από metereologos.gr
Σάββατο 25 Μαρτίου 2017
 

Δικάζεται για χρέη στο Δημόσιο ο Σεραφείμ Φυντανίδης

Σύμφωνα με πληροφορίες αναζητείται και η σύζυγός του, επιχειρηματίας Βιργινία Βεντουράκη
Δικάζεται για χρέη στο Δημόσιο ο Σεραφείμ Φυντανίδης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ελεύθερος αφέθηκε μετά τη σύλληψή του το μεσημέρι της Τρίτης και την ολιγόωρη κράτησή του στην οικονομική αστυνομία ο Σεραφείμ Φυντανίδης, ο οποίος θα δικαστεί την Τετάρτη για πλημμέλημα. Η σύλληψη έγινε το πρωί της Τρίτης στο Ψυχικό από τους άνδρες του Τμήματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής έπειτα από έλεγχο της ΔΟΥ Ψυχικού. Ο δημοσιογράφος οδηγήθηκε στον εισαγγελέα για χρέη προς το Δημόσιο ύψους 185.000 ευρώ.

Του είχε γίνει σύσταση για να ρυθμίση τις οφειλές του αλλά ουδέποτε προσήλθε οπότε η ΔΟΥ προχώρησε σε έλεγχο των βιβλίων της εταιρείας «Επιχειρήσεις ΜΜΕ Σεραφείμ Φυντανίδης και ΣΙΑ»

Σύμφωνα με πληροφορίες αναζητείται και η σύζυγός του, επιχειρηματίας Βιργινία Βεντουράκη.

Η δίκη αναβλήθηκε για την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου


Media περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Είναι σαν όλους τους άλλους Αριστερούς με δεξιές τσέπες | 26/01/2012 09:20
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα των αριστερών με δεξιές τσέπες που μας βομβαρδίζουν συνεχώς με αριστερές μπουρδολογίες. Κόπτονται για τον συνάνθρωπό τους, είναι ουμανιστές και κοινωνικά ευαίσθητοι, αρκεί να τα 'κονομάνε και να μην πληρώνουν το λογαριασμό. Ο μεγάλος δημοκράτης, αφού έφαγε πόδι από τη φυλλάδα της δημοκρατικής 17 Νοέμβρη, έγλειψε την εξουσία και ανέλαβε μια εκπομπή του κώλου στο κρατικό κανάλι. Κάπως έτσι καταλήξαμε στο σημερινό χάλι. Άνθρωποι σκουλήκια, έγλειψαν και πήραν κομμάτι από τους φόρους των υπολοίπων.
    Σιχαμένος
    απάντηση170
     
     
    εξω | 25/01/2012 15:52
    Ζητω αιμαι παλι εξω!!!!!!!!!!!!!!!
    Φυντανιδης
    απάντηση100
     
     
    Αυτός είναι ο Φυντανίδης!! | 25/01/2012 12:28
    Ο κύριος αυτός, ο οποίος μας έκανε χρόνια μαθήματα προχωρημένης δημοκρατίας απο την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ και τού άρεσε να μας πλασάρει το στύλ τού διανοούμενου-καλοζωϊστή με τις σπουδαίες γνωριμίες, αποδείχθηκε εδώ και καιρό ότι έχει μια πολύ μα πολύ ιδαίτερη σχέση με το χρήμα. Άκουσον-άκουσον, τα έσπασε εδώ και δύο-τρία χρόνια με τούς κληρονόμους τού Κίτσου Τεγόπουλου στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ γιατί τού ζήτησαν λέει μείωση τού μηνιαίου μισθού του πού πόσο λέτε ότι ήταν (πριν από τρία περίπου χρόνια). Μηνιαίως λοιπόν .....ο γίγαντας αυτός της δημοσιογραφίας (κατά την σύζυγο του Βιργινία Βεντουράκη) έπαιρνε 54.000 ευρώ (!!!!!!!!) - επιφυλάσσομαι για την ακριβή προσέγγιση τού νούμερου της τάξης των εκατοντάδων ευρώ, δημοσιεύθηκε όμως τότε στο ΒΗΜΑ) . Δηλαδή, ο αχόρταγος αυτός αρουραίος - όπως αποδεικνύεται - δεν ικανοποιούνταν με μηνιαίο μισθό 18 φορές τότε τον μηνιαίο μισθό καθηγητή Πανεπιστημίου!! Και όταν έφυγε απο την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ανέλαβε με το αζημίωτο εννοείται και μέσω των υψηλών γνωριμιών του να μας ανεβάσει την κουλτούρα με εκπομπή στην εκπορνευμένη ΝΕΤ παρακαλώ! Μετά από αυτά πού ακούμε καθημερινά, αρχίζεις να πιστεύεις πλέον ότι μόνο με επαναστατικό σάρωμα θα καθαριστούν όλες αυτές οι βδέλλες από το σώμα της Ελλάδας.
    Στέφανος Λιβαθηνός
    απάντηση402
     
     
     
    Να μαθουμε και μεις | 25/01/2012 00:48
    προφανος πρόκειται περι ενός ¨ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΡΑΤΣΙΣΤΗ ανθΕΛΛΗΝΑ...καλό ειναι όμως να μάθουμε και πιός ακριβός ήταν το παλληκάρι... 1)Πιός είναι ο Φυντανίδης;εγώ τον έβλεπα μονο που και που στην ΕΡΤ SAT 2)Γιατί σας ξύνησε πού έκλεβε;τα δικά σας χρηματα καταχράστικε; 3)Αγανακτήσατε έτσι και για τους άλλους κλέφτες;(Μαντελη-Τσουκατο-Ακη) ΥΓ Παρακαλω τους Φασίστες,χουντικούς,ακροδεξιούς ρατσιστές και αλλους ΜΗ προοδευτικούς να ΜΗΝ απαντήσουν.. περιμενουμε τα σχόλια απο τους αριστερους,τους αναρχικους και τα αλλα μπουμπουκια της Μαρξιστικης διανοησις ...και αν εχει χρόνο να μας πει την γνωμη της η αγαπημενη των τρομοκρατών Μανια Κ.Χ.Τεγοπούλου
    Ορφανο του Μαρξ
    απάντηση1917
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ζήτω | 24/01/2012 23:56
    Ζήτω η κρατική τηλεόραση. Ήρωας!
    Aias
    απάντηση132
     
     
    Ηρθε η ωρα...... | 24/01/2012 23:42
    Απο καπου πρεπει να αρχισουμε,θυμαμαι ελεγε ο παππους μου.και απο οτι φαινετε δεν ειχε αδικο.στην ελλαδα μας φιλοι μου,ολοι κατηγορουν καποιους,ετσι γενικολογα,κουβεντα να γινεται.αν κοιταξετε προσεχτικα την λιστα των οφειλετωνθα δειτε οτι μιλαμε για ανθρωπους της διπλανης πορτας.γνωστοι μας,φιλοι μας,ατομα που γνωριζουμε η που εχουμε ακουσει.αυτοι λοιπον κατηγορουσαν το συστημα,τους συμπολιτες τους,τους πολιτικους,την χωρα μας.κανεις απο αυτους δεν του καιγεται καρφακι.οποτε λοιπον οπως λεει και ενα τραγουδι του σαββοπουλου,ηρθε η ωρα να δουμε ποιους θα κρατησουμε και ποιους θα αφησουμε.τα χλωρα με τα ξερα τελοσπαντων.καλη δυναμη σε ολους
    Nikpapado
    απάντηση250
     
     
    ρομαντικά... | 24/01/2012 23:33
    Σεραφείμ αγόρι μου κουράγιο. Πάντα το είχες κατά νου (δρυός πεσούσης…). Τι έγινε; Έσπασε η αλυσίδα; Και σένα; Θα την πληρώσεις εσύ, έπειτα από τόσες περγαμηνές και λιβανοκαπνίσματα στις επάλξεις της ενημέρωσης και όχι μόνο; Φαίνεται πως κάτι στράβωσε ή έτσι πάει; Τροχός είναι και γυρίζει; Σου περνάει από το νου, για λίγο έστω, τούτες τις ιδιαίτερες ώρες, η παρέα σου (όχι από επισκέπτες και καλεσμένους), εκεί στο κάγκελο, να αυγατίσει, από παλιόφιλους – συναδέλφους – φατσούλες πολιτικών κάθε λογής που έγινες ντελάλης τους, το λιβανιστήρι τους; Εμένα με τρελένει!!
    Ν.Πέτρος
    απάντηση260
     
     
    Ειναι μονο η αρχη.... | 24/01/2012 20:05
    θα υπαρξει στιγμη που ο ελληνας θα χρειαζεται πλεον αντιασφυξιογονο μασκα για να μην κλαταρη ο καψερος! Αθανατη Ελλαδα!!!! Βαλτε βαθια το μαχαιρι, τα καρκινωματα θα πρεπει να φυγουν για να ζηση το σωμα της Ελλαδας και να παρουν καποτε ανασα οι τυρρανοκρατουμενοι ελληνες πολιτες απο τους ελεηνους συμπατριωτες τους τυπου Φυντανιδη.
    Σισυφος
    απάντηση431
     
     
     
    Όταν δω να κατάσχουν περιουσίες | 24/01/2012 18:13
    Τότε κάτι και κάπου φτάσαμε! Όλα τα άλλα είναι στάχτη στα μάτια για να μην αφηνιάσουμε και ο Μπεναζίρ Μπενιζέλ χάσει το βυζί της αγελάδας! Κατάσχεση περιουσίας ως και τρίτου βαθμού συγγένεια! Γιατί αλλιώς απλιως θα γεμίσουμε Ακηδες και Τόληδες να καμαρώνουν με τα δισ και τρισ που μας φάγανε.
    Κατάσχεση περιουσίας
    απάντηση377
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Στη Μεγάλη του Εθνους Σαπίλα! | 24/01/2012 18:10
    Πω πω μποχίλα που βρώμισε! Και πού 'σαι ακόμα! Τι έχουν να δουνε τα ματάκια μας δεν περιγράφεται!
    Διεφθαρμένος Ελλην
    απάντηση291
     
     
    NTROPH TOU | 24/01/2012 18:07
    Exei kai thrasos na vgainei stin Tileorash!! Tha mathoume arage ti prokeite na symvh h tha paei kai autos opos oloi oi aloi???
    Panos
    απάντηση230
     
     
    ΝΑ ΔΕΙΤΕ | 24/01/2012 18:06
    ΘΑ ΒΓΟΥΝ οι προοδευτικοί να σκούζουνε... τώρα εμπρός δήμευση της περιουσίας του που χρώσταγε να πάνε φυλακή 10 τέτοιοι να δεις πως στρώσει ο κώλος μας μετά ερε Γερμανία που θέλουμε ...πόσοι συνταξιούχοι των 600€ θα έπαιρναν μια βοήθεια με τα 185.000€ που χρωστάει....πολιτικοί δημοσιογράφοι εφοριακοί πολεοδόμοι παπάδες όλοι κλέφτες
    nadal
    απάντηση351
     
     
    ντροπή! | 24/01/2012 18:04
    Και ο Φυντανίδης¨...? Ντροπή! Τα μαθήματα δημοκρατίας ... ηταν για τους άλλους..!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση400
     
     
     
    Μη βαράτε ρε παιδιά όλοι μαζί. | 24/01/2012 17:43
    Για επιχείρηση δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο το ποσό.Θεωρω ότι το πιθανότερο να έπεσε σε δυσχέρια ο άνθρωπος.Οι επιχειρήσεις τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα αφού κανείς δεν αγοράζει τίποτα.Πάντως στη κριτική είμαστε όλοι μανούλες.Α και κάτι άλλο.Μήπως μαζί με τα ξερά καίμε και τα χλωρά?
    Αγγελική
    απάντηση1328
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πού θα κοιμηθεί απόψε; | 24/01/2012 17:12
    Στη Φιλοθέη, στο σπίτι του. Σιγά μην τον κρατήσουνε μέσα, πρόκειται για μια ακόμα επικοινωνιακή σύλληψη.
    c.d.
    απάντηση362
     
     
    Τα κάλυπταν οι συνταξιούχοι | 24/01/2012 16:45
    κριμα η κουλτουρα που πουλαγε στην ερτ !!!Περαν απο τις οφειλες προς τους συνταξιούχους τον πληρώναμε και απο πανω !!....
    orgismenos
    απάντηση432
     
     
    γεμισαμε απο δαυτους | 24/01/2012 16:43
    ο πατερας της δημοσιγραφίας είναι όχι φοροφυγας αλλα φοροκλεφτης (εκλεβε το φπα διοτι το εισεπρατε και δεν το απεδιδε )μπραβο του . και ειχε και προσωπο να βγαινει στο γυαλι και να πουλα ηθικη... βρε ουστ βολεμενοι που λιωσατε τον κοσμο στην πεινα και εσεις ειστε στη χλιδη..
    ανεργος πατερας 3 παιδιων
    απάντηση683
     
     
    Ειχε το θρασος να κανει μαθηματα και στους αλλους. | 24/01/2012 16:17
    Τυπικος εκπροσωπος του ...προοδευτικου χωρου.
    nordop
    απάντηση574
     
     
     
    Κακό κάρμα! | 24/01/2012 16:16
    Αναρωτιέμαι αν θα δώσει συγχαρητήρια, μέσω της Ελευθεροτυπίας, στον αρμόδιο υπουργό για το κυνήγι της φοροδιαφυγής.
    christos
    απάντηση372
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων