από metereologos.gr
Σάββατο 23 Ιουνίου 2018
 

Με κείμενο στο διαδίκτυο παραιτήθηκε ο Γ. Βαρουφάκης - Κάνει λόγο για απαίτηση των δανειστών

«Οι συμμετέχοντες στο Eurogroup, και λοιποί εταίροι, θα «εκτιμούσαν» την... απουσία μου από τις συνεδριάσεις του, κάτι που ο Πρωθυπουργός έκρινε ότι ίσως βοηθήσει στην επίτευξη συμφωνίας»
Με κείμενο στο διαδίκτυο παραιτήθηκε ο Γ. Βαρουφάκης - Κάνει λόγο για απαίτηση των δανειστών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την αποχώρηση του από το υπουργείο Οικονομικών ανακοίνωσε σήμερα Δευτέρα ο Γιάνης Βαρουφάκης. Όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση, η αποχώρησή του από το υπουργείο γίνεται προκειμένου να διευκολυνθεί η κυβέρνηση στο να ολοκληρώσει τη συμφωνία με τους πιστωτές.

Η σχετική ανακοίνωση του κ. Βαρουφάκη αναφέρει τα εξής:

«Το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου θα μείνει στην παγκόσμια ιστορία ως μοναδική στιγμή που ένας μικρός ευρωπαϊκός λαός όρθωσε το ανάστημά του εναντίον της Χρεοδουλοπαροικίας.

»Όπως όλες οι δημοκρατικές κατακτήσεις, έτσι κι αυτή η ιστορική απόρριψη του τελεσίγραφου του Eurogroup της 25ης Ιουνίου έχει μεγάλο κόστος. Είναι λοιπόν απαραίτητο το κεφάλαιο του ΟΧΙ να επενδυθεί άμεσα ώστε να μετατραπεί σε ΝΑΙ σε κάποια έντιμη συμφωνία-επίλυση – με αναδιάρθρωση χρέους, με μειωμένη λιτότητα, με αναδιανομή υπέρ των μη εχόντων, με πραγματικές μεταρρυθμίσεις.

»Λίγο μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του δημοψηφίσματος, μου κατέστη γνωστό ότι οι συμμετέχοντες στο Eurogroup, και λοιποί εταίροι, θα «εκτιμούσαν» την... απουσία μου από τις συνεδριάσεις του, κάτι που ο Πρωθυπουργός έκρινε ότι ίσως βοηθήσει στην επίτευξη συμφωνίας. Για αυτό και αποχωρώ από το Υπουργείο Οικονομικών.

»Είναι καθήκον μου να βοηθήσω όσο μπορώ τον Αλέξη Τσίπρα να εκμεταλλευτεί, όπως εκείνος κρίνει, το κεφάλαιο που μας δώρησε ο ελληνικός λαός μέσω του δημοψηφίσματος.

»Κι είναι τιμή μου η απαίτηση των δανειστών.

»Η Αριστερά λειτουργεί συλλογικά και οι αριστεροί δεν αγαπάμε τις καρέκλες. Θα στηρίξω τον Αλέξη Τσίπρα, την νέα ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών, την κυβέρνηση της Αριστεράς.

»Η υπερπροσπάθεια να τιμήσουμε τον γενναίο ελληνικό λαό, και το περίφημο ΟΧΙ που χάρισε χτες στους απανταχού δημοκράτες, μόλις ξεκινά!».

Δήλωση κυβερνητικού εκπροσώπου

«Ο Γιάνης Βαρουφάκης ως Υπουργός Οικονομικών έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στη διαπραγμάτευση από την πρώτη μέρα της κυβέρνησης. Ο Πρωθυπουργός νιώθει την ανάγκη να τον ευχαριστήσει για την αδιάκοπή του προσπάθεια να προωθήσει τις θέσεις της κυβέρνησης και τα συμφέροντα του ελληνικού λαού, κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες.

Μετά το Συμβούλιο των Πολιτικών Αρχηγών θα ανακοινωθεί ο αντικαταστάτης του».




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Συνάντηση Τσίπρα- Δραγασάκη στο Μέγαρο Μαξίμου 
Αμετάβλητο το ύψος του ELA αποφάσισε η ΕΚΤ - «Κούρεμα» των εγγυήσεων (collaterals) 
Βαρουφάκης: «Πώς βλέπετε τα πράγματα;» - «Ουδέν σχόλιο» 
Βαρουφάκης: Ο,τι έκανα ήταν με εντολή του Πρωθυπουργού 
 
 
σχόλια (79)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ο καθηγητης που θα αλλαξει την Ευρωπη ? | 08/07/2015 05:36
    Εξη μηνες τωρα μας παραμυθιαζεις οτι υπογραφεται η συμφωνια στηριξης προς την Ελλαδα. Αποτελεσμα η χωρα υπο διαλυση, δημοψηφησμα για να εχουμε δουλεια (σαν τον διαολο που .....) , τραπεζες κλειστες, capital control, περιωρισμο στις θυριδες και συντομα απ οτι ακουμε δελτια για βενζινη κ τροφιμα. Φυγε λεβεντη μας, αλλαξε τ ονοματακι σου οπως ολος ο κοσμος σε Γιαννη η Juan (που πραγματικα ειναι μ ενα ν) αν δεν σ αρεσει το Ελληνικο κι αη στα εφτα καλα του θεου.
    Όχι Γιάνης, Γιανάκης.
    απάντηση51
     
     
    Oi trapezes tha anoiksoun ti Triti | 07/07/2015 16:15
    iposxethike i oxi oti simera tha anoigan oi trapezes??
    Psemata!!
    απάντηση33
     
     
    Αnother one bitew the dust! | 07/07/2015 15:31
    Ετοιμος για το club Κουρέλης!!!
    Η χώρα ΜαΪμού
    απάντηση35
     
     
    Μπραβο ρε μαγκα! | 07/07/2015 10:22
    Επιτελους ενας τιμιος αντρας που περπατα ορθιος!!! και φυσικα τον μισουν ολοι οι κουστουμαρισμενοι ουρακοταγκοι.
    sasha
    απάντηση715
     
     
    Τετελεσται | 07/07/2015 03:41
    Εκανε την δουλεια του κι εφυγε απ΄την σκηνη. Εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε λεφτα στο εξωτερικο η σε καμια κασελα, θα καθησουμε να υποστουμε την "τελευταια λυση" που θα μας φερει ο Καμμενος, οπως λεει στο τουιτερ. Ουτε σε ταινια δεν γινονται τετοια πραγματα.
    ασδφ
    απάντηση162
     
     
    Και είναι τιμή μου... | 06/07/2015 23:16
    ... η απαίτηση των δανειστών. Μόνο που στα αγγλικό κείμενο δεν μιλάει για ΑΠΑΙΤΗΣΗ αλλά για ΑΠΕΧΘΕΙΑ (loathing) των δανειστών.
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    απάντηση71
     
     
    Εισαι μαγκας | 06/07/2015 21:45
    Εισαι το τελειο αντρικο προτυπο.Καλη φυσικη κατασταση,easy rider,ευγενικος,οχι σνομπ,μορφωμενος και οχι κατι χαλβαδες σαν τον κασιδιαρη που βαρανε γυναικες, φωτογραφιζονται με σβαστικες και λεει οτι δεν ειναι αυτος αλα καποιος που του μοιαζει.Εισαι αρχοντας!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση98
     
     
    Βιβλιοπώλης είναι ο άνθρωπος. | 06/07/2015 20:57
    Διαλέξεις και βιβλία και εξυπνάδες πουλάει. Αυτό είναι το αντικείμενο της δουλειάς του καθηγητή όλων των βαθμίδων. Τώρα με τα τεχνικά γιατί να ανακατευτεί; Έχετε δει ποτέ φυσικό να ξέρει να σοβατίζει; Κάτι για βάρη, ορμές, χημική σύσταση του σοβά θα πει, αλλά από σοβάτισμα γρι. Τα ίδια και οι οικονομολόγοι.
    unleaded
    απάντηση125
     
     
    Μια καλη αρχη | 06/07/2015 16:39
    Ο Τσιπρας πρεπει να συνεχισει το ξεσκαρτισμα που αρχισε. Η Ζωη και ο κολλημενος με τη Μοσχα συντροφος Λαφαζανης θα'ταν δυο πολυ καλες επιλογες για το round 2.
    SP
    απάντηση6021
     
     
     
    Μπραβο στον Βαρουφακη | 06/07/2015 16:17
    Άλλαξε την θέση της Ελλάδας εδωσε το τέμπο στα βήματα των δανειστών ένας ρομαντικός και μοναχικος καβαλλσρης που μας τίμησε με τις υπηρεσίας του
    Tonia
    απάντηση3783
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο Γιάνης θύμα του bowling | 06/07/2015 16:06
    Τελικά είχε δίκιο ο Μπαχαλογιαννάκης, του έκαν αν συνέχεια bowling στο τέλος δεν άντεξε και παραιτήθηκε. Κρίμα. Όμως κι εσύ βρε Γιάννη, για λίγο bowling τα παράτησες όλα...
    Χ. Π.
    απάντηση4319
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αδιέξοδο | 06/07/2015 15:04
    ο Τσίπρας φταιει για το αδιέξοδο που ήρθαμε, αλλά ο κόσμος που να παρει χαμπάρι.
    Σ
    απάντηση7027
     
     
    εφυγε ο γιανης | 06/07/2015 14:59
    Ο βαρουφακης ηταν πολυ αγαπητος γιατι εφυγε, δεν ειναι το ιδιο με παραιτηση του ακροδεξιου Σαμαρα,ευτυχως που εφυγε καιρος ηταν.Κριμα! τετοιος υπουργος πολυσυζητημενος που προσελκυσε τη προσοχη του διεθνους τυπου δεν θα ξαναυπαρξει.Εσκασαν απο τη ζηλεια τους το καθε μπαζο (γεωργιαδης,θεοδωρακης,κασιδιαρης) που ειναι πανεμορφος,μορφωμενος και με στυλ.
    Μαγδα
    απάντηση4174
     
     
    Chicken | 06/07/2015 14:50
    Αφού φέρατε τη χώρα σε τέτοια θέση , σιγά σιγά όλοι θα παραδώσετε τα όπλα. Η κρίσης τώρα αρχίζει, αλά είσαστε άξιοι της μοίρας σας.
    Mk
    απάντηση6823
     
     
    Na'sai kala | 06/07/2015 14:46
    Παρ'όλο που μου την έσπαγε με όλη την προσπάθεια να δείξει διαφορετικός ενδυματολογικά και ονομαστικά, το πάλεψε παληκαρίσια και δε ''μάσησε''.. Καλός!
    Γραββατάκιας
    απάντηση4057
     
     
     
    καιρός ήταν, ελπίζω να μην είναι αργά... | 06/07/2015 14:28
    Ανείπωτη ζημιά μας έκανε αυτός ο κύριος. Θα πρέπει κάποια στιγμή ο κόσμος να καταλάβει πως αυτός που είχε στα χέρια του όλη την διαπραγμάτευση, ήταν πολύ υπερτιμημένος: (α) διδακτορικό από το Παν. του Έσεξ, ένα πανεπιστήμιο 3ης διαλογής στο Ην. Βασίλειο, (β) επισκέπτης καθηγητής στο Τέξας - πρώτης γραμμής Πανεπιστήμιο μεν, αλλά μία θέση επισκέπτη καθηγητή δεν είναι κανένα κατόρθωμα, (γ) αν μπείτε στις ακαδημαϊκές βάσεις δεδομένων (π.χ. SCOPUS), το επιστημονικό του έργο είναι πολύ φτωχό. Δυστυχώς, το image making του ανθρώπου ήταν παραπλανητικό, είχε άριστες δημ. σχέσεις, και έτσι (μαζί με την γοητεία του στο έτερο φύλλο) δημιουργήθηκε ο μύθος Βαρουφάκη. Ας φύγει, μήπως δούμε προκοπή.
    Jack
    απάντηση7734
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    μπουρδολογια | 06/07/2015 13:55
    Ναι κε βαρουφακη ,δεν αγαπατε τις καρεκλες αλλα λατρευετε τις φωτογραφιες, το δηθεν life-style, αλλα κυριως τις μπουρδες τις ασαφεις αερολογιες και τις προβες στον καθρεφτη. Θα σε γραψει η ιστορια ως τον πλεον ασχετο σε βαθμο κακουργηματος υπουργο οικονομικων.Αργησανε να σε παρουν χαμπαρι και θα ηταν καλο για ολους μας να εγκαταλειψεις την χωρα.
    JPs
    απάντηση7525
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αποχωρήσεις από το τρενο | 06/07/2015 13:51
    Ο πρώτος πού την κάνει......έπονται οι υπόλοιποι.Μην δώσεις εξουσία στους αριστερούς,παθαίνουν βερτιγκο!
    christos
    απάντηση5223
     
     
    ΕΝΑΣ ΣΤΑΡ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ | 06/07/2015 13:34
    Γιάνη σε θαυμάζω για όλα αυτά που είσαι και για όλα αυτά που, ευτυχώς, δεν είσαι ! Καλόκαρδος, ευθύς, παρορμητικός, θαρραλέος, με αυτοπεποίθηση, αντισυμβατικός, ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ !
    Αντίο, Γιάνη !
    απάντηση3643
     
-