από metereologos.gr
Δευτέρα 27 Μαρτίου 2017
 
 

Ποιες ΜΚΟ επιδοτήθηκαν επί Νέας Δημοκρατίας

Ολόκληρος ο κατάλογος των 707 μη κυβερνητικών οργανώσεων που έλαβαν περίπου 39 εκατ. ευρώ
Ποιες ΜΚΟ επιδοτήθηκαν επί Νέας Δημοκρατίας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Ρελάνς» με λίστα χρηματοδοτούμενων Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (ΜΚΟ) και συλλόγων επί «γαλάζιας» διακυβέρνησης (περίοδος 2007-2009), έκανε στην Βουλή ο υπουργός Εργασίας κ. Γ. Κουτρουμάνης, απαντώντας στις επικρίσεις της ΝΔ για το προωθούμενο πρόγραμμα πεντάμηνης «κοινωφελούς εργασίας» 55.000 ανέργων με την διαμεσολάβηση ΜΚΟ. Κατά την συζήτηση σχετικής επερώτησης της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κ. Κουτρουμάνης κατέθεσε την λίστα με τις 707 ΜΚΟ που χρηματοδοτήθηκαν κατά την προαναφερθείσα τριετία με ποσά συνολικού ύψους 38.922.134 ευρώ. Επρόκειτο για δυο κύκλους προγραμμάτων στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Απασχόληση και Επαγγελματική Κατάρτιση» του Γ’ ΚΠΣ και αφορούσαν δράσεις ενίσχυσης της απασχόλησης των ανέργων με την ενεργό συμμετοχή των ΜΚΟ. Τα προγράμματα είχαν προκηρυχθεί το 2006 και τα σχέδια εγκρίθηκαν διαδοχικά ο πρώτος κύκλος το 2006 και ο δεύτερος το 2007 από τους τότε υπουργούς κκ. Σ. Τσιτουρίδη και Β. Μαγγίνα. Η δέσμευση ήταν να δημιουργηθεί «τουλάχιστον μια θέση απασχόλησης μέσω της κάλυψης του συνόλου των δαπανών για την απασχόληση προσωπικού». Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήθηκαν 1.826 θέσεις απασχόλησης σε 707 ΜΚΟ με έδρα την Ελλάδα, οι οποίος κόστισαν σχεδόν 39 εκατομμύρια ευρώ.

Μεταξύ των ΜΚΟ που χρηματοδοτήθηκαν είναι πολιτιστικοί σύλλογοι, φιλανθρωπικές οργανώσεις, καλλιτεχνικά σχήματα, τοπικοί σύλλογοι και φορείς κάθε λογής, αλλά και ερευνητικά κέντρα, ινστιτούτα, φυσιολατρικοί όμιλοι, καθώς και εκκλησιαστικοί φορείς. Ανάμεσά τους η ΜΚΟ της κυρίας Μαργαρίτας Παπανδρέου «Κέντρο Έρευνας και Δράσης για την Ειρήνη» (με 90.000 και 25.000 ευρώ), το καλλιτεχνικό σχήμα «Σπείρα-Σπείρα» στο οποίο συμμετέχει ο κ. Στ. Κραουνάκης (με 150.000 συν 100.000 ευρώ), το ΙΣΤΑΜΕ «Ανδρέας Παπανδρέου» (με 125.000 ευρώ) κ.ά.
Τα ποσά των χρηματοδοτήσεων ξεκινούν από 25.000 ευρώ και φτάνουν τις 150.000 ευρώ. Ενδεικτικά αναφέρονται ο «Μορφωτικός Σύλλογος της Κάτω Γαρούνας» με 30.000 ευρώ αλλά και ο «Πολιτιστικός Σύλλογος της Άνω Γαρούνας» με το ίδιο ποσό, η ΜΚΟ «Άγιος Μάξιμος ο Γραικός» με 150.000 ευρώ, το «Κέντρο Αγάπης Ελευσίνας» με 30.000 ευρώ, Οι «Νηφάλιοι» με 150.000 ευρώ, ο «Κορμοράνος» με 54.600 ευρώ, η «Ευτοκία – Σωματείο Προαγωγής Φυσικού Τοκετού με 30.000 ευρώ, το «Government to you» με 30.000 ευρώ , η «Ομάδα Καλλιτεχνών Ούγκα Κλάρα» με 30.000 ευρώ, ενώ με 25.000 ευρώ το «Χοροστάσι», το «Περιβόλι της γιαγιάς» , ο «Γηπαετός ο Πωγωνοφόρος», το «Πολυθέαμα Κρόκο και Λίνο», η οργάνωση «Τόποι, Μύθοι, Άθλοι Ηρακλή», αλλά και ο «Ειδικός Φορέας Θερμοκηπιακής Ντομάτας Σκάλας», η οργάνωση «Προστατεύω τον εαυτό μου», οι σύλλογοι «Φωτεινό Δωμάτιο» με 30.000 ευρώ, «Ακροποδητί» με 25.000 ευρώ, το «Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Κορινθίας» με 25.000 ευρώ, ο «Δημιουργικός Σύλλογος Ελληνίδων Αθιγγάνων» με 30.000 ευρώ, η «Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας» με 60.000 ευρώ, το «Νεανικό Πλάνο» με 60.000 ευρώ, η «Εθελοντική Εργασία Θεσσαλονίκης» με 90.000 ευρώ, η «Ευρωπαϊκή Έκφραση Ανατολική Αττική» με 150.000 ευρώ, οι «Λειτουργοί Υγείας της Αγάπης» με 150.000 ευρώ, το «Κέντρο Μελέτης Λίμνης Βοϊβηίδας» με 30.000 ευρώ, το «Μητέρας Έργον» με 30.000 ευρώ, οι «Μηχανικοί του Κόσμου» με 90.000 ευρώ, η «Πρωτοβουλία Γυναίκα και Υγεία» με 30.000 ευρώ, ο «Σόλων για την Σύνθεση και τον Οικολογικό Πολιτισμό στον 21ο Αιώνα» με 120.000 ευρώ, η «ΧΑΝ Θεσσαλονίκης» με 150.000 ευρώ, η «Αλληλεγγύη» (της Εκκλησίας της Ελλάδος) με 125.000 ευρώ, ο «Ειδικός Φορέας Ποιότητας Εσπεριδοειδών Τρινάσου» με 25.000 ευρώ, η «Δράση Πολιτών του Αύριο» με 50.000 ευρώ, οι «Έλληνες Διασώστες» με 75.000 ευρώ, η «Εταιρεία Δημοσίων Σχέσεων Βορείου Ελλάδος» με 25.000 ευρώ, το «Σπίτι της Ευρώπης Βύρωνα» με 50.000 ευρώ, ο «Φούρνος Πολυδύναμο Δίκτυο Επικοινωνίας» με 75.000 ευρώ κ.ά.

Ο κ. Κουτρουμάνης καταλόγισε «υποκρισία της ΝΔ» και η αξιωματική αντιπολίτευση από την πλευρά της έκανε λόγο για «επιλεκτικές λίστες». Μάλιστα ο κ. Μ. Χαρακόπουλος είπε ότι πρόκειται για υλοποίηση προγράμματος με κοινοτικά κονδύλια του 2001 επί κυβερνήσεως Κ. Σημίτη.

Τέλος, ο υπουργός Εργασίας αναφερθείς στο πρόγραμμα «κοινωφελούς εργασίας» μέσω ΜΚΟ, διαβεβαίωσε ότι θα υπάρξει ενεργός συμμετοχή του ΑΣΕΠ, παρά τις αρχικές αποστάσεις που τήρησε η ανεξάρτητη αρχή από την διαδικασία προκήρυξης των θέσεων, διευκρινίζοντας ότι αν χρειαστεί θα φέρει μέσα στο μήνα και νομοθετική ρύθμιση με την οποία θα διασφαλίζεται το απαραίτητο πλαίσιο διαφάνειας με την συμμετοχή πάντα του ΑΣΕΠ.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (51)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δωσε και μενα μπαρμπα να βριζω κιολας | 20/02/2014 21:00
    125 χιλιαδες το ΙΣΤΑΜΕ και 250!!!ο κραουνακης να ανεβαινει στο μοτοσακο να τα παιρνει και απο το βημα φμ και να υβριζει Το ΠΑΣΟΚ ιδιαιτερα .. Σπειρες Σπειρες παντου!!
    anti-karagiozis
    απάντηση60
     
     
    Μη μαλώνετε! | 11/09/2011 00:39
    Πότε ο ένας, πότε ο άλλος, όλοι θα φάτε, και τα τσιράκια σας θα τρώνε όσο μοιράζεστε την πίττα μεταξύ σας. Θα σας ψηφίσουν τα τσιράκια και θα τους προσλάβετε, θα τους δανείσετε αγύριστα, θα τους γράψτε νόμους που σας υπαγορεύουν! Πότε ο ένας πότε ο άλλος! Και τα τσιράκια σας θα σας ψηφίσουν! Και τα πρόβατα θα σας ψηφίσουν με το κατιτίς τους βέβαια. Αξιοι της μοίρας μας είμαστε.
    rovespiere
    απάντηση101
     
     
     
    Είπε ο Γαϊδαρος τη Γαϊδούρα κεφάλα... | 10/09/2011 20:57
    Όταν είναι κυβέρνηση η ΝΔ όλα το στραβά και ανάποδα τα είχε κάνει το ΠΑΣΟΚ. Τώρα που κυβέρνηση είναι το ΠΑΣΟΚ τα στραβά και ανάποδα τα έκανε η ΝΔ! Έτσι εξηγείται που από κυβέρνηση σε κυβέρνηση πάμε από το κακό στο χειρότερο. "Όταν εγώ μιλώ, τα γαϊδούρια κλάνουν", λέει μια παροιμία μας...
    Α.Λ.Π.
    απάντηση1111
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κατσαρολα | 10/09/2011 18:50
    ΜΚΟ και ο Σταματης Κραουνακης με 250.000.Ηταν στους "αγανακτησμενους".
    ta.m
    απάντηση520
     
     
    i lista, listes. | 10/09/2011 16:36
    Gia na katalavume ti theli tora avto to arthro na pi, oti ke aloi ta kanane? To xerume, mas to ipate arketa sychna, dynata, siga, grapta ke proforika, etsi ke alios ftani, to empedosame itane katharmata oi aloi... esis, giati kanete ta idia?????????????
    bludicka
    απάντηση41
     
     
    Μη κυβερνητικές με κυβερνητική χρηματοδότηση… | 10/09/2011 13:02
    Μη κυβερνητικές οργανώσεις επιχορηγούμενες από το κράτος…. Τραγικό!!!! Άλλη μια κρατικοδίαιτη ιδιωτική πρωτοβουλία….
    Ivan
    απάντηση771
     
     
    Ετσι - Ετσι . Βγαλτετα ολα στην φορα | 10/09/2011 09:51
    Βγαλτετα ολα στην φορα. Ετσι κλεβανε. Ετσι δινανε τα χρηματα μας στα κομματοσκυλα τους. Ετσι διατηρουν ολοι οι πολιτικοι τους ιδιωτικους στρατους. Ετσι τα ΦΑΓΑΝΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ. Ολοι οι Δημοσιοι υπαλληλοι. (Βουλευτες, Υπουργοι, Δικαστες, Πρωθυπουργοι, Δημοσιογραφοι, Ελεκτικα Συμβουλια, Δημαρχοι, Καθαριστριες. Εργατες του δημοσιου ΚΛΠ) Ελα Κλοουν Σα-χλα-μαρα ΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ. ΥΓ. Μιχελακη εσυ ποσα εφαγες με τις κολοφυλλαδες σου.
    lam1
    απάντηση993
     
     
    ΓΑΠ χρηματοδοτεί την ΜΚΟ της μαμάς του... | 10/09/2011 08:07
    Γιατί αναφέρεστε μόνο στις Μ.Κ.Ο. επί Νέας Δημοκρατίας; Για τα χρήματα που πήρε η Μ.Κ.Ο. της Μαργαρίτας Παπανδρέου, γιατί δεν λέει κανείς κάτι; Δείτε το αρχείο στην ιστοσελίδα της ΜΚΟ: http://www.kede.org/index.php?do=article
    Ζούρβα
    απάντηση1078
     
     
    Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ? | 10/09/2011 07:38
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΕΚΕΙ θα δειτε και παραξενα εξωτικα ,οικολογικα, ...φρουτα. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΜΑΞΙΜΟΣ ηταν ... γραικος.
    minas
    απάντηση628
     
     
    Σπουδαιες αποκαλυψεις ! | 10/09/2011 07:03
    Μεγαλε "συνδικαλιστη" Κουτρουμανη συγχαριτηρια που αποκαλυψες καποια τ ρ ω κ τ ι - κ α δημοσιου χρηματος ,αρκει να τα εξοντωσεις κιολας (αμφιβαλλω σφοδρα) . Ξεχασες ,ομως, να μας ενημερωσεις γιατις,διαχρο νικα,πλεον επωνυμες και εξοχως α δ η φ α γ ε ς ΜΚΟ: - Β ο υ λ η των Ελληνων ! (ακρως αποκαλυπτικη θα ηταν και η λιστα με ονομα- τεπωνυμα των υπαλληλων) -Αργομισθοι δημοσιογραφοι του Δημοσιου ! (ονοματα και ποσα) Αφου ειστε ο λ ο ι βουτγμενοι στη βρομια ! Τι μας τσαμπουνας τωρα ? Φτηνε λαικιστη !
    Μακεδονας
    απάντηση1137
     
     
    Σωσιβιο | 10/09/2011 02:46
    Καλα κάνετε και ρίχνετε σωσίβιο στον boy George. Η νδ αυτα τα έκανε προσπαθώντας να ξεπερρασει σε λαμόγια το ΠΑΣΟΚ κι έφτασε εκεί που έφτασε. Αλλα κυβέρνησε μόνο 8στα 30 τελευταία χρόνια. Μηπως θα μας πει κανείς για τις μκο που επιδοτηθηκαν απο το αγνό ΠΑΣΟΚ. Μηπως θα πρέπει να θυμηθούμε που πήγαν τα ευρώ που πήρε ο Τσουκάτο απο τη ζιμενς; Μηπως να θυμηθούμε τον βερελη; Μηπως τον κουτσογιωργα; Μηπως τη Βιλλα που ο φτωχουλης Ανδρέας έχτισε με δανεικά;μηπως τον Άκη το μελαγχολικό αγόρι;που ειναι ο Λαλιώτης οεο; Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. Η νδ τιμωρήθηκε για τη λαμόγια της. Και η μοίρα επιφυλάσσει και στα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ στους πρυτάνεις της λαμογιες,τη διάλυση
    Eric clapton
    απάντηση1052
     
     
     
    Ίδρυσε κι εσύ μια ΜΚΟ. Μπορείς | 10/09/2011 01:33
    Ό,τι και να πούμε, τα σχόλια περιττεύουν. Η ΝΔ μετατράπηκε σε ένα γιαλαντζί ΠΑΣΟΚ και προσπάθησε με τέτοια γελοία μέσα να ενισχύσει δήθεν πολιτιστικές και άλλες παρεμφερείς ΜΚΟ μα δεν τα κατάφερε. Βλέπετε το ΠΑΣΟΚ είχε διδακτορικό στο ζήτημα αυτό, ενώ η ΝΔ έπαζε στην τρίτη ερασιτεχνική. Ξέχωρα απ΄αυτό, οι υπουργοί είτε της ΝΔ έιτε του ΠΑΣΟΚ, που υπέγραφαν τη χορήγηση ενισχύσεων στις παραπάνω ΜΚΟ, πρέπει να ντρέπονται. Ας ιδρύσουμε κι εμείς που σχολιάζουμε την είδηση μια ΜΚΟ, της οποίας ο τίτλος θα είναι "Ελληνική δημοκρατική κίνηση πολιτών για την ορθή και εις βάθος μελέτη των προβλημάτων της ελληνικής κοινωνίας και οικονομίας, ιδιαίτερα μετά την κρίση στην ευρωζώνη". Όλο και κάποιος υπουργός θα μας χρηματοδοτήσει. Και μετά απορούμε γιατί πιάσαμε πάτο. Ή μήπως δεν τον έχουμε πιάσει ακόμη;
    Harry Game
    απάντηση261
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΚΥΡΟ | 10/09/2011 00:44
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΕ ΕΣΩΣΤΡΕΦΙΕΣ ΕΝΩ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ!
    paschalis manolis skiathos
    απάντηση32
     
     
    Τι γίνεται με τις άλλες ΜΚΟ με πολιτική δράση στα ΜΜΕ; | 10/09/2011 00:11
    Το μόνο πρόβλημα δηλαδή είναι το πόσα Ελληνικά λεφτά έφαγε ο κάθε κλέφτης σε ΜΚΟ; Το γίνεται με τις άλλες ΜΚΟ που παίρνουνε επιχορηγήσεις από άλλες ξένες ΜΚΟ ή οργανισμούς και δεν έχουνε και τόσο ξεκάθαρους σκοπούς; Ποιος ελέγχει ή έστω ενδιαφέρεται για τη δράση τους. Τι γίνεται με τις ΜΚΟ που πρώτιστο ενδιαφέρον τους είναι να εκδίδουν σχολικά βιβλία ιστορίας που διδάσκουν ιστορία σύμφωνα με Άγγλους και Τούρκους (!) ιστορικούς και να παράγουν ιστορικές σειρές στην tv που γελοιοποιούν κάθε τι το Ελληνικό; Τι γίνεται για παράδειγμα με το ΕΛΙΑΜΕΠ, του Βερέμη, που επιχορηγείται από μια σειρά άλλων ΜΚΟ που ίδρυσε ο George Soros και δρουν μόνο στη Ανατολική Ευρώπη, από το ΝΑΤΟ, το ίδρυμα Ρόκφελλερ και το ίδρυμα Φορντ μεταξύ άλλων;
    Φώτης
    απάντηση7047
     
     
     
    Η αλλη οχθη. | 09/09/2011 23:48
    Λαλιστατοι πρασινοφρουροι, γιατι δεν ζητατε απο τον κ. Κουτρουμανη (τον αγαπητο συνδικαλιστη σας που επι ΝΔ ηταν ολο αντιδραση και τωρα για την καρεκλα πουλησε τις ιδεες του και την ψυχη του στο ΠΑΣΟΚ), να δωσει στη δημοσιοτητα και τα ονοματα των ΜΚΟ που χρηματοδοτηθηκαν επι των ωραιων ημερων του ΠΑΣΟΚ. Ετσι για να γελασουμε καλυτερα κοιτωντας το βαθος του απυθμενου βαρελιου της πολιτικης του ΠΑΣΟΚ.
    ΒΚ
    απάντηση442
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μ.Κ.Ο | 09/09/2011 22:45
    ΟΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ.ΟΜΩΣ ΚΥΡΙΕ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΣΗ
    makis
    απάντηση442
     
     
    μαλιστα | 09/09/2011 22:44
    τωρα παρακαλώ πείτε μας και πόσες ΜΚΟ χρηματοδοτήθηκαν και με πόσα ευρώ επι Σιμήτη (ξέρετε εσείς πασοκια, ισχυρή Ελλάδα κι΄ετσι) για να δούμε και τις διαφορές...
    tassos
    απάντηση347
     
     
    περσινά ξινά σταφύλια | 09/09/2011 22:38
    περσινά ξινά σταφύλια
    Ανώνυμος / η
    απάντηση51
     
     
    Θρασεις κι αδιορθωτοι | 09/09/2011 21:58
    Ειχε το θρασος ο εκπροσωπος της Ν.Δ. στη βουλη πριν απο λιγο να πει οτι καλως χρηματοδοτοτηθηκε το σωαματειο Αγιος Μαξιμος ο Γραικος με 150.000 ευρω γιατι εγεδωσε το βιβλιο με τους διαλογους του Μασξιμου. Ας το εξεδιδε ο ΣΑΜΑΡΑΣ η ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ λεφτα κι ΟΧΙ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!
    Σκεπτομενος αγανακτισμενος
    απάντηση421
     
-