Σε πέμπτο αγώνα στη σειρά του τελικού- την Τετάρτη (18.00) στο κολυμβητήριο του Λαιμούθα κριθεί ο τίτλος στην Α1 πόλο γυναικών μεταξύ Βουλιαγμένης- Ολυμπιακού. Χθες οι Ερυθρόλευκες νίκησαν (10-6) στον Πειραιά τις πρωταθλήτριες Ευρώπης και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 νίκες. Μολονότι η λήξη του πρώτου οκταλέπτου βρήκε τις γηπεδούχες να χάνουν με 0-3, οι αθλήτριες του κόουτς Χάρη Παυλίδη ανασυντάχθηκαν και με εξαιρετική άμυνα πήραν το δεύτερο οκτάλεπτο με το ίδιο σκορ (3-0), ενώ συνεχίζοντας σε καταιγιστικό ρυθμό κέρδισαν τις πολίστριες της κυρίας Αλεξίας Καμμένου και στα άλλα δύο οκτάλεπτα (4-2 και 3-1), φθάνοντας στο τελικό 10-6.

Στα ημιτελικά της Α1 πόλο ανδρών προκρίθηκε η Βουλιαγμένη που νίκησε προχθές τον Παναθηναϊκό με 10-8 (3-0, 2-4, 3-3, 2-1) και έκανε το 2-0 στις νίκες, παρά το γεγονός ότι είχε μειονέκτημα έδρας έναντι των Πρασίνων. Οι Μπέμπηδες που τερμάτισαν έκτοι την κανονική περίοδο θα αντιμετωπίσουν στη συνέχεια τον Πανιώνιο (τρίτος στην κανονική περίοδο) και βλέπουν στο βάθος την κατάκτηση της τρίτης θέσης και την έξοδο στην Ευρωλίγκα της πισίνας. Εξάλλου σήμερα (Κολ. «Αντ. Πεπανός», 18.00) ξεκαθαρίζουν τους λογαριασμούς τους ΝΕ Πατρών και Χίος που είναι ισόπαλες 1-1 στο σκορ. Η νικήτρια της συνάντησης θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό. Η ηττημένη θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό για τις θέσεις 5-6, με έπαθλο την πέμπτη θέση και το τελευταίο εισιτήριο για το LΕΝ Τrophy.