από metereologos.gr
Δευτέρα 20 Αυγούστου 2018
 

Νέα Υόρκη: Κρίσιμες διαπραγματεύσεις για την πΓΔΜ

Συνάντηση του ειδικού διαμεσολαβητή του ΟΗΕ, Μάθιου Νίμιτς, με τους πρέσβεις της Αθήνας και των Σκοπίων
Νέα Υόρκη: Κρίσιμες διαπραγματεύσεις για την πΓΔΜ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στη Νέα Υόρκη «γράφεται» την Τετάρτη, το επόμενο κεφάλαιο της διαπραγμάτευσης για την ονομασία της ΠΓΔΜ. Τα βλέμματα θα είναι στραμμένα στη συνάντηση του ειδικού διαμεσολαβητή του ΟΗΕ, Μάθιου Νίμιτς, με τους πρέσβεις της Αθήνας και των Σκοπίων, Αδαμάντιο Βασιλάκη και Βάσκο Ναουμόφσκι, αντίστοιχα.

Λίγες ώρες πριν τη συνάντηση, σε τηλεοπτική συνέντευξη που παραχώρησε ο Μάθιου Νίμιτς ουσιαστικά «φωτογραφίζει» την πρόταση που θα καταθέσει, η οποία θα εμπεριέχει τον όρο «Μακεδονία» ως τμήμα της ονομασίας. Ο διαμεσολαβητής των Ηνωμένων Εθνών σημείωσε ότι πρόκειται για ένα συνδυασμό παλαιότερων προτάσεων αλλά εξήγησε ότι οι συνθήκες για τη συζήτηση είναι διαφορετικές.

«Αν περιμένουμε κι άλλα 25 χρόνια το πρόβλημα θα γίνει χειρότερο» σημείωσε χαρακτηριστικά, ξεκαθαρίζοντας πως «η πρόταση θα είναι καινούρια γιατί είμαστε σε μια καινούρια χρονική συγκυρία. Κάποιες από τις ιδέες έχουν συζητηθεί για πολλά χρόνια, αλλά μαγική λύση δεν υπάρχει» τόνισε, αποφεύγοντας να ανοίξει περαιτέρω τα χαρτιά του.

Ο αμερικανός διπλωμάτης φάνηκε αισιόδοξος ότι οι δύο πλευρές θα επιτύχουν μια πιο θετική προσέγγιση στο μακεδονικό ζήτημα, η οποία ελπίζει να γίνει φανερή με την επίτευξη μιας τελικής συμφωνίας. Κλίμα αισιοδοξίας επικράτησε και μετά την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου στη Βουλή, όπου κυβερνητικές πηγές εξέφρασαν την ελπίδα το επόμενο κοινοβουλευτικό «ραντεβού» να αφορά στο ζήτημα της ονομασίας της γειτονικής χώρας, δείχνοντας τη σημαντική πρόοδο που υπάρχει στο θέμα.

Ο «σκόπελος» Καμμένου


Ως σοβαρό πλήγμα στην κυβέρνηση μπορεί να χαρακτηριστεί η τοποθέτηση του προέδρου των ΑΝΕΛ, Πάνου Καμμένου, ο οποίος ζητά δημοψήφισμα σχετικά με την ονομασία της ΠΓΔΜ.

Ο κ. Καμμένος εμφανίζεται να μην συντάσσεται με τη λύση που φαίνεται να προωθείται και, αντίθετα στα όσα υποστήριζαν μέχρι σήμερα κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης και του ΣΥΡΙΖΑ, δείχνει να δημιουργεί πρόβλημα, ζητώντας δημοψήφισμα.

«Ο ελληνικός λαός θα πρέπει να αποφασίσει για την πρωτοφανή στην ιστορία της ανθρωπότητας εκχώρηση της ιστορίας και του πολιτισμού του σε άλλο λαό» είχε σημειώσει χαρακτηριστικά με παρέμβασή του σε κυριακάτικη εφημερίδα, τονίζοντας πως «τυχόν συμπερίληψη του όρου «Μακεδονία» στο όνομα της ΠΓΔΜ θα σημάνει την συρρίκνωση του ελληνικού πολιτισμού, της ιστορίας, της φιλοσοφίας, των τεχνών κλπ για τους αιώνες που ακολουθούν».

Νωρίτερα πάντως σήμερα, ο υπουργός Εθνικής Άμυνας επανήλθε στο θέμα της γειτονικής χώρας, φέρνοντας στο προσκήνιο παλαιότερη πρότασή του να μετονομαστεί σε «Βαρντάσκα».

Ο ρόλος Κοτζιά - Ντιμιτρόφ


Ο υπουργός Εξωτερικών, Νίκος Κοτζιάς, έχει καταστήσει σαφές ότι εθνική θέση είναι η σύνθετη ονομασία με γεωγραφική προέλευση για χρήση έναντι όλων.

Κατά τη διάρκεια συνάντησης που είχαν την περασμένη Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη οι υπουργοί Εξωτερικών Ελλάδας και ΠΓΔΜ εξέφρασαν την κοινή προσδοκία για παρουσία ενός αρχικού πλαισίου εντός του οποίου θα προωθηθεί η διαδικασία στο ζήτημα της ονομασίας.

Ωστόσο, σε χθεσινή του συνέντευξη ο ΥΠΕΞ Ντιμιτρόφ έβαλε στο τραπέζι της διαπραγμάτευσης ένα -όχι και τόσο νέο- χαρτί: την αρχή της μη αποκλειστικότητας. Ο ίδιος τόνισε ότι ο όρος «Μακεδονία» δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της Ελλάδας, καθώς πρόκειται για μια μεγάλη γεωγραφική περιοχή. Επομένως πρέπει να χρησιμοποιείται από τις δύο χώρες με ίσους όρους».

Σε άλλη του συνέντευξη του στο Reuters, ο Νίκολα Ντιμιτρόφ είχε τονίσει πως με τον Νίκο Κοτζιά θα πάρουν πάνω τους τη διαδικασία, συγκροτώντας ομάδες εργασίας για να συζητήσουν απευθείας πιθανές λύσεις -παρακάμπτοντας κατά κάποιο τρόπο τον Μάθιου Νίμιτς.

Αυτό επιβεβαιώθηκε και από τον αναπληρωτή υπουργό Εξωτερικών, Νίκο Κατρούγκαλο, ο οποίος σε πρόσφατη συνέντευξή του σημείωσε ότι έχει αποφασιστεί μια παράλληλα διαδικασία για να επιταχυνθούν οι πολιτικές διαβουλεύσεις σε επίπεδο υπουργών Εξωτερικών και των αντίστοιχων υποστηρικτικών ομάδων των ΥΠΕΞ, ξεκαθαρίζοντας ωστόσο ότι η επικοινωνία υπό την αιγίδα του ΟΗΕ θα συνεχιστεί.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λύση με τον όρο «Μακεδονία» δείχνει ο διαμεσολαβητής του ΟΗΕ Νίμιτς 
O Νίμιτς βλέπει θετική δυναμική των συνομιλιών για την πΓΔΜ 
Επίσκεψη Στόλτενμπεργκ στην πΓΔΜ για όνομα και ένταξη στο ΝΑΤΟ 
Γεννηματά: Διγλωσσία της κυβέρνησης για την πΓΔΜ 
Συνάντηση Καραμανλή για πΓΔΜ με πανμακεδονικές οργανώσεις 
Καμμένος για πΓΔΜ: Επανέρχεται στην πρότασή του για Βαρντάσκα 
Παυλόπουλος για πΓΔΜ: Η ονομασία πρέπει να σέβεται την Ιστορία 
Ο Καραμανλής στο επίκεντρο της αντιπαράθεσης για πΓΔΜ 
Δημοψήφισμα για την ονομασία της πΓΔΜ προτείνει ο Καμμένος 
Μπακογιάννης για ΠΓΔΜ: Ο Καμμένος πετάει... χαρταετό 
Στόλτενμπεργκ: Χωρίς λύση η πΓΔΜ δεν παίρνει πρόσκληση για το ΝΑΤΟ 
Νίμιτς: Αισιόδοξος μετά τη συνάντηση για την πΓΔΜ στη Νέα Υόρκη 
Ντιμιτρόφ: Ισως δεν ξεπεράσουμε τις διαφορές μας για την ονομασία  
 
 
σχόλια (36)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    O Νίμιτς ΔΕΝ κάνει για διαιτητής | 18/01/2018 16:40
    Μιλώντας μετά τις πρώτες συνομιλίες μεταξύ των δυο διαπραγματευτών κ. Νίμιτς θεώρησε ισορροπημένη τη δήλωση του ότι ονομασία δίχως τον όρο Μακεδονία δεν είναι ρεαλιστική και ο λαός της FYROM δεν μπορεί να το δεχτεί. Δηλαδή αντί να κρατάει μια αμερόληπτη στάση στο ζήτημα αυτός έσπρωξε τη πλάστιγγα προς όφελος των Σκοπίων. Μετά απο 25 χρόνια μη προόδου με τις ίδιες αναμασημένες προτάσεις πιςτευω ήρθε η ώρα να παραιτηθεί αυτός ο κύριος και εάν δε το πράξει αυτοβούλως να το ζητήσει η Ελληνική κυβέρνηση.
    Στέλιος
    απάντηση10
     
     
    Σλαβική Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας | 18/01/2018 13:57
    Ιδού η μόνη πραγματική λύση που και εμας διασφαλίζει 100%, και σ'αυτούς τους δίνει ένα φύλλο συκής ότι κατι πηρανε... Με το "Σλαβική Δημοκρατία" διασφαλίζεται ότι αυτοί είναι ΣΛΑΒΟΙ, άρα δε μιλάμε ούτε για "Μακεδονικό έθνος" ουτε για "μακεδονική γλώσσα" ούτε φυσικά καμια σχέση με τους Αρχαιους Μακεδόνες...
    Μιχάλης Τ
    απάντηση20
     
     
    Τι φοβόμαστε μην μας πάρουν τι πελατεία . | 18/01/2018 06:39
    Εμείς τον Παρθενώνα στα κουτάκια με της ελιές και αυτοι με τον Αλέξανδρο στα κουτάκια με τα ντολμαδάκια ...ο παγκαλος έχει δίκαιο .
    Christos
    απάντηση34
     
     
    ::::::::::: | 17/01/2018 18:32
    na tin onomasoun dimokrATIA sOROVARDASKA
    Ellin
    απάντηση11
     
     
    Το λαθος | 17/01/2018 17:17
    Οχι του Σαμαρακη αλλα της Ελληνικης κυβερνησης ειναι που παει να διαπραγματευτει με αθιγγανους και αλβανοβουλγαροσλαυους υπανθρωπους το Ονομα του κρατους τους... ΒΑΛΤΕ VETO ΩΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΣΕ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑΤΟ...ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΟΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥ ΟΗΕ.... ΦΟΒΟΣΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΩΡΕ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ,.....Φοβοσαστε τον θειο Σαμ και τις θειες Μεϋ και Μερκελ... ΟΥΣΤ ΡΕ ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΛΗΤΕΣ....
    Σαφριδης αληταμπουρας αλλα ελληνας με παπαρια
    απάντηση159
     
     
    Δημοκρατία του Βαρδάρη | 17/01/2018 16:46
    Δημοκρατία του Βαρδάρη Republic of Vardarska ----- Γλώσσα: Βαρδαρική Language: Vardarian ----- Εθνικότης: Βαρδάριοι Nationality: Vardarians -----
    Νίκος
    απάντηση164
     
     
    «Αν περιμένουμε κι άλλα 25 χρόνια το πρόβλημα θα γίνει χειρότερο» ... | 17/01/2018 16:35
    Δεν πιστεύω να γίνη χειρότερο διότι σε 25 - 30 χρόνια το πολύ η Γιουγκοσλαβία, Μακεδονία και βόρεια Ελλαδα θα έχει κατακτηθεί από την Αλβανία και έτσι ο Μέγας Αλέξανδρος θα υιοθετηθεί από τους Αλβανούς ως εθνικός τους ήρωας!!! Όσο για την ονομασία της FYROM, οι εχθροί της Ελλάδας (έλληνες προδότες, Νίμιτς, κολοαμερικάνοι, κολοάγγλοι και άλλοι) έχουν ήδη σχεδιάσει το όνομα το οποίο θα επιβληθεί στον Ελληνικό λαο και θα υπογράψει με ευχαρίστηση η κυβέρνηση των απατεώνων. Θεος βοηθός.
    Γιάννης
    απάντηση96
     
     
    macedonia is greek | 17/01/2018 16:17
    if the want to use an ancient name for their country then they can use the name PAIONIA... that was there before macedons... but not MACEDONIA.... first of all none speaking greek.....(Alexander was speaking greek- Aristotles was teaching in greek ...) 2nd the words MAKEDON...is coming from the greek word Makednon mean long - big and land so that means long land... 3rd i dont see any slavic words .....the slavic came 1000 years later
    Ανώνυμος / η
    απάντηση161
     
     
    Περήφανη εμμονή στην απάλειψη του όρου Μακεδονία από τα Σκόπια. | 17/01/2018 16:09
    Αγαπητέ κ. Καμμένε, μη θυσιάσεις τη δίκαιη θέση σου, την περήφανη ελληνική τοποθέτησή σου, χάριν της συνοχής της Κυθβέρνησης με την οποία συνεργάζεσαι. Κάλλιο διάσπαση της παρούσας κυβερνητικής πλειοψηφίας, παρά διάλυση ενός ολόκληρου έθνους με προδοτικές παραχωρήσεις. Έτσι θα εκτιμηθεί η πολιτική σου δεινότητα, με ευμενέστατες επιπτώσεις στην πολιτική σου καριέρα και την υστεροφημία σου. Θα ήθελα πολύ να γνωρίζω ότι έλαβες γνώση της ταπεινής συστάσεώς μου
    Bill Grigor
    απάντηση163
     
     
     
    Ancient Macedonia | 17/01/2018 15:53
    Most replies to my question(thanks) agree that the land which is now FYROM was part of ancient Macedonia (small or large does not really matter) under rule of Philip and Alexander...the land not the people who are mainly Albanians, Serbs and Bulgarians...therefore, geographically speaking this land can be called "North Macedonia" ???
    George
    απάντηση511
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κανενας δεν εχει το δικαιωμα να αποφασιση ... | 17/01/2018 15:37
    Για το μελλον της Ελλαδας απο μια κυβερνηση που αυτη την στιγμη δεν εκπροσωπει ουτε το 20% του Ελληνικου πληθυσμου, αλλα ουτε και η ΝΔ η οποιο κομμα αποδεχετε τον συνθετικο ορο Μακεδονια στο γειτονικο περριτωμα ..... Την αποφαση την δικαιουμαστε εμεις ο Ελληνικος λαος και οχι ο Κυριος Κοτζιας, Τσιπρας, Μητσοτακης, Φωφη Γεννηματα (Στο ονομα του μεγαλου πατερα σου μην το κανεις) .... Παρτε το ειδηση εθνικα θεματα αποφασιζοντε με ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ..και ΜΟΝΟ Και ας ειμαι Πασοκος απο το 73.......
    Γιωργος Συνοδινος
    απάντηση187
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ποια η συνεισφορά αυτής της ..." συλλογικότητας " στον Πολιτισμό ; | 17/01/2018 15:01
    Του όρου Μακεδονία,ως γεωγραφικού όρου, βεβαίως και δεν έχει, ούτε διεκδικεί, η Ελλάδα την "αποκλειστικότητα", κ. Ντιμιτρόφ! Την αποκλειστικότητα της ιστορικής διάστασης του όρου Μακεδονία όμως την έχει, και δεν πρέπει να εκχωρήσει, ούτε ...μόριό της. Διότι όταν παύει πλέον να πρωτοστατεί στην Ιστορία η Ελληνική Μακεδονία και ύστερα από πολλούς αιώνες εμφανίζονται οι σημερινοί "ένοικοι" των Σκοπίων. Η συνεισφορά τους δε στον Πολιτισμό, ως παγκόσμιο αγαθό, είναι ο πολιτισμός των ..γκνου. Να πάψουν οι δημοσιολογούντες και οι Έλληνες διαπραγματευτές να απαιτούν απάλειψη αλυτρωτικών βλέψεων των Σκοπίων. Η απαίτηση αυτή είναι έμμεση ομολογία και αναγνώριση ανύπαρκτων ιστορικών δικαίων τους .
    Έκτωρ
    απάντηση122
     
     
    adelfia | 17/01/2018 13:47
    Ellines min piasteite koroida kai tous dosete ti onoma MAKEDONIA.. Emeis me tin voitheia tou THEOU kai POTAMI AIMA ton PESONTON MAKEDONOMAHON tin eleutherosame apo tous Tourkous molis to 1912
    ...
    απάντηση111
     
     
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ | 17/01/2018 13:30
    Ναί. Δημοψήφισμα με συμμετοχή Ελλήνων πολιτών απανταχού επἰ της γης. C.M.G.
    C.M.G.
    απάντηση157
     
     
    ΔΗΜΟΨΙΦΙΣΜΑ | 17/01/2018 13:22
    Ναί. Δημοψίφισμα με συμμετοχή Ελλήνων πολιτών απανταχού επἰ της γης. C.M.G.
    C.M.G.
    απάντηση107
     
     
    o polemos einai anapofeuktos,Ella na to pareis to onoma | 17/01/2018 12:23
    Na min klisoun kamia sumfonia,pagkosmios oi Ellines na ksesikothoume,na mathoun oi antropoi tis gis oti kanoun me tin Ellada,oi mafales dunameis oti theloun Kai tora mas diamoirazoun to onoma mas. Arga i grigora polemos tharthei,min kanete sumfonies
    ELLIN
    απάντηση85