από metereologos.gr
Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017
 
 

Μπορεί να είναι τόσο ξεφτιλισμένοι οι Ευρωπαίοι;

Παιγνίδια από Σόιμπλε και ΙMF την επομένη της ψηφοφορίας των μέτρων
Μπορεί να είναι τόσο ξεφτιλισμένοι οι Ευρωπαίοι;
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Εν μέσω εντάσεων και πρωτοφανούς φθοράς το Ελληνικό Κοινοβούλιο ενέκρινε το πακέτο των πρόσθετων μέτρων που απαιτούσαν δανειστές και εταίροι προκειμένου να συνεχίσουν την απρόσκοπτη χρηματοδότηση της χώρας και να διατηρήσουν τη θέση της στην ευρωζώνη.

Η απαίτηση και η συνοδεύουσα αυτήν προσαρμογή - δημοσιονομική και μεταρρυθμιστική - σκληρή όσο καμία άλλη και μοναδική στον κόσμο, προκάλεσε όπως ήταν αναμενόμενο φθορές στην κυβέρνηση και στα κόμματα που την στηρίζουν.

Συνολικά επίσης το ελληνικό πολιτικό σύστημα εδέχθη πίεση εξουθενωτική και απολύτως διαβρωτική.

Ωστόσο παρά τις φθορές οι δυνάμεις που στηρίζουν την κυβέρνηση σήκωσαν το κόστος και ανέλαβαν την ευθύνη να προχωρήσουν. Και το έπραξαν με την προσδοκία μιας συνολικής λύσης του ελληνικού προβλήματος.

Αυτή ήταν άλλωστε και η υπόσχεση της κυρίας Μέρκελ και των ιθυνόντων της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ειδικά η γερμανίδα καγκελάριος ήλθε επί τούτου στην Αθήνα προκειμένου να ενισχύσει τον κ. Σαμαρά προς την κατεύθυνση υπερψήφισης των μέτρων. Όλοι θυμούνται τις προτροπές των γερμανών και άλλων ευρωπαίων πολιτικών να προχωρήσουμε πρώτα ώστε να απολαύσουμε στη συνέχεια έμπρακτη συμπαράσταση και αμέριστη βοήθεια.

Και όντως το δέλεαρ δεν είναι αμελητέο. Βάσει της συμφωνίας του περασμένου Μαρτίου η «πειθαρχική» Ελλάδα έχει να λαμβάνει αρκετά. Και συγκεκριμένα τη μεγάλη δόση του Οκτωβρίου των 31,3 δισ. ευρώ, την ουδέποτε εισπραχθείσα δόση του Σεπτεμβρίου ύψους 5 δισ. ευρώ και εκείνη του προσεχούς Δεκεμβρίου ύψους 8,3δισ. ευρώ.

Δηλαδή συνολικά κοντά στα 45 δισ. ευρώ, από τα οποία τα 25 για δισ. ευρώ για την ανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών, 4 δισ. για την αποπληρωμή ληξιπρόθεσμων οφειλών του κράτους στον ιδιωτικό τομέα και τα υπόλοιπα για την χρηματοδότηση υποχρεώσεων της χώρας.

Επιπλέον η συμφωνία προέβλεπε και ελευθέρωση εντόκων γραμματίων ύψους 6 δισ. ευρώ που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την ενίσχυση της ρευστότητας της οικονομίας. Ακόμη, η ελληνική πλευρά εξασφάλισε στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης των μέτρων την επιμήκυνση επίτευξης των δημοσιονομικών στόχων κατά δύο έτη, από το 2014 στο 2016 και ρυθμίσεις που θα οδηγούσαν στη βιωσιμότητα του χρέους και θα απάλλασσαν την Ελλάδα από την ανασφάλεια της επιστροφής στη δραχμή.

Αυτό είναι το συμφωνημένο αντάλλαγμα των μέτρων που ελήφθησαν την Τετάρτη.

Από την επομένη ωστόσο της ψήφισης των μέτρων οι εμπλεκόμενοι στην διευθέτηση του ελληνικού προβλήματος άρχισαν τα κόλπα.

Ο Σόιμπλε μετέδωσε τις πρώτες αμφιβολίες για το χρόνο καταβολής της δόσης και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο επίσης φανέρωσε την πίεση στο ζήτημα του χρέους.

Ως γνωστόν το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών χρησιμοποίησε τις εκθέσεις του Ταμείου για να επιτύχει το κούρεμα των ιδιωτών την περασμένη άνοιξη. Και τώρα το Ταμείο επιστρέφει τα ίσα. Επειδή δεν θέλει να συνεχίσει να πληρώνει άλλο την Ελλάδα αναδεικνύει το βάρος του χρέους ώστε να επιτύχει αυτό πια το κούρεμα του επίσημου χρέους που θα επιβαρύνει τα ευρωπαϊκά κράτη και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.

Η αντιπαράθεση των δύο μερών είναι εμφανής διά γυμνού οφθαλμού και ήδη χρησιμοποιείται ως βάση αμφισβήτησης της Ελλάδας. Πιθανώς δε να αποτελέσει και ευκαιρία υπαναχωρήσεων από την πλευρά τους.

Η ελληνική πολιτική ηγεσία πρέπει να είναι προετοιμασμένη γι' αυτό το ενδεχόμενο, για μια προσχηματική κωλυσιεργία από την μεριά των εταίρων και των δανειστών.

Όπως είναι φανερό κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει ανεκτό. Αν ο κ. Σαμαράς διαπιστώσει τέτοιες διαθέσεις πρέπει να αντιδράσει πάραυτα. Και να απαιτήσει ταχεία απόδοση των υπεσχημένων.

Η ελληνική πολιτική και η ελληνική κοινωνία δεν μάτωσαν για να δεχθούν τέτοιες εξευτελιστικές συμπεριφορές και στάσεις.

Αν επιχειρήσουν τέτοια προσβολή του αισθήματος του λαού δεν υπάρχει παρά ένας δρόμος, αυτός της οικειοθελούς αποχώρησης και αυτόματης ανατίναξης της ευρωζώνης. Οι ευρωπαίοι δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τον ελληνικό λαό. Τελεία και παύλα...


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Bloomberg:Αρκετές εβδομάδες θα καθυστερήσει η δόση στην Ελλάδα 
F.A.Zeitung: Πάνω από δύο εβδομάδες θα καθυστερήσει η δόση για την Ελλάδα 
 
 
σχόλια (345)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΑΦΕΛΕΙΕΣ | 17/11/2012 20:16
    Δεν περιμένατε τέτοια συμπεριφορά κε Καρακόυση? Ένας έμπειρος -αναμφισβήτητα- δημοσιογράφος της "έγκυρης" εφημερίδας "Το βήμα" δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτό που συζητάει όλος ο κόσμος,περί του ρόλου των Ευρωπαίων σ' αυτήν την υπόθεση? Ωστόσο οφείλω να καταγράψω τοσχόλιό σας περί αντίδρασης του κ. Σαμαρά. Δεν είμαστε όλοι αφελείς. Και κάτι άλλο: Είναι δέλεαρ ενώ χρωστάω "ένα κάρο λεφτά" και όντας ανίκανος νατα επιστρέψω , να μου δανείζουν κι άλλα? Αυτό -κατά την άποψή μου πάντα-, συνιστά επαναπροσδιορισμό του όρου: "δέλεαρ". Υπάρχει μαι παροιμία σχετικά που δεν τη θυμάμαι ακριβώς, γνωρίζω όμως τη σημασία της: "Στον πεινασμένο/ζητιάνο μη δίνεις χρήματα . Μάθε τον να ψαρεύει"
    O ΑΦΕΛΗΣ
    απάντηση00
     
     
    Kala ! | 11/11/2012 20:54
    Καλά λοιπόν ! Μην τα πουλάτε αυτά σε μας. Ήταν ολοφάνερο από την αρχή ότι θα μας φόραγαν τα μέτρα και στη συνέχεια το φέσι. Όποιος αναρωτιόταν για την αναξιοπιστία των εταίρων μας πρέπει να πάει σε νηπιαγωγείο με τα τρίχρονα ...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση52
     
     
    Αυτοαναξιοπρέπεια όχι | 11/11/2012 17:39
    Εξευτελισμός;κ.Καρακούση, έχω μέν κατανόηση για τον αναβρασμό της ψυχής σας, είμαι και εγώ εξοργισμένος,αλλά συνήθησα να διατηρώ την ψυχραιμία και την λογική σκέψη που αυτονοήτως έχουν απόλυτη προτεραιότητα έναντι των συναισθημάτων που μπορεί να βρει κανείς ακόμη και σε αγράμματους και αμόρφωτους. Γλωσσιολογικά σημαίναι εξευτελισμός αυτοϋποβιβασμό της αξιοπρέπειας, δηλαδή αναξιοπρέπεια. Ευκαιρίας δοθήσης ας προσπαθήσουμε να διεισδήσουμε στο κύριο νόημα της έννοιας. Η αξιοπρεπεια(Α) είναι το πρυτανεύον καθοριστικό και έμφυτο στοιχείο, ένα φυσικό δίκαιο( Ius naturae,Φύσει δίκαιον ) κάθε ανθρωπίνου όντος σε τέτιο βαθμό, που διεθνώς θεωρείται σαν γενική βάση και πηγή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η Α. είναι πέραν τούτου στοιχείο της ανεξαρτησίας ενός κράτους και έθνους στις διεθνείς σχέσεις.Η Α. εκλαμβάνει στις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, των ατόμων, των πολιτών των εθνών και των κρατών δυναμικότητα και μπορεί να κλονισθεί πρωτίστως στις εξείς περιπτώσεις :ψεύδος,πονηριά-μπαγαποντιά, απάτη,δόλος, μη εκπλήρωση υποσχέσεων, μη εκπλήρωση των επί τη βάση συμφωνιών ειλημμένων υποχρεώσεων(αναξιοπιστία, έλλειψη φερεγγυότητας),επαιτεία ατόμων η κρατών, προσβολή του ιδίου Έθνους στο εξωτερικό(ΓΑΠ: „Είμαστε ένα διεφθαρμένο Έθνος“!), μη αντίδραση σε επίσημες προσβολές στο διεθνές σκηνικό κοκ.Ας υπενθυμίσουμε , τι έχουν υπογραμμίσει οι ΕΕ και το ΔΝΤ δεκάδες φωρές :Η εκταμίευση των δανεικών δόσεων εξαρτάται από την υλοποίηση των συμφωνηθέντων. Ατό σημαίνει σύμφωνα με τους κανόνες του Διεθνούς Συμβατικού Δικαίου όχι μόνο ψήφιση νόμων από την Βουλή, αλλά πρωτίστως συγκεκριμένη πραγματοποίηση καθ ευτού.Όλα αυτά τα δίδαξα σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια επί δεκαετίες! Ισχύουν για όλα τα κράτη ! Ιστοσελ: http://panosterz.de
    ΠαναγιώτηςΔ. Τερζόπουλος ( Panos Terz )
    απάντηση12
     
     
    Αυτοί είναι οι ξεφτιλισμένοι | 10/11/2012 14:03
    Όχι κ. Καρακούση!! Ξεφτιλισμένοι είναι αυτοί που δίνουν Γη
    Γιώργος Γ.
    απάντηση127
     
     
    'Εψηναν ανθρώπους σε φούρνους | 10/11/2012 10:39
    Είναι λυπηρό που πολλοί Έλληνες αποδέχονται τις επιθέσεις αυτές . Μπορεί να έγιναν λάθη στο παρελθόν από τη μεριά της Ελλάδας, ωστόσο τέτοιες συμπεριφορές είναι καταδικαστέες , ειδικά από μια χώρα που στο πρόσφατο σχετικά παρελθόν έψηνε ανθρώπους σε φούρνους.
    Μιχάλης
    απάντηση1312
     
     
    ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... | 10/11/2012 06:56
    "Η ελληνική πολιτική και η ελληνική κοινωνία δεν μάτωσαν για να δεχθούν τέτοιες εξευτελιστικές συμπεριφορές και στάσεις." Ματωσαν? Η Ελληνικη πολιτικη μάτωσε? Εγω δεν είδα αίμα κανενός ακόμη... Και σίγουρα όταν δώ δεν θα ναι και κάποιου αθώου. Σιγά μη σου δώσουνε λεφτά ρε κορόιδε να τα φάς πάλι στα σουβλάκια. Τι νόμιζες, οτι επειδή είπες μισή φορά θα γίνω καλό παιδί (γιατί σκοτώνεις τ' αδέρφια σου) θα σε προσέχανε. Άντε να διαβάσεις ποιοί είναι αυτοί απο τους οποίους ζητας λεφτά και τα ξαναλέμε. ΠΑΛΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ!
    Γ.Ε.
    απάντηση125
     
     
     
    hrthe h wra | 10/11/2012 03:33
    Egerthetw Ellhnes. den mas menei allh lysh.
    kostas trifonas
    απάντηση914
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προς την αγαπημένη Τρόικα [σπιούνος] | 09/11/2012 22:42
    Κορίτσια ,επειδή μ'έχει πιάσει το νεοφιλελεύθερό μου θα μαρτυρήσω κάτι στην Τρόικα . Αυτές οι μεταμφιεσμένες ΔΕΚΟ που τα παίρνουν από τις κυβερνήσεις και προσποιούνται τις ιδιωτικές επιχειρήσεις , εννοώ τα ιδιωτικά [ ; ] κανάλια , μήπως θα πρέπει κι αυτές να συγχωνευτούν ή και να καταργηθούν , γιατί επιβαρύνουν με μαύρο τρόπο τον προυπολογισμό και άρα χάνονται χρήματα που θα μπορούσαν να πάρουν οι καλοί μας δανειστές; Για να κλείσουν παρακαλώ μερικές τέτοιες wannabeΔΕΚΟ διαπλεκόμενες με τα ελληνικά κόμματα , δεξιά κι αριστερά , ώστε να μάθουν οι καλοβολεμένοι παπαγάλοι μας ότι δημοσιογραφία δε σημαίνει προπαγάνδα υπέρ κανενός ΠΑΣΟΚ ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση103
     
     
     
    Μπορει,μπορει! | 09/11/2012 21:53
    ...Με Σημαιοφορο τον ανθελληνα Σοιμπλε τον κομπλεξικο!
    Νικολας
    απάντηση810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΞΕΦΤΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΝΕΣ | 09/11/2012 20:49
    Ολοι όσοι μιλούσατε για μεταρυθμίσεις,εκσυγχρονισμό,και θρεφατε τα υποκειμενα που σας πληρωναν στα μαγαζια σας,στα διαπλεκομενα ΜΜΕ, είστε πλέον ξεφτισμένες πένες. Τώρα μας δειχνετε σαν εχθρο τους ξενους και οχι τους διεφθαρμενους συνομιλητες σας πολιτικους σε Καθημερινή, Βημα. Κριμα γιατι η Μετεωρη Χωρα, ηταν μετεωρη αποψη τελικα
    ΑΒΗΜΑΤΙΣΤΟΣ
    απάντηση153
     
     
     
    ΤΟ ΛΟΜΠΥ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ | 09/11/2012 19:30
    Ωστε δραχμή θέλετε τώρα... Πόσα ποντάρατε ? μήπως όσα και η επιχορήγηση που πήρατε από τη χούντα το 1969 ?
    Pataxon
    απάντηση349
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    OXI | 09/11/2012 18:54
    OXI
    OXI
    απάντηση87
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΤΕ ΛΑ ΜΑΓΚΕΝ... | 09/11/2012 18:20
    Ορολογία πεζοδρομίου, από μία εφημερίδα που μέχρι πρότινος ειρωνευόταν κάθε διαφορετική άποψη από το μονόδρομο του μνημονίου.....Ψευτοπατριωτισμός δηλαδή επιπέδου χαμαιτυπίου της τρούμπας. Θυμίζει αυτό το πρωτοσέλιδο, τον αλήστου μνήμης Κουτσόγιωργα, που την δεκαετία του 80 έβριζε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή και προκαλούσε ιαχές τύπου " πέστα Μένιο" στους καφενέδες της ελληνικής επικράτειας...
    JHWEIR
    απάντηση6914
     
     
    Ξεφτιλισμένη δημοσιογραφία | 09/11/2012 18:06
    Αν μελετούσατε κάποιον Σοφοκλή κύριε δημοσιογράφε του ''έγκριτου΄΄ Βήματος, θα μαθαίνατε ότι η ύβρις προκαλεί την οργή των θεών, τη Νέμεση. Τώρα πια είναι αργά για σας. Την ώρα της συντριβής φρονιμώτερη είναι η σιωπή από τα άνανδρα κλαψουρίσματα.
    Ξεφτιλισμένος Ευρωπαίος
    απάντηση617
     
     
    Χαλαρώστε... | 09/11/2012 17:49
    Ετοιμάζετε μαζική επαναγορά ομολόγων στην δευτερογενή αγορά. Για αυτό θα είναι εδώ και ο Νταλάρα την επόμενη βδομάδα. Προσπαθούν να το κρατήσουν όσο γίνεται πιο κρυφό. Τους έχουν πάρει όμως χαμπάρι κοράκια των hedge fund και ήδη η αξία των ελληνικών ομολόγων έχει αρχίσει και ανεβαίνει. Θα είναι τυχεροί εάν τα επαναγοράσουν στο 50% της αξίας τους από 20% που ήταν πριν δύο βδομάδες!
    aaav6
    απάντηση175
     
     
    μια χαρα ειναι (οι Δημοσιοι υπαλληλοι)το δακτυλο μας... | 09/11/2012 16:21
    ...πειγε καπιος στον γιατρο και του ειπε:γιατρε μου ειμαι λιγο μα παρα πολυ λιγο αρρωστος,αλλα:οταν ακουμπαω στο χερι μου ποναω,οταν χαιδευω το ποδι μου ποναω,οταν ξυνω την πλατη μου ποναω,οταν ακουμπαω τον πισινο μου ποναω οταν τριβω την μυτη μου ποναω ,οταν χαιδευω τα μαλια μου ποναω....γιατρε μου πρεπει να εχω καρκινο σε πολυ προχωριμενο σταδιο ,θα πεθανω;;;;.......για αυτον με το αρωστο δακτυλο εχεται ακουσει;;
    Ορφανο του Μαρξ
    απάντηση1015
     
     
     
    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ | 09/11/2012 16:13
    Από το άρθρο : "Αν επιχειρήσουν τέτοια προσβολή του αισθήματος του λαού δεν υπάρχει παρά ένας δρόμος, αυτός της οικειοθελούς αποχώρησης και αυτόματης ανατίναξης της ευρωζώνης. Οι ευρωπαίοι δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τον ελληνικό λαό. Τελεία και παύλα... " Ωστε η αποχώρηση από την ευρωζώνη σημαίνει και αυτόματη ανατίναξή της.... Τελικά, μήπως είχε δίκιο ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Καμμένος (και φυσικά ο Βαρουφάκης) προεκλογικά ότι δεν μπορούν να μας διώξουν χωρίς να δημιουργήσουν φοβερό πρόβλημα στην υπόσταση της ευρωζώνης. Αλλά εμείς ψηφίσαμε Σαμαρά, για να μας δίωξουν από το ευρώ, αν τους κάνουμε "μαγκιές¨". Ας προσέχαμε, και ας τόχουμε αυτό στο μυαλό μας για το μέλλον....
    Γιατί κύριε ?
    απάντηση4816
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    '...εχεχωρθη φορβας εν αλω..' | 09/11/2012 16:07
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΜΟΥ...! ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΕΙΣΘΗ Ο ΚΑΘΕ ΒΟΥΛΕΥΤΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛ.ΒΟΥΛΗΣ ,ΝΑ ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΣΥΣΣΩΜΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..!! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ 'ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ' ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...Α,ΡΕ ΜΕΡΚΕΛ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...!!!
    d.d.
    απάντηση4116
     
     
     
    Λαϊκή ετυμηγορία!!! | 09/11/2012 15:45
    Φτάνει πια!!! Αρκετά με όλα αυτά τα πολιτικά λαμόγια της διαπλοκής!!! Να παρέμβει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και να πάμε σε εκλογές. Δεν μπορούν αυτοί!!! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!
    ζακυνθινος
    απάντηση2543
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-