Ο Ρέι Αλεν έβαλε το σουτ όταν η μπάλα «έκαιγε», ο Καρμέλο Αντονι το έχασε και έτσι οι Σέλτικς πήραν τη νίκη (87-85) επί των Νικς στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την πρώτη φάση των play offs. Η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε το προβάδισμα (+12) τόσο στο ημίχρονο, όσο και στη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου (+5).

Στο καθοριστικό σημείο όμως μίλησε ο Ρέι Αλεν, που με 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (24 συνολικά) και ένα εύστοχο τρίποντο 11΄΄ πριν τη λήξη, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Αξιος συμπαραστάτης του, ο Πολ Πιρς, που πέτυχε 18 πόντους κι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Αντονι.

Να σημειώσουμε ότι ο Τσόνσεϊ Μπίλαπς αποχώρησε λίγο πριν το τέλος με πρόβλημα στο αριστερό πόδι και θα φανεί από τις εξετάσεις αν θα προλάβει το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Σέλτικς: Άλεν 24, Πιρς 18, Γκαρνέτ 15 (13 ριμπ.), Ζ. Ο’ Νιλ 12, Ρόντο 10 (9 ριμπ., 9 ασίστ), Γκριν 4, Ντέιβις 2, Γουέστ 2, Κρστιτς
Νικς: Στούντεμαϊρ 28 (11 ριμπ.), Άντονι 15, Μπίλαπς 10, Τουριάφ 9, Ντάγκλας 8, Ουόκερ 7, Τζέφρις 3, Σον Ουίλιαμς 3, Κάρτερ 2, Φιλντς

Και αν στη Βοστόνη μίλησε ο παλιός, στην Οκλαχόμα το λόγο είχε ο νέος. Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 41 πόντους με 13/22 σουτ και έχοντας μεγάλη βοήθεια από τον Ρασέλ Ουέστμπρουκ, οδήγησε τους Θάντερ στη νίκη (107-103) κόντρα στους Νάγκετς. Και αυτό το ματς κρίθηκε στο τέλος, με τον Ρειμόντ Φέλτον να αστοχεί στην κρίσιμη επίθεση 12΄΄ πριν το φινάλε.Κορυφαίος των ηττημένων ο Νενέ Ιλάριο με 22 πόντους.

Θάντερ: Ντουράντ 41 (9 ριμπ.), Γουέστμπρουκ 31 (7 ασίστ, 6 ριμπ.), Μέινορ 12, Χάρντεν 5, Κουκ 5, Πέρκινς 4, Ιμπάκα 3, Σεφολόσα 2, Κόλισον 2, Μοχάμεντ 2
Νάγκετς: Ιλάριο 22 (8 ριμπ.), Γκαλινάρι 18, Φέλτον 12 (8 ασίστ), Λόσον 10, Τσάντλερ 9 (8 ριμπ.), Σμιθ 9, Άντερσεν 8, Χάρινγκτον 5