Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014
 

Το τελευταίο ζεϊμπέκικο για τον Νίκο Κοεμτζή

Η ταινία «Παραγγελιά» του Παύλου Τάσιου ήταν βασισμένη στη ζωή του
Το τελευταίο ζεϊμπέκικο για τον Νίκο Κοεμτζή
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στην Πολυκλινική Αθηνών άφησε την τελευταία του πνοή το μεσημέρι της Παρασκευής, ο Νίκος Κοεμτζής, ο άνθρωπος - του κοινωνικού περιθωρίου ή του κοινωνικού αποκλεισμού, εξαρτάται από την οπτική γωνία - μιας άλλης, πάντως, εποχής της Ελλάδας. Ο μικροκακοποιός που κάποτε σκότωσε για μια παραγγελιά - για το φιλότιμο του αδερφού του που χόρευε το τραγούδι του (όσο παράξενες και κυρίως ασυμβίβαστες κι αν ακούγονται αυτές οι λέξεις σήμερα) - τρεις ανθρώπους και πέρασε μια ζωή στη φυλακή.

 
Ο Νίκος Κοεμτζής κατά την αποφυλάκισή του
Ο Νίκος Κοεμτζής καταδικάστηκε τρεις φορές σε θάνατο
Οντας φυλακισμένος, ο Νίκος Κοεμτζής μιλά σε δημοσιογράφο των «Νέων»
Κατά τη διάρκεια της πολύκροτης δίκης του Νίκου Κοεμτζή
Ο Νίκος Κοεμτζής κατά τη διάρκεια της δίκης του απευθύνει ερώτηση σε μάρτυρα
Εξω από την Ευελπίδων όπου και πουλούσε την αυτοβιογραφία του τις καθημερινές
Το εξώφυλλο της αυτοβιογραφίας του Νίκου Κοεμτζή
Τις Κυριακές ο Νίκος Κοεμτζής πωλούσε την αυτοβιογραφία του στο Μοναστηράκι ενώ δεν παρέλειπε να υπογράφει σε κάθε αντίγραφο
Ο Νίκος Κοεμτζής καταδικάστηκε επίσης οκτώ φορές σε ισόβια, για ανθρωποκτονίες απο πρόθεση.
Στιγμιότυπο από τη δίκη του Νίκου Κοεμτζή
Ο Τύπος της εποχής παρακολούθησε πολύ στενά τη δίκη του Νίκου Κοεμτζή
Το νυκτερινό κέντρο «Νεράιδα» στο οποίο συντελέστηκαν τα εγκλήματα το 1973
 
12  φωτογραφίες


Τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια ζούσε ελεύθερος και όπου τον έβλεπες κρατούσε πάντα το βιβλίο του - μερικά αντίτυπα για την ακρίβεια - στα χέρια. Στο «Νίκος Κοεμτζής: Το μακρύ ζεϊμπέκικο», όπως ήταν ο τίτλος του, είχε εξιστορήσει όπως εκείνος ήξερε και μπορούσε τη ζωή του, καταθέτοντας τελικά ένα βιβλίο μαρτυρία για τη ζωή και τους κώδικες της φυλακής, που όταν εκδόθηκε αποκάλυψε ένα τοπίο σκοτεινό και άγνωστο για τους πολλούς.

Δύσκολος πάντα, σκληρός και τρυφερός ταυτόχρονα, αλλά δεν ήταν πια ο ίδιος άνθρωπος. Σίγουρα, πάντως, δεν ήταν ίδια η εποχή. «Είμαι ελεύθερος σκλάβος. Σηκώνομαι από τις 8.00, θα πάω να τρέξω να πουλήσω το βιβλίο μου και έχω και κυνηγητά», είχε πει πριν λίγα χρόνια σε μια εκδήλωση στο βιβλιοπωλείο «Ιανός». Τελικά ο Δήμος Αθηναίων του εξασφάλισε μια άδεια για να διαθέτει, χωρίς να τον ενοχλεί κανένας, το βιβλίο του.

Επί χρόνια στεκόταν σε μια γωνιά της Αδριανού, άλλοτε λίγο πιο πάνω στην πλατεία Μοναστηρακίου, αλλά και σε άλλες περιοχές της Αθήνας, από την Κηφισιά ως τον Πειραιά. Ενα τραπεζάκι μπροστά του και μερικά αντίτυπα του βιβλίου του. Η ζωή του όλη.

Το φονικό, που στοίχειωσε τη ζωή του, έγινε το 1973. Μαχαίρωσε τότε τρία άτομα, κατά την διάρκεια συμπλοκής, σε νυχτερινό κέντρο διασκέδασης. Εκτοτε το περιστατικό περιγράφηκε πολλές φορές με διαφορετικές εκδοχές και άλλους τόσους μύθους.

Ισως η αλήθεια να βρίσκεται πιο πειστικά αποτυπωμένη στα πλάνα και το περιβάλλον της τανίας «Παραγγελιά» του Παύλου Τάσιου, που γυρίστηκε το 1980 εμπνευσμένη από αυτή την ιστορία, με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Αντωνίου. Με ένα τρόπο και στη φωνή της Κατερίνας Γώγου, που ακούγεται στην ίδια ταινία, να διαβάζει μερικά από τα πιο σκληρά ποιήματά της. Οπως και στο «Μακρύ ζεϊμπέκικο για το Νίκο», το εμβληματικό τραγούδι του Δ. Σαββόπουλου, που είχε γραφτεί ένα χρόνο νωρίτερα, το 1979, και περιλήφθηκε στο δίσκο «Ρεζέρβα».

Το μακρύ ζεϊμπέκικο για τον Νίκο


Ο Νίκος Κοεμτζής (ή Κουγιουμτζής) γεννήθηκε στο Αιγίνιο Πιερίας στις 17 Ιανουαρίου του 1938. Τα ξημερώματα της 25ης Φεβρουαρίου 1973 έχοντας βγει από την φυλακή, όπου κρατούνταν για κλοπές μαζί με τον αδελφό του και ένα ακόμη άτομο, πηγαίνουν στο νυχτερινό κέντρο «Νεράιδα» για να διασκεδάσουν.

Ο Δημοσθένης, ο μικρός αδελφός του, ζητά από την ορχήστρα να παίξει το τραγούδι «Βεργούλες» του Μάρκου Βαμβακάρη. Στο μαγαζί την ώρα εκείνη βρίσκονταν και τρεις αστυνομικοί της Ασφάλειας που γνώριζαν τον Κοεμτζή.

Μόλις ξεκίνησε το τραγούδι εκτός από τον Δημοσθένη σηκώθηκαν να χορέψουν και οι αστυνομικοί, παρά την «ανακοίνωση» του τραγουδιστή πως επρόκειτο για «παραγγελιά».

Ακολούθησε συμπλοκή και τότε ο Νίκος Κοεμτζής φωνάζοντας «παραγγελιά ρε!» βγάζει ένα μαχαίρι και σκοτώνει τους τρεις αστυνομικούς, ενώ στην συμπλοκή τραυματίστηκαν άλλα οκτώ άτομα.

Ο Ν. Κοεμτζής καταδικάζεται τρις εις θάνατον και σε 3ετη φυλάκιση ο αδελφός του, ενώ αθωώθηκε ο τρίτος της παρέας τους. Επί τρια χρόνια ζούσε με το ενδεχόμενο της εκτέλεσης του. Γλύτωσε τη ζωή του με την κατάργηση της θανατικής ποινής στην Ελλάδα, όταν η ποινή του μετατράπηκε σε ισόβια.

Στις 31 Μαρτίου 1996 το δικαστικό συμβούλιο Πάτρας αποφυλακίζει τον Νίκο Κοεμτζή ύπο όρους. Έκτοτε ζούσε πουλώντας το βιβλίο με την αυτοβιογραφία του σε διάφορα σημεία στο κέντρο της Αθήνας - ένα από τα «πόστα» του έξω από τα δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων.

Μάλιστα δεν ήταν λίγοι εκείνοι που τον αναγνώριζαν και σταματούσαν να του μιλήσουν για λίγο και δεν χαλούσε το χατήρι τους υπογράφοντας αφιερώσεις στην 2η σελίδα του βιβλίου.

Το βιβλίο ξεκινά με τα πρώτα χρόνια της ζωής του στο Αιγίνιο Πιερίας και την κακοποίηση που υπέστη ο πατέρας του απλώς επειδή ήταν κομμουνιστής, όπως και ο ανάπηρος βετεράνος παππούς του, από τους χωροφύλακες, προτού μιλήσει για τις δικές του περιπέτειες και τα σκληρά χρόνια της φυλακής.

Εγραφε για την ιστορία της Νεράιδας: «Έψαχνα να βρω μια λύση, να διορθώσω το κακό που σκόρπισα....Υπέφερα τρομερά και προσπαθούσα απεγνωσμένα να ξεχωρίσω μια εικόνα από τη σφαγή, και δεν μπορούσα...Κι ούτε τώρα μπορώ, αν και αγωνίζομαι ακόμα...Ως φαίνεται την ώρα που σκορπούσα το θάνατο χωρίς να δουλεύει το μυαλό μου και κινιόμουν σαν ενα ρομποτ, με είχε κυριέψει ο δαίμονας ή το κτήνος που φωλιάζει μέσα μου...».

Ο Νίκος Κοεμτζής βρέθηκε το μεσημέρι από διερχόμενους στο Μοναστηράκι πεσμένος πάνω στο τραπεζάκι που πωλούσε τα βιβλία του. Είχε πάθει έμφραγμα. Οι διασώστες του ΕΚΑΒ, που έφτασαν με μοτοσικλέτες, ειδοποίησαν ασθενοφόρο για να τον μεταφέρει στην Πολυκλινική. Οι γιατροί προσπάθησαν να τον κρατήσουν στη ζωή, αλλά δεν κατόρθωσαν να αποτρέψουν την ανακοπή. Το μακρύ ζεϊμπέκικο είχε φτάσει στο τέλος του.




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Παραγγελιά»: Θρυλική ταινία ναι αλλά... 
Απεβίωσε ο σκηνοθέτης Παύλος Τάσιος  
 
 
σχόλια (68)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ελεος δηλαδη!!! | 17/12/2014 23:59
    Διαβαζω ολονων τα σχολια και πραγματικα γελαω.Ασε που μερικους θα ηθελα να κοπαναω τα κεφαλια τους στον τοιχο με ολα αυτα που γραφουν.Εδω ρε εχετε κανει ηρωα τον Ρωμανο που πηρε το καλασνικοφ κι οποιον παρει ο χαρος και λετε για τον Κοεμτζη που σκοτωσε τρεις χουντικους μπατσους;;;
    Npps
    απάντηση00
     
     
    ANΘΡΩΠΟΣ | 19/12/2012 00:39
    Αν κ είμαι σε τέλεια αντίθεση με τον Κοεμτζη..ομολογώνα πώ οτι ο άνθρωπος που γνώρισα ηταν ευγενικός χαμηλών τόνων....κ βασανισμένος.....Πιστεύω οτι μετάνιωσε για αυτά που έκανε......ποιος ξέρει..?Το καλό κ το κακό είναι μέσα μας.......εμεις αποφασιζουμε......?
    kalliopi
    απάντηση53
     
     
    ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ | 19/12/2012 00:24
    Ο 1ΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟ ΒΑΛΕΤΟ
    kalliopi
    απάντηση32
     
     
    H ZΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Κ ΠΟΛΥΤΙΜΗ | 19/12/2012 00:17
    Τι ψάχνουμε να βρούμε...?
    kalliopi
    απάντηση13
     
     
    καλό ταξείδι | 18/12/2012 23:44
    ENAS ARXONTAS
    kalliopi
    απάντηση44
     
     
    Παραγγελιά ρεεε | 27/09/2011 00:48
    Το ζεϊμπέκικο δύσκολα χορεύεται. Δεν έχει βήματα είναι ιερατικός χορός με εσωτερική ένταση και νόημα που ο χορευτής οφείλει να το γνωρίζει και να το σέβεται.Είναι η σωματική έκφραση της ήττας. Η απελπισία της ζωής. Το ανεκπλήρωτο όνειρο. Είναι το «δεν τα βγάζω πέρα». Το κακό που βλέπεις να έρχεται. Το παράπονο των ψυχών που δεν προσαρμόστηκαν στην τάξη των άλλων.Το ζεϊμπέκικο δεν χορεύεται ποτέ στην ψύχρα ει μη μόνον ως κούφια επίδειξη. Ο χορευτής πρέπει πρώτα «να γίνει», να φτιάξει κεφάλι με ποτά και όργανα, για να ανέβουν στην επιφάνεια αυτά που τον τρώνε.Φίλε, θέλω παραγγελιά - Τη ζούλα μου ανεκάλυψαν, και πως θα μαστουριάζω. Τον αίτιο, τον σουπιατζή, θα τόνε σουγιαδιάσω. Το αποτέλεσμα: Τρεις νεκροί αστυνομικοί και επτά τραυματίες. Ο άνθρωπος αυτός μετά από τόσα χρόνια έγινε ήρωας.Του έγραψαν τραγούδια και έκαναν τη ζωή του ταινία.Κρίμα που η δικαιοσύνη έστω και μετά από 23 χρόνια τον άφησε ελεύθερο.......!!!!!!! Υ.Γ Είναι ωραίο να επαινούμε τα καλά έργα , το να επαινούμε όμως τα άσχημα είναι χαρακτηριστικό τιποτένιου και απατεώνα (Δημόκριτος).
    xxxxx
    απάντηση1913
     
     
     
    Ας σκεφτούμε κι έτσι. | 26/09/2011 11:48
    Ας το δούμε κι από μιά άλλη οπτική γωνία. Ο Κοεμτζής σκότωσε τρεις ασφαλίτες επί Χούντας. Καταδικάστηκε σε θάνατο. Κι όμως η Χούντα - το τονίζω η Χούντα - δεν τον εκτέλεσε. Μήπως αυτό και μόνο δείχνει ότι κάποια στοιχεία έδειχναν ότι δεν έπρεπε να εκτελεστεί; Επίσης πλήθος δικηγόρων μετά την μεταπολίτευση, προσπαθούσαν και πέτυχαν την αποφυλάκισή του. Και δεν είχε καμμιά σχέση η πολιτική τοποθέτησή τους. Μήπως κι αυτοί είδαν κάτι; Υπάρχει πληθος ισοβιτών. Γιατί όχι αυτούς; Πάντως νομίζω ότι ο Κοεμτζής είναι δύο άνθρωποι. Ο ένας είναι ο πραγματικός, εντελώς ασήμαντος κι ο άλλος ο αιωρούμενος μέσα σ' ένα σύννεφο μύθου, εξωπραγματικός. Νομίζω ότι ο πρώτος δεν είχε ιδέα της επιρροής του δεύτερου. Κατά τα άλλα, αυτά τα περί αριστερών, δεξιών και συναφών φληναφημάτων, τ' ακούω βερεσέ.
    ντ
    απάντηση166
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
     | 25/09/2011 19:08
    οταν ηρθα στην Ελλαδα για διακοπεσ περνωντας απο το ΜΟναστηρακι ειδα τυχαια τον Κοεμτζη να πουλαει τη βιογραφια του.Του μιλησα για λιγο, ενας αμορφωτος, τραχυς ανθρωπος που πιστευω δεν ειχε ιδεα ουτε καν το μυαλο να καταλαβει τι ειναι κομμουνισμος φασισμος κλπ με κοιτουσε με βλεμμα χαμενο, ανθρωπου που κανει χρονια χρηση ναρκωτικων.Καθε προσπαθεια πολιτικοποιησης του πιστευω ειναι απλως για γελια.. Κατι τετιοι ανθρωποι δεν εχουν κανενα ηθικο φραγμο, και εγω ή οποιοσδηποτε απο εσας να σηκωνοταν να χορεψει ή να τον στραβοκοιταγε εκεινο το βραδυ στη Νεραιδα θα μας μαχαιρωνε χωρις καμμια τυψη και δισταγμο.Απλα ετυχε να ηταν οι αστυνομικοι.Ηταν μια "βομβα" ετοιμη να εκραγει. Δεν λυπαμαι σε καμμια περιπτωση για τον Κοεμτζη ουτε για κανεναν "Κοεμτζη" που με τη παραμικρη αφορμη χρησιμοποιει το οπλο αντι για το μυαλο του για να επιυσει τις διαφορες του.Η πολιτεια ηταν πολυ επιεικης μαζι του στηποινη του και οι πολιτες το ιδιο.Σε αλλη χωρα στην Ευρωπη ειμαι σιγουρος οτι θα ετρωγε ξυλο και ντοματες απο τους περαστκους, απλα καποιοι Ελληνες μαλλο ηρωποιουν λαθος ανθωπουσ και σιγουρα εχουν πολυ αδυνατη μνημη γενικοτερα..Αλλως αυτη η χωρα δεν θα ηταν σε αυτη τραγικη κατασταση που ειναι τωρα. merci
    v - france
    απάντηση2320
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Γιατί κάποιοι κάνουν πως δεν ξέρουν... | 25/09/2011 16:29
    ότι αυτοί που σκότωσε ο Κοεμτζής ήταν ασφαλίτες;;; Τον ήξεραν και τους ήξερε. Και τον προκάλεσαν χυδαία - όπως κάνουν πάντα οι ασφαλίτες!!! Όταν δηλαδή οι ασφαλίτες, ακροδεξιοί, ΜΑΤ κλπ. βγαίνουν στο δρόμο και σκοτώνουν απρόκλητα κόσμο είναι καλύτεροι από τον Κοεμτζή;;;
    ...???
    απάντηση1919
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Χωρίς στολίδια. | 25/09/2011 14:35
    μητσος@ Αναπαράγεις όλη τήν αμπελοφιλοσοφία τής μεταπολίτευσης σέ ότι έχει σχέση μέ τόν Κοεμτζή αλλά έχεις χάσει τήν ουσία..Εχω μιλήσει πολύ μαζί του,έχω αγοράσει τό βιβλίο του,τόν έχω βοηθήσει, ερχόταν γιά κουβέντα καί παρέα στό συνεργείο ενός συγχωρεμένου θείου μου πού τόν βοήθησε μαζί μέ άλλους νά ορθοποδήσει κουτσά στραβά μετά τήν αποφυλάκιση.Ο Κοεμτζής ΔΕΝ ήταν αριστερός,δέν είχε ιδέα από ιδεολογίες.Μέσα στήν φυλακή προσπάθησε νά μάθει κάποια πράγματα περί αριστερής ιδεολογίας αλλά καί πάλι δέν τά χωρούσε τό μυαλό του.Τό μυαλό του ήταν απλοικό,ακατέργαστο,μάλλον χοντροκομένο καί σίγουρα σταθερά πίσω από τήν εποχή του,κριαρόμυαλος,στενόμυαλος,ρηχός,ήταν τότε άνθρωπος τής νύχτας (μέ τήν κακή ένοια).Οταν τόν γνώρισα τόν απομυθοποίησα τελείως στό μυαλό μου.Αναρωτήθηκα καί είπα στόν εαυτό μου,αυτός ήταν τελικά όλος καί όλος ο Περιβόητος καί τραγουδισμένος Κοεμτζής?Κρίμα.Μάς έλεγε συνέχεια τά ίδια καί τά ίδια, γιά τήν φτώχεια πού πέρασε όταν ήταν μικρός,γιά τίς λάσπες πού είχε τό χωριό του,κ.λ.π.Κοινοτοπίες πού λέει ο κάθε ασήμαντος κακομοίρης.Λές καί άλλοι Ελληνες δέν πέρασαν φτώχεια,δέν έχουν πατήσει λάσπες,δέν έχουν κουραστεί-δυσκολευτεί στήν ζωή τους.Καί στό κάτω-κάτω φιλαράκο άν όλοι παίραναμε τά κουμπούρια καί τά μαχαίρια μέ τέτοια ευκολία καί θερίζαμε τούς κακούς ''μπάτσους'', οι ''μπάτσοι'' θέριζαν εμάς,οι αριστεροί τούς δεξιούς,οι δεξιοί τούς αριστερούς,γείτονας τόν γείτονα,τόν ιδεολογικό αντίπαλο,τόν οπαδό άλλης ομάδας,γιά σκέψου λίγο.Θά είχαμε ξεπαστρευτεί όλοι από μόνοι μας,δέν θά υπήρχε Ελληνας ούτε γιά δείγμα.Τέλος, θέλω νά σού πώ ότι προσβάλεις τούς σοβαρούς αριστερούς άμα τούς βάζεις στό ίδιο τσουβάλι μέ τόν Κοεμτζή καί αυτό είναι άδικο. (Δέν είμαι αριστερός αλλά ωφείλω νά παραδεχτώ καί νά σεβαστώ τό θάρρος,τήν ευθύτητα,τήν μόρφωση καί τά βάσανα πού πέρασαν πολλοί πραγματικοί καί συνειδητοί αριστεροί.)Τέλος πάντων,ο θεός,άν υπάρχει,άς τόν κρίνει μέ συμπόνια καί άς τόν συγχωρέσει.
    Τάκης.Χ.
    απάντηση166
     
     
    Αποδειξη της βλακειας του ελληνα.. | 25/09/2011 12:47
    ...και της χαζομαρας που τον δερνει αλυπητα ειναι και οι αρνητικες ψηφοι σε οσους εδω μεσα ειπαν το αυτονοητο!!!!ουστ απο δω ντουβαρια...ε ντουβαρια!!
    panos
    απάντηση27
     
     
     
    Ε, ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΑΜΕ!! | 25/09/2011 09:11
    Ήταν ένας δολοφόνος, σκότωσε με μιας τρείς ανθρώπους (και οι αστυνομικοί, ρε κοπρίτες, είναι άνθρωποι), και έπρεπε να είχε εκτελεστεί η θανατική ποινή του. Όχι και να τον κάνουμε σχεδόν ήρωα !!! Τις οικογένειες των θυμάτων τις σκέφτηκε κανείς; Τον έβλεπα στο Μοναστηράκι και γύριζα αλλού τα μούτρα μου για να μην τον φτύσω, όχι και να αγοράσω το βιβλίο του. Κανένας οίκτος για τους δολοφόνους.
    ΑΛΕΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση1512
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ | 25/09/2011 09:03
    Aσχολούμαστε με εναν δολοφόνο 3 ατόμων !!!! Έλεοςςςςςςςςςςςςςςς !!! Και τα ΜΜΕ καλά θα κάνουν να ασχολούνται και με τα θύματα και να μην δίνουν καμία αξία σε άτομα που ειναι στυγεροί δολοφόνοι και αφήνουν παιδιά ορφανα !!!! Ακου πρωτοσέλιδο αυτή η είδηση !!! ντροπήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη
    aaa
    απάντηση1412
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κανετε λαθος | 24/09/2011 19:41
    Οι τρεις που σκωτοσε ηταν μπατσοι της ασφαλειας της χουντας που τον ηξεραν απο τις φυλακιες,αφου εκεινο το πρωινο ειχε αποφυλακιστη. Αυτοι οι "ανθρωποι" εκηνης της βραδυας , ειναι τα κτηνη που τα πρωινα βασανηζαν τους ηρωες της επταετιας. Το αμαρτημα ηταν οτι ο ανθρωπος ηταν γιος κκε Το τραγουδι ηταν παραγγελια και οι μπατσοι σηκωθηκαν επητηδες. Βλεπετε ο ανθρωπος δεν ηταν αποφοιτος του πανεπηστημειου, και δεν ηξερε να καρφωνει πισωπλατα. Αλλα τι συζηταμε? Τοτε οι αντρες δεν ηταν ανδρες........
    μητσος
    απάντηση127236
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ψυχραιμία παιδια...... | 24/09/2011 19:33
    Τώρα, excuse me κι όλας, αλλά διαβάζοντας τα σχόλια αναρωτιέμαι διάφορα πράγματα. 1. Ο Κοεμτζής δικάστηκε, καταδικάστηκε και πέρασε 23 χρόνια στο μπαλαούρο, δηλαδη περισσότερα από όσα εξέτισαν τόσο οι περισσότεροι από τους πραξικοπηματίες όσο και τα καλόπαιδα της 17Ν κάποια εκ των οποιων είναι ήδη έξω (και δεν έχει κλείσει όυτε δεκαετία από τότε που τους μάγκωσαν). Αν -λεω τώρα εγώ- οι παραπάνω υποθέσεις αποτελούν σημεία αναφοράς για τη δικονομία αυτού του τόπου, πώς ακριβώς ο Κοεμτζής δεν πλήρωσε το χρέος του προς την κοινωνία; Εκτός αν το μετράμε αλλιώς, διότι οι χουνταίοι και η 17Ν είναι "πολιτικοί κρατούμενοι" σαν τον Μάκαρο.... 2. Δεν κρίνω την πράξη του Κοεμτζή. Αυτή άλλωστε έχει απομυθοποιηθεί από καιρό (από τότε δηλαδή που πέρασε η τούρλα της Μεταπολίτευσης) και επιπλέον όπως προείπα η πράξη του κρίθηκε από τους άμεσα αρμόδιους. Ο Κοεμτζής περισσότερο από οτιδήποτε άλλο ήταν απομεινάρι μιας εποχής όπου τέτοια θέματα προκαλούσαν μεγάλη αίσθηση, ενώ αν γίνει τώρα τέτοιο σκηνικό θα πάει δίστιλο στην 10η σελίδα και αν..... 3. Κάποιοι μέσα στον χαμό τα έβαλαν μέχρι και με τον Σαββόπουλο για το "Μακρύ Ζειμπέκικο". Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει το τραγούδι (υποκειμενικό κριτήριο). Αλλά χαλαρώστε λίγο. Ευτυχώς δηλαδή που πέθανε ο Σεφέρης ("Άντε μωρέ τον πληρώναμε για διπλωμάτη και αυτός έγραφε στιχάκια...."), ο Ελύτης ("φλώρος, "Έξι και μία τύψεις και μαλακίες....") και ο Χατζιδάκις ("αδερφάρααααα, μας τα έπρηξε με τους "Μεγάλους Ερωτικούς" και τους "Οδοιπόρους"...). Και στην τελική, το "Μακρυ Ζειμπέκικο" είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ασχέτως αν συμφωνεί κανείς με τη θεματολογία του ή όχι) και μακάρι να είχαμε και άλλους κλέφτες σαν του λόγου του. Y.Γ. Ε ρε κράξιμο που θα έτρωγε ο Dylan σήμερα αν έγραφε το "Hurricane"....
    abbatino
    απάντηση6812
     
     
     
    Ετσι καταντησαμε... | 24/09/2011 15:59
    να κανουμε αρθρα και να τιμουμε μνημες δολοφονων. Εχω καιρο να δω ενα αρθρο για καποιο τιμιο οικογενειαρχη καπου στην Ελλαδα που καθημερινα ιδρωνει και ματωνει για την τιμη του και τη ζωη αυτων που σεβεται και αγαπα και πληρωνει τους φορους του στην κοινωνια. Μα θα μου πειτε αγαθος εισαι; αυτα δεν φερνουνε χρηματα, αλλα κατι εγληματιες σαν τον Κοεμτζη μιλανε με το πορτοφολι. Και θα σου πει μετα δημοσιογραφικη ποιοτητα, πυτσαμ! Τετοια δημοσιογραφια τετοια κοινωνια!
    Σισυφος
    απάντηση22660
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΛΕΟΣ | 24/09/2011 15:39
    Πολύ ωραία ολααυτα τα κοινωνικο-ψυχαναλυτικά σας σχόλια ,τις οικογένειες όμως των αδικιχαμένων της "μαγκιας" του "ΛΕΒΕΝΤΗ -ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΜΕΝΟΥ" δολοφόνου, τις σκεφτεται κανεις? Αυτά κάποιες φορές, μας κανουν να αμφισβητούμε την καταργηση της θανατικής ποινής....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
    EMΠΙ
    απάντηση11446