από metereologos.gr
Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018
 

ΣΥΡΙΖΑ: Η Νέα Δημοκρατία όμηρος της δικής της μεθόδευσης στο θέμα της Χ.Α.

Η Κουμουνδούρου νιώθει δικαιωμένη για τη στάση της στο ζήτημα
ΣΥΡΙΖΑ: Η Νέα Δημοκρατία όμηρος της δικής της μεθόδευσης στο θέμα της Χ.Α.
Πηγή: EUROKINISSI-ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με την επιφύλαξη της πλήρους αποκάλυψης του περιεχομένου της συνομιλίας που εμφάνισε ο Ηλ. Κασιδιάρης ότι είχε με τον κ. Π. Μπαλτάκο, ο ΣΥΡΙΖΑ μιλά ήδη για μείζον πολιτικό ζήτημα.

Στην Κουμουνδούρου οι συνεργάτες του κ. Αλ. Τσίπρα κάνουν λόγο για στοιχεία που καταδεικνύουν μεθόδευση εκ μέρους της ΝΔ στην περίπτωση της Χρυσής Αυγής, με μικροκομματική και εκλογική στόχευση.

Οπως ανέφερε προ ολίγου, σε κατ΄ιδίαν συνομιλία, συνεργάτης του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, «φαίνεται τώρα ότι η ΝΔ θα βρεθεί όμηρος της μεθόδευσης που πιθανώς ενορχήστρωσε».

Στο ίδιο πνεύμα, το ίδιο στέλεχος έκανε λόγο για ευθύνες των υπουργών Δημόσιας Τάξης κ. Ν. Δένδια και Δικαιοσύνης κ. Χ. Αθανασίου, εφόσον αυτά που εμφανίζεται να λέει ο κ. Μπαλτάκος στο επίμαχο βίντεο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Παράλληλα, ο ΣΥΡΙΖΑ αισθάνεται, κατόπιν της εξέλιξης αλλά και εν αναμονή των όσων πιθανώς επακολουθήσουν, δικαιωμένος σε ό,τι αφορά τη στάση του στο ζήτημα της απονομιμοποίησης της Χρυσής Αυγής.

Κατά την Κουμουνδούρου, οι ενδεχόμενες μεθοδεύσεις, όπως τουλάχιστον έρχονται στο φως της δημοσιότητας, δικαιώνουν την άποψη του ΣΥΡΙΖΑ ότι «το να τεθεί ένα κόμμα εκτός νόμου δεν είναι όσο απλό ζήτημα νομίζουν κάποιοι».

Στέλεχος της Κουμουνδούρου έλεγε μάλιστα χαρακτηριστικά, ότι «τώρα μπορεί όλα αυτά να γυρίσουν μπούμεραγκ και να εμφανιστεί ο Κασιδιάρης και η Χρυσή Αυγή ως υπερασπιστές της νομιμότητας και του Συντάγματος».

Σχόλιο του ΣΥΡΙΖΑ για την ένοχη σιωπή της κυβέρνησης

«Ο κατά τα άλλα λαλίστατος κυβερνητικός εκπρόσωπος δεν έχει βρει ακόμα το χρόνο να σχολιάσει το μείζον θέμα που έχει ανακύψει με την υπόθεση Μπαλτάκου.

Η ένοχη σιωπή της κυβέρνησης είναι ενδεικτική των βαρύτατων ευθυνών της αναφορικά με την αντιμετώπιση της Χρυσής Αυγής, καθώς και τις υπόγειες σχέσεις κυβερνητικών στελεχών με το ναζιστικό μόρφωμα.

Ο κ. Σαμαράς είναι προσωπικά υπόλογος για το όλο θέμα».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παραιτήθηκε ο Π. Μπαλτάκος από γγ της κυβέρνησης 
Υπόγειες συνομιλίες-σοκ Π. Μπαλτάκου - Ηλ. Κασιδιάρη (video) 
Το Βήμα είχε προειδοποιήσει από τον Σεπτέμβριο για τις επαφές Μπαλτάκου - Χρυσής Αυγής 
Οι κρυφές σχέσεις του Π. Μπαλτάκου με τη Χρυσή αυγή 
Μιχελάκης: Με πρωτοβουλία της ΝΔ οι διώξεις της Χρυσής Αυγής 
Π. Καψής: Ο Σαμαράς έχει ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
ΑΝΕΛ: Στον πρωθυπουργό η πολιτική ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
Τσίπρας: «Δεν υπάρχει θέμα Μπαλτάκου, υπάρχει θέμα Σαμαρά» 
 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Συριζαιοι - Χρυσαυγιτες μαζι.... | 03/04/2014 13:32
    ......στον αγωνα. Αν διαβασεις τα σχολια λενε ακριβως τα ιδια - δεν μπορεις να καταλαβεις ποιος ειναι ποιος. Αλλα με ολη την συμμαχια και τη συνδυασμενη προσπαθεια δεν μπορουν να κατακτησουν την υπεροχη στον αγωνα. Σας λεει κατι αυτο ?
    t.a.
    απάντηση63
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    η ακροδεξιά του Σαμαρα | 03/04/2014 11:21
    Καλά λέει ο ΣΥΡΙΖΑ . Ο Μπαλτάκος είναι γνωστός ακροδεξιός, το ίδιο και ο Κεδίκογλου, και ο Βορίδης με τα τσεκούρια, και ο κομλεξικός Άδωνης και μια σειρά πρωτοπαλίκαρα της πολιτικής άνοιξης του Σαμαρα. Τι σας ζορίζει με τις δηλώσεις Συριζα; Γιαυτό παραιτήθηκε ο Κακλαμάνης και αποσύρθηκαν οι Καραμανλικοί
    82477
    απάντηση77
     
     
     
    Ομιλεί (και) ο Σύριζα;;; | 03/04/2014 10:30
    Ενώ ο Σαμαράς ήταν εκείνος, που άνοιξε πολιτικά τον δρόμο για την έρευνα της Δικαιοσύνης για την εγκληματική δράσι της ΧΑ, έρχεται τώρα ο Σύριζα και άλλοι και ψαρεύουν σε θολά νερά - αντί να ευχαριστούν τον όποιον θεό των, που δεν έχουν και αυτοί (μέχρι στιγμής...) αποτελέσει αντικείμενο ερεύνης της Δικαιοσύνης, ως το άλλο ολοκληρωτικό άκρο (άρνηση δημοκρατίας, επιθέσεις με μολότωφ, πολιτική κάλυψη σε ενέργειες "αντιεξουσιαστών", όπως ληστείες και φόνους, εμπρησμοί στην Αθήνα και αλλού, επίθεση στις Σκουριές, γιαουρτώματα, καταλήψεις κτηρίων, βανδαλισμοί και βιαιότητες στα πανεπιστήμια, κλεισίματα δρόμων, καταστροφές δημοσίας και ιδιωτικής περιουσίας κ.α.).
    Ν. Πειρουνάκης
    απάντηση1510
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οι «δημοκράτες» πρέπει να απαντήσουν αν θέλουν διερεύνηση της υπόθεσης. | 03/04/2014 10:23
    Αν αληθεύουν τα λεγόμενα Μπαλτάκου τότε έχουμε: 1) Παρέμβαση της εκτελεστικής εξουσίας στο έργο της δικαστικής εξουσίας. (Στην καλύτερη των περιπτώσεων, αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως: και ο δικαστής θέλει το φακελάκι του. ) 2) Τέλεση πραξικοπήματος. 3) Η ελληνική κυβέρνηση λαμβάνει εντολές από ξένα κέντρα εξουσίας. Κατά σύμπτωση τα ίδια είχε πει και ο κύριος Ρουπακιώτης, υπουργός δικαιοσύνης με τη ΔΗΜΑΡ, σε τηλεοπτική εκπομπή. Το πολιτικό σκέλος, εννοώ το αν θέλει κάποιος Χ.Α., Ν.Δ, Σύριζα ή οτιδήποτε άλλο είναι θέμα του λαού στις εκλογές.
    A
    απάντηση95
     
     
     
    Ο Σαμαράς έβαλε στη φυλακή τους Χρυσαυγίτες... | 03/04/2014 09:39
    ...και όσοι έμειναν απέξω υπερψήφιζαν τις προτάσεις μορφής του Σύριζα για να ρίξουν οπωσδήποτε τον Σαμαρά!!! Και σήμερα ο Σύριζα κατηγορεί την κυβέρνηση για τις "βαρύτατες ευθύνες της στην αντιμετώπιση της Χρυσής Αυγής".... Δηλαδή; Ψηφίστε Σύριζα ναζιστάκια μου που σας υπερασπιζόμαστε! Αντί να στηρίξει τον Σαμαρά ο Σύριζα για το προσωπικό παιχνίδι του Μπαλτάκου με τους Χρυσαυγίτες και τις ανήθικες επιθέσεις του εναντίον του πρωθυπουργού, ελλείψει Αρχών ο Σύριζα βάλλει κατά του πρωθυπουργού...
    Η τραγωδία της σύγχρονης Αριστεράς
    απάντηση99
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ειναι η δεν ειναι....... | 03/04/2014 08:53
    ......εγκληματικη οργανωση η Χρυση Αυγη ? Επρεπε να μπουν φυλακη η οχι ? Αν ο Μπαλτακος εγλυφε τη ΧΑ, αυτο σημαινει οτι η ΝΔ ειναι ακροδεξια ? Αν ο Διαμαντοπουλος ειναι αναρχικος, ολος ο Συριζα ειναι αναρχικο κομμα ?
    European
    απάντηση124
     
     
    ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ | 03/04/2014 04:05
    ΠΟΛΕΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1967 ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΠΑΛΤΑΚΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑ-ΑΜΑΝ -ΑΛΙ , ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ,ΣΩΣΑΝΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ .ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΟ-ΥΠΟΥΡΓΟ BARBI ΣΤΟΝ ΜΠΑΛΤΑΚΟΥΜΟΥΤΣΑΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΣΠΥΡΟ-ΑΔΩΝΙ ΚΑΙ ΒΟΡΙΔΑ ?ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΕΣΤΡΟ ΚΕΔΙΚ-ΟΓΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ ΩΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΦΑΛΛΑΓΓΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ?Η ΥΓΕΙΗΣ ΕΛΛΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΟ ΑΚΡΑ : Χ.Α-ΝΟΥ ΔΟΥ.ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ .ΠΑΝΣΟΦΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕ ΜΕΘΟΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ:ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ .ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΝΟΥ ΔΟΥ .ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ,ΟΠΩΣ Η ΝΤΟΡΑ.
    N.
    απάντηση55
     
     
     
    Πριν επιχειρησει να εκμεταλλευτει μικοκομματικα... | 03/04/2014 03:57
    ο Συριζα το γεγονος,ας προβληματισθει για τους λογους που ο ναζι εδωσε το βιντεο στη δημοσιοτητα.Δεν περιμεναμε απο αυτο για να καταλαβουμε τι φιδια ειναι οι ναζι(κρυφοι και φανεροι).Οθτε ειμαστε φασιστες να πουμε οτι οποιος ειναι δεξιος ειναι ναζι.Σαφως υπαρχουν απατριδες στη νδ,δεν ειναι νεο αυτο.Το ζητουμενο,ομως,ποιο ειναι;Ο αγωνας για την εξουσια να γινει χωις να επιτρεψει κανεις να επηρρεαστει απο το ναζιστικο εξαμβλωμα!Αυτο,δηλαδη,που επεχειρησε ο κοκαινομανης τραμπουκος.Συριζαιοι,στειλτε στον διαβολο τους ναζι και τις προβοκατσιες τους,δεν περιμενουμε απο δαυτους να πληροφορηθουμε το ποιον κατι φιντανιων της νδ.Μη κανετε το χατηρι στους χιτλερικους,αγνοηστε τους,αυτο θα τους πονεσει!
    Abdul
    απάντηση103
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    1 | 03/04/2014 00:54
    το θεμα δεν ειναι αυτο τσυριζακια..το θεμα ειναι εαν ειναι αληθεια οσα λεει ο μπαλτακος,οτι η διωξη και οι φυλακισεις μελων και βουλευτων της χα ειναι παρανομες αδικες και κατασκευασμενες..αυτο ειναι το σκανδαλο..σαν αριστεροι θα επρεπε να υπερασπιστειτε την αληθεια,οπως κοπτεστε και λετε..
    γιωργος
    απάντηση114
     
     
     
    ΔΙΩΞΕΙΣ ΧΑ | 03/04/2014 00:19
    Να γνωριζουν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ οτι οταν καταπατειται καθε εννοια νομου κανονισμου του συνταγματος οταν η κυβερνηση καθοδηγει τη δικαιοσυνη και χρησιμοποιει τετοιες φασιστικες μεθοδους εναντιον ενος κομματος νομιμα εκλεγμενου θα ελθει η στιγμη που θα γινουν τα ιδια και εναντιον τους. Να το γνωριζει γιατι κιαυτη ψηφισε τους καταπτηστες αποφασεις της Βουλης. Εγω παντως παλαιος Νεοδημοκρατης μεχρι να φυγουν οι Σαμαρας Δενδιασ Αθανασιου δε ξαναψηφιζω ΝΔ
    Σπυροσ Χριστοπουλος
    απάντηση17
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    χρυση νδ | 02/04/2014 21:40
    Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει τα αυταπόδεικτα.
    σκάνδαλα νδ
    απάντηση87
     
     
    ο ΣΥΡΙΖΑ δικαιώνεται | 02/04/2014 21:38
    ΝΔ_ΧΑ, η άκρα δεξιά και οι φασίστες μαζί. Δεν είναι τυχαίο ότι το βίντεο είναι όλο οικειότητα. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει δίκιο.
    ακροδεξιό μπέρδεμα
    απάντηση87
     
     
    EPITELOUS TELOS! | 02/04/2014 19:58
    OPOS ESTROSAN NA KOIMH8OYN! ME STHMENES DIKES DEN STAMATIETAI H X.A. MONO ME KA8ARO LOGO..APO OTI FAINETE H KYBERNHSH TA 8ALASSOSE KAI TORA 8A PLHROSEI BARY TIMHMA STIS EKLOGES!
    kostas
    απάντηση39
     
     
    Ο Σαμαράς έβαλε στη φυλακή τους ναζήδες της ΧΑ.... | 02/04/2014 19:41
    ...και αυτοί αποτελούν ουρά του Σύριζα σε όλες τις μορφές κατά της κυβέρνησης και του ....αντιμνημόνιακού αγώνα... Αυτή είναι η αλήθεια!!! Βαράτε τώρα με τα dislikes αβέρτα.
    Λ. Μ.
    απάντηση86
     
     
    Δημοσκόπηση | 02/04/2014 18:25
    Έστω ότι Μπαλτάκος λέει αλήθεια. Ποιον από εσάς ενδιαφέρει η αποκατάσταση της νομιμότητας. Παρακαλώ κάντε Like αν σας ενδιαφέρει , και dislike αν δεν σας ενδιαφέρει. Ευχαριστώ όσους συμμετάσχουν!
    A.M.
    απάντηση4211
     
     
    Κατάντια. | 02/04/2014 17:37
    Τί έγινε ρέ Αλέκο?.Φοβάσαι μήν σού πάρει η Ν.Δ τά συνεταιράκια,τούς Χ.Αυγήτες?.
    Volos
    απάντηση3448
     
     
    Aλλοι και τούτοι...!!! | 02/04/2014 17:28
    Τι θέλουν να μας πουν οι συριζαίοι? Πιστοί στους πολιτικάντικους μανιχαϊσμούς τους, εννούν πως το γεγονός ότι ο τριτοφαλαγγίτης Μπαλτάκος γλύφει τον Κασιδιάρη σημαίνει ντε και καλά ότι οι εικασίες του είναι αλήθεια? Αλλά ακόμα και να υπήρξε μεθόδευση κάποιου είδους, αυτό σημαίνει ότι επί της ουσίας η δείωξη εναντίον της Χ.Α είναι άδικη? Ας βγούν να το πούν καθαρά λοιπόν οι της Κουμουνδούρου αν το πιστεύουν, αλλοιώς ας αφήσουν το ψάρεμα σε θολές λίμνες! Είμαι πάντως σίγουρος ότι δεν θα διστάσουν να ταυτιστούν με τον Μιχαλολιάκο και τη συμμορία του, προκειμένου να έχουν κάποια πολιτικά οφέλη!!!
    anti
    απάντηση4544
     
     
    μονταζιέρα, πέστα ρε τσίμπλα... | 02/04/2014 17:27
    Είναι δεν είναι αλήθεια ο άνθρωπος είναι για φυλακή. Είναι δεν είναι, λέω, διότι αν αφορούσε τον Σύριζα θα το ονόμαζε μονταζιέρα.
    chrisAK
    απάντηση2817
     
     
    απλος λαος | 02/04/2014 17:14
    Πότε είναι κώμα του απλού λαού η συμμορία οταν τα λέει με τους κυβερνητικούς ναζί σαν καλά φιλαράκια; ε ρε κατι αντισυστημικοί που μιλάνε με το σύστημα.
    Giataganas
    απάντηση3810
     
-