Τελικά το κενό του τιμωρημένου βραζιλιάνου μαέστρου της Βέρντερ Βρέμης Ντιέγκο αποδείχθηκε δυσαναπλήρωτο. Οι «Πράσινοι» του κ. Τόμας Σάαφ υπέκυψαν (1-2) στη βραζιλιάνικη παροικία της Σαχτάρ Ντόνετσκ στον χθεσινοβραδινό τελικό του Κυπέλλου UΕFΑ στο «Σουκρού Σαράτσογλου» της Κωνσταντινούπολης. Η ουκρανική ομάδα προηγήθηκε με εκπληκτικό πλασέ του Λουίς Αντριάνο (25΄), ενώ και η Βέρντερ απάντησε βραζιλιάνικα καθώς ισοφάρισε με εκπληκτικό φάουλ του Νάλντο (35΄). Η Σαχτάρ έγινε η πρώτη (και τελευταία, καθώς από του χρόνου η διοργάνωση μετονομάζεται σε Γιουρόπα Λιγκ) ουκρανική ομάδα που κατακτά το Κύπελλο UΕFΑ χάρη στο γκολ του Ζάντσον στο έβδομο λεπτό της παράτασης. Η ήττα της Βέρντερ έβαλε τον Αλέξανδρο Τζιόλη στην ίδια λίστα με τους παίκτες του Παναθηναϊκού (1971) και τον Ακη Ζήκο (2004 με τη Μονακό) που έφτασαν σε έναν τελικό ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και απέτυχαν να πάρουν τον τίτλο.