Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014
 
 

Η Ιερή Ελιά του Πλάτωνα που έγινε...καυσόξυλα

Ο μύθος πίσω από το γηραιό δέντρο που ξεριζώθηκε από την Ιερά Οδό
Η Ιερή Ελιά του Πλάτωνα που έγινε...καυσόξυλα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος
 
ΙΕΡΗ ΕΛΙΑ 02
ΙΕΡΗ ΕΛΙΑ 03
 
2  φωτογραφίες

 


Η Ιερή Ελιά του Πλάτωνα, η οποία έμεινε στην ιστορία των Αθηνών ως το δέντρο στη σκιά του οποίου ο μεγάλος Έλληνας φιλόσοφος δίδασκε του μαθητές του κατά τον 5ο π. Χ. αιώνα και που μετά από εκατοντάδες χρόνια ξεριζώθηκε σήμερα για να γίνει, όπως φαίνεται, καυσόξυλα, κουβαλάει ένα μεγάλο μύθο. Αυτόν της γέννησης της ίδιας της Αθήνας.

Το δέντρο αυτό, που μέχρι σήμερα οι τεράστιες ρίζες του βρίσκονταν κοντά στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στην Ιερά Οδό, κατά πολλούς ήταν μια από τις 12 ελιές της Ακαδημίας που αντιστοιχούσαν στις δώδεκα πύλες της κι από τις οποίες δημιουργήθηκε ο περίφημος Ελαιώνας των Αθηνών, που έδωσε και το όνομά του στην περιοχή. Αυτά τα δώδεκα ελαιόδεντρα ήταν, σύμφωνα με το μύθο, κλώνοι της Ιερής Ελιάς που έκανε δώρο η θεά Αθηνά στην πόλη ώστε να αναδειχθεί προστάτιδα της, σε μια μάχη έναντι του Ποσειδώνα. Όπως κι έγινε, με αποτέλεσμα η πόλη να λάβει το όνομά της. Κι έτσι γεννήθηκε η Αθήνα!

Σύμφωνα με άλλη άποψη πάντως το δέντρο, αποτελούσε απομεινάρι των δενδροστοιχιών της Ακαδημίας, που όμως και πάλι προέκυψαν από εκείνα τα πρώτα δώδεκα μυθικά ελαιόδεντρα. Το γηραιό δέντρο βρισκόταν όρθιο εκεί μέχρι το 1978, οπότε ένα λεωφορείο έπεσε επάνω με αποτέλεσμα να το σπάσει. Ο κορμός του τότε μεταφέρθηκε και βρίσκεται μέχρι σήμερα σε ειδική προθήκη στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στη θέση που υψωνόταν η ελιά, παρέμεινε όμως η τεράστια ρίζα της που είχε ξεκινήσει μάλιστα να πετάει καινούρια βλαστάρια.

Αυτή την τεράστια ρίζα, η οποία σύμφωνα με επαγγελματία μαραγκό που εδρεύει κοντά στο σημείο, αποτελούσε το 20% του συνολικού δέντρου και πρέπει να ζύγιζε 500 - 700 κιλά. Όπως είπαν στο Βήμα οι περίοικοι, είναι πολύ πιθανό εκείνοι που ξερίζωσαν τον κορμό, να τον είχα δει στη διάρκεια του καθιερωμένου παζαριού που γίνεται ακριβώς απέναντι από το σημείο. Κατόπιν, έφτασαν εκεί σε ώρα που δεν τους έβλεπε κανείς και τον πήραν.

Όλοι επικρίνουν το γεγονός ότι δεν είχε τοποθετηθεί μια στοιχειώδης περίφραξη, ώστε ο χώρος να μην καταντήσει αρχικά σκουπιδότοπος κι εν συνεχεία να αποτραπεί το απαράδεκτο αυτό γεγονός.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (32)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Aς χτίσουμε πολυκατοικία! | 19/01/2013 18:24
    Ή ακόμα καλύτερα Εκκλησία! Γιατί ποιος τον χ-ζει τον Πλάτωνα!!! ή ακόμα καλύτερα τζαμί για τους λαθραίους δολοφόνους μας!
    X_σε μέσα Πολυχρόνη
    απάντηση16
     
     
    τι κανετε ετσι;;;; | 19/01/2013 15:22
    μια κωλοελια ηταν.....κι αν ο Πλωτανας διδασκε εκει ...τι εγινε;;;;; ετσι κι αλλιως ελληνες δεν υπαρχουν πια......μονο αλλοδαπα......ας ζεσταθουν ...αφου πρωτα κατουρησουν σε καμμια εκκλησια...
    Θιβετιανος
    απάντηση29
     
     
     
    ωραια ρεπορταζ | 19/01/2013 00:10
    Έτσι κάνετε όλα τα ρεπορταζ.Έχει διαψευστεί. Λεοφωρείο την κατεδάφησε λέει προ πολλού και τα υπολλείματα τα έχει σε προθήκη το γεωπονικό πανεπιστήμιο.
    al
    απάντηση74
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    i villa | 18/01/2013 21:06
    malo sti vila amalia einai paidia tin ekapsan oi agonistes gia na zestathoun otan kapnizan toys mpafous tous gia na katevasoun kammia idea..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση47
     
     
    μαραγκος ελιας | 18/01/2013 21:03
    για την ελια δεν ξερω τι εγινε..αλλα ξερω σιγουρα οτι αναριθμητα δεντρα εχουν κοπει απο λαθρομεταναστες..οτι μεταλικο υπαρχει και δεν ειναι τριπλοδεμενο μαζευαται παλι απο λαθρομεταναστες..τους βλεπω καθε βραδυ στη γειτονια μου.Ο μαραγκος τι δουλεια εχει να πει αποψη για ενα δεντρο??δεν ειναι επιπλο..ελεος κυριε αρθρογραφε ...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση95
     
     
    Μοιραίοι Έλληνες | 18/01/2013 18:38
    Σε μια χώρα που αδιαφορεί για την πολιτιστική κληρονομιά της όλα μπορούν να συμβούν.Το να συζητάμε την παρακμή μας και να διαπιστώνουμε, χωρίς να αντιδρούμε,ότι όλοι φταίμε λίγο πολύ, δείχνει απλά ότι μπορούμε να αντέξουμε κι άλλη.Άλλωστε οι πρόγονοί μας μας άφησαν μία σημαντική κληρονομιά και έχουμε μεγάλο απόθεμα και ζηλευτό για να το ξεπουλήσουμε!Οι σύγχρονοι Μοιραίοι Έλληνες.
    Ανώνυμο
    απάντηση172
     
     
    Αλλοδαποί ξυλοκόποι | 18/01/2013 17:13
    Μάλλον αλλοδαποί θα την κόψανε. Κάπου θα καίγεται σε αλλοδαπά τζάκια (made in Pakistan). Α ρε κατάντια Έλληνα δεκάρα δεν δίνεις για τίποτα μόνο την πάρτη σου και μόνιμα φταίνε οι άλλοι
    βέρος Έλληνας λαθροϋλοτόμος
    απάντηση2213
     
     
    Έλεος πια με τις ανακρίβειες δημοσιογράφων! | 18/01/2013 15:54
    Μια στοιχειώδη έρευνα, επιβεβαίωση ή ότι άλλο θέλετε τέλος πάντων, πρέπει να κάνετε πριν βαφτίσετε είδηση κάτι που δεν ισχύει!!! Δεν ήταν η ελιά του Πλάτωνα αυτή!!!! Αυτή έχει φύγει από την Ιερά Οδό εδώ και χρόνια!! Σταματήστε πια να αναπαράγετε φήμες και δήθεν ειδήσεις. Το κάνετε συνέχεια(απευθύνομαι στους δημοσιογράφους γενικά και όχι σε εσάς ειδικά), και δημιουργείτε χάος
    Ανώνυμος / η
    απάντηση324
     
     
     
    τέλος του ελληνικού πολιτσμού | 18/01/2013 10:01
    ειναι το επίσημο τέλος του ελληνικού πολιτσμού,που φυσικά δέν είχε καμία σχέση με την σύγχρονη Ελλάδα ,όπως την καταντησαν οι σύγχρονοι πολιτικοί μας.
    νεοελληνισμός
    απάντηση225
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αν ειχαν αυτή την ελιά στη Αγγλία | 18/01/2013 02:03
    Θα ήταν ένα κειμήλιο πολύ καλά φυλαγμένο, και επί πλέον θα απέδιδε έσοδα στο κράτος...... Οι Άγγλοι, σέβονται και τιμούν την κληρονομιά τους, και ότι βρίσκετε εδώ από άλλες χώρες..
    Πλάτων που εξοστράκισε η Ελλάδα
    απάντηση486
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πως βγαίνουν έτσι αυθαίρετα συμπεράσματα.... | 18/01/2013 01:25
    Η ελιά ούτε ξεριζώθηκε...ούτε πουλήθηκε για καυσόξυλα....αν είναι δυνατον. Η ελιά εδώ και χρόνια έχει ξεριζωθεί λόγω ενός ατυχήματος, όπου ένα φορτηγό έπεσε πάνω και φυλάσσεται στο κεντρικό κτίριο του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο. Δεν επιτρέπεται να βγαίνουν τέτοια αυθαίρετα συμπεράσματα και μάλιστα να δημοσιοποιούνται κιόλας!!! Όσο για το εκτιμόμενο βάρος της ελιάς ας απευθυνθούμε καλύτερα σε ένα καθηγητή Δενδροκομίας του πανεπιστημίου και όχι σε ένα μαραγκό....
    Ίκαρος, Γεωπόνος
    απάντηση459
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    προσοχή Πλάτωνα!!! | 18/01/2013 00:26
    Με όλες τις φυλές που κυκλοφορούν ανάμεσα μας....και τον Πλάτωνα τον ίδιο θα έριχναν στην πυρά!!!
    EVANGELOS
    απάντηση3128
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Νέμεσις | 17/01/2013 22:12
    Οι φυσικοί αυτουργοί που την ξερίζωσαν είναι άγνωστοι και οι οποιοιδήποτε, όμως αυτοί που δεν την προστάτεψαν τόσα χρόνια - όπως και τόσα άλλα δείγματα πολιτιστικής κληρονομιάς - είναι οι ηθικοί αυτουργοί και έχουν ονοματεπώνυμο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση195
     
     
    Ελλάς Ξένων (και) Αναρχικών | 17/01/2013 21:20
    Προσέξτε τα σχόλια.Ο Πλάτωνας και η Βίλα Απλυσιάς.
    anti-pasti
    απάντηση1027
     
     
     
    Απορώ.... | 17/01/2013 21:20
    Πώς μια τέτοια είδηση δεν προκαλεί πανελλαδική ανατριχλα; Ντροπή και αίσχος για την κατάντια μας. Δεν κακιώνω τους ανθρώπους που ρίμαξαν το δέντρο. Είναι θύματα του ανάλγητου κράτους μας, δυστυχώς. Κράτους άδικου, κράτους που προάγει την κλεψιά, την ανισότητα και την ανασφάλεια. Άραγε τι κάνουμε εμείς; Έχουμε την ηθική ευθύνη να επαναπροσδιορίσουμε τις αρχές μας, να ξαναχτίσουμε το κράτος, την πατρίδα. Έχουμε την ηθική ευθύνη απέναντι στη βαριά κληρονομιά που λάβαμε και για την οποία μόνο να ψωροπερηφανευόμαστε μας έμαθαν. Ώρα να σταθούμε με ευθύνη απέναντι στο αύριο και στο χτες. Μόνος δρόμος για πρόοδος η εθνική/κοινωνική ενδοσκόπιση και αυτοκριτική. Δε φταιν οι άλλοι για τα χάλια μας!
    Λουκάς εκ Χίου
    απάντηση239
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    οι ταλιμπάν | 17/01/2013 19:26
    αυτά τα κάνουν μόνο κάτι ταλιμπάν που συναντάς στο σκυλολόι του τσίπρα και συν αυτώ κοπρόσκυλων...
    tsiriza..
    απάντηση2330
     
     
    STO ELLADISTAN | 17/01/2013 19:26
    TI PERIMENETE ?. STO ELLADISTAN DEN ZEITE ?
    YANNIS USA
    απάντηση10019
     
     
    Χαλεπόν εαυτόν γνώναι... | 17/01/2013 19:26
    Και η ιερή χώρα της ελιάς έγινε στάχτη κάτω απ' τα χοντροπάπουτσα του Βενιζέλου,του Παπακωνσταντίνου, του Διώτη, του Καπελέρη,του Βουλγαράκη, του Άκη που είναι φυλακισμένος μαζί με τον Λάκη(Γαβαλά), τον Μάκη (Ψωμιάδη),τον Γιαννάκη (Σμπώκο), τον Ευγένιο, τον Αγάπιο, τον Ευτύχιο κι όλους αυτούς τους εκλεπτυσμένους χρυσοκάνθαρους. Αυτή είναι η Ελλάδα και αυτοί είμαστε οι Έλληνες. Κι απ' ότι φαίνεται θα μπούνε μέσα οι απ' έξω και θα βγούνε οι απο μέσα, ως ήρωες, για να αποκατασταθούν (ως άπορες και αναξιοπαθούσες κορασίδες). Και βέβαια, για να μας κυβερνήσουν διότι είναι γεννημένοι και προορισμένοι (ελέω θεού) για κυβερνήτες.Στις επόμενες εκλογές ας τους πάμε στο 0%.
    Γιώργος Πολύμερος
    απάντηση6533
     
     
    ΑΑΑ | 17/01/2013 19:24
    ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΜΑΡΜΑΡΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΛΟΥΣΙΩΝ. ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΟΜΩΣ ΘΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΗ ΒΙΛΑ ΑΜΑΛΙΑΣ ,ΤΗ ΒΙΛΑ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ. ΤΗ ΒΙΛΑ ΓΑΒΑΛΑ ,ΤΗ ΒΙΛΑ ΣΑΜΑΡΑ ΚΤΛ...ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΝ ΝΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    OXI PIA ELLINAS
    απάντηση7442
     
-