Παρασκευή 25 Ιουλίου 2014
 
 

ΠαΣοΚ: Με επιστολή τους 16 βουλευτές ζητούν άμεση σύγκληση των οργάνων του κόμματος

Εστάλη στον πρωθυπουργό με θέμα την κρίση που διανύει η χώρα
ΠαΣοΚ: Με επιστολή τους 16 βουλευτές ζητούν άμεση σύγκληση των οργάνων του κόμματος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 


Επιστολή προς τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου απέστειλαν πριν από λίγο 16 βουλευτές του Πα.Σο.Κ με την οποία ζητούν την άμεση  σύγκληση όλων των θεσμικών οργάνων της Βουλής και του κόμματος με θέμα την κρίση που διανύει η χώρα και την αντιμετώπισή της.

Στην επιστολή τους, οι βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος αναφέρουν μεταξύ άλλων:

«Στη σημερινή χωρίς προηγούμενο κρίση οι στιγμές είναι για όλους μας ιστορικές. Αποτελεί εθνική ανάγκη να συγκροτηθεί άμεσα ενιαίο μέτωπο σοβαρότητας και ευθύνης. Πριν από ένα χρόνο ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια με οδυνηρές θυσίες του ελληνικού λαού. Κανείς δεν μπορεί να διανοηθεί ότι οι θυσίες αυτές δεν θα πιάσουν τόπο. Βρισκόμαστε όμως σήμερα ένα χρόνο μετά σε ένα κρίσιμο μεταίχμιο και πάλι. Γιατί; Δεν είναι απλά θέμα πολιτικής ευθύνης, Είναι η λογική που επιβάλλει να υπάρξει απολογισμός. Είναι ζήτημα πατριωτισμού. Είναι ζήτημα δημοκρατίας. Είναι ζήτημα ευθύνης και συνέπειας. Είναι στοιχειώδης απόδειξη ότι σεβόμαστε τη ψήφο των πολιτών.

Παράλληλα, υπάρχει διάχυτη η ανησυχία πως η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου θα γίνει με τη διαδικασία του κατεπείγοντος; και μάλιστα ως Άρθρο 1. Ανάλογες επιλογές φαινεται να υιοθετούνται και στο ευαίσθητο ζήτημα του εθνικού μας πλούτου (αποκρατικοποιήσεις, αξιοποίηση δημόσιας περιουσίας). Αποφάσεις που θα προσδιορίσουν το μέλλον του τόπου για πολλές δεκαετίες δεν μπορεί να ληφθούν παρά μόνο με πλήρη σεβασμό στις αρχές του δημοκρατικού μας πολιτεύματος. Αυτό επιβάλλει η τήρηση του Συντάγματος και η πολιτική μας τιμή.

Για όλους τους παραπάνω λόγους. θεωρούμε επιβεβλημένη την άμεση σύγκληση όλων των θεσμικών οργάνων της Βουλής αλλά και του κόμματος, προκειμένου να υπάρξει ευρεία συζήτηση με θέματα:

1. Απολογισμός ενός χρόνου μνημονίου

2. Μεσοπρόθεσμο, πρόσθετα μέτρα 2011, αποκρατικοποιήσεις

3. Διαδικασία εισαγωγής συζήτησης και ψήφισης των μέτρων στη Βουλή.

Την επιστολή υπογράφουν συνολικά 16 βουλευτές, Μεταξύ άλλων οι Πάρις Κουκουλόπουλος, Νίκος Σαλαγιάννης, Εκτωρας Νασιώκας, Κώστας Καρτάλης, Σούλα Μερεντίτη, Σοφία Γιαννακά Τόνια Αντωνίου, Εύα Καϊλή, Βασίλης Γερανίδης και Παναγιώτης Κουρουμπλής, Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Βάσω Παπανδρέου: Οι βουλευτές ζητούν τα αυτονόητα

Αρνήθηκε η κυρία Βάσω Παπανδρέου να υπογράψει το κείμενο των βουλευτών, αλλά με δηλώσεις της προς «Το Βήμα» δήλωσε με νόημα:  «Οι βουλευτές επισημαίνουν τα αυτονόητα και ζητούν τα αυτονόητα».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μπρος-πίσω με την επιστολή των βουλευτών του ΠαΣοΚ 
Μάχη για το μεσοπρόθεσμο με τους βουλευτές του ΠαΣοΚ 
Κυβέρνηση και ΠαΣοΚ συζητούν το Μεσοπρόθεσμο την ερχόμενη εβδομάδα 
 
 
σχόλια (33)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Βολευτές | 03/06/2011 18:32
    Η Εύα Καιλή είναι βουλευτής !!!! εγώ ρεπατζού στο mega tv (Σ Κ) την θυμάμαι ....αυτοί ήμαστε αυτοί μας αξίζουν .....όταν κόβανε τα 200€ από τους φτωχούς κουβέντα ....τώρα που θα χάσουν τα προνόμια οι Δημόσιοι τώρα ........έβγαλαν οι μύγες ...
    Σάκης
    απάντηση20
     
     
    Η βο(υ)λευτική αφασία | 03/06/2011 00:54
    Το δύσκολο είναι να βοηθήσεις το κάρο να βγεί απο τα δύσκολα τη στιγμή που πρέπει, οπου και να ανήκεις. Οι 16 "αγανακτισμένοι" και άλλοι τόσοι κρυφοί τώρα κατάλαβαν την κρίση? Ποιό κόμμα να πεί τι εκεί που φτάσαμε? Μήπως τα κόμματα όπως λειτούργησαν ήταν τα μεγαλύτερα εκκολαπτήρια δημόσιας διαφθοράς και συναλλαγής με τους ψηφοφόρους? και σε κάθε ζόρι το άλλοθι των κάθε λογής επιδιώξεων?
    g.
    απάντηση10
     
     
    Και οι 16 ήταν ΓΕΛΟΙΟΙ! | 02/06/2011 23:02
    Και οι 300 είναι γελοιότατοι! Μετεξελήχτηκαν σε ΠΙΡΑΝΧΑΣ σειρές από δόντια που δε σταματάνε ποτέ να μασάνε, ως το κόκκαλο. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ έχετε όταν κάνετε τη δουλειά σας! Όταν μέσα στο φάκελλο που βάλατε την επιστολίτσα με τη λίτσα, ΒΑΖΑΤΕ και επιστροφή ΣΤΟ ΛΑΟ τα ΑΔΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ! Πόσους μισθούς ρε γελοίοι το χρόνο; 14 ή 16; Πόσα επιδόματα παπλώματα, πόσα κινητά, πόσα έξοδα παράστασης; πόσα αυτοκίνητα ΜΕΡΣΕΝΤΕ, πόσα νοίκια, ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΙΛΙΑΧΕΣ ΕΥΡΟΥΔΑΚΙΑ! και κόβετε από τον κοσμάκη! Κομμουνιστής θε να γενώ! Α μπα κι αυτοί ΠΙΡΑΝΧΑΣ! Μάλλον Λεγεώνα των Ξένων, θα παω Αφγανιστά να κάνω εμπόριο μελαψής σαρκός και Σκόνη του Καρζάι.
    Aβόλευτος, εσείς;
    απάντηση20
     
     
    Ένα ΒΗΜΑ στην ελεύθερη έκφραση.. | 02/06/2011 22:51
    Τι σας έλεγα για αυτούς που "ψηφίζουν" αρνητικά κάθε σχόλιο που ενοχλεί το ΠΑΣΟΚ? Τα δύστυχα παιδάκια που πληρώνει το ΒΗΜΑ για να γιουχάρουν κάθε "κακό" σχόλιο!!!.. Ε, ρε κακομοίρηδες, πόσο βλάκες μας νομίζετε πια!
    Antonis
    απάντηση32
     
     
    Σοβαρευτείτε επιτέλους | 02/06/2011 21:52
    Προς τους κκ βουλευτές, Τι προτείνετε; Να συνεχίσουμε στο δρόμο που βαδίζαμε 40 χρόνια τώρα; Να απορρίψουμε το μνημόνιο και να ξαναγυρίσουμε στη δραχμή; Να συνεχίσουμε να χαϊδεύουμε τους κλέφτες, τους ανίκανους και τους βολεμένους; Σοβαρευτείτε λίγο κύριοι. Αντί να γκρινιάζετε και να κλαψουρίζετε, προτείνετε κάτι εφαρμόσιμο αντί του μνημονίου, ή παραιτηθείτε (από τη θέση σας, τα προνόμιά σας, τις συντάξεις σας) και πηγαίνετε σπιτάκια σας και αφήστε μας ήσυχους.
    Αγανακτισμένος με τους αγανακτισμένους
    απάντηση10
     
     
    Οι καιροί άλλαξαν | 02/06/2011 20:57
    Ας δεχθούμε καταρχήν θετικά την επιστολή, ως εκδήλωση αφύπνισης και υπέρβασης του στενού κομματικού συμφέροντος. Κι ας ελπίσουμε ότι η κίνηση αυτή δεν θα καπελωθεί με τις γνωστές εκφοβιστικές τακτικές, και ότι οι υπογράφοντες και υπογράφουσες θα έχουν το σθένος να πάνε και ένα βήμα παραπέρα, αν χρειασθεί. Ίσως δώσουν κι ένα καλό παράδειγμα για το πώς πρέπει να σκέφτονται οι συνάδελφοί τους στο μέλλον. Οι καιροί άλλαξαν...
    Κεντυρίων
    απάντηση815
     
     
    βολευτής | 02/06/2011 20:46
    Για μένα εδώ και χρόνια συνώνυμο του βουλευτής είναι το βολευτής... Στα δύσκολα όλοι να τα βολέψουνε κοιτάνε!
    lina
    απάντηση344
     
     
    ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΑΣ . | 02/06/2011 19:17
    ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΑΥΞΗΣΗ ΑΕΠ, ΜΕΙΩΣΗ ΕΛΕΙΜΑΤΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ. ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ . ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ .
    freeman
    απάντηση401
     
     
    Μηδενίστε τη δημόσια σπατάλη | 02/06/2011 19:08
    Αν οι συγκεκριμένοι βουλευτές κάνουν κριτική υπονοώντας ότι συνεχίζεται η δημόσια σπατάλη, εννοείται ότι οι ίδιοι δεν θα έχουν στα γραφεία τους δεν πρέπει να έχουν ούτε απεσπασμένους, ούτε να σπαταλούν πόρους του δημοσίου για προσωπικό όφελος (αυτοκίνητα αγορασμένα με τον ιδρώτα των φορολογουμένων), ούτε να εισπράττουν έξτρα αμοιβές από συμμετοχή σε επιτροπές (αυτό είναι πρωτάκουστο! δεν συμβαίνει σε καμμιά χώρα του κόσμου! πού ξανακούστηκε να αμοίβεσαι έξτρα, αν είσαι μέλος μιας επιτροπής;).
    Χρεωμένες γενιές από τη γενιά του πολυτεχνείου
    απάντηση511
     
     
    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΑΝΕ,ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΔΙ | 02/06/2011 18:48
    Οι "επαγγελματικώς" και εκ του ασφαλούς,διαφωνούντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ,ζητούν σύγκλιση των οργάνων του κόμματος,επειδή "...είναι οι στιγμές ιστορικές..." και αλλού "...εθνική ανάγκη για συγκρότηση ενιαίου μετώπου σοβαρότητας και ευθύνης..." Απορίες: 1 Τώρα κατάλαβαν οτι οι στιγμές είναι ιστορικές και η παρούσα κρίση δεν εχει -μεταπολεμικά - προηγούμενο? 2.Δεν "διάβαζαν" ,τόσα χρόνια βουλευτές τα μελλούμενα,για να προφυλάξουν λαό και εαυτούς?3.Ποιός τους εμπόδισε να υψώσουν το μέτωπο,να βάλουν πλάτη,να είναι σοβαροί και υπεύθυνοι?4.Αφού δεν τους άρεσαν οι όροι δανεισμού του μνημονίου,γιατί δεν ζητούσαν δανεικά, από την Συνεταιριστική Τράπεζα Πελοποννήσου?Σε αυτές τις ανεπανάλληπτες ώρες,ταγοί της λαικής εντολής,εξακολουθούν να πολιτεύονται,ανεύθυνα,λαικίστικα,πολιτικάντικα,υποκριτικά,προσπαθώντας να περιχαρακώσουν την εκλογική πελατεία τους.Απέναντι τους πρέπει να σταθούν οι πραγματικοί,(ενημερωμένοι,οξυδερκείς,ανυστερόβουλοι), πολίτες.
    Χρ.Δ.Γκολφινόπουλος
    απάντηση637
     
     
    Να αιτιολογήσουν γιατί συνεχίζουν μετά από την σχετικά πενιχρή επιτυχία. | 02/06/2011 18:44
    Αν βγούν και ομολογήσουν με πάσα ειλικρίνεια, α) που ή πως έπεσαν έξω στις εκτιμήσεις τους και φυσικά να ζητήσουν συγγνώμη όπου απογοήτευσαν, και β) μπορούν να αποδείξουν, ότι έχουν να επιδείξουν κάποια σχετική επιτυχία (να την εξηγήσουν στους πάντας και ιδίως στους βουλευτάς), γ) αιτιολογήσουν γιατί επιμένουν να συνεχίσουν κάτω από ακόμα πιο δυσμενέστερες συνθήκες, τότε πιστεύω, θα πρέπει να τους δοθεί το δικαίωμα να προχωρήσουν σε μία δεύτερη προσπάθεια, την οποία κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τους την στερήσει. Θα πρέπει όμως να συνειδητοποιήσουν, ότι ισχύει αυστηρά " το δις εξαμαρτάνειν...". Αν δεν επιτύχουν τους σκοπούς τους για δεύτερη φορά θα πρέπει να τα «μαζέψουν σιγά και ήρεμα», ως θλιβερά αποτυχώντες. Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα πρέπει να υπερισχύσουν οι κανώνες της Δημοκρατίας και του πολιτισμού. Σωτηρία της χώρας και της αξιοπρέπειας.
    Ι. Μποφιλ
    απάντηση214
     
     
    ελεος βρε παιδια | 02/06/2011 18:43
    συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω πολλους που επιτιθενται στους βουλευτες.. Δηλαδη δεν πρεπει να απαιτουν τα αυτονοητα μεσα στο κομμα? Απο ποτε στο ΠΑΣΟΚ λειτουργει ο δημοκρατικος συγκεντρωτισμος? Αυτοι οι ανθρωποι δεν γινονται καθημερινα αποδεκτες δυσαρεσκειας? Να γινουν για αλλη μια φορα μαριονετες? Αχυρανθρωποι? Να ψηφιζουν παντα ναι σε ολα? Καλα κανουν.. Και να το προχωρησουν οσο μπορουν και οσο πρεπει.. Αν ειαι να πνιγουμε να πνιγουμε ολοι μαζι..
    kon/nos
    απάντηση1034
     
     
    Μέτωπο ευθύνης; | 02/06/2011 18:18
    "Αποτελεί εθνική ανάγκη να συγκροτηθεί άμεσα ενιαίο μέτωπο σοβαρότητας και ευθύνης." Φυσικά γιατί μέχρι τώρα έχουμε ενιαίο πολιτικό μέτωπο γελοιότητας και ανευθυνότητας. But it's all over now!
    Stavros P
    απάντηση170
     
     
    Ανεύθυνοι Ιδιοτελείς Πολιτικαντηδες | 02/06/2011 18:15
    Παρότι νέοι οι περοσσότεροι , συμπεριφέρονται σαν παλαιοκομματικοί πολιτικάντηδες . Μνημειώδης η υποκρισία και ο θεατρινιμός τους αφού γνωρίζουν καλύτερα απο το καθένα σε τι τραγική κατάσταση θα βρεθεί η χώρα εάν δεν εφαρμοστεί το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα και δεν προωθηθούν οι αποκρατικοποιήσεις . Μιλάνε για ευθύνη και συνέπεια, ενώ το μόνο που τους ενδιαφέρει να σώσουν το τομάρι τους και τίποτα περισσότερο Όσο για το αιτημα της ξεχωριστής ψήφισης των μέτρων ας μην επιμείνουν καλύτερα Γιατί θα εξαγκαναστούν να τα ψηφίσουν όλα ως Αρθρο 1 και θα ξεφτιλιστούν τελείως Εν κατακλείδι αν δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν ας σιωπησουν - "κρειττον το σιγάν" Αν δεν το αντέχουν ούτε κι αυτό, ας παραιτηθούν και να πάνε στα Προπύλαια μαζί με το Μπελεγρίνη το Κασιμάτη το Μαριά και το Θεοδωράκη.
    Κ.Χ.
    απάντηση197
     
     
    Στο καλό Γιωργάκη | 02/06/2011 18:04
    και φαύγοντας, κλείσε και την πόρτα παρακαλώ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2043
     
     
    Βουλόμεθα ευπειθώς... | 02/06/2011 18:03
    Τελικά φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα κάποιοι βουλευτές που βούλονται!!! Συγχαρητήρια σε αυτούς. Αν βέβαια οι προηγούμενοι σχολιαστές διάβαζαν την επιστολή, ίσως έκαναν πιο ψύχραιμα σχόλια. Αλλά είπαμε, κάθε απομάκρυνση από την γραμμή ΠΑΣΟΚ ενοχλεί το Συγκρότημα!..... Όπως πάντα, τα αρνητικά σχόλια ή αυτά με το κάτω χεράκι, αναμένονται πολλαπλάσια των θετικών!!! Το μάθαμε....
    Antonis
    απάντηση1130
     
     
    Σας ρωτούσαν τις άλλες φορές....... | 02/06/2011 17:47
    και τώρα είστε παραπονούμενοι??. Ηλθαν τα μαντάτα απο τους ψηφοφόρους σας ,τους είστε άχρηστοι αν φύγη η ΔΕΗ (Κουκουλόπουλος),ο ΟΤΕ (Τόνια ) και οι υπόλοιποι απο κάπου αλλού θα ενισχύονται. Θα σας ξαποστείλουν στο τσάμπα ,ενώ ο Ακης?? εεε.............. για αυτό φωνάζετε.
    A.G
    απάντηση753
     
     
    Μετοχος ΔΕΗ | 02/06/2011 17:38
    Χαος, εσύ μας δουλεύεις. Η ΔΕΗ είναι πιο κερδοφόρα ΔΕΚΟ. 350 εκ. ευρώ κέρδη καθαρά σε 6 μήνες. Μετοχή στο Χρηματιστήριο "διαμάντι". Ας μην λεμε ό,τι θέλουμε.
    Σωκράτης Σιδήριος
    απάντηση1436
     
     
    ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ. | 02/06/2011 17:14
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΙΨΑΣΠΙΔΕΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ.... ΑΝΙΚΑΝΟ ΛΕΕΙ "ΣΤΡΑΤΗΓΟ" ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ (1ο ΕΤΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ) ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ , ΚΥΡΙΩΣ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΛΙΠΟΨΥΧΙΣΑΝ ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΝΑ ΘΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ (ΒΛΕΠΕ: ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ
    freeman
    απάντηση448
     
-