε το δικαίωμα στον καθένα | 03/02/2013 17:08
    να λέει το μακρύ του και το κοντό του για εμάς και τη χώρα.
    Markelos
    απάντηση1717
     
     
    Και οι τζιεροσαρμάδες επίσης | 03/02/2013 16:58
    Και τα παϊδάκια, που είναι λιπαρά, επίσης πειράζουν... Ας μας τα κόψουν όλα... Και το πολύ σεξ ίσως...
    Αλέξανδρος Αθ.
    απάντηση1814
     
     
    Πριν αρχίσουν οι καπνιστές να διαμαρτύρονται | 03/02/2013 15:31
    Οποιοσδήποτε εξετάσει ψύχραιμα όσα δήλωσε ο επίτροπος θα δει ότι είναι δυστυχώς αλήθεια. Και δεν είναι μόνο η παραγωγικότητα αλλά και η επιβάρυνση της υγείας του πληθυσμού αλλά και το κόστος σε ιατρικές εξετάσεις, περίθαλψη και φάρμακα που επιβαρύνουν τα ασφαλιστικά ταμεία. Ο ίδιος είμαι πρώην καπνιστής και μάλιστα υπερασπιζόμουν το κάπνισμα ως δικαίωμά μου με φανατισμό. Κάποτε όμως άκουσα από έναν νεότερο το εξής που με προβλημάτισε: και γιατί θα πρέπει εγώ να πληρώνω εισφορές για τα καρδιοαναπνευστικά προβλήματα που έχετε οι καπνιστές όταν μόνοι σας τα προκαλείτε; Ακραία ίσως θέση αλλά έχει μια λογική βάση. Τέλος πάντων, κατάφερα κάποια στιγμή και το έκοψα και η ζωή μου έγινε καλύτερη.
    Δάμων
    απάντηση557
     
     
    Εδώ που φτάσαμε | 03/02/2013 14:29
    Τα διάφορα μη εκλεγμένα φερέφωνα του χοντρού χρήματος μας λένε αδιάντροπα πως ο ρόλος του υπηκόου είναι η υποταγή και η παραγωγή. Οτιδήποτε δεν παράγει ή θεωρείται πως μειώνει την παραγωγικότητα είναι ανεπίτρεπτο! Αφού τπυς επιτρέπουμε να μα λένε τέτοια πράγματα καλά να πάθουμε. Αλλά έχω την υποψία πως λίγη γνώση ιστορίας δεν θα έβλαπτε τον συγκεκριμένο υπάλληλο.
    Πέτρος Διβέρης
    απάντηση1127
     
     
    Αγαπητέ Κύριε Μποργκ... | 03/02/2013 14:07
    Το έκοψα από 1/1/2013. Αν το ήξερα πως είναι για το καλό της πατρίδας θα το είχα κάνει και νωρίτερα. Μήπως όμως υπάρχει κίνδυνος χωρίς κάπνισμα να ζήσω υπερβολικά πολλά χρόνια και επιβαρύνω το συνταξιοδοτικό μου τάμειο;
    Παφαπούφας
    απάντηση4918
     
     
    ακαπνος | 03/02/2013 13:58
    δεν καπνιζω αλλα μενω αναυδος απο αυτα τα σχολια σε τι θελουν να μετατρεψουν τον κοσμο απιστευτο
    χρηστος
    απάντηση2220
     
     
    Ειμαστε σοβαροι????? | 03/02/2013 13:49
    ... και το κοκορετσι φερνει βαρυστομαχια, γι'αυτο απαγορευθηκαι απο τους υποχονδριους χορτοφαγους, που τρελαθηκαν οι αγελαδες στις υγιεινες χωρες τους! Ας αφησουν καλυτερα το κυνηγι μαγισσων και να σοβαρευτουν ολοι... η Ευρωπη παει για νεα καταστροφη με τις βλακειες που πιστευει καθε καλοβολεμενος επαναστατης, καπιταλιστης, και φασιστας!
    Nephilim
    απάντηση1431
     
-