Εστω και την 32η αγωνιστική η Ντόρτμουντ κατέκτησε το έβδομο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έκαναν το χρέος τους απέναντι στην Νυρεμβέργη (2-0), την ώρα που η Κολωνία «σκότωνε» την Λεβερκούζεν (2-0) με δύο γκολ του Νοβάκοβιτς (67′ 82′).

Πριν έρθουν τα γκολ του Σλοβάκου επιθετικού για την Κολωνία, οι Κίτρινοι είχαν «σφραγίσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο, μπροστά σε 80.720 φίλους τους. Ο Μπάριος έκανε την αρχή στο 32’ ενώ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-0 στο 42’, με το άκουσμα της ήττας του συγκροτήματος του Γιούπ Χάινκες να δίνει το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Γκλάντμπαχ, με γκολ του Ρέους στο 76’, «απέδρασε» από την έδρα του Ανόβερο με την νίκη, που έβαλε σε μπελάδες τους γηπεδούχους για την κατάληψη της τρίτης θέσης, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Ακόμα χειρότερα είναι τα πράγματα για την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Φάνης Γκέκας δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να φύγει με βαθμούς από την έδρα της Μάιντς, ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης είδε το συγκρότημα του Κρίστοφ Ντάουμ να δέχεται τρία γκολ (το πρώτο από τον Αντρέας Ιβανσιτς) και τον Ροντ να αποβάλλεται στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με σόου του Ντεμπά Σισέ, που σκόραρε δύο φορές, η Φράιμπουργκ πέρασε από τη έδρα του Αμβούργου και συνεχίζει να ελπίζει για έξοδο στο Europa League, ενώ η Στουτγκάρδη επικράτησε εκτός έδρας 2-1 την Χόφενχαϊμ και ξεμπέρδεψε με την υπόθεση παραμονή.

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν ο αγώνας της Μπάγερν με την Σάλκε στο Μόναχο. Οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης και απέκτησαν ξανά το πάνω χέρι για έξοδο στο Champions League. Βασικός και στα ενενήντα λεπτά αγωνίστηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Αριεν Ρόμπεν άνοιξε το σκορ, όμως τα χαμόγελα κόπηκαν όταν ο Μπαντστούμπερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δύο λεπτά αργότερα. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, με τον Μίλερ να κάνει… όργια. Ο Γερμανός επιθετικός «χτύπησε» δύο φορές (13’, 84’), ενώ ενδιάμεσα είχε φτιάξει άλλο ένα για τον Μάριο Γκόμες.