από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017
 
 

Δύο ακροδεξιοί οι αρχηγοί ομάδας ληστών στη Βόρειο Ελλάδα

Εξαρθρώθηκε συμμορία που είχε αρπάξει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ
Δύο ακροδεξιοί οι αρχηγοί ομάδας ληστών στη Βόρειο Ελλάδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δύο μέλη ακροδεξιάς οργάνωσης στην Καβάλα εμφανίζονται σαν αρχηγοί 19μελούς συμμορίας που προχωρούσε σε ληστείες τραπεζών με καλάσνικοφ και σε διαρρήξεις ΑΤΜ με χρήση εκρηκτικών, στη Θεσσαλονίκη, στην Καβάλα, στην Ξάνθη και σε άλλες περιοχές της βορείου Ελλάδας.

Η λεία τους υπολογίζεται σε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. Παράλληλα σε ορισμένες από τις ληστείες, όπως αυτή στην Αγροτική Τράπεζα στην Κεραμωτή Καβάλας πριν από μία εβδομάδα, οι δράστες δεν δίστασαν να πυροβολήσουν εναντίον αστυνομικών. Παράλληλα πυροβόλησαν και το αστυνομικό τμήμα, μετά από ληστεία στους Ροδολίβους Σερρών.

Στη συμμορία συμμετείχε και ειδικός φρουρός που υπηρετεί στην Αθήνα, ο οποίος προμήθευε τα μέλη της συμμορίας με εκρηκτικά και αλεξίσφαιρα γιλέκα. Κατηγορούμενοι για την ίδια υπόθεση είναι ένας δικηγόρος καθώς και ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Στην εξάρθρωση του κυκλώματος προχώρησε μετά από πολύμηνες έρευνες η Ασφάλεια Θεσσαλονίκης που είχε θέσει υπό παρακολούθηση τους υπόπτους. Οπως λένε υψηλόβαθμα στελέχη της λεωφόρου Κατεχάκη «στη διάρκεια των ερευνών μας διαπιστώσαμε ότι δραστηριοποιούνται σε ακροδεξιές οργανώσεις στην περιοχή της Καβάλας. Ενας εξ αυτών είχε κατηγορηθεί και στο παρελθόν για ληστεία...».

Η ληστεία στην Κεραμωτή Καβάλας σημειώθηκε στις 18 Ιουνίου 2012. Δύο δράστες, φορώντας κουκούλες και κρατώντας καλάσνικοφ, εισέβαλαν στο υποκατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας σπάζοντας με σιδηρολοστό τη τζαμαρία. Πυροβολώντας μία φορά εντός του υποκαταστήματος, απείλησαν τη διευθύντρια και μια υπάλληλο και αφαίρεσαν περίπου 250.000 ευρώ.

Στη συνέχεια επιβιβάστηκαν σε Ι. Χ. αυτοκίνητο, που είχαν σταθμεύσει εξωτερικά και διέφυγαν προς άγνωστη κατεύθυνση. Αμεσα κινητοποιήθηκαν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις με αποτέλεσμα να εντοπιστεί το όχημα διαφυγής λίγη ώρα αργότερα, στην επαρχιακή οδό Κεραμωτής-Αεροδρομίου. Οι δράστες μόλις αντιλήφθησαν την παρουσία των αστυνομικών, ακινητοποίησαν το όχημά τους και πυροβόλησαν εναντίον τους, ενώ οι αστυνομικοί ανταπέδωσαν τα πυρά.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διαμαρτύρονταν για τους αλλοδαπούς και μετά λήστευαν τράπεζες 
 
 
σχόλια (160)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS | 03/07/2012 12:09
    Διαβάστε κι εδώ κ.Λαμπρόπουλε. Eχει πολλούς εγκληματίες http://tsak-giorgis.blogspot.gr/2012/07/blog-post_2258.html
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS
    απάντηση61
     
     
    Τ΄αδες Λαμπρόπουλε | 02/07/2012 20:16
    Αφιερωμένο εξαιρετικά σε σένα Λαμπρόπουλε. Διάβασε την είδηση για τους αντιεξουσιαστές που δολοφονούν....και εδώ κομματική ταυτότητα; στους εγκληματίες. http://ethniki-afipnisi.blogspot.gr/2012/07/blog-post_02.html?spref=fb
    Eleftheri Skepsi
    απάντηση212
     
     
     
    Νικόλαος Ταταρολιάκος | 28/06/2012 19:28
    ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΓΙΑ ΝΑ KATEΒΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Blogger. Google Board of Directors: Suspend the official Greek Nazi party blogs on Blogger. We call on Google to follow the example of Wordpress and stop providing a free platform for Golden Dawn's hate speech and intimidation of journalists... (Signatures: 237 out of 300) http://chn.ge/JCuS04
    Νικόλαος Ταταρολιάκος
    απάντηση228
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Νικόλαος Ταταρολιάκος | 27/06/2012 18:13
    Μόνο 100 σχόλια έγραψα? Ωχ δεν έχει μεροκάματο σήμερα από τον Σόρος, την Μοσάντ, τους Ιλλουμινάτι, τα Νεφελείμ, τον ΣΥΡΙΖΑ και άλλες δυνάμεις (από 200 και πάνω πληρώνουνε). "ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΡΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ" έχω μια ερώτηση όμωςγια σένα: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ?
    Νικόλαος Ταταρολιάκος
    απάντηση279
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    XA-CLUXCLUXCLAN | 27/06/2012 17:43
    XA OI IDEOLOGOI SAS (DIKTATORIA) POULHSAN STH TOURKIA TH MISH KYPRO. ANTE STO DIABOLO YFO.
    chris
    απάντηση2212
     
     
    Πολύ γέλιο... | 27/06/2012 16:33
    Εχω παρατηρήσει πως όλοι εσείς οι χρυσαυγίτες χρησιμοποιείτε διάφορες τεχνικές εμπνευσμένες από τους φίλους μας τα ζώα. (γαιδούρια, όρνια, τσακάλια, φίδια κλπ). Μία κατάσταση Κουνγκ-Φου θα μπορούσε να πει κανείς.... Το τελευταίο ζωάκι που αποφασίσατε να μιμηθείτε είναι προφανώς η συμπαθητική στρουθοκάμηλος (ειδικά εσείς οι σχολιαστές)!! Αντε και σ'ανώτερα βρε σεις.
    Γ. Μακρής
    απάντηση2610
     
     
    ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΡΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ | 27/06/2012 16:23
    ΡΕ ΤΡΟΛ ΤΑΤΑΡΟΛΙΑΚΟ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ 100 ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ...ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ? ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    απάντηση1136
     
     
     
    ΤΡΕΧΑΤΕ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ | 27/06/2012 16:15
    ΡΕ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 7% ΝΑ ΠΑΡΑΜΙΛΑΤΕ...ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ....ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ! ΟΤΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΒΑΖΕΙ ΡΩΣΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΕΡΝΟΥΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!!!!! ΚΑΛΑ ΒΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ?ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΤΡΕΧΑΤΕ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ 40%!!!!ΤΡΕΧΑ ΕΛΛΗΝΙΚΕ ΛΑΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ...ΣΩΖΕΙΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛOΓΙΣΜΟ ΣΟΥ...ΑΑΑ ΚΑΙ 65% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ADIDAS KAI NIKE!!! ΣΟΚ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΣΠΑΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ 500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ..ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΑΥΡΙΟ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ.ΑΝΕΡΓΙΑ ΤΕΛΟΣ..ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΚΑΙΝΗ,ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΚΕΦΙΑ
    αριστερο παρακρατος εν δρασει
    απάντηση1123
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Nικόλαος Ταταρολιάκος | 27/06/2012 15:48
    @ΤΜ 13:03 - Σωστά!!! όλοι θυμούνται τον "στρατιωτικό" με την ομπρέλλα που κατεύθυνε τους ακροδεξιούς. Και τον μοϊκανό νεοναζί ομογενή που ήρθε από την Αμερική να βοηθήσει τον "πατριωτικό" αγώνα (τον πλακώσανε στις φάπες στην Καλλιθέα όμως)
    Nικόλαος Ταταρολιάκος
    απάντηση208
     
     
     
    ψέυτο - αριστερά | 27/06/2012 15:30
    Νεκρική σιγή της αριστεράς για την επίσκεψη του Γκρίζου Λύκου στη Θράκη Τετάρτη, 27 Ιουνίου 2012 - 14:02 Σήμερα, όπως προαναγγέλθηκε προ ημερών, επισκέπτεται την Δυτική Θράκη ο αρχηγός του «ακραίου», «υπερεθνικιστικού», «φασιστικού», «ρατσιστικού» και αναμφισβήτητα τρομοκρατικού και δολοφονικού (θυμηθείτε την άνανδρη δολοφονία του Τάσσου Ισαάκ…) κόμματος «Εθνικιστικής Δράσης» της Τουρκίας (των γνωστών μας «Γκρίζων Λύκων», Ντεβέτ Μπαχτσελί. Ψάξαμε λεπτομερώς τις ιστοσελίδες των «ευαίσθητων» περί την «φασιστική», «ρατσιστική» και «δολοφονική» (χωρίς όμως πτώματα…) Χρυσή Αυγή - αριστερών κομμάτων (ΣΥΡΙΖΑ και συνιστωσών, ΚΚΕ, ΔΗΜΑΡ, αναρχοκομμουνιστών), και δε βρήκαμε ούτε μια τυπική έστω αν
    Έλληνας
    απάντηση1425
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    "I wanna Live" | 27/06/2012 14:55
    Πρός όλους τούς διεστραμένους ¨΄Ηλίθιους ψευτό αριστερούς θολοκουλτουριάριδες, πού γαβγίσουν σάν τούς "Γκρίσους λύκους" Ή Χρυσή Αυγή είναι τό μέλλον - όχι μόνο στήν Ελλάδα -αλλά "Global"
    John
    απάντηση1339
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    T | 27/06/2012 13:03
    Σώπα πρώτη φορά είναι. Όταν κάψανε την Αθήνα οι κουκουλοφόροι χρυσαυγίτες (πρίν μισό χρόνο) για να τρομοκρατήσουν τους πολίτες και να δημιουργήσουν κλίμα υπερ τους πρίν τις εκλογές του Μάη δεν λήστεψαν τον κινηματογράφο ΑΣΤΥ?
    ΤΜ
    απάντηση2612
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τι ψήφισαν οι δολοφόνοι στο Ρέντη; | 27/06/2012 10:41
    Εστω και αν είναι αλήθεια 2/19= 10.5%. κοντά στο ποσοστό της ΧΑ. Να μας πείτε ποιοι είναι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ ΚΚΕ. Α να μας πείτε και τι ψήφισαν οι δολοφόνοι στο Ρέντη
    Βασίλης Καζιάς
    απάντηση1326
     
     
    @ Τάταρε | 27/06/2012 10:07
    Τάταρε ανθέλληνα άναρχοσυμορίτη, εσύ πιστευω να κρατούσες την παρδαλή σημαία τών gay ,σαν αρχιλούγkρα που είσαι!
    Zaglos
    απάντηση1459
     
     
     
    Καλά σας πιστεύουμε | 27/06/2012 10:06
    Γιατί δε αλλάζεται τίτλο σε "Βήμα της Αυριανής" ? προσπαθείτε να στιγματίσετε πολιτικούς χώρους για να συκοφαντήσετε την ΧΑ. Δεν έχω ακούσει όμως για τις πολιτικές πεποιθήσεις των υπολοίπων εγκληματιών τα τελευταία 50 χρόνια …. Είστε τιποτένιοι δημοσιογραφίσκοι της Λαμογιάς και της Διαπλοκής που επιβιώνατε τόσα χρόνια γλύφοντας τριτοκοσμικά καθεστώτα αναρχοκομουνιστών όπως του Αντρέα Παπανδρέου, Σας έχει καταλάβει όμως ο κόσμος και να είστε σίγουροι πλέον ότι κυβερνήσεις πλειοψηφίας δε πρόκειται να ξαναδείτε.
    N.P.
    απάντηση1447
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Χρυσή Αυγή | 27/06/2012 07:50
    ο υπόκοσμος είναι ελληνικός. Έξω οι ξένοι από την Τρούμπα
    Ληστής αλλά εθνικόφρων
    απάντηση4311
     
     
     
    Νικόλαος Ταταρολιάκος | 26/06/2012 21:34
    15χρονoς Πάκι κατηγορείται για βιασμό μέλους της «Χρυσής Αυγής». Το θύμα μετά το γεγονός δήλωσε "έξω οι ξένοι, αλλά αφήστε μου τον Αλί που με έκανε να νιώσω ποιός είμαι πραγματικά (γμτ έχασα και το gay pride στη Θεσσαλονίκη)". Xoχοχοχο
    Νικόλαος Ταταρολιάκος
    απάντηση5015
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αλλού είναι η ουσία | 26/06/2012 21:21
    Τα καλάνιζνικοφ είναι ΞΕΝΑ όπλα. Έξω οι ξένοι! ΤΑ συγκεκριμένα παιδιά απλώς αποδείκνυαν πόσο αρνητική είναι η ύπαρξη τέτοιων ΛΑΘΡΑΙΩΝ όπλων στην πανέμορφη πατρίδα μας.
    baznr
    απάντηση308
     
     
    Θαίλο να γείνο διμοσηογράφωσ | 26/06/2012 20:50
    πλακόσαμαι αιδό ώλη οι ναζειστωκαίφαλη χροισαβγείταισ που θαίλαμαι να γύνουμε διμοσηωγράφη αλλά κωπίκαμαι στειν ωρθωγραφοία.
    να γράφο για τον χίτλαιρ
    απάντηση309
     
-