από metereologos.gr
Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018
 

Ζόραν Ζάεφ: Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε το Σύνταγμα

«Δεν έχουμε αλυτρωτικές βλέψεις» δήλωσε ο πρωθυπουργός της π ΓΔΜ
Ζόραν Ζάεφ: Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε το Σύνταγμα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δεν βλέπω καμία ανάγκη να αλλάξουμε το Σύνταγμά μας, δήλωσε ο πρωθυπουργός της πΓΔΜ Ζόραν Ζάεφ, ερωτηθείς για το αν η διαδικασία επίλυσης του ονοματολογικού εμπεριέχει την πιθανότητα αλλαγής του συντάγματος.

Σύμφωνα με όσα μεταδίδει το κρατικό ειδησεογραφικό πρακτορείο της ΠΓΔΜ, ο κ. Ζάεφ σημείωσε:

«Στις συνομιλίες για το όνομα, η απαίτηση για αλλαγή του συντάγματος είναι μία θέση της Ελλάδας, αλλά εμείς έχουμε τη δική μας. Η "Μακεδονία" άλλαξε το σύνταγμα της το 1993, ενσωματώνοντας, το άρθρο 2 στην παράγραφο 49. Έχουμε κάνει μεγάλο βήμα για την εξάλειψη του αλυτρωτισμού. Ό,τι κάνουμε τώρα είναι να αποδείξουμε ότι η "Μακεδονία" δεν έχει κανενός είδους φιλοδοξίες είτε εδαφικές είτε άλλες, ότι η Μακεδονία δεν έχει αλυτρωτικές βλέψεις. Η "Μακεδονία" θέλει να χτίσει σχέσεις φιλίας», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ζάεφ.

Οποιαδήποτε λύση, επανέλαβε ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, πρέπει να εγγυάται την ταυτότητα και την αξιοπρέπεια και των δύο πλευρών. «Δεν υπάρχει δίλημμα», τόνισε.

«Χθες δήλωσα ότι η κυβέρνηση αποδέχεται γεωγραφικό προσδιορισμό στην ονομασία. Αυτή (η δήλωση) βασίζεται στις προσδοκίες μου από τις ενδοκυβερνητικές συζητήσεις σχετικά με τα βήματα που έχουν γίνει, στο πόσο μακριά είμαστε διατεθειμένοι να φτάσουμε για την επίλυση του ζητήματος της ονομασίας κλπ. Παραμένουμε στη θέση μας ότι η αξιοπρέπεια και η ταυτότητα είναι ζωτικής σημασίας ζητήματα στη διαδικασία επίλυσης. Είμαι πεπεισμένος ότι η 'Μακεδόνια' μπορεί να βρει λύση στο πλαίσιο του ενδιαφέροντος της για την προοπτική να γίνει μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ», σημείωσε ο Ζόραν Ζάεφ.

«Πιστέψτε με, ξέρουμε τι είναι πιθανό και τι αποδεκτό, και πόσες παραχωρήσεις μπορούμε να κάνουμε. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να βρεθεί λύση στην 25ετη πικρή διαμάχη, αλλά όχι με κάθε τίμημα», κατέληξε ο πρωθυπουργός.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ζάεφ: Βλέπει θετικά τον γεωγραφικό προσδιορισμό στο πλαίσιο μιας σύνθετης ονομασίας της πΓΔΜ 
Ζάεφ: Λύση που θα διαφυλάσσει την αξιοπρέπεια των Μακεδόνων και των Ελλήνων 
Ζάεφ: Αισιοδοξία για την επίλυση της ονομασίας της πΓΔΜ 
Νταβός - Τσίπρας για πΓΔΜ: «Πρώτα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον αλυτρωτισμό» - Ζάεφ: «Θα αλλάξουμε το όνομα στο αεροδρόμιο των Σκοπίων» 
Ικανοποιημένος ο Στ. Θεοδωράκης από την συνάντησης Τσίπρα - Ζάεφ 
Νταβός: Το πόκερ για λύση περνά και από τα χέρια Τσίπρα - Ζάεφ 
Αμερικανοί και Ευρωπαίοι θέλουν εμπλοκή Τσίπρα - Ζάεφ 
Ζάεφ: Μέχρι το τέλος του α΄ εξαμήνου του 2018 η λύση του ονόματος 
Ζάεφ: Η πΓΔΜ δεν είναι ο μοναδικός κληρονόμος του Μ. Αλεξάνδρου 
 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Περι μεγαλης Βρεττανιας | 13/02/2018 11:47
    Ξερετε ποιος εδωσε το ονομα Βρεττανια στη Βρεττανια.οι Ελληνες το 50 πχ την ονομαζαν Πρεττανική και μετα οι Ρωμαίοι Βρεττανια, παλαιοτερα παλι η Ελληνες (Πυθεας) την ονομαζαν Αλβιωνα. Οι σημερινοι Βρεττανοι ειναι ενα κραμα 7 φυλων, Κελτες, Νορμανδοι, Ιβυρες, Βικινγκς, Δανοι, και Αγγλοσαξωνες, Γερμανοι. Αρα γιατι δεν δημοσιευτηκε το σχολιο μου που πρωτος ανεφερα την μη ενταξη της Μ.Βρεττανιας στην ΕΟΚ και τελικα μπηκαν ως Ηνωμενο Βασιλειο αλλο καπελο. Απορω πως η Μεγαλη νικητρια του Β ΠΠ αναγκαζετε απο τους Γαλλογερμανους που τους μεν πρωτους κλανιαρηδες βοηθησε σε δυο πολεμους χανωντας χιλιαδες παιδια της του δε αλλους κατατροπωσε αναγκαστηκε να αλλαξη ονομα και μεις ασχολουμαστε με τσουτσες
    Σαφριδης
    απάντηση01
     
     
    Ρε παιδια για να λεμε μερικες αληθειες.... | 12/02/2018 11:34
    Ο Ντε Γκωλ ειχε βαλει εμποδια στην Μεγαλη Βρετανια λογω Βρετανης και ετσι μπηκε ως ηνωμενο βασιλειο, Ερωτηση εαν μιλαμε γενικα για τους κατοικους του UK πως τους αποκαλουμε?? απαντηση... British....
    αντικειμενικος
    απάντηση11
     
     
     
    Περι Βρεταννης και Μ.Βρεταννιας | 08/02/2018 16:55
    Πολλοι αναφερονται στο θεμα αυτο! Αυτοι οι "διαβασμενοι" περι "γραπτων συμφωνιων μεταξυ των δυο κρατων" για το ονομα της Βρεταννης και της Μ.Βρετανιας γιατι δεν δημοσιευουν μια απο αυτες τις συμφωνιες να μαθουμε και εμεις οι "αγραμματοι"? Οσο μιλανε γι αυτες και δεν προσκομιζουν τις παραπομπες στην πηγη, αλλο τοσο αυτογελιοποιουνται και εμφανιζουν εαυτους σαν χαμεπα παρλαπιπακια! Η επικλειση "κοσμιοτητας" συνεπαγεται την παραθεση πληροφοριων και των στοιχειων, αλλιως δεν εχει ερσιμα! Και αν υπαρχουν ηδη τετοιες συμφωνιες, γιατι δεν τις χρησιμοποιει ο πολυδιαβασμενος μας ΥπΕξ? Εχουν δημιουργησει επισημο προηγουμενο, αρα ειναι προς οφελος της Ελλαδος. Το παρεβλεψε το Διεθνες Δικαστηριο! Λετε?
    Αμερικανος
    απάντηση42
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Έχει ενδιαφέρον η στάση της Βουλγαρίας! | 08/02/2018 14:35
    Οι Βούλγαροι, το «μακεδονικό ζήτημα» (το οποίο επίσης τους αφορά), το χειρίζονται πολύ εξυπνότερα από εμάς… Κατ’ αρχάς, έχουν παραχωρήσει την βουλγαρική ιθαγένεια και τη βουλγαρική ταυτότητα στους περισσότερους σλαβικής καταγωγής σκοπιανούς. Aυτή τη στιγμή, μάλιστα, ετοιμάζονται να ανταποκριθούν θετικά στο αίτημα που έχει κάνει η σχισματική εκκλησία των Σκοπίων για συνένωση με το ορθόδοξο πατριαρχείο της Βουλγαρικής Εκκλησίας… Επίσης, έχουν σύνορα ανοιχτά σε ανταλλαγές όλο και περισσότερων αγαθών και υπηρεσιών. Ταυτόχρονα, το έχουν ρίξει και λίγο στην πλάκα! Να φανταστείτε, στη Βουλγαρία αυτή τη στιγμή το τελευταίο ανέκδοτο που κυκλοφορεί έμαθα πως είναι το εξής: Συναντήθηκαν, λέει, δύο Σκοπιανοί «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ», ο Mitro και ο Slavi στο κέντρο της Νέας Υόρκης, και λέει ο ένας στον άλλο: -Slavi, Slavi, κι εσύ εδώ;;; Τι μικρός που είναι ο κόσμος! Κι ο Slavi τον αγκαλιάζει και του λέει: -Mitre, Mitre, δεν είναι ο κόσμος που είναι μικρός, η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ είναι, που είναι μεγάλη!!!
    πειραχτήρι:)
    απάντηση32
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σημεία και τέρατα | 08/02/2018 14:13
    Όλοι μας ενθυμούμεθα την τηλεοπτική συνέντευξη του πρώτου πρωθυπουργού των Σκοπίων Kiro GLIGOROV, όπου αληθώς λέγει: "Είμαστε σλάβοι". Αναφορικά δε με την ομιλουμένη γλώσσα των Σκοπιανών, σας αναφέρω ένα γεγονός διπλοπροσωπεας. Ο υιός του κ. GLIGOROV Vladimir έχει αναρτήσει το βιογραφικό του (CV ) δύο φορές στο διαδίκτυο. Σε ένα παλαιότερο CV γράφει: Language skills English, Russian, Serbo-Croatian (mother tongue), other Slavic languages. Στην νεώτερή του ανάρτηση γράφει: Language skills English (fluent), French, German (some), Macedonian (mother tongue), Serbo-Croatian (first language), other Slavic languages. Σημεία και τέρατα.
    C.M.G.
    απάντηση51
     
     
    Εμείς χρειάζεται επειγόντως | 08/02/2018 13:27
    να αλλάξουμε τη δήθεν κυβέρνηση υποτακτικών και τις δήθεν αντιπολιτεύσεις των υποτακτικών..
    Αλλαγή Τώρα
    απάντηση143
     
     
     
    Ψευδεται ο σκοπιανος πρωθυπουργος | 08/02/2018 12:53
    Ασ επισκεφτει καποιος την ιστοσελιδα της σκοπιανης κοινοτητος του Περθ της Αυστραλιας και θα δει στο χαρτη των σκοπιων να ειναι προσαρτημενοι οι δεκα[10]νομοι της ελληνικης και πραγματικης Μακεδονιας.Πληκτρολογειστε Macedonian community of Perth και θα πειστειτε.Στο δε face book της ιδιας σκοπιανης ψευτο μακεδονικης κοινοτητας,συμμετεχει με ψευδη στοιχεια ο σλαβομακεδονας Δημητρης Λιθοξοου που αναφερει οτι οι Μακεδονες δεν ειναι ελληνες και οτι αποτελουν αλλη εθνοτητα.Λοιπον καμια δραπραγατευση με τους σκοπιανους.
    giannas
    απάντηση255
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μην τολμησεται τσουρμοκυβερνωντες.. | 08/02/2018 12:16
    Το συνταγμα και και κατι Αερο-Δρομοι ειναι βραχιολακια για αγριους.Την πλαστη ιστορια που διδασκουν στα σχολεια και την κοινωνια τους,να αλειθοποιησουν και οσο πικρο κι αν ειναι να πουν την αληθεια στο λαο τους.Δηλαδι οτι αυτοι,εκτος 150-200.000 βλαχων Ελληνων,κατοικισαν την περιοχη επτα,εκατονταδες χρονια,μετα τον Μεγα Αλεξανδρο..
    Γιατι ακομα υπαρχει ο Ταυγετος..
    απάντηση201
     
     
     
    Αν υποθεσουμε, λεω αν, οτι ειχες καλες προθεσεις Τσιπρακο, μηπως τωρα καταλαβες? | 08/02/2018 11:50
    Αλεξη βλεπεις τωρα τι καταφερες παιζοντας το παιγχνιδι των ΗΠΑ στα Βαλκανια? Οι αμερικανοι εχουν μακροπνοα σχεδια για τη περιοχη γενικωτερα με επαναχαραξεις συνορων και δημιουργιες νεων ζωνων επιρροης. Εδω, ειδαν την αντιδραση του κοσμου στο ξεπουλημα της Μακεδονιας και οτι ο Τσιπρας πανικοβληθηκε και μεσα σε 1 μερα (Δευτερα με Τριτη) εφεραν το 'ετοιμο' σκανδαλο της Νοβαρτις στη επιφανεια. Τωρα ολοι (πολιτικοι, ΜΜΕ και κοσμος) ασχολουνται με το σκανδαλο και οχι με τις κρυφες διαπραγματευσεις με Σκοπια! Το βλεπει και ο Ζαεφ και παιρνει ξανα την σκληρη γραμμη αφου πιστευει οτι εμεις θα υποχωρησουμε στο τελος οτι και να γινει. Ηδη εχει βγει απο το τραπεζι η εθνικη ταυτοτητα και η γλωσσα! ΚΑΚΟ!
    Σπυρος
    απάντηση244
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ταυτότητα και αξιοπρέπεια και των δύο πλευρών | 08/02/2018 11:26
    Ζάεφ: "Οποιαδήποτε λύση, επανέλαβε ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, πρέπει να εγγυάται την ταυτότητα και την αξιοπρέπεια και των δύο πλευρών". Τουτέστιν δηλαδή ο κ. Κοτζιάς διαπραγμτεύεται "την ταυτότητα και την αξιοπρέπεια" των Ελλήνων. Πόσο χαμηλα θα πέσει ακόμη η εξωτερική μας πολιτική;
    C.M.G.
    απάντηση203
     
     
    αλλαγή συντάγματος? | 08/02/2018 08:36
    Ποτέ δεν ζήτησε ο κοτζιάς αλλαγή συντάγματος, ψέματα έλεγε όλο το σύριζα περί διαπραγμάτευσης, η απόλυτη προδοσία στην πόρτα μας Έλληνες! Τίποτα δεν λέει ο λαός τους και ο γκρούεφσκι, απόλυτα ικανοποιημένοι όλοι, η φτωχιά Ελλάδα μονο σκούζει από το μαχαίρι των συμμοριτών στα στήθια της!
    Zaglos
    απάντηση2912
     
     
     
    Ρεαλισμός erga omnes | 08/02/2018 08:19
    Ας είμαστε ρεαλιστές. Ακόμη και να αλλάξουν το σύνταγμα της χώρας τους, δεν θα μπορέσουν να αλλάξουν τη νοοτροπία ενός ολόκληρου λαού σε 3-4 μήνες. Οι ίδιοι δεν θα σταματήσουν να πιστεύουν ότι είναι απόγονοι των Αρχαίων Μακεδόνων και του Μεγάλου Αλεξάνδρου και κατά συνέπεια δεν θα σταματήσει να υπάρχει αλυτρωτισμός. Αυτό δύναται να επιτευχθεί με την μη αναγραφή του όρου Μακεδονία στο όνομα της χώρας, καθώς η αναγραφή αποτελεί από μόνο του στοιχείο αλυτρωτισμού. Δηλαδή, αν (παρα)δοθεί η ονομασία "Βόρεια ή Άνω ή Νέα Μακεδονία" για τη Vardaska, ποια θα είναι η ταυτότητα και η γλώσσας τους; Βορειομακεδονική, Ανωμακεδονική ή Νεομακεδονική; Είναι τόσο γελοία όσο ακούγονται. Ποιος τα πιστεύει;
    H Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση368
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    kyriakos | 08/02/2018 00:37
    Δεν πειράζει! Εμείς είμαστε αριστεροί!!! Θα το πουλήσουμε το όνομα ότι και να γίνει. Το πολύ πολύ αν δυσαρεστηθητε, θα το κάνουμε Μακεδονία σκέτο. Ζήτω η αριστερά. Ζήτω οι ανθελληνες που έκανε κυβέρνηση ο πιο έξυπνος λαός του κόσμου!!!
    kyriakos
    απάντηση289
     
     
     
    1 1=2...τέλος | 07/02/2018 23:32
    1) Η Αυστρία κάποτε ΔΕΝ ονομάστηκε Γερμανική Αυστρία,λόγω αντίρρησεων της Γερμανίας(κι ας έχουν κοινή γλώσσα. Η Γαλλία υποχρέωσε την Αγγλία να αλλάξει την ονομασία της,από Μεγάλη Βρεττανία σε Ηνωμένο Βασίλειο,λόγω υπάρχουσας τοποθεσίας στη Γαλλία με το όνομα Βρεττάνη.Εμείς ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ μπορούμε να το κάνουμε???Και 2) Θέλετε "κύριοι" να μπείτε στο ΝΑΤΟ,στην ΕΕ ή οπουδήποτε αλλού,και θέλετε την υπογραφή τής Ελλάδας? Η "τιμή" τής υπογραφής αυτής είναι: <>.Ούτε Ανω,ούτε Κάτω,ούτε Βόρεια,ούτε Νέα,ούτε Γριά. Τέλος!!! Σάς αρέσει έχει καλώς.Δέν σάς αρέσει...τό πρόβλημα ΔΙΚΟ σας. Αρκετά πιά.Μάς έχετε πρίξει την ερωτογενή μας περιοχή.
    PeterPan K
    απάντηση278
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-