από metereologos.gr
Παρασκευή 28 Απριλίου 2017
 

Δεν λαμβάνει την πρωθυπουργική χορηγία ο Λουκάς Παπαδήμος

Εγινε γνωστό έπειτα από ερώτηση που του έκανε γερμανός δημοσιογράφος
Δεν λαμβάνει την πρωθυπουργική χορηγία ο Λουκάς Παπαδήμος
Πηγή: ΑΠΕ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Κάτι που ούτε στενοί συνεργάτες του ήξεραν, έγινε γνωστό έπειτα από ερώτηση γερμανού δημοσιογράφου: ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος δεν εισπράττει την πρωθυπουργική χορηγία, δηλαδή τον μισθό του. Και μάλιστα εξαρχής.

Ο κ. Παπαδήμος δεν έχει λάβει ούτε ένα ευρώ από τότε που ανέλαβε την πρωθυπουργία, τον περασμένο Νοέμβριο, ενώ όπως σημειώνει η εφημερίδα «Τα Νέα», ήταν μια απόφαση που είχε πάρει ο ίδιος, ευαισθητοποιημένος προφανώς από την κρίση και τις δυσκολίες που περνάει η κοινωνία.

Υπενθυμίζεται ότι προσφάτως και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας παραιτήθηκε του μισθού του.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (56)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μπράβο του... | 03/03/2012 07:31
    Ελληναράδες, παραδεχτείτε μια σωστή ενέργεια όταν την βλέπετε, και ας μην συμφωνείτε, ας μην είναι του γούστου σας γενικά ο πρωθυπουργός… Προφανώς δεν σώζετε η οικονομία μας τα ποσά της μισθοδοσίας του πρωθυπουργού ή του προέδρου της δημοκρατίας αλλά, η ενέργεια είναι καλή γιατί δημιουργείται ένα πλαίσιο ηθικής αξιολόγησης των πολιτικών που τόσο μας λείπει… Δεν είσαι σωστό να λέμε ότι έπρεπε να το κάνουν, επιλογή τους ήταν, που δεν έγινε για να κολακευτεί ας πούμε ο χαμηλοσυνταξιούχος αλλά για να τονισθεί ότι η ανάγκη ευαισθησίας και ηθικής συμπεριφοράς…
    cnpap
    απάντηση81
     
     
    Toulaxiston... | 03/03/2012 05:43
    Toulaxiston autos trwei apo pisw me ta hedge funds pou tous leei apo prin ti tha apofasisei kai ti ginetai alla den milaei polu kai den geloiopoeitai san pollous allous ekei mesa. Kai exoi kai mia fatsa sobarh koita Reppa, Pagkalo kai Benizelo pou pane kai Eurwph.
    giannis pmazoukas
    απάντηση17
     
     
    Οι 300 κηφήνες με 'ελληνική' υπερηφάνεια συνεχίζουν να τα τρώνε ασύστολα! | 02/03/2012 17:42
    Τσεπώνουν ασύστολα κοντά 15,000 το ΜΗΝΑ περισσότερα από όσα εγώ φτύνω αίμα να βγάλω το ΧΡΟΝΟ! Και τσεπώνουν ενοίκια, κινητά, αυτοκίνητα, επιδόματα, έξοδα παράστασης, φρουρούς, ταξίδια, ξενοδοχεία, επιτροπές 250 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ! Γιατί; Γιατί είναι γνώστες του θέματος τους!! Αλά Vazelino, υπουργός που δεν έχει ιδέα από οικονομία! Δηλαδή Le Pangale που τώρα βρήκε νέα μηχανή, θα προεδρεύει σε ΔΥΟ όχι ΜΙΑ, αλλά ΔΥΟ επιτροπές, για τους κουκουλοφόρους του Παπουτσή! Αν πέρνει μονον 250 Ευρώ την ώρα αλλά αμφιβάλλω μια κι ως πρόεδρος των επιτροπών να μην τσακώνει 350 την ώρα;!! Λεω! ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ - 350 Χ 8 (ώρες προεδρίας!) Χ 2 (οι επιτροπές) Χ 25 (εργάσιμες μέρες, εκτός υπερωριών!!) = 140,000 εκατόν σαράντα χιλιάρικα το ΜΗΝΑ για τις 2 επιτροπές για τους κουκουλοφόρους που αν ανοίξει το Facebook υπάρχουν και φωτογραφίες παρέα με την αστυνομία του πρωην Παπουτσή!!! Είναι να μην τους καμαρώνει κανείς, και τους 300 κηφήνες, και τους κουκουλοφόρους! ΜΑΥΡΟ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ στους 300 κηφήνες.
    Πάρε κι άλλα re Le Pangale!!
    απάντηση710
     
     
     
    Ότι να'ναι | 02/03/2012 15:22
    Εχετε πλάκα...Οι περισσότεροι μιλάτε λες και ζήτε σε άλλη εποχή. Λες και δεν υπάρχει κρίση και ήρθε κάποιος κουτοπόνηρος να σας εξαθλιώσει...από εκεί που την περνούσατε κότα. Ε λοιπόν δεν φταίει ο κ. Παπαδήμος για την κατάντια σας. Κι επειδή ήταν στην Goldman S. τι ακριβώς σημαίνει?? Άλλες χώρες τα πάνε μια χαρά ακόμα και μετά το Κραχ. Η Ελλάδα που γίνεται του ρουσφετιού το κάγκελο και που δεν εφαρμόζονται στοιχειώδεις νόμοι δεν περιμένατε οτι θα πέσει θύμα της οικονομικής κατάστασης δηλαδή? Εσείς που τόσο έξυπνα μιλάτε και ρίχνεται λάσπη σε έναν πρωθυπουργό που αποποιείται τον μισθό του, δεν περιμένατε αυτή τη κρίση δηλαδή...φταίει το κεφάλαιο και μόνον...όχι το μοντέλο, που τόσα χρόνια σας έδιναν υποσχέσεις πάνω των δυνατοτήτων της χώρας. Έσεις οι εύθικτοι πιστεύεται ότι όποιος είναι πρωθυπουργός πρέπει να σας υπηρετεί τζάμπα και το θεωρείτε αυτονόητο και εκτός αυτού ότι μπορείτε να τον βρίζετε ασύστολα. Ε λοιπόν δεν είναι έτσι και με τέτοια συμπεριφορά θα καταντίσουμε τριτοκοσμική χώρα. Κάποιους σας συμφέρει αλλά εσείς δεν δικαιούστε να μιλάτε για τον μισθό που δεν παίρνει ο κ. Παπαδήμος που δουλεύει σχεδόν 24ώρες το 24ωρο. Δεν έχει σημασία πόσο πλούσιος είναι. Το αντίθετο μάλλον, δείχνει το πόσο καλός είναι στην δουλειά του. Περιμένετε να σας βγάλουν από την κρίση κάποια μηδενικά σαν τον Τσίπρα που δεν έχουν ιδέα από παγκόσμια οικονομία? Που πετάνε μια μούφα ότι δεν θα πληρώσουν τους δανειστές και μετά τι? Με τι λεφτά θα πληρωθούν οι μισθοί, τα έργα, η άμυνα της χώρας που θα βρεθεί απομονωμένη? Που θα βρεις ρε μπάρμπα τα λεφτά???
    Α.Π.
    απάντηση315
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ανθρωπος των τραπεζών | 02/03/2012 15:21
    Η όποια φιλολαικότητα ενός πολιτικού κρίνεται πρωτίστως από την στάση που κρατάει απέναντι σε έναν λαό και κυρίως απέναντι στους αδυνάτους. Ο Παπαδημος, άνθρωπος των τραπεζών, ολοκλήρωσε με την υπογραφή του την χρεωκοπία του λαού, συνέβαλλε αποφασιστικά και εκβιαστικά στην ισοπέδωση μισθών, συντάξεων, κοινωνικών παροχών, η κυβέρνηση του όχι μόνο εκανε τα παραπάνω αλλά δεν πήρε ούτε ένα μέτρο για την ανακούφιση των αδυνάτων, δέχτηκε ακόμα και το πενιχρό επίδομα ανεργίας να συρρικνωθεί ακόμα περισσότερο. Το γεγονός ότι δεν λαμβάνει τον μισθό του δεν θα ανακουφίσει στο παραμικρό τους εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που υποφέρουν από την ανάλγητη πολιτική της κυβέρνησης του Παπαδήμου. Γίνεται απλά για επικοινωνιακούς λόγους που δεν έχουν καμια αξία.
    Μάρκος Τσιμσιρλης
    απάντηση1330
     
     
    ΒΛΕΠΩ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ | 02/03/2012 09:03
    Καλημέρα σε όλους, διαβάζοντας τα σχόλια όλων με προσοχή σήμερα το πρωί (πίνοντας τον καφέ μου πριν ξεκινήσει η δουλειά) διέκρινα για πρώτη φορά μετά από μήνες κάτι ελπιδοφόρο. Η συντριπτική πλειοψηφία επικροτεί και επιδοκιμάζει το έργο ενός (έστω προσωρινού) δημόσιου προσώπου, δείχοντας έτσι το πως θέλουν οι Έλληνες τους πολιτικούς τους (αλλά και ολόκληρη την δημόσια διοίκηση). Σοβαρούς, σεμνούς, αποτελεσματικούς, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ (πως λέμε παπουτσής? καμία σχέση). Βέβαια ζώα είχαμε, έχουμε και θα έχουμε (εννοώ πολλούς από τους συμπαρτιώτες μας), ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ, ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ (οι κακές αγορές, οι δανειστές, η Ε.Ε., οι Αμερικάνοι, οι κινέζοι, οι νεφελίμ, ο μαριδάκης, ο διαιτητής, ο πατέρας κλπ κλπ)ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (σύμφωνα με τα λεγόμενα των ομοίων τους κονφερνασιέ, κοντής και τσίπα / αλλά και αρκετών από τα άλλα κόμματα). Εύχομαι ο Θεός να έχει πάντα καλά τον κ. Παπαδήμο και πιστεύω ακράδαντα ότι ο Έλληνας παρόλα τα ελαττώματα του (μας / και είναι πολλά) ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΞΙΟ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟ (έστω και καθυστερημένα). Υ.Γ. Έχει περάσει πολύς καιρός από τον εμπρησμό της MARFIN και τον φρικτό θάνατο των τριών συνανθρώπων μας (από υπανθρώπους / εγώ προσωπικά εύχομαι να καίγονται αιώνια στην κόλαση). Εύχομαι να μην περιμένουμε πολύ ακόμη την αστυνομία να τους συλλάβει.
    Αχιλλέας
    απάντηση246
     
     
     
    Mario Monti, Lucas Papademos and Mario Draghi... | 01/03/2012 21:11
    Our friends from Goldman Sachs (don't need a wage, there is plenty of savings to go around)…
    GS shareholder
    απάντηση1331
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ουτε Παπαδημος ουτε Μοντι αμοιβονται απο το κρατος, θα ηταν υπερβολικο αλλωστε, θα τα παρουν απο αλλου... | 01/03/2012 20:40
    Μια αρση τραπεζικου απορρητου μετα το θεαρεστο εργο τους, θα πεισει και τον καθε πικραμενο. Εμβασματα απο την επιτροπη που ειναι μελη. Trilateral Commission. Εχει να δωσει ο ιδρυτης αυτης της επιτροπης, ειναι και μετοχος της ΤτΕ, της ΕΚΤ και της FED που εχουν δουλεψει και τα παιδια για θεληση Παπαδημος και Μοντι... Ουυυυυυυυ! Αλλωστε, τι κοστιζει; Μονο το χαρτι...
    Τραπεζιτης
    απάντηση1337
     
     
    ΕΑΝ | 01/03/2012 19:20
    αληθευει αυτο, λεει πολλα για το ποιον του Παπαδημου. Ακομη πιστευω οτι ηρθε για να ικανοποιησει τις αναγκες των Ελληνων εφοπλιστων/τραπεζιτων, ακομα πιστευω οτι το εργο που εχει δειξει μεχρι στιγμης ειναι πολυ λιγο. Παρ'ολα αυτα, εαν οντως αληθευει αυτο, τοτε ισως για πρωτη φορα υστερα απο πολλα χρονια, να βρεθηκε ενας ποιο εντιμος και αξιος πολιτικος απο τους κλεφτες, ψευτες και απατεωνες που εχουμε. Ο καιρος θα δειξει.
    Dr Doom
    απάντηση2011
     
     
     
    ΘΥΜΑΤΑ ΑΙΩΝΙΑ... | 01/03/2012 18:06
    Διαβάζοντας όλα αυτά τα σχόλια, καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος, σε γενικές γραμμές, είναι πάντα το μεγάλο θύμα και πόσο εύκολα παρασύρονται από τους επιτήδειους... Αναρωτηθήκατε μηπως, καημένοι μου, ότι ο άνθρωπος αυτος δεν ήρθε ουρανοκατέβατος και ότι εκφράζει τα μεγάλα συμφέροντα που θα τον ανταμείβουν γενναιόδωρα αν πετύχει τους στόχους που του ανάθεσαν; Ας αφήσουμε αυτά που ήδη έχει κερδίσει στο παρελθόν παίζοντας σωστά το παιχνίδι τους. Σαν πεντόλιρα σας παίζουν σ’ αυτή την αγορά…
    Κωνσταντινος Νισυριος
    απάντηση1235
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Φιλολαϊκο προφιλ, οπως και ο Μοντι... | 01/03/2012 17:52
    Να δουμε ποτε θα πεις οτι η αοριστου χρονου εργασιας ειναι βαρετη... Τα χαιρετισματα μου στον ιδρυτη της Επιτροπης που συμμετεχετε, παλικαρια μου. Ειναι γνωστος φιλος μου που εχουμε πολλες φιλοδοξιες...
    J Morgan
    απάντηση416
     
     
    τα λέει όλα | 01/03/2012 16:54
    τον ρώτησε γερμανος δημοσιογράφος, ένας έλληνας δεν βρέθηκε τόσους μήνες να τον ρωτήσει, ίσως γιατί υπέθεσε ότι είναι σαν τους άλλους...
    αν
    απάντηση487
     
     
     
    χ...καμε | 01/03/2012 16:37
    ας παραιτηθει και ας κανει οτι θελει
    kostas
    απάντηση948
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΤΩΡΑ ΕΞΗΓΗΤΕ | 01/03/2012 16:19
    ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΜΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΜΙΣΘΟ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΕΒΑΛΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΗ ΚΑΝΕΙΣ.ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΘΛΙΨΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΤΕ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ Ο ΘΕΟΣ,ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΝ.
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    απάντηση353
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    proedros | 01/03/2012 16:18
    Ton K. Louka Papadimo ton vlepo gia PROEDRO tis Dimokratias KAI GIATI OXI TO AXIZI.
    kpios
    απάντηση357
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Papademos for president (prime minister)! | 01/03/2012 15:50
    Καντε κομμα, κυριε Παπαδημο, θα σας ψηφισουμε!
    τα σεβη μου
    απάντηση447
     
     
    ΕΥΓΕ Κ. ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ | 01/03/2012 15:49
    ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΦΡΑΓΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ. ΚΑΙ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΕΙΤΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠ[ΟΤΙ ΚΑΙ ΦΕΡΝΕΙ ΑΚΕΡΑΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ.
    A. ΛΙΝΟΣ
    απάντηση345
     
     
    ...εις ώτα μη ακουόντων. | 01/03/2012 15:30
    Ο κ. Λουκάς Παπαδήμος προφανώς θεώρησε περιττό να κοινοποιήσει την άρνησή του να δεχθεί την πρωθυπουργική χορηγία στη δεδομένη συγκυρία. Προς τι άλλωστε; Μήπως για να βρεθούν κάποιοι να τον μιμηθούν; Δεν είναι τόσο αιθεροβάμων ο άνθρωπος. Σαν τεχνοκράτης, είναι και ρεαλιστής. Ο σκοπός για τον οποίο ανέλαβε αυτόν τον πολύ δύσκολο και επικίνδυνο ρόλο ήταν και είναι να βρει τρόπους να σώσει την πατρίδα του και όχι να την... χαρατσώσει. Γι' αυτό και κάνει απλώς τη δουλειά του, σεμνά και ταπεινά, χωρίς να κομπάζει όπως τόσοι και τόσοι που προηγήθηκαν σ' αυτή τη θέση. Το άρμεγμα της αγελάδας το κάνουν βέβαια, και μάλιστα με μεγάλη σπουδή, οι αιρετοί πολιτικοί μας. Αυτοί, που όχι μόνον δεν είναι διατεθειμένοι να απαρνηθούν τα κεκτημένα τους, αλλά, στην αναμπουμπούλα και πριν τους πάρει ο διάολος και τους σηκώσει, προσπαθούν να αποκτήσουν ακόμη περισσότερα. Γι' αυτό ακριβώς την πιο ακατάλληλη στιγμή αλλάζουν αυτοκίνητα. Έχουν δε και το θράσος να μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα με το δικαιολογητικό ότι τα καινούργια θα είναι πιο οικονομικά από τα προηγούμενα. Ήθελα να 'ξερα, μας θεωρούν τελείως ηλίθιους;
    Eleni
    απάντηση391