Παρασκευή 22 Αυγούστου 2014
 
 

Οι αστυνομικοί ψήφισαν και πάλι μαζικά «Χρυσή Αυγή»

Ο ένας στους δύο ένστολους, παρά τα κρούσματα βίας, την υποστήριξαν - Τα νέα στοιχεία από τα ειδικά εκλογικά τμήματα
Οι αστυνομικοί ψήφισαν και πάλι μαζικά «Χρυσή Αυγή»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Επέμειναν οι αστυνομικοί να ψηφίζουν μαζικά «Χρυσή Αυγή» παρά τα δεκάδες κρούσματα βίας των τελευταίων εβδομάδων.

Οπως συνέβη και στις εκλογές της 6ης Μαΐου, περίπου ο ένας στους δύο αστυνομικούς ψήφισε και πάλι, την Κυριακή, «Χρυσή Αυγή», δημιουργώντας πλήθος ερωτηματικών για τις πολιτικές αντιλήψεις και τις υπηρεσιακές επιλογές των ένστολων.

Στα εκλογικά τμήματα που ψήφισαν αστυνομικοί διατηρήθηκαν σχεδόν αμετάβλητα τα ποσοστά της «Χρυσής Αυγής» και σε ύψος ρεκόρ για όλη σχεδόν την επικράτεια. Το νέο αυτό αποτέλεσμα δημιουργεί προβληματισμό στην ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ αφού όπως χαρακτηριστικά λένε «φαίνεται πλέον ξεκάθαρα ότι υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλο ποσοστό των αστυνομικών που αντιμετωπίζει το ζήτημα της λαθρομετανάστευσης, των λαϊκών κινητοποιήσεων και άλλα κρίσιμα θέματα για την κοινωνική γαλήνη, με την ματιά της «Χρυσής Αυγής». Σχεδόν η μισή ΕΛ.ΑΣ φαίνεται ακόμη να έχει την ίδια αφοριστική αντίληψη για το πολιτικό σύστημα, με την «Χρυσή Αυγή». Κι αυτό είναι ένα κρίσιμο πρόβλημα...».

Τα νέα αυτά συμπεράσματα για τις κρυφές πολιτικές προτιμήσεις των ένστολων προκύπτουν από την ανάλυση των ψήφων σε 11 εκλογικά τμήματα της Αθήνας στα οποία ψήφισαν, στις 17 Ιουνίου- με βάση ειδικούς εκλογικούς καταλόγους - χιλιάδες αστυνομικοί που υπηρετούν στην Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής και σε υπηρεσίες όπως η Άμεση Δράση, η ΔΙΑΣ, η Ασφάλεια Αττικής και άλλες. Τα τμήματα αυτά -από το 806 ως και το 816 εκλογικό τμήμα- , βρίσκονται στα σχολικά συγκροτήματα στην οδό Αμπελακίων 24 και στην οδό Πανόρμου, κοντά στο κτίριο της ΓΑΔΑ, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Σε όλα αυτά τα τμήματα η «Χρυσή Αυγή» έλαβε ποσοστό από 17,2% έως 23,04% που είναι σχεδόν ίδια με αυτά που είχε λάβει, το ίδιο κόμμα, στα ίδια τμήματα και στις εκλογές του περασμένου Μαΐου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ένα εξ αυτών -στο 809- η «Χρυσή Αυγή» έλαβε ποσοστό 21,7% ενώ στις εκλογές της 6ης Μαΐου το ποσοστό αυτό ήταν 21,06%. Στα υπόλοιπα τμήματα οι «απώλειες» της «Χρυσής Αυγής» είναι εξαιρετικά μικρές. Στο 811 τμήμα, στις εκλογές της Κυριακής η «Χρυσή Αυγή» έλαβε ποσοστό 23,04% έναντι 23,08% τον Μάιο, στο 814 πήρε 21,58 έναντι 21,88% και στο 806 21,99% έναντι 22,2%.

Για να γίνει αντιληπτή η μαζικότητα της «ψήφου» των αστυνομικών προς την «Χρυσή Αυγή» αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι σε γειτονικά αστυνομικά τμήματα όπως το 804 και το 805 το ποσοστό αντίστοιχα της «Χρυσής Αυγής» είναι 5,35 και 6,57%.

Κατά μέσο όρο σε κάθε ένα από αυτά τα τμήματα, όπως προκύπτει εξάλλου και από τους εκλογικούς καταλόγους, ψηφίζουν περίπου 550-700 άτομα και ο αριθμός των αστυνομικών που ψηφίζουν σε αυτά κυμαίνεται από 20% ως 30% επί του συνόλου των ψηφισάντων. Αν συνυπολογισθεί λοιπόν ότι στα συγκεκριμένα τμήματα που ψηφίζουν οι αστυνομικοί το ποσοστό της «Χρυσής Αυγής» είναι υπερτριπλάσιο του μέσου όρου του συγκεκριμένου κόμματος προκύπτει το συμπέρασμα ότι σε ποσοστό άνω του 50% των αστυνομικών υποστηρίζει το συγκεκριμένο κόμμα.
Οσον αφορά τις υπόλοιπες πολιτικές προτιμήσεις των αστυνομικών, όπως προκύπτει από τις ίδιες αναλύσεις, φαίνεται να δίνεται μαζικά ψήφος στη Νέα Δημοκρατία. Είναι ενδεικτικό ότι σε ένα από αυτά τα τμήματα - το 814 - με συμμετοχή ένστολων ψηφοφόρων η ΝΔ έλαβε ποσοστό 33,14% έναντι 16,16 τον περασμένο Μάιο και ο ΣΥΡΙΖΑ 14,07% έναντι 10,43% πριν δύο μήνες.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (235)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    s=D | 19/06/2013 00:46
    To kathe atomo einai ipefthino gia tis praxeis t....den mporei kaneis n tn krinei g tis epiloges t apla einai ipoxrewmeno n analamvanei tis efthines twn praxewn tou...estw k an autes einai katastrofikes....
    anonimous
    απάντηση00
     
     
    Μπατσοκ | 21/06/2012 12:25
    Σε κάθε post για Χρυσή Αυγή, εμφανίζονται καμιά δεκαριά απαντήσεις από χρυσαυγίτες του στυλ..."Εγώ δεν ψήφισα Χ.Α. αλλά...". Πόσο πήρε η ΧΑ 80%!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση124
     
     
     
    Βαρεθηκα | 21/06/2012 02:32
    Την Ηλιθιοτητα του καθε μιζεροδεξιουλη φασιστα που ταυτιζει την προτιμηση του καλοβολεμενου στο δημοσιο οπλισμενου και κατα 90% διεφθαρμενου αλλαζονα σκατομπατσου με την αντιδραση του υποτελους που του εχει παρει τα σωβρακα μια πουλημενη στους πλουσιους κυβερνηση με πριμ 50 εδρες και ενα ματσο αποδεδειγμενα προεκλογικα ψεμματα!!! Η Ακρα δεξια μονη πλεον σ αυτη τη χωρα που δεν υπαρχει ΙΧΝΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ(ειδαλως ο κατωτατος μισθος δεν θα πεφτε με νομο) βρισκει στοχο την κεντροδεξια του ΣΥΡΙΖΑ και καμωνεται πως εχει Αριστερο Αντιπαλο!Σιγα μην σκισετε κανα καλσον!!!!!
    Γιουργια(στον ντορβα με τα κουλουρια)
    απάντηση910
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θέλουμε Δημοκρατία ή όχι; | 21/06/2012 01:32
    Καταρχήν στη Δημοκρατία και στο πολίτευμα που έχουμε ο καθένας ψηφίζει ότι θέλει. Εγώ δεν ψήφισα Χ.Α. αλλά και αυτοί που ψήφισαν είναι δικαίωμα τους!!! Ότι και να ψήφισε ο καθένας είναι επιλογή του και αναφαίρετο δικαίωμα του!! Επίσης δεν έχει σχέση το επάγγελμα που κάνει και τι πρεσβεύει . Γνωρίζω γιατρούς, καθηγητές, επιστήμονες, δικηγόρους, εργάτες, επιχειρηματίες που ψήφισαν Χ.Α. και τι έγινε!! Επίσης γνωρίζω κάτι σάπιους πολίτες δήθεν προοδευτικούς ακραίους αριστερούς που έκαναν έκτροπα, χτύπησαν αθώους πολίτες, έκαναν κλοπές, ληστείες κ.λ.π. και το παίζουν τάχα δημοκράτες και αγωνιστές!!!! Η Αστυνομία χρειάζεται να υπάρχει στο πλευρό του κάθε αδύναμου ανθρώπου και δεν πρέπει να την κάνουμε σάκο του μποξ για όλα τα κακά που υπάρχουν δίπλα μας. Αν κάθε μέρα την πυροβολούμε πώς θα λειτουργήσει σωστά κύριοι!!!!
    Ελεύθερα σκεπτόμενος
    απάντηση127
     
     
    Κακό του κεφαλιού τους | 21/06/2012 00:30
    Δεν ξέρω αν αληθεύει το άρθρο. Αν αληθεύει όμως, τότε οι αστυνομικοί θα την πληρώσουν πάλι. Διότι όταν ξεσπάσει ο κοινωνικός πόλεμος που επιδιώκει η ΧΑ για να ανεβάσει τα ποσοστά της οι αστυνομικοί θα βρεθούν στη μέση να σκοτώνονται με αφρικανούς, και ακρο-ανάρχες. Οι ΧΑ θα την κάνουν διακριτικά. Και ο αρχηγός με την οικογένεια και τους μπράβους του θα απολαμβάνει τα βουλευτικά προνόμια. Και βέβαια όταν χοντρύνει το πράγμα και φτάσει στους μουσουλμάνους της Θράκης, τότε θα έχουμε την τύχη της Σερβίας. Και οι Ελληναράδες την τύχη του Μιλόσεβιτς, του Αρκάν, και άλλων "γενναίων". Τά'χετε σκεφτεί αυτά ομορφάάάάάντρες μου και αμαζόόόόόνες μου;
    Σιωπηλός
    απάντηση65
     
     
    Ιστορικές Ευθύνες... | 20/06/2012 18:20
    Απο τη μεταπολίτευση και ειδικα απο το 1981 που ήρθε το τοτε ΠΑ.ΣΟ.Κ με τις τοτέ εξαγγελειες του στα πράγματα έπρεπε απο τη στιγμή που είχε τη συγκαταβαση της κοινωνίας να διωξει αμεσα ολα τα στοαγονιδι της ΧΟΥΝΤΑΣ Όλους αυτούς τους "περήφανους αγροφύλακες"που δεν δισταζουν σαν σσιδεροφρακτα ΜΑΤ ποτε με ΑΥΡΕΣ ποτε με προληπτικες προσαγωγες και κατασταλτικους νομους να τρεχουν πισω απο τις ακροδεξιες οργανωσεις... Ακομα και προσφατα ο Υπουργος Παπουτσης μιλησε για τετοια μπουμπουκια επισης ειναι και οι ευρωπαικες οδηγιες που επιτρεπουν δειησδυση χαφιεδων στις εργατικες λαικες εκδηλωσεις ποσες φορες εχουν συνδικαλιστες βρει αποδεδειγμενα χαφιεδες ακομα και σε γραφεια συνδικατων ;Eπίσης μιλάμε για προτογνορο απανθρωπισμο που ξεκινα απο το πως μιλανε σε μια εξακριβωση στοιχειων σε ενα πιτσιρικα η σε ενα εταναστη .Επίσης να μην ξεχασουμε οτι εδω και χρονια εχει επιστρεψει στις σχολες των ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΩΝ το δόγμα του εσωτερικου εχθρου η εκφραση ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΟΙ Δεν την αποδιδω σε ολους τους αστυνομικους και άλλωστε δεν ειναι και δική μου. Θεωρώ ότι λύση στο σημαντικό αυτό πρόβλημα δεν θα υπάρξει γιατί οι έχοντες την εξουσια ΕΕ και κυβερνησεις δεν θελουν ενω παλια δεν μπορουσαν ακομα και να ηθελαν γιατι επρεπε να βαλουν βαθια το μαχαιρι στο κοκκαλο.
    Δημοκρατικός_Πολίτης
    απάντηση1615
     
     
    Χάλκινο φεγγαρι | 20/06/2012 17:56
    Κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχίσει την τακτική των καταλήψεων των κουκουλοφόρων των μόλοτωφ και της δραχμης όχι μόνο χρυση αυγη αλλα και χάλκινο φεγγάρι. Όχι στους τουπαμαρος και στους ψευτοτσαβεζ.
    Karpozilos
    απάντηση2620
     
     
    Τι περίμενες | 20/06/2012 17:33
    ότι θα ψηφίσουν τους κόκκινους φασίστες (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) που διακηρύσσουν ότι όλοι τους είναι γουρούνια δολοφόνοι και που πάντοτε στηρίζουν τρομοκράτες, ληστές και κακοποιούς γενικώς αρκεί να είναι κόκκινοι; Είναι αυτοί που χύνουν αίμα διαρκώς και όσο οξύνεται η κατάσταση θα ωθούνται διαρκώς προς τα δεξιά και τα άκρα, δηλαδή την ΧΑ, τους μαύρους φασίστες. Αλλά από την άλλη ένας καθαρός φασιστάκος και ανίκανος ψευτοδημοσιογράφος σαν εσένα ποτέ δεν θα ψάξει να βρεί τα αίτια που οδηγούν αυτούς τους ανθρώπους στα άκρα. Μισές αλήθειες όπως πάντα...
    Κίτρινος τύπος
    απάντηση3118
     
     
     
    ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΛΙΝ ΓΩΝΙΑ | 20/06/2012 16:57
    Περίεργο μού φαίνεται. Η αστυνομία μας ανέκαθεν εμφορείτο από δημοκρατικές αρχές. Πώς χάλασε έτσι ξαφνικά;
    Ναυτίλος
    απάντηση2014
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Χρυσαυγά | 20/06/2012 15:46
    Το site του Βήματος καθώς και άλλων έχει μετατραπεί σε άντρο των χρυσαυγών που βρίσκονται σε εντεταλμένη υπηρεσία. Αυτό το ξέρουν όλοι. Και ένα πλήθος διεφθαρμένων αστυνομικών δεν είναι παράξενο που ψήφισε χρυσα αυγά. Μια τεράστια διαφημηστική καμπάνια υπόγεια έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό από τα τα συστημικά media υπέρ της χρυσαυγής. Ο μύθος με τη γριούλα που την πάνε να πάρει τη σύνταξη στο ΑΤΜ και μετά τη γυρίζουνε σπίτι της (όπου φαντάζομαι τους την κάνει κάνει "δωρεά"). Ο άλλος που πάνε και βγάζουν τους πακιστανούς από το σπίτι του "νοικοκύρη". Όλα αυτά έπαιξαν στα media καθημερινά. Δεν έπαιξαν τα μαχαιρώματα ανθρώπων από θρασύδειλα χρυσαυγά που πάνε και επιτίθενται κατά ομάδες σε ανυπεράσπιστους και μοναχικούς πακιστανούς. Δεν έπαιξαν τα επεισόδια που κάνουν στα γήπεδα ή τα μαγαζιά που καίνε στις πορείες. Δεν τολμούν να ακουμπήσουν τους νιγηριανούς νταβατζήδες, αλγερινούς, τους γεωργιανούς και τους άλλους σκληρούς γιατί ξέρουν ότι θα τους πιστολιάσουν μέσα στα γραφεία τους. Αυτά είναι τα χρυσαυγά
    peripteras
    απάντηση2517
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    !!! | 20/06/2012 14:34
    Αρχικα θ α πω πωε χθες εγραψα ενα ποιημα του Σεφερη-οι γατες του Α'Ι΄ Νικολα το οποιο μιλα για την περιοδο της χουντας και καποιοι το αξιολογησαν αρνητικα.Μαλλον γιατι στα φιδια του ποιηματος καποιοι αναγνωριζουν τον εαυτο τους.Επιπλεον θα ηθελα να απαντησω σε εναν προηγουμενο σχολιαστη πως οι δασκαλοι δεν ειναι ουτε αριστεροι ουτε δεξιοι.Οι δασκαλοι ειναι στο σχολειο για το παιδι του πλουσιου, του φτωχου, του μεταναστη, του ζητιανου.Ευτυχως ομως δεν εχουμε φασιστες και ρατσιστες συναδελφους
    giann giann
    απάντηση97
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    οκ, τα ξέρουμε. | 20/06/2012 10:05
    μπαίνουμε μαζικά στο vima.gr και γράφουμε πολλά σχόλια ώστε ναδημιουργούμε (δήθεν) ατμόσφαιρα. το αυταπόδεικτο του άρθρου είναι ότι οι αστυνομικοί είναι κατά βάση ΧΑίτες με στολή. τους είδα με τα μάτια μου μιας και ψηφίζω κι εγώ εκεί. Δεν ψήφισε το 14% των αστυνομικών Σύριζα, αλλά των ψηφισάντων σε ένα τμήμα, το οποίο περιλαμβάνει καιπ πολίτες. ό,τι θέλει διαβάζει ο κάθένας. ή ό,τι μπορεί.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση916
     
     
     
    ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Χ.Α.?ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟ? | 20/06/2012 09:47
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Χ.Α. ΔΕΝ ΕΙΔΑ.ΕΙΔΑ ΠΟΛΥ ΒΙΑ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΑ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ .ΕΙΔΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση3534
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ | 20/06/2012 09:45
    Το άρθρο αυτό απλά ρίχνει λάδι στη φωτιά. Αμφισβητεί το δικαίωμα του κάθε Ελληνα να ψηφιζει αυτό που θέλει. Αυριο ο ίδιος ο κ Λαμπρόπουλος θα κριτικάρει αυτούς που θα ψηφίζουν κκε, πασοκ, κλπ. Αφήστε που κάνει μια υπόθεση γιατί δεν ήταν στην κάλπη την ώρα που ψήφιζε ο κάθε αστυνομικός. Με ποιό δικαίωμα; απορώ με το ΒΗΜΑ που επιτρέπει τέτοια άρθρα που προσβάλλουν το δημοκρατικό πολίτευμα.
    SOC
    απάντηση3511
     
     
     
    Ρε Χρυσαυγιτες | 20/06/2012 01:09
    Καντε μας τη χαρη!!! Αν τα ΜΜΕ ηταν στην Ελλαδα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ θα εισασταν παρανομοι εδω και εικοσι χρονια!!! ΚΑΝΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΗ!!!!! Προστασια Ναρκωτικα Πορνεια ΕΛ.ΑΣ Εχεις να φας!!!
    Ου ρε κρατικοδιαιτοι!!!
    απάντηση2422
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Eύγε!! Σε λίγο όλοι μας θα ψηφίζουμε Χ Α | 19/06/2012 23:21
    Αφού κράτος δεν υπάρχει, και μας έχουν καβαλύσει οι λαθραίοι, δολοφόνοι, κακοποιοί, κλέφτες, διαρήκτες! Να τελειώνουμε!
    ΕΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΑΙΟΙ
    απάντηση2612
     
     
    Δηλαδή τι περιμένετε να ψηφίσουν | 19/06/2012 23:16
    τους αναρχοκομουνιστές του σύριζα που τους καίνε με μολότοφ και τους θεωρούν πρώτο στόχο;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3210