από metereologos.gr
Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017
 

Ναυάγιο ανοιχτά της Σμύρνης με 60 νεκρούς παράνομους μετανάστες

Τα 31 θύματα είναι παιδιά - Εχουν διασωθεί 46 άτομα
Ναυάγιο ανοιχτά της Σμύρνης με 60 νεκρούς παράνομους μετανάστες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε τουλάχιστον 60 άτομα ανέρχεται ο αριθμός των νεκρών σε ναυάγιο που σημειώθηκε το πρωί της Πέμπτης στα ανοιχτά της Σμύρνης, όταν σκάφος από την Τουρκία που μετέφερε παράνομους μετανάστες βυθίστηκε μερικές δεκάδες μέτρα από την ακτή.

Ανάμεσα στους νεκρούς είναι 31 παιδιά, μεταδίδει το Anadolu αν και νωρίτερα γινόταν λόγος για εννέα ανήλικους.

Έχουν διασωθεί 46 άτομα, μεταξύ των οποίων ο καπετάνιος και ο βοηθός του (και οι δύο Τούρκοι) οι οποίοι συνελήφθησαν.

Τα σωστικά συνεργεία σταμάτησαν τις έρευνες στη θαλάσσια περιοχή του ναυαγίου, 
όμως συνεχίζουν να ψάχνουν για επιζώντες ή θύματα στην ακτή.

Το σκάφος ήταν μήκους 15 μέτρων και βυθίστηκε όταν προσέκρουσε σε βράχια σε απόσταση 100 μέτρων από την ακτή τα ξημερώματα, περίπου στις 5:30 (τοπική και ώρα Ελλάδας).

Στην πλειοψηφία τους, οι μετανάστες ήταν Παλαιστίνιοι, το Ιράκ και τη Συρία.

Οι διασωθέντες δήλωσαν ότι τελικός προορισμός τους ήταν η Βρετανία, σύμφωνα με το CNN-Turk.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ιταλία: Ναυάγησε πλοίο που μετέφερε παράνομους μετανάστες 
 
 
σχόλια (74)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Τίποτε άλλο παρά ζώα! | 24/01/2014 12:53
    Δεν είμαστε τίποτε αλλά παρά ζώα. Ηλίθιοι αμόρφωτοι υπαλληλίσκοι των media. Ζωα που τρώγονται μεταξύ τους για να δούν ποιός την έχει μεγαλύτερη την ποσοστιαία του υπερηφάνεια. Μπα λάθος έκανα μάλλον, τα ζώα θα σκοτώσουν για να τραφούν ή για να υπερασπιστούν την αγέλη τους και τη ζωή τους. Τα ζώα επίσης καμιά φορά έχουν και συνείδηση. Δεν είδα ζώο να φτύνει πτώμα. 31 παιδιά είναι νεκρά γιατί οι γονείς τους πείστηκαν ότι εδώ υπάρχει μέλλον, έταξαν ότι είχαν και δεν είχαν στο λαθρέμπορο, μπ'ηκαν σε μια βάρκα για να πάνε κάπου που έχει ψωμί, σχολείο και κανα εμβόλιο. Και ένας λιμενικός των 800 ευρώ που δεν είχε στον ήλιο μοίρα στην ίδια του την πατρίδα αντί να συμπονέσει σκότωσε. Είμαστε ζώα!
    Δημήτρης
    απάντηση00
     
     
     
    ΕΛΛΆς | 08/09/2012 16:17
    Έλληνες άμαχοι σφαγιάστηκαν το 22 στη Σμύρνη από μογγόλους με τη βοήθεια του κκε,Έλληνες κ Κύπριοι σφαγιάστηκαν το 74 με την εισβολή μογγόλων και παραμένουν ακόμα και σήμερα αγνοούμενοι...Έχουμε να κλαίμε για δικούς μας ήρωες Αθάνατους...Εσείς φώναξατε ποτέ για όλους αυτούς όπως κάνετε τώρα για τα σκουπίδια;;;πνίγηκαν και βγάλαμε στη φόρα τα μικρά εισβολάκια και στα κρυφά οι πρωθυπουργοί σας μας έφεραν στρατιές με παράνομους...(απάντηση σε όσους ενόχλησε προηγούμενο μου σχόλιο)
    Πάνος
    απάντηση610
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ψεματα λενε | 08/09/2012 10:28
    Ψεματα λενε. Τελικός προορισμός δεν ήταν η Βρετανία αλλα η Αυστραλια. Και μην πει κανεις κακοηθης οτι ειχαν σκοπο να πιασουν σε καποιο ελληνικο νησι
    Ακις
    απάντηση121
     
     
     
    Ανανία εξευτελισμός... | 08/09/2012 08:45
    Παρακολούθησα τη διαμάχη μεταξύ των σχολιαστών "Ειλικρινής" και "Ανανίας". Το συμπέρασμά μου είναι ότι, ο σχολιαστής "Ανανίας" αλλοίωσε το κείμενο του σχολιαστή "Ειλικρινούς", προκειμένου να του επιτεθεί. Όμως ο σχολιαστής "Ειλικρινής" αποδείχθηκε και μεγάλη "γάτα" με αποτέλεσμα τον διαδικτυακό εξευτελισμό του "Ανανία", ως "δοχείου νυκτός".... Καλό καθαρισμό "Ανανία"...
    Διαδικτυακός παρατηρητής
    απάντηση91
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Λίγη ανθρωπιά επιτέλους | 08/09/2012 07:59
    Δεν είναι λαθρομετανάστες, μουσουλμάνοι, λαθραίοι, εισβολείς, κτλ. Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ο μόνος λόγος που ένας άνθρωπος ρισκάρει τα πάντα μπαίνοντας σ΄ ένα σαπιοκάικο είναι γιατί η εναλλακτική είναι ακόμη χειρότερη. Αμερικάνοι κι Ευρωπαίοι (και έλληνες) που τόσο γρήγορα έστειλαν στρατό και στόλο στο Ιρακ, στη Λιβύη κτλ, γιατί δεν κάνουν τίποτα για τη Συρία (Νταρφούρ και Ρουάντα έρχονται επίσης στη μνήμη). Κι αν δε θέλουν να παρέμβουν στα εσωτερικά ξένου κράτους (εδώ γελάμε), ας ανοίξουν τα σύνορα κι ας συμφωνήσουν να μοιραστούν όλοι τους πρόσφυγες, ανάλογα με τη δυνατότητα. Αλλά τέτοια δε γίνονται. Η τσέπη μας είναι πιο σημαντική από ένα καράβι γεμάτο ψυχές.
    Μαμά στο Δρόμο
    απάντηση1012
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αγγελεία | 08/09/2012 00:59
    Πρως ολους τους Χρησαβγηταις του παρώντως forum: Δειδασκωντε μαθιματα Αιληνεικόν. Αιντατεικά μαθίματα για σοστό γράπσοιμο και ωμειλεία σε λήγους μοινες. -Γεια να μειν αίχεται ανάγκει καναίναν κε να μιν σας χλεβάζι κανις. Μώνω αικφραζόμενοι σοστά θα πάρουμε τιν Κωκινη Μειλοιά κε τα σόβρακα τον κολώτουρκον, λαιβαίνταις μας. Τηλέφονο: 693833555998 κειρία Ουαρνεία, κος Μειχαλειάκως.
    Έστειλα δυο πουλιά, στην Κόκκινη Μηλιά
    απάντηση811
     
     
    "ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ"? | 07/09/2012 23:05
    Μου είναι αδιανόητο πως μια "δημοκρατική" και με "ανοιχτό πνεύμα" εφημερίδα αναφέρεται σε 60 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που πνίγηκαν μεταξύ των οποίων 31 ΠΑΙΔΙΑ και τους χαρακτηρίζει μόνο ως "Παράνομους Μετανάστες". Καταλάβετέ το. Δεν υπάρχουν νόμιμοι και παράνομοι μετανάστες. Είναι τραγικό στον 21ο αιώνα να διακρίνουμε τους μετανάστες σε νόμιμους και παράνομους. Λυπάμαι.
    Λαθρο-Μετανάστης
    απάντηση911
     
     
     
    Καλπάζει ακάθεκτη στο 12% η Χρυσή Αυγή! | 07/09/2012 18:33
    VPRC για το EXTRA 3: Τρίτο κόμμα με 12% και έπεται συνέχεια! Νέα δημοσκόπηση – νέο ηχηρό χαστούκι για το υπό κατάρρευση πολιτικό κατεστημένο του Μνημονίου της δυστυχίας μας! Ετούτη τη φορά ήταν η σειρά της εταιρείας VPRC, που σε δημοσκόπηση για το κανάλι extra 3 δίνει τα εξής αποτελέσματα: ΣΥΡΙΖΑ 30% ΝΔ 28% ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 12% ΠΑΣΟΚ 7,5% ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 7% ΚΚΕ 6% ΔΗΜΑΡ 4% Και να σκεφτείτε πως βρισκόμαστε στον τρίτο μήνα ζωής της τριμερούς μνημονιακής συγκυβέρνησης της Πασοκο-Νεοδημοκρατικής Αριστεράς, οι οποίοι ήταν καλοκαιρινοί (με τα «μπάνια του λαού» μέσα) και χωρίς πολλά-πολλά ζόρια. Τα ζόρια τώρα αρχίζουν! Το διαρκώς αυξανόμενο ποσοστό της Χρυσής Αυγής, σίγουρα δε μας προκαλεί καμία έκπληξη. Βρίσκεται με συνέπεια και συνέχεια εμπράκτως στο πλευρό του ελληνικού λαού, λέει αλήθειες που δεν έχουν ξανακουστεί στα 38 χρόνια της μεταπολίτευσης, δίνει καθημερινά σκληρές μάχες για την Ελλάδα και τους Έλληνες, μέσα στη βουλή αλλά κι έξω απ’ αυτήν, στο πεζοδρόμιο, εκεί που χτυπά ο παλμός της κοινωνίας. Δεν υπάρχει, λοιπόν, καμία έκπληξη. Έκπληξη ίσως είναι που τα ποσοστά μας δεν είναι ακόμη μεγαλύτερα, αλλά αν υπολογίσουμε και την «κρυφή» ψήφο κάποιων συμπατριωτών μας και την επιφύλαξη ειδικά των νέων ανθρώπων –που είναι το «βαρύ πυροβολικό» της Χρυσής Αυγής- απέναντι στις δημοσκοπήσεις, που τους οδηγεί στο να αρνούνται τη συμμετοχή τους σ’ αυτές, μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα, πως ναι, τα ποσοστά μας είναι πολύ ψηλότερα! Και βέβαια, είναι απορίας άξιον που θα καταλήξει ο συνεχής καλπασμός του κινήματος των Ελλήνων εθνικιστών. Και τα καλύτερα έπονται…
    John
    απάντηση1620
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πραγματικά, με αποστόμωσες... Δεν ξέρω πού να κρυφτώ! | 07/09/2012 18:16
    Χαχαχα, δεν μπορεί, μιλάμε με παιδιά του δημοτικού, δεν εξηγείται αλλιώς... Ζητώ ταπεινά συγγνώμη, εκ παραδρομής έγραψα "παγερέστατα", ενώ εσύ είπες το αμίμητο "παγερότατα". Πραγματικά, προσπαθώ να σε διαβάλλω με νύχια και με δόντια, με έπιασες. Αλλοίωσα συνειδητά το κείμενό σου για να δημιουργήσω εντυπώσεις. Στερούμαι παντελώς επιχειρημάτων, είμαι ένα κατάπτυστο δοχείο νυκτός. Κι αυτό βεβαίως ως άνθρωπο θα σε θλίψει, ως Ευρωπαίο πολίτη θα σε αφήσει αδιάφορο και ως Έλληνα Πολίτη θα σε αφήσει παγερότατα αδιάφορο... Άστο, μην το παλεύεις. Κάτσε σπίτι σου και πες τα με τους φίλους σου. Όχι δημοσίως. Μας βλέπουν κι άλλοι. Και δεν είναι όλοι τους κατσίκες. Σταματάω εδώ από ντροπή.
    Ανανίας
    απάντηση79
     
     
    Na klapsis gia ton lao mas pou den katalave | 07/09/2012 17:55
    Me fenete polloi den prosehete tin roi ton eidiseon. Protou merikes meres ta xestomise o Ntavoutoglou kai valan afto to sapiokaravo me tis gynaikes kai ta paidia sto ampari gia na alaxoun ta politika lathoi pou ehoun kanei kai gyrizoun polla enantio tous. Den mas eipan omos posa atoma apo to pliroma einai mesa stous nekrous? Apo tin mia porta tous odigisan sto tmima, apo tin alli tous vgalan. To dystihima itan prokataskevasmeno. OXI den eimai XAvgitis alla me aresi na vlepo tin roi ton pragmaton Ta gynaikopaida ta skotose i Tourkia. Avto mono einai ena kommataki apo to Pazl sto vromiko paihnidi ton petraileon tou Aigeou.
    A.M...
    απάντηση85
     
     
    Η φίλη Τουρκία βρήκε το μήνα που θρέφει τους εννιά | 07/09/2012 17:24
    Και τους ξεφορτώνετε σε μας που κοιμόμαστε με ανώτερα συναισθήματα ανθρωπισμού, και λεφτά βγάζει με τα σαπιοκάραβα, και δεν έχει να θρέφει κακοποιούς, ληστές, τρομοκράτες, δολοφόνους και να γεμίζει τις φυλακές της! Όχι θα κάτσει να σκάσει! Τώρα θα φάμε στη μάπα και όλη τη Συρία που θα έρθει με τα μπογαλάκια της μια και "πονάμε" και δεν βλέπουμε τα δικά μας χάλια και τα δικά μας παιδιά να φεύγουν με μπογαλάκια για σκλάβοι στα ξένα! Φτάσαμε στο ζενίθ της γελοιότητας! Να τι κάνει η οικονομική κρίση, ξεγυμνώνει τα φρόκαλα!
    Γυμνά τα φρόκαλ
    απάντηση146
     
     
    Προς σχολιαστή "Ανανία' αποστομωτική απάντηση... | 07/09/2012 17:16
    O ίδιος έγραψα: "ως 'Ελληνα πολίτη με αφήνει παγερότατα αδιάφορο." Εσύ, ψευδόμενος, (ως συνηθίζει ο στερούμενος παντελώς επιχειρημάτων...), έγραψες, (αποδίδοντας σε εμένα) την έκφραση: "παγερέστατα αδιάφορους" (το "παγερέστατα" προφανώς το έμαθες σε άλλη πατρίδα, με άλλη γραμματική)": Δηλαδή, προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αλλοίωσες συνειδητά το κείμενό μου, προκειμένου να μου "επιτεθείς"... Είσαι κατάπτυστο "δοχείο νυκτός", (κοινώς καθίκι).
    Ειλικρινής
    απάντηση127
     
     
     
    ΕΛΛΆς | 07/09/2012 16:34
    Να ταξιδεύαν με πλοίο τις γραμμής νομιμότατα...
    Πάνος
    απάντηση1418
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ΥΠΟΠΤΗ ΜΟΥΓΚΑ ΑΠΟ ΤΣΥΡΙΖΑ,ΡΗΜ.ΑΔ,ΚΚΕ,ΥΠ.ΕΞ | 07/09/2012 16:04
    Σιγά μην πήγαιναν και στην Νέα Υόρκη.Είδατε μούγγα που έπαθαν απο το ΥΠ.ΕΞ μέχρι τον ΤΣΥΡΙΖΑ;;;Ούτε μια καταδίκη,ούτε μια ανακοίνωση ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΑΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΤΟΤΕ ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ
    Κυψελιώτης
    απάντηση178
     
     
    Sigoura.... | 07/09/2012 12:43
    Kathe mera ftanoun stin Agglia sapiokarava me lathrometanastes apo ta paralia tis Tourkias.......
    o kouvarntas
    απάντηση164
     
     
    παιδια | 07/09/2012 12:27
    Καμια φορα λεμε δε πειραζει μουσουλμανοι ειναι δε τους θελουμε ετσι και αλλιως ας κατσουν στην Τουρκια που ειναι μουσουλμανικη χωρα τι θελουν εδω? αλλα τα παιδια δεν ειναι ουτε χριστιανοι ουτε μουσουλμανοι ,ουτε υποψηφιοι τρομοκρατες απλα ειναι παιδια εμπιστευονται τους μεγαλυτερους Ο Θ εος ας αναπαυσει τη ψυχη τους και ας συγχωρησει εμας που σκεφτομαστε ετσι. Οσο για τους τουρκους αυτοι ειναι τελειως απανθρωποι λενε θα πηγαιναν Αγγλια , 120 ατομα σε 15 μετρα καικι? μας δουλευουν σκυλοπνιγουν τα παιδια για να βγαλουν μερικα δολλαρια τα ζωα?
    jojo
    απάντηση244
     
     
     
    Eeeeeeeee | 07/09/2012 12:25
    Otan sou deixnoun to feggari esu koitas to daxtulo : PE8ANAN AN8RWPOI !! Aitia 8anatou: pe8anan basanismenoi kai pairnontas to risko na diasxisoun th 8alassa gia na broun kati kalutero se allo topo kai na ZHSOUN!!Pe8anan epeidh prospa8ousan na zhsoun!!!!
    Nina
    απάντηση269
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Xrusaugiths=Troll | 07/09/2012 12:23
    nomizw pleon oti einai fws fanari oti uparxoun 20 xrusagites pou mazeuontai gia kafe kathe mera se kapoio internet kafe kai kanoun troll stis istioselides diaforwn efimeridwn kai blog.To ean piteuoun 100% auta pou grafoun...pragmatika den me noiazei pleon...to mono sigouro einai pws einai argosxoloi tempelides pou profanws h zoun me ta lefta tou mpampa h tou kratous mias kai olh thn mera tous thn pernane mprosta apo thn othoni. Apo ilithious min perimenete polla polla...otan genniesai ilithios paramenies mia zwh ilithios
    despoina
    απάντηση247