Χαμένη βγήκε η Αρσεναλ από την ισοπαλία 3-3 με την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» σε εξ αναβολής ματς για την premier league. Οι «κανονιέρηδες» με 3-1, όμως οι «πετεινοί» κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Έτσι, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ όχι απλώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη γκέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (έμεινε στο 0-0 με τη Νιούκαστλ στο ματς της Μ.Τρίτης 29/04) αλλά βρέθηκε να συγκατοικεί στη δεύτερη θέση με την Τσέλσι, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 3-1 της Μπέρμιγχαμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» η Αρσεναλ προηγήθηκε μόλις στο 5′ με τον Γουόλκοτ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Φαν Ντερ Φάαρτ ισοφάρισε με δυνατό αριστερό σουτ.

Ο Νασρί στο 13′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ και ο Φαν Πέρσι στο 40′ «έγραψε» το 3-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο Χάντλστοουν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 3-2 και κράτησε την Τότεναμ μέσα στο ματς.

Η ομάδα του Χάρι Ρέντκναπ έφτασε στην ισοφάριση στο 70′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Φαν Ντερ Φάαρτ και το 3-3 ήταν το τελικό σκορ.

Η Αρσεναλ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τηνη Μάντσεστερ Γ. στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον μοιράζεται τη δεύτερη θέση με την Τσέλσι. Η Τότεναμ, από την πλευρά της, πλησίασε την Μάντσεστερ Σίτι και την τέταρτη θέσηγ στους δύο βαθμούς.

Κερδισμένη της ημέρας ήταν η Τσέλσι που νίκησε άνετα την Μπέρμιγχαμ με 3-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», έπιασε στη δεύτερη θέση την Αρσεναλ και πλησίασε την Γιουνάιτεντ στους έξι βαθμούς.

Ο Μαλουντά άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό και ο Σάλομον Καλού έκανε το 2-0 στο 26′. Ο Μαλουντά «καθάρισε» το ματς για τους Μπλε στο 2′ και το μόνο που κατάφερε η Μπέρμιγχαμ να κάνει ήταν να μειώσει με πέναλτι του Λάρσον στο 70′.

Τα αποτελέσματα της Μ.Τετάρτης 20/04 (εξ αναβολής)

Τότεναμ-Αρσεναλ 3-3 (7′, 70′ πεν. Φαν ντερ Φάαρτ, 44′ Χάντλστοουν – 5′ Γουόλκοτ, 12′ Νασρί, 40′ Φαν Πέρσι)
Τσέλσι-Μπέρμιγχαμ 3-1 (3′, 62′ Μαλουντά, 26′ Καλού – 77′ πεν. Λάρσον)