από metereologos.gr
Πέμπτη 24 Μαΐου 2018
 

ΥΠΕΞ πΓΔΜ: «Ήμασταν και θα είμαστε Μακεδόνες»

Αποδοκίμασε τις δηλώσεις του διαπραγματευτή Ναουμόφσκι ο Ντιμιτρόφ
ΥΠΕΞ πΓΔΜ: «Ήμασταν και θα είμαστε Μακεδόνες»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Ήμασταν και είμαστε Μακεδόνες» διαμήνυσε ο υπουργός Εξωτερικών της πΓΔΜ, Νίκολα Ντιμιτρόφ, αναφερόμενος στις θέσεις με τις οποίες προσέρχεται η πΓΔΜ στις διαπραγματεύσεις για το ζήτημα τις ονομασίας, σημειώνοντας πως το ενδιαφέρον εστιάζεται στη «διαφύλαξη της εθνικής ταυτότητας».

Παράλληλα, ο ΥΠΕΞ της γειτονικής χώρας αποδοκίμασε τις δηλώσεις του διαπραγματευτή Βάσκο Ναουμόφσκι, σημειώνοντας πως έγιναν περισσότερο για «εσωτερική κατανάλωση».

Ο Ντιμιτρόφ εξέφρασε την έκπληξή του και αποστασιοποιήθηκε πλήρως από τις δηλώσεις του Γκρούεσφκι, σημειώνοντας δε ότι με τις δηλώσεις αυτές του Ναουμόφσκι προξενείται πρόβλημα, αφής στιγμής που αυτές ακούστηκαν και μεταδόθηκαν στην Ελλάδα. Όπως ανέφερε, οι δηλώσεις έγιναν περισσότερο για «εσωτερική κατανάλωση».

Ο υπουργός Εξωτερικών της πΓΔΜ, σε συνέντευξή που παραχώρησε σε τηλεοπτικό σταθμό των Σκοπίων, ανέφερε ακόμη ότι γίνονται προσπάθειες προκειμένου να υπάρξει σύντομα συνάντηση των πρωθυπουργών της Ελλάδας και της πΓΔΜ.

Ο Ντιμιτρόφ σημείωσε ότι οι κυβερνήσεις των δύο χωρών είναι αφοσιωμένες στην εξεύρεση λύσης στο ζήτημα της ονομασίας και πρόσθεσε ότι οι συναντήσεις και η επικοινωνία που έχει αυτός με τον υπουργό Εξωτερικών της Ελλάδας, Νίκο Κοτζιά, είναι ανοιχτές και ειλικρινείς.

Όπως επισήμανε, η χώρα του «δεν έχει την πολυτέλεια να απολέσει και αυτή την ευκαιρία για την εξεύρεση λύσης στο ζήτημα της ονομασίας», καθώς, όπως υποστήριξε, «η επίλυση του καυτού αυτού προβλήματος θα λειτουργήσει καταλυτικά προκειμένου η ΠΓΔΜ να βγει από την απομόνωση και να προσεγγίσει την ΕΕ όπως και να καταστεί μέλος του ΝΑΤΟ». Η προώθηση της ευρωπαϊκής και ευρωατλαντικής προοπτικής της ΠΓΔΜ, σύμφωνα με όσα είπε ο Ντιμιτρόφ, σημαίνει αυτομάτως πρόοδο και ευημερία για τη χώρα.

«Ήμασταν και είμαστε Μακεδόνες»


Σχετικά με τις θέσεις στις οποίες προσέρχονται η Ελλάδα και η ΠΓΔΜ στη διαπραγματευτική διαδικασία για το θέμα του ονόματος, ο Ντιμιτρόφ ανέφερε ότι το «ενδιαφέρον της Ελλάδας εστιάζεται στο να υπάρχει όσο το δυνατό πιο σαφής διαχωρισμός μεταξύ της δικής της περιοχής της Μακεδονίας και της δικής μας», ενώ το ενδιαφέρον της ΠΓΔΜ εστιάζεται «στη διαφύλαξη της εθνικής ταυτότητας», καθώς, όπως υποστήριξε «ήμασταν και θα είμαστε Μακεδόνες».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σαμαράς: Τίτλος τιμής για εμένα τα λόγια του Τσίπρα 
Δημοψήφισμα για την ονομασία της πΓΔΜ θέλουν οι Έλληνες 
Νίμιτς: Η πρότασή μου ενισχύει την ταυτότητα και το έθνος της πΓΔΜ 
 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Εισαστε ειστε και θα ειστε .... | 21/01/2018 22:17
    Αλβανοβουλγαροσλαυοπιθηκοι.... και τρια αυγα τουρκιας....
    Σαφριδης
    απάντηση00
     
     
    Τελεία και παύλα...... | 19/01/2018 22:53
    Η Μακεδονία είναι μια και είναι Ελληνική........όσοι δε θέλουν να λέγονται Μακεδόνες, τότε θα πρέπει να λέγουν ταυτόχρονα ότι είναι και Έλληνες.-
    Δημήτρης
    απάντηση00
     
     
    Κρίμα | 19/01/2018 22:25
    Δεν ήσασταν Μακεδόνες και δεν πρόκειται ποτέ να γίνετε Μακεδόνες , τον κώλο σας να βαράτε κάτω στον αιώνα τον άπαντα. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατη ντρέπονται για τις ρίζες τους. Σλάβοι ήταν και σλάβοι θα μείνουν , μια περίφημη φυλή.
    Έλληνας-Μακεδόνας .
    απάντηση00
     
     
    kyriakos | 19/01/2018 20:26
    Ως παραμύθι θα το γράψω. Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας άνθρωπος. Είπε σε ένα φίλο του ότι μπορεί να συνεννοηθεί με τους κατοίκους της νοτιοδυτικής Βουλγαρίας και τους Σκοπιανούς. Μια άλλη κυρία από την Βουλγαρία είπε ότι οι νοτιοδυτικοί Βούλγαροι μιλάνε την ίδια διάλεκτο με τους Σκοπιανούς. Αυτή την καταλαβαίνει την διάλεκτο αλλά δεν την μιλάει.
    kyriakos
    απάντηση00
     
     
    Οτι και να πω θα ειναι λιγο ! | 19/01/2018 19:56
    Απολυτη εγκεφαλικη πλυση ! Γλωσσα και εθνικοτητα μου θελει ο Βουλγαροσκοπιανος !
    Κωστας
    απάντηση00
     
     
    Yπό μία έννοια οκ... | 19/01/2018 19:11
    Είστε ένας λαός που έχει ζήσει για αιώνες στα εδάφη της Μακεδονίας. Σλαύοι. Στη γλώσσα, στο αλφάβητο, στις παραδόσεις παντός είδους. Αν γουστάρετε να διαχωρίσετε τα τσανάκια της από τους Βούλγαρους της Μακεδονίας δεν υπάρχει πρόβλημα. Ως Σλαύοι της Μακεδονίας λοιπόν, είστε Σλαυομακεδόνες. Υπό την ίδια έννοια που υπάρχουν και Βούλγαρο/Αλβανο/ΤούρκοΜακεδόνες. Κατά τα λοιπά, πού στο διάολο στηρίζετε τη σχέση σας με την αρχαία Μακεδονία της Ελληνικής γλώσσας, μόνο το αρρωστημένο μυαλό σας ξέρει! Υ.Γ. Βέβαια αρρωστημένα είναι και τα μυαλά όσων ούτε ως σλαβομακεδόνες μπορούν να σας δεχτούν, αυτό όμως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
    anti
    απάντηση00
     
     
    Μας μάτιασαν | 19/01/2018 18:29
    το κακό εδώ για τον/τους «Ήμασταν και θα είμαστε Μακεδόνες» είναι ότι τα ιστορικά μεγάλα κέντρα, Αιγαί, Δίον, κλπ., των αρχαίων Μακεδόνων, βρίσκονται στην Ελλάδα, την μάννα αρχαίας Μακεδονίας/αρχαίων Μακεδόνων. Χαιρετισμοί.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    Είστε Σλάβοι! | 19/01/2018 18:24
    Ακούστε κ. Ντιμιτρόφ. Είστε γεωγραφικά μονον Μακεδόνες γιατι απλά ορμόμενοι από τα Ουράλια όρη βρεθήκατε από το 6ο μ.χ. αιώνα να κατοικείτε σε μια βόρεια περιοχή του γεωγραφικού χώρου που λέργεται Μακεδονία. Δεν ήσασταν και δεν θα είστε ποτέ Μακεδόνες με την έννοια που εσείς δίνετε στον όρο. Δεν έχετε καμία σχέση φυλετική, πολιτισμική, ιστορική ή αλλη με τους αρχαίους Μακεδόνες και τον Μέγα Αλέξανδρο. Με την άκρως προκλητική και ατυχέσταση αυτήν την στιγμή φράση σας «ήμασταν και θα είμαστε Μακεδόνες»τινάξατε ανόητα την προοπτική επίλυσης του ονοματολογικού προβλήματος στον αέρα. Κανένας Έλληνας δε θα σας δεχτεί σαν Μακεδόνες.
    α.κ.
    απάντηση00
     
     
    Οχι Μακεδονες δεν ειστε ρε.. | 19/01/2018 18:06
    Καλα καντε καμια τετοια μακακια Συριζοανθελληνες και σας βλεπω στο συνταγμα να κανεται τα σκιαχτρα για τα πουλια..
    Ωψιμοι πριμαντονες ειστε..
    απάντηση00
     
     
    Mia leptomeria | 19/01/2018 18:04
    Makedones nai alla slaboi ke oxi ellines makedones me arxaio politismo.opote to onomataki sas glyke mou einai slabomakedonia i fake macedonia.mexri ekei.esn exete problima me ta albana ke ton UCK sto maxala sas koitaxte na to lisete ean 8elete EE ke NATO.
    Ego
    απάντηση00
     
     
    και εμεις ημασταν και θα ειμαστε μακακες... | 19/01/2018 17:14
    .., αφου πιστευουμε οτι αποδεχομενοι την παραδοση της (κλεμμενης) ονομασιας της Μακεδονιας στους σκοπιανους θα λυσουμε τα προβληματα μας!? Τι αληθεια πιστευουν οτι θα κερδισουν οι πολιτικοι της Ελλαδας παραδιδοντας το ονομα της Μακεδονιας στα Σκοπια? Νομιζουν οτι μετα θα γινουμε φιλοι? Νομιζουν οτι μετα οι σκοπιανοι θα σταματησουν να εχουν επεκτατικες βλεψεις εις βαρος της Ελλαδας? Ηλιθιοι ελληνες πολιτικοι, εχετε καταλαβει οτι δινετε στη κυριολεξια ΓΗΝ και ΥΔΩΡ στα Σκοπια?
    Σπυρος
    απάντηση00
     
     
    Slavovoulgaromakedones | 19/01/2018 17:11
    Oi Skopianoi einai, kai as drepontai toso poly na to omologisoun, slavovoulgaromakedones. I lexi Makedonia einai elliniki kai I archaia Makedonia elliniko vassilio. Aftoi, oi Slavoi kai Voulgaroi, eftasan stin Makedonia 1000chronia meta.
    Alexandros
    απάντηση00
     
     
    Δώσε θάρρος στο "Χωριάτη" ...... | 19/01/2018 17:01
    Να υπενθυμίσουμε στο Κύριο ότι η επαρχία του στην Yugo-Slavia ονομάζονταν Vardaska .
    Πέτρος
    απάντηση00
     
-