από metereologos.gr
Τρίτη 17 Ιουλίου 2018
 

Δημοσκόπηση Εurope Decides: Ο Τσίπρας κέρδισε στο ευρω-ντιμπέιτ

Πρώτος με ποσοστό 50% σύμφωνα με διαδικτυακή έρευνα
Δημοσκόπηση Εurope Decides: Ο Τσίπρας κέρδισε στο ευρω-ντιμπέιτ
(REUTERS)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Κερδισμένος με σημαντική διαφορά από τον δεύτερο, τον Γκι Φερχόφστατ, βγήκε από το χθεσινό ντιμπέιτ των υποψηφίων για την προεδρία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης στην σελίδα europedecides.eu/eurovisiondebate2014, στην ερώτηση «ποιος κέρδισε στο ντιμπέιτ;» ο Αλέξης Τσίπρας συγκέντρωσε ποσοστό 50%, ο Γκι Φερχόφτατ ήρθε δεύτερος με ποσοστό 33%, η Σκε Κέλερ ήρθε τρίτη με ποσοστό 10%, ο Μάρτιν Σουλτς τέταρτος με 5% και τελευταίος ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ με 3%.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τσίπρας στο ντιμπέιτ των Βρυξελλών: «Να σταματήσουμε τη λιτότητα, την παράνοια του χρέους» 
Πώς ο ευρωπαϊκός Τύπος αναλύει το ντιμπέιτ των Βρυξελλών 
Deutsche Welle: «Καταπολεμώντας την προεκλογική ευρωανία» 
ΣΥΡΙΖΑ: Καταγγέλλει αποκλεισμό υποψηφίων του από την τηλεόραση 
ΝΔ: Ας καθορίσει ο ΣΥΡΙΖΑ τους όρους και τις προϋποθέσεις του ντιμπέιτ 
 
 
σχόλια (54)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μετά από μια τέτοια δημοσκόπηση... | 18/05/2014 15:25
    ..δεν μένει παρά να τον στείλουμε στη Eurovision να τραγουδήσει το antimnimonium....
    νικ
    απάντηση12
     
     
    Σας πείραξε τόσο πολύ που μίλησε Ελληνικά.... | 18/05/2014 14:35
    Σας έτσουξε που μίλησε Ελληνικά? Τους Γάλλους που επιμένουν Γαλλικά και μας τα έχουν φεσώσει εκβιαστικά απο τους Ολυμπιακούς αγώνες μέχρι την Ε.Ε. δεν λέτε τίποτα.... και καλά τα ΠΑΣΟΚια είναι γνωστοί Ανθέλληνες, Ευρωλάγνοι, εσείς ρε ντεμέκ Πατριώτες ΝΔούδες τι πρόβλημα έχετε που μίλησε Ελληνικά ο Τσίπρας? Μήπως έχετε συνηθήσει απο τα Τούρκικα που μιλά ο Βεζύρης σας ο Καραμανλής?
    Arkon
    απάντηση13
     
     
    Δημοψήφισμα της πλάκας | 18/05/2014 01:37
    Και το πόσο αξιόπιστο είναι το δημοψήφισμα θα φανεί στο αποτέλεσμα των Ευρωεκλογών που τα ποσοστά θα είναι περίπου τα αντίθετα, με το κόμμα των περιθωριακών και πρώην σοβιετόφιλων κομμάτων που ηγείται ο Τσίπρας να παίρνει ένα ποσοστό 5-6%.
    JM
    απάντηση22
     
     
     
    μη λέτε βλακείες... | 17/05/2014 15:21
    πρώτος είναι και θα μείνει ο Σαμαράς. Οι Ευρωπαίοι -αυτοί που μετράνε- αυτόν γνωρίζουνε, και αυτόν υποστηρίζουνε.
    Με την πλέμπα θα ασχολούμαστε τώρα;
    απάντηση1962
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το καμάρι της Ελλάδας!!! | 17/05/2014 12:46
    Ρίγη συγκίνησης με πλημμύρησαν όταν άκουσα τον κ. Τσίπρα σε άπταιστα ελληνικά να μας εξηγεί με τη σοφία ενός διεθνούς φήμης νομπελίστα ότι η λιτότητα είναι περιτή. Ξόδευε.. ακόμα και όταν δεν έχεις λεφτά, κάνε χρέη, βάζε φέσι σε όποιον βρεις, διέγραφε μονομερώς τα χρέη σου, σαν καλός δημοκράτης να ενδιαφέρεσαι μόνο για τον εαυτό σου. Έτσι θα έρθουν οι επενδύσεις, θα καταπολεμηθεί η ανεργία και όλοι θα τρώνε με χρυσά κουτάλια. Ξαφνικά ένοιωσα τόσο.. εθνικά υπερήφανος που ξέσπασα αυθόρμητα σε αναφιλητά. Πως δεν το έχει καταλάβει όλος ο κόσμος ότι αυτή είναι η λύση!!! Κάτω η λιτότητα! Ζήτω τα χρέη.. τα δανεικά...τα φέσια. Βέβαια δεν μας είπε ποιος θα μας δανίζει εάν κάνουν και οι κουτοί το ίδιο
    Αντιλαϊκιστής
    απάντηση5078
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    TOUT LE MONDE A PIGE | 17/05/2014 12:00
    ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΕ VIDEO , THN ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΒΕΛΓΟΥ ΦΕΡΧΟΦΣΤΑΝΤ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ ,ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ .ΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΑΘΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΟΛΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ DEBATE ,AΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ,ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ?
    N.
    απάντηση4510
     
     
    Τσιπρο.....μπαρούφες | 17/05/2014 11:58
    Μα καλά για ανόητους μας νομίζουν!!! Άλλα διαβάζουμε στον ξένο τύπο (European Voice - http://www.europeanvoice.com/article/2014/may/a-pan-european-debate/80950.aspx)........But for those hoping Tsipras would bring a new European idea to the table, they will have been sorely disappointed by last night's debate. Tsipras focused almost exclusively on Greece, rarely mentioning anything about European policy and continually bringing the conversation back to the austerity measures imposed on his home country. ΓΕΛΟΙΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!!! Με χρέη, δανεικά και φέσια δεν γίνονται επενδύσεις δεν αντιμετωπίζεται η ανεργία δεν υπάρχει εθνική αξιοπρέπεια και κυριαχία. Όλα τα άλλα είναι λαϊκίστικα φούμαρα!!!
    Δεν μου αρέσουν λαϊκισμοί και αριβίστες
    απάντηση2867
     
     
    . | 17/05/2014 10:51
    Δηλαδβ διευθυνση της δημοσκοπησης δεν μπηκε σε ολα τα forum που υποστηριζουν τον τσιπρα και δεν στελνόταν μαζικα στο facebook με τιτλο "μπειτε εδω και στηριξτε τσιπρα" ? Απλα ρωταω γιατι το εχω δει πολλες φορες αυτο το εργο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2331
     
     
    Ποιο 50% | 17/05/2014 10:47
    Που ακριβώς φαίνεται πρώτος με 50% ;;;; Εγώ τον βλέπω τρίτο με 17% https://twitter.com/inescaloisi/status/467350541891555329/photo/1
    mitsos
    απάντηση2642
     
     
    Δημοσκοπηση | 17/05/2014 09:35
    Η δημοσκοπηση δεν σημαινει ορθοτητα αποψεων, απλα οτι οι περισσοτεροι εχουν την ιδια. Μια τετοια εξοστρακισε το Θεμιστοκλη κι ανεβασε τυχοδιωκτες στην εξουσια. Ελπιζω στο ενστικτο αυτοσυντηρησης γιατι η σοβαροτητα κι ο ορθολογισμος εχουν χαθει.
    κγ
    απάντηση2330
     
     
    Οκ, με τέτοιους ξενέρωτους βορειοευρωπαίους αντιπάλους... | 17/05/2014 08:59
    ... επόμενο ήταν να τα πάει καλύτερα. Ας είχε κανέναν Μπερλουσκόνι απένταντί του και θα βλέπαμε.
    Vas
    απάντηση1739
     
     
     
    Διαβάζω τα εγκωμιαστικά λόγια των συμπολιτών μου και μελαγχολώ.... | 17/05/2014 08:30
    Η ιστορία του λαϊκιστή Αλκιβιάδη ζωντανή μπροστά μας και κανένας δεν θυμάται ότι προκάλεσε τη μεγαλύτερη καταστροφή της Αθήνας! Η ιστορία επαναλαμβάνεται συνεχώς: οι Ελληνες θέλουν τους λαϊκιστές για να τους οδηγούν στις μεγάλες καταστροφές! Την τελευταία παράσταση του Τσίπρα θα την πληρώσουμε πανάκριβα όταν θα μάθουμε το κόστος της παράστασης το βράδυ της 25ης Μαίου...
    Αλκιβιάδης, η καταστροφή του Ελληνισμού!
    απάντηση3844
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η Ελληνική Τραγωδία πουλάει στην Ευρώπη! | 17/05/2014 08:14
    Όπως και η Κοντσίτα! Μπράβο Αλέξη, άξιος! Πες μου τώρα που θα βρεις λεφτά να ταϊσεις 1.300.000 άνεργους, 2.800.000 συνταξιούχους και 700.000 δημόσιους υπαλλήλους!
    Αντε κοροϊδα Ελληνες στο ντορό του γκρεμού!
    απάντηση3847
     
     
    για να λέμε τα πράματα με τ' όνομά τους... | 17/05/2014 03:06
    ο Τσιπράκος τους έσκισε...
    για όποιους αρέσει...
    απάντηση5527
     
     
    Ανάποδα | 17/05/2014 01:06
    Δηλαδή τα αποτελέσματα των εκλογών ανάποδα!!!!!!!!!!!!!!
    Το άσπρο-μαύρο
    απάντηση79
     
     
    ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΥΣΕ | 17/05/2014 00:11
    ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΕ VIDEO , THN ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΒΕΛΓΟΥ ΦΕΡΧΟΦΣΤΑΝΤ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ ,ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ .ΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΑΘΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΟΛΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ DEBATE ,AΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ,ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ?
    N.
    απάντηση214
     
     
    Η μορφωση δεν κρυβεται | 16/05/2014 23:45
    ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ https://www.youtube.com/watch?v=ujwmyxhXi5w
    ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ
    απάντηση817