Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014
 

HRW: Οι ελληνικές αρχές απρόθυμες να αποτρέψουν επιθέσεις κατά μεταναστών

Αυξητική τάση παρουσιάζει η ξενοφοβική βία στη χώρα μας
HRW: Οι ελληνικές αρχές απρόθυμες να αποτρέψουν επιθέσεις κατά μεταναστών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μία έκθεση 92 σελίδων για την ξενοφοβική βία στην Ελλάδα δημοσίευσε η οργάνωση Human Rights Watch. Σε αυτή διαπιστώνει απροθυμία των διωκτικών και των δικαστικών αρχών να αποτρέψουν τις αυξανόμενες επιθέσεις κατά μεταναστών, αιτούντων πολιτικό άσυλο και προσφύγων.

Όπως σημειώνεται στην έκθεση με τίτλο «Μίσος στους δρόμους. Η ξενοφοβική βία στην Ελλάδα»,  «παρά τη σαφή επαναληπτικότητα των περιστατικών βίας και την αυξητική τάση, οι Αρχές δεν έχουν κατορθώσει να παρέμβουν αποτελεσματικά, με στόχο την προστασία των θυμάτων και τη λογοδοσία των δραστών».

«Άτομα, προερχόμενα από εμπόλεμες ζώνες, αποφεύγουν να κυκλοφορήσουν το βράδυ στην Αθήνα, λόγω του φόβου ότι θα δεχθούν επίθεση» επισήμανε η Τζούντιθ Σάδερλαντ, ερευνήτρια της οργάνωσης για τη δυτική Ευρώπη.

«Η οικονομική κρίση και η μετανάστευση δεν δικαιολογούν την αποτυχία της Ελλάδας να αντιμετωπίσει τη βία, που διαρρηγνύει τον κοινωνικό ιστό» πρόσθεσε.

Στο πλαίσιο της έρευνας, η οργάνωση πήρε συνεντεύξεις από 59 άτομα, που ήταν θύματα ρατσιστικής βίας στο διάστημα Αύγουστος 2009 - Μάιος 2012, μεταξύ των οποίων 51 που δέχθηκαν σοβαρές επιθέσεις και κατέληξαν σε νοσοκομείο.

Όπως καταγράφεται, οι επιτιθέμενοι κινούνται σε ομάδες, συχνά φορούν σκουρόχρωμα ρούχα και έχουν καλυμμένα τα πρόσωπά τους με μαντίλια ή κράνη.

Σε κάποιες περιπτώσεις, η επίθεση γίνεται με μοτοσικλέτες, συνήθως με μαχαίρια ή σπασμένα μπουκάλια και, σε ορισμένα περιστατικά, την επίθεση ακολουθεί ληστεία των θυμάτων.

Όπως διαπιστώνεται, τα θύματα των επιθέσεων αποθαρρύνονται από τις αστυνομικές αρχές να καταγγείλουν τις επιθέσεις, με το επιχείρημα ότι είναι μάταιη η κίνηση έρευνας, εάν τα θύματα δεν είναι σε θέση να αναγνωρίσουν τους δράστες, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις η αστυνομία ενημερώνει τα θύματα- που μπορεί να είναι και παράνομα διαμένοντες αλλοδαποί- ότι, εάν προβούν σε καταγγελία, θα κρατηθούν.

Κατά την παρουσία της έκθεσης υπογραμμίστηκε ότι, ενώ το 2006 υπήρξε εγκύκλιος του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη ώστε να αποδίδεται ιδιαίτερη προσοχή στα ρατσιστικά εγκλήματα, κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ από την πλευρά της αστυνομίας.

Επίσης, η νομοθέτηση των ρατσιστικών εγκλημάτων από το υπουργείο Δικαιοσύνης, το 2008, δεν έχει οδηγήσει μέχρι σήμερα σε καμία καταδίκη για ρατσιστικό έγκλημα.

Όπως σημειώνεται στην έκθεση, παρότι δεν υπάρχουν γνωστές αναλύσεις της αστυνομίας ή δικαστικές αποφάσεις που να συσχετίζουν ομάδες πολιτών ή τη Χρυσή Αυγή με όσους εξαπολύουν βίαιες επιθέσεις κατά αλλοδαπών, υπάρχουν στοιχεία που υποδεικνύουν ότι οι δράστες είναι μέλη συγκεκριμένων ομάδων που συνδέονται με το νεοκλεγέν στη Βουλή κόμμα.

Τα επίσημα στατιστικά στοιχεία για τα εγκλήματα μίσους είναι παντελώς αναξιόπιστα, διαπιστώνει η Human Rights Watch και καλεί τα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα να αναλύσουν διεξοδικά το φαινόμενο της ξενοφοβικής βίας στην Ελλάδα και να παράσχουν οικονομική και τεχνική βοήθεια στη χώρα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

Ο εμπειρογνώμων της Human Rights Watch, Γιαν Έγκελαντ επισήμανε ότι, στον προγραμματισμό της οργάνωσης περιλαμβάνονται συναντήσεις με τους υπουργούς Δικαιοσύνης, Δημόσιας Τάξης, Εξωτερικών, με το συλλογικό όργανο των Ελλήνων Εισαγγελέων, τις αντιπροσωπείες της ΕΕ στην Ελλάδα και τους αρμοδίους στις Βρυξέλλες, προκειμένου να ενημερώσει για τον ανησυχητικό βαθμό συστηματικής παραβίασης των δικαιωμάτων ευάλωτων ομάδων, που υποφέρουν, ιδιαιτέρως σε περίοδο ύφεσης.

«Στόχος μας» τόνισε «είναι να κάνουμε το σύστημα της αστυνομίας και της δικαιοσύνης να λειτουργήσει όπως πρέπει».

Τόσο η κ. Σάδερλαντ όσο και ο κ. Έγκελαντ, υποστήριξαν ότι θα πρέπει να προβληματιστεί η πολιτική τάξη για την ιδιαιτέρως ξενοφοβική κουλτούρα που έχει αναπτυχθεί στην κοινωνία.

«Η ΕΕ πρέπει να αντιμετωπίσει ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα, ως ευρωπαϊκή κρίση. [...] Υποχρέωση της ΕΕ είναι να διασφαλίσει ότι όποιος φθάνει στο έδαφός της πρέπει να αντιμετωπιστεί με τα ίδια κριτήρια που αντιμετωπίζονται οι Ευρωπαίοι πολίτες. Θέλουμε να δείξουμε στην Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση πόσο σημαντικό είναι, σε περίοδο οικονομικής κρίσης, να υπερασπιστούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και, ειδικά, στις περιπτώσεις ρατσιστικών εγκλημάτων» κατέληξε ο Γιαν Έγκελαντ.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

FT Deutschland: Οργιάζει η ξενοφοβία στην Ελλάδα 
Διεθνής εξευτελισμός για την Ελλάδα, που έγινε κοιτίδα του ρατσισμού 
 
 
σχόλια (71)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η ξενοφοβία | 17/07/2012 15:51
    Οι κύριοι των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων να λάβουν υπόψη τους , ότι ΈΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ , ΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Είναι βέβαιο, ότι αυτοί δεν έχουν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα, βλέποντας (όπως στην συνέχεια απεδείχθη ) αλλοδαπούς με τα καλάσνικοφ πάνω από τα κεφάλια τους. Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι ξενόφοβοι, αλλά παλαιότερα ζούσαμε με ανοιχτές πόρτες και παράθυρα. ..Τώρα ούτε στα σπίτια μας είμαστε ασφαλείς , ούτε στον δρομο μπορούμε να βγούμε .Ο ελληνικός λαός έχει τα μύρια όσα προβλήματα, δεν είναι υποχρεωμένος να λύσει το μεταναστευτικό όλης της Οικουμένης. Αφού είμαστε ρατσιστές , ας αλλάξουν το ΔΟΥΒΛΊΝΟ ΙΙ κι ας τους πάρουν στις χώρες τους , να τους φιλοξενήσουν .
    Παθόντες
    απάντηση21
     
     
    Είδηση? | 12/07/2012 11:40
    Είδηση θα ήταν το αντίθετο!
    Zaglos
    απάντηση43
     
     
    Και γω μαζί σας! | 12/07/2012 00:07
    Και εγώ μαζί σας! Υπερασπιστειτε τα ανθρώπινα διακαιώματα και πείστε τις κυβερνήσεις της Γερμανίας, της Ολλανδίας και της Φιλανδίας να ανοίξουν τα σύνορά τους και να δεχτούν τις στρατιές Πακιστανών, Αφγανών. Νιγηριανών και λοιπών μεταναστών που παρανόμως διαμένουν στη χώρα μου. Δεν το κάνετε όμως και αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα πως το μόνο που σας ενδιαφέρει στην πραγματικότητα είναι η προστασία των δικαιωμάτων του Γερμανού, Ολλανδού και Φιλανδού να ζει με αξιοπρέπεια στη χώρα του. Του Γερμανού, Ολλανδού και Φιλανδού που δεν αναγκάζεται, όπως ο Ελληνας, να ζει μέσα στη βρωμιά, την πορνεία, το εμπόριο ναρκωτικών και την εγκληματικότητα. Που δεν τον σφάζουν σαν αρνί για μια κάμερα.
    Κατερίνα Δ. απο Γερμανία
    απάντηση162
     
     
    Ξεμπροστιασμα των Γραικων... | 11/07/2012 23:17
    Ολη η ανθρωποτητα πρεπει να μαθει τι φιδια του ρατσισμου ειναι οι Γραικοι. Μισουν ολο το κοσμο.Θεωρουν ολους τους λάους κατωτερους... Για αυτο
    harrysmatical
    απάντηση614
     
     
    South | 11/07/2012 22:08
    Πάτε καλά μωρέ , τί είναι αυτό τό πράγμα - συνέχεια κατά τών Ελλήνων καί υπέρ τών μουσουλμάνων λαθρομεταναστών γράφετε. Ό κόσμος σάς κατάλαβε , καί ή Χρυσή Αυγή θά δυναμώσει ακόμα πιό πολύ, "Να 'στε σίγουρη γιά αυτό!"
    Georg
    απάντηση142
     
     
    Μια πιθανή εξήγηση | 11/07/2012 16:34
    Μία πιθανή εξήγηση για το ότι οι αρχές είναι "απρόθυμες" όπως λέει το δημοσίευμα, ίσως είναι ότι δεν προλαβαίνουν - εδώ συχνά είναι "απρόθυμες" να βοηθήσουν και μας... Πέραν αυτού, κάθε μορφή και εκδήλωση βίας είναι απαράδεκτη, όποιος και να'ναι το θύμα. Αλλά καλύτερα να αποφεύγονται και αυτού του είδους αφορισμοί από διεθνείς ΜΚΟ που στελεχώνονται κυρίως από σκανδιναβούς και καναδούς... Α ναι, και Ελβετους.
    Ναταλία
    απάντηση203
     
     
     
    ελεος πια!!! | 11/07/2012 15:52
    Αν πραγματικα θελουν το καλο των μεταναστων μπορουν παντα να τους παρουν ολους στο σπιτι τους. Δεν κραταμε με το ζορι κανεναν σε αυτη την χωρα. Απο τα σαλονια μπορει κανεις να λεει οτι θελει αλλα ας παει καμια βολτα απο την Μαινανδρου κλπ να δει πως εχει η κατασταση και εδω ειμαστε να βρουμε φορτηγα να τους στειλουμε οπου θελουν.
    Χρηστος Παπανικολαου
    απάντηση269
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    lathos epaggelma | 11/07/2012 14:56
    Pos einai dinaton na apotrepsoun tis epitheseis kata ton metanaston, otan to megalitero postosto ton astinomikon psifisei ton fasismo?Kai i Weimarer Republik epanalambanete!! Xatheikan oi agones mas, sas europaioi polites??
    Albanidis from Hamburg
    απάντηση921
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    HRW | 11/07/2012 14:46
    Η πιο νεοταξίτικη οργάνωση, χρηματοδοτούμενη (και αυτή) από το ίδρυμα Σόρος. Στο Κόσοβο οργίασε, την εποχή της εθνοκάθαρσης κατά των Σέρβων, μετά τους βομβαρδισμούς, όταν γίνονταν τέρατα, όταν μεταφέρονταν άνθρωποι στην Αλβανία (στο περιβόητο κίτρινο σπίτι) για αφαίρεση και πώληση των οργάνων τους, κλπ, κλπ, η οργάνωση αυτή συνέτασσε εκθέσεις για την παραβίαση των δικαιωμάτων των Αλβανών!! Ακριβώς ίδια μέθοδος. Πλήρης αντιστροφή της πραγματικότητας και πάντα υπέρ του ισλαμικού, μουσουλμανικού, υποκοσμιακού, εγκληματικού, άξεστου, λούμπεν στοιχείου. Για τους Κούρδους π.χ. ή γι άλλους πολιτικούς πρόσφυγες δεν έχουν γράψει ποτέ. Φτου να χαθούνε οι Αριστεροί (;;;;) ομοϊδεάτες του κάθε Σόρος.
    popaia
    απάντηση268
     
     
    Η αριστερή μαφία εκμετάλλευσης των λαθρομεταναστών | 11/07/2012 11:29
    Όταν υπήρξε η αναταραχή στην Πάτρα, λόγω των λαθρομεταναστών, ο αστυνομικός διευθυντής της Πάτρας αποφάσισε και διέταξε την άμεση απομάκρυνση των λαθρομεταναστών από τον χώρο που είχαν καταλάβει. Η διαταγή δόθηκε άμεσα και ήταν νύχτα, περίπου 2 η ώρα μετά τα μεσάνυχτα. Μέχρι να μετακινηθούν οι αστυνομικές δυνάμεις στο συγκεκριμένο χώρο πέρασαν περίπου 45 λεπτά. Όταν έφτασαν οι αστυνομικοί στον χώρο, τους περίμεναν τηλεοπτικά συνεργεία και ομάδες αριστεριζόντων ανθρωπιστών (και άλλων συναφών), που εμπόδισαν την εκτέλεση της διαταγής…! Σε αυτή την περίπτωση αποδείχθηκε η ύπαρξη ενός παρακράτους, που όχι μόνο διαθέτει ικανότατο μηχανισμό πληροφόρησης, αλλά διαθέτει και πάρα πολύ γρήγορα αντανακλαστικά και μηχανισμό στις (αντι)δράσεις που γίνονται σχεδόν αυτοματοποιημένα και εν πάση περιπτώσει είναι ταχύτερες από ειδικά εκπαιδευμένες κρατικές υπηρεσίες…!
    ΤΕΩΣ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση225
     
     
     
    Otan ta meli tis "Chrisis avgis vriskunte stis sires tis astynomias | 11/07/2012 09:48
    Pos thelete na prostatepsun ton opiondypote pu apilun i "Chrisavgites"? Ena den katalavenun akoma avti i anthropi: Oti poly grigora borun ke avti na vrethun stin idia mira. O k. Kameron idi to proschediase. Ex alu schedon kathe Elinas echi stin ikogenia tu kapion metanasti kapu ana ton kosmo. Tha ithele na echun i anthropi tus tin idia metachirisi?!!!
    bludicka
    απάντηση616
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Άμεση καταγγελία όλων των διεθνών συμβάσεων προστασίας των λαθρομεταναστών... | 11/07/2012 09:23
    Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος ενδιαφέρεται για τους λαθρομετανάστες ας τους πάρει στη χώρα του, από την πατρίδα μας. Η Ελλάδα πρέπει άμεσα να καταγγείλει όλες τις διεθνείς συμβάσεις προστασίας των λαθρομεταναστών και να τους αντιμετώπισει ως αυτό το οποίο στην πραγματικότητα είναι. Δηλαδή εισβολείς στην πατρίδα μας, αντιμετωπιζόμενοι με τα όπλα.
    Πολίτης με κριτική σκέψη
    απάντηση166
     
     
    ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ | 11/07/2012 08:38
    Μόνο αυτό εχει να πεί ο συγκεκριμένος οργανισμός γιά το ρατσισμό?..π.χ. ο χυδαίος ρατσισμός των Γερμαναράδων εναντιον της Ελλάδας με τις απαράδεκτες δημοσιεύσεις στις εφημερίδες και τα περιοδικά τι είναι?
    Κίμων Σταυράς
    απάντηση136
     
     
     
    για διαβαστε πρωτα το δικό σας κείμενο | 11/07/2012 03:13
    http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433 Κούνδουρος ενδεικτικά........... - Από εκείνη τη βραδιά τι δεν θα ξεχάσετε ποτέ; «Εκείνο το “μην τον κρατάς, πνίξ΄ τον, τον πoύστη! ” που φώναζε ο μόνος που άκουσα να μιλάει τσάτραπάτρα ελληνικά. Εγώ πoύστης; Καλά το “πνίξ΄ τον”, το “πoύστης” τι το θέλανε; Από εκεί κινήθηκε ένας μηχανισμός από σκέψεις μου που πέταξε έξω από την Ελλάδα όλους τους μετανάστες. - Τι το ιδιαίτερο είχε το περιστατικό και σας κάνει να αισθάνεστε έτσι; «Δεν ήθελαν μόνο να κλέψουν. Ηθελαν να σκοτώσουν.
    leontas
    απάντηση182
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    εξω οι λαθραίοι τώρα! | 11/07/2012 01:12
    Κι αν δεν φύγουν μόνοι τους θα τους διώξουμε εμείς! Να τελειώνουμε από δολοφόνους, κακοποιούς, ναρκομανείς, τρομοκρα΄τες, φορείς AIDS, αρρώστιες διάφορες! Θέλω να ζω στην πόλη μου! Εξάλλου τι πληρώνω τόσους φόρους και δεν μπορώ να κυκλοφορήσω καν!! Τέρμα!
    Τέρμα
    απάντηση214
     
     
    .............. | 11/07/2012 00:42
    ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ-ΥΠΑΤΗ (ΑΝ)ΑΡΜΟΣΤΙΑ-ΜΚΟ-ΟΗΕ.ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ΕΘΝΩΝ
    PANTSIR
    απάντηση186
     
     
    "δημοκρατικες" υποκρισιες | 10/07/2012 23:57
    οποιος πιστευει οτι ο ρατσιμος ειναι μονοπλευρος, δηλαδη προερχετε απο τους ελληνες κατα μεταναστων, ειναι παντελος ηλιθιος! Οι μεταναστες που ερχονται ειναι σε μεγαλο βαθμο πολυ περισσοτερο ρατσιστες και προκατελειμενοι εναντια σε εμας! πχ.προσωπικα μας κοροειδευαν 2 αραβες επιδη μιλουσαμε Ελληνικα στην ιδια μας την χωρα!φισικα αμα περναγαμε απο γκετο τους η ημασταν στη χωρα τους δεν θα τελειωνε στο κοροιδεμα. Εξαλου γιατι ι ΕΛ.ΑΣ που πληρωνετε απο φορους ελληνων πολιτων να καθετε να περιφρουροι παρανομους μεταναστες? η μηπος υπαρχει κανενας που δεν φοβατε να κυκλοφωρηση κεντρο αθηνας οπου θημιζει κατι σε Mogadishu..αλλα οι επαναστατες του καναπε κιφισσιοτες τετοιο προβλημα δεν εχουν!
    Κωστας
    απάντηση7028
     
     
    Για δες.. | 10/07/2012 23:46
    Ο ξενο-κορεσμός λέγεται ξενοφοβία,ε;
    amola kaluba
    απάντηση6725