Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014
 

Εισήγηση για κατάργηση προνομίων στους υπαλλήλους της Βουλής

Παρέμβαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου για την εξαίρεση από τις περικοπές
Εισήγηση για κατάργηση προνομίων στους υπαλλήλους της Βουλής
Υπάλληλοι της Βουλής υψώνουν την ελληνική σημαία στο κτίριο του Κοινοβουλίου. Τα μισθολογικά τους έχουν προκαλέσει πανελλήνιο ενδιαφέρον και την παρέμβαση της Δικαιοσύνης ( Πηγή: REUTERS/Yannis Behrakis)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δικαστική παρέμβαση από το Ελεγκτικό Συνέδριο έχει προκαλέσει η εξαίρεση των υπαλλήλων της Βουλής από περικοπές τις οποίες υφίσταται το σύνολο των δημοσίων υπαλλήλων.

Ο γενικός επίτροπος Επικρατείας του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Διονύσιος Λασκαράτος έχει ασκήσει αναίρεση υπέρ του νόμου, διατυπώνοντας με νομικά επιχειρήματα την άποψη ότι οι εξαιρέσεις που ισχύουν για τους υπαλλήλους της Βουλής είναι έξω από τα συνταγματικά πλαίσια και κινούνται σε αντισυνταγματική κατεύθυνση.

Ο κ. Λασκαράτος, σύμφωνα με την εφημερίδα «Καθημερινή», έχει εισηγηθεί στην Ολομέλεια του ανωτάτου δικαστηρίου την οριστική και πλήρη κατάργηση των όποιων προνομίων, μισθολογικών και συνταξιοδοτικών, διαθέτουν ως σήμερα οι υπάλληλοι της Βουλής και οι συνταξιούχοι υπάλληλοί της.

Στην αναίρεση υπέρ του νόμου, που έχει ασκήσει ο γενικός επίτροπος Επικρατείας του Ελεγκτικού Συνεδρίου, υποστηρίζεται ότι η αυτοτέλεια της Βουλής που προβλέπεται από τον Κανονισμό της, αφορά μόνο θέματα θεσμικής φύσεως και λειτουργίας της Βουλής και σε καμία περίπτωση δεν καλύπτει τα μισθολογικά και τα συνταξιοδοτικά των υπαλλήλων της.

Η υπόθεση περί προνομίων των εργαζομένων στη Βουλή, που ήδη βρίσκεται στο μικροσκόπιο της Δικαιοσύνης, αποτέλεσε μείζον ζήτημα πριν από λίγες ημέρες, όταν κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου για τα μέτρα του δημοσιονομικού προγράμματος ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιάννης Στουρνάρας κατέθεσε σχετική τροπολογία για την κατάργησή τους. Τελικά, η τροπολογία αποσύρθηκε ύστερα από θύελλα αντιδράσεων των εργαζομένων στη Βουλή, αλλά και κομμάτων.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Υπάλληλοι της Βουλής: «Δεν είμαστε golden boys» 
Απεργούν οι υπάλληλοι της Βουλής αντιδρώντας σε ρύθμιση 
Βουλή: Πέρασε με 153 ψήφους το μνημόνιο ΙΙΙ 
Μισθολογική εναρμόνιση των υπαλλήλων της Βουλής με το Δημόσιο  
 
 
σχόλια (25)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ισοτιμία - ισονομία | 13/11/2012 17:13
    Αυτό πρέπει να κυριαρχήσει στο Δημόσιο και ευρύτερα Δημόσιο Τομέα. Πληρώνουμε την πελατειακή προσέγγιση του Πολιτικού Συστήματος.
    Ιδιωτικός υπάλληλος
    απάντηση10
     
     
    Αχρηστοι | 12/11/2012 00:26
    Τα Βλαχαδερά δίχως κράνη και προστατευτικούς ιμάντες στην στέγη κτιρίου. Με μπλουτζίν και σακκάκι σούπερ στυλάτοι.
    Απόλυση τώρα και πρόσληψη με ΑΣΕΠ
    απάντηση50
     
     
    korodia | 11/11/2012 22:41
    oso iparxoun korodia kai plironoun forous.kai to megalitero eime ego.
    de5
    απάντηση40
     
     
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ | 11/11/2012 11:07
    Ν΄απολυθούν και να προσληφθούν υπάλληλοι μέσω ΑΣΕΠ με νόμιμες διαδικασίες.Μόνο έτσι θα καταλάβουμε ότι κάτι πάει ν΄αλλάξει στην Ελλάδα. Άμα κρατάτε τις κόρες και τους γιούς των πολιτικών στην βουλή στην ΕΡΤ-ΝΕΤ κλπ, τότε η οργή και η αγανάκτηση του κόσμου θα ξεσπάσει στα κεφάλια σας. Νισάφι πιά. Και ο κόσμος, όμως, πρέπει να ξυπνήσει και ν΄απαιτήσει να φύγει η κόρη του Σαλαγιάννη από την ΕΡΤ, κόρη πολιτικού και όμορφη λένε, κι η κόρη του Πολύδωρα από την Βουλή και ο γιός του τάδε απο εκεί και η κόρη του τάδε από εδώ. Δεν είναι μόνο τα οικονομικά ζητήματα προαπαιτούμενα για επαναστάσεις και απεργίες. Οι κοινωνικές κι οικογενειακές αδικίες είναι το ζήτημα. Κι αυτοί οι διορισμοί εξαγριώνουν!!!
    ΕΝΑΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση490
     
     
    Και τώρα κύριοι υπάλληλοι της Βουλής | 11/11/2012 01:03
    τι έχετε να πείτε για την αυτοτέλεια που επικαλείστε και για την οποία μάχεστε μέχρι εσχάτων, όταν η Δικαιοσύνη έρχεται και τη χαρακτηρίζει ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ? Πότε θα καταλάβετε εσείς και οι εργοδότες σας ότι δεν μπορεί να υπάρχουν οικογένειες που πετάγονται στο δρόμο και άλλοι που δεν αγγίζονται καν? Πότε θα βάλετε στο μυαλουδάκι σας ότι δεν έχουμε μέλλον ως κοινωνία, όταν εγώ (και χιλιάδες σαν εμένα) κόβω το τσιγάρο για να τα βγάλω πέρα με το επίδομα ανεργίας, τη στιγμή που εσείς εξασφαλίζετε και τα εγγόνια σας με αυτά που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ να παίρνετε? Μια υποσημείωση μόνο: οι πολιτικοί σας βόλεψαν, αλλά η Δικαιοσύνη είναι συνυπεύθυνη, αν δεν αποκαταστήσει το δίκαιο
    evan
    απάντηση410
     
     
    Οι νομικοι | 10/11/2012 20:07
    τωρα διαπιστωσαν οτι τα προνομια των υπαλληλων της βουλης ειναι αντισυνταγματικα; Τοσο καιρο ολα ηταν μια χαρα, ε;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση460
     
     
    Φαρισαισμος | 10/11/2012 19:24
    Το ζησαμε κι αυτο. Προχθες σ υ σ σ ω μ η η αντιπολιτευση ζητησε και πετυχε την αποσυρση του αρθρου που προβλεπε την καταργηση των προνομιων των υπαλληλων της βουλης ! ! ! Τι εχετε να πειτε , Φαρισαιοι , στις μυριαδες Λαου που την ιδια ωρα εξω απ τη βουλη απαιτουσαν και την καταργηση ο λ ω ν τ ω ν π ρ ο ν ο μ ι ω ν? ? ? Παψτε να μας κοροιδευετε ! Απατεωνες .
    Μακεδονας
    απάντηση530
     
     
    KOMNHNOΣ | 10/11/2012 19:01
    ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΨΑΝ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ .
    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΠΑΝΤΟΥ
    απάντηση430
     
     
     
    κατάργηση | 10/11/2012 18:59
    θετική και απηχώντας το δημόσιο αίσθημα η εισήγηση του ΣτΕ.
    Δημήτρης
    απάντηση330
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ | 10/11/2012 18:44
    ΕΤΣΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΟΥΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ, ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ, ΔΙΚΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΙΣΕΙ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΓΙΑΥΤΟ ΠΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΑ ΦΑΝΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ...!!!!
    karkinos1950
    απάντηση331
     
     
    k | 10/11/2012 18:16
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ?
    MI
    απάντηση62
     
     
    και με τους βουλευτες τι θα γινει; | 10/11/2012 18:11
    και ποτε θα καταργησετε τα απειρα προνομια των βουλευτων;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση310
     
     
     
    Απορία | 10/11/2012 18:02
    Πόσοι Υπάλληλοι χρειάζονται για να σηκώσουν μια σημαία;
    Απορών
    απάντηση290
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ ! | 10/11/2012 17:17
    Κον - Μπεντίτ: Η τρελή λογική του κόσμου ολοκληρώνεται στην Ελλάδα " ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ , ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ !! ΚΕ ΚΟΝ-ΜΠΕΝΤΙΤ !!
    ΟΜΗΡΟΣ
    απάντηση170
     
     
    ξυπνάνε ένας ένας οι θεσμοί... | 10/11/2012 16:11
    τώρα ήταν η σειρά του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Κατόπιν εορτής βέβαια, αλλά κάπως πρέπει να δικαιολογήσει και αυτό την ύπαρξή του.
    corto
    απάντηση161
     
     
    Αυτορυθμίζονται | 10/11/2012 16:10
    Αρκούσε να είχαμε κόψει τους μισθούς των ανώτατων δικαστικών εξ' αρχής και οι ίδιοι θα φρόντιζαν να περικοπούν όλοι οι άλλοι ανάλογα.
    Δικαιοσύνη
    απάντηση243
     
     
    Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι ΑΝΕΞ. ΕΛΛ. τι λένε; | 10/11/2012 15:56
    Ειναι ευλογο να προκαλεσει την παρέμβαση του ΕΛΣΥ αυτή η καταφορη αδικια της εξαιρεσης των υπαλληλων της Βουλης απο το ενιαιο μισθολογιο που εφαρμοστηκε για τους αλλους υπαλληλους, Τι λέει ο κ. Τσιπρας και ο κ. Καμενος; πως το δικαιολογουν στους άλλους υπαλλήλους; Πρέπει να τους ρωτήσετε!
    Σπυρος
    απάντηση240
     
     
    για την καταργηση προνομιων υπαλληλων βουλης | 10/11/2012 15:33
    ποι ειναι αυτοι οι προνομιουχοι επειδη διοριστηκανε απο ρουσφετια η επειδη ειναι συγγενεις και φιλοι βουλευτων . μηπως και προσφερουν κατι απο θεμα εργασιας ... ο εννας κτυπαη την καρτα του αλλου καθημερινα επειδη βαριουνται να πανε και αλλος λογος αφου δεν κανουν τιποτε . ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΟΛΛΟΙ Α ΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!! ΛΟΙΠΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ.... ΑΕΡΑ ΛΕΥΤΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ [2] ΔΥΟ ΕΦΑΠΑΞ 350 - 400 ΧΙΛΑΔΕΣΑΠΟ ΠΟΥ ΠΟΙ ΕΝΑΙ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΙΝΑΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΘΡΑΣΥΤΑΤΟΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!! ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ 500-- 20000 ΧΙΛΑΔ. ΕΦΑΠΑΞ ΑΥΤΟΙ ΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 400 ΟΟΟ ΧΙΛΑΔΕΣ ΑΛΗΤΕΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!
    kostas
    απάντηση220
     
     
    Ένας νόμος για όλους | 10/11/2012 15:31
    Όσοι προσελήφθησαν εκτός ΑΣΕΠ να πάνε στο σπίτι τους, αυτό ισχύει για όλους τους Δ.Υπαλλήλους, τα άλλα όλα είναι εκτός νόμου και ο νόμος δεν παραφράζεται!!!!!!!
    ch ak
    απάντηση370
     
-