από metereologos.gr
Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
 

Ερβέ Φαλσιανί: «Ο Σαρκοζί εκβίασε τον Γ. Παπανδρέου να φέρει την τρόικα στην Ελλάδα, γιατί η Μαργαρίτα Παπανδρέου είχε 500 εκ. ευρώ στο εξωτερικό»

Είναι το πρώην στέλεχος της τράπεζας HSBC, που αποκάλυψε τη «λίστα Λαγκάρντ» - H απάντηση του Κινήματος-Δημοκρατών-Σοσιαλιστών
Ερβέ Φαλσιανί: «Ο Σαρκοζί εκβίασε τον Γ. Παπανδρέου να φέρει την τρόικα στην Ελλάδα, γιατί η Μαργαρίτα Παπανδρέου είχε 500 εκ. ευρώ στο εξωτερικό»
Ο Φαλσιανί τον Ιούλιο του 2013 στο Παρίσι
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την προσωπική του εκτίμηση ότι ο Γιώργος Παπανδρέου έφερε την τρόικα στην Ελλάδα εκβιαζόμενος, ώστε να μην αποκαλυφθεί ότι η μητέρα του είχε βγάλει παράνομα μεγάλο χρηματικό ποσό στο εξωτερικό προβάλει ο Ερβέ Φαλσιανί σε βιβλίο του που κυκλοφορεί την ερχόμενη εβδομάδα. Το πρώην στέλεχος της τράπεζας HSBC, που αποκάλυψε τη «λίστα Λαγκάρντ», γράφει ότι η Μαργαρίτα Παπανδρέου διατηρούσε λογαριασμό με «500 εκατ. ευρώ» στην HSBC.

Σύμφωνα με την ιταλική εφημερίδα Corrierre della Sera, η οποία προδημοσιεύει μερικά αποσπάσματα του βιβλίου Φαλσιανί υποστηρίζει ότι η λίστα των χρυσών καταθετών της τράπεζας χρησιμοποιήθηκε προκειμένου να επιβληθούν πολιτικές λιτότητας. Αυτό, πάντα κατά την άποψή του, συνέβη στην περίπτωση της Ελλάδας. Ο Παπανδρέου, λέει, δέχθηκε «πιέσεις και εκβιασμούς».

«Το 2011 η καθοδήγηση των διαπραγματεύσεων με την τρόικα για τη διάσωση της Ελλάδας είχε ανατεθεί στον (σ.σ. πρώην πρόεδρο της Γαλλίας Νικολά) Σαρκοζί ο οποίος είχε αυτή τη λίστα και, γνωρίζοντας τα ονόματα, μπορούσε να ασκήσει πίεση στον Παπανδρέου», γράφει ο Φαλσιανί.

Στο βιβλίο του, με τίτλο «La cassaforte degli evasore» («Το χρηματοκιβώτιο των φοροφυγάδων»), το οποίο συνέγραψε μαζί με τον δημοσιογράφο της ιταλικής οικονομικής εφημερίδας «Sole 24 Ore» Άντζελο Μινκούτσι, αναφέρει ένα ακόμη όνομα από το «μέτωπο του Νότου»: «Ο πλουσιότερος άνθρωπος στην Ισπανία, ο Εμίλιο Μποτίν από το Banco Santander (σ.σ. της οποίας ήταν ιδιοκτήτης ως τον θάνατό του τον περασμένο Σεπτέμβριο), ήταν ένας από τους πελάτες της HSBC στη Γενεύη».  

Ο 44χρονος γαλοϊταλός Φαλσιανί, που καταζητείται από τις ελβετικές αρχές, μεγάλωσε στο Μονακό και προσελήφθη ως αναλυτής συστημάτων υπολογιστών σε εκεί υποκατάστημα της HSBC το 2000. Έξι χρόνια αργότερα μετατέθηκε στην HSBC Γενεύης όπου την διετία 2006-7 συγκέντρωσε οικονομικά στοιχεία για περισσότερους από 106.000 πελάτες της τράπεζας από τουλάχιστον 200 χώρες που διατηρούσαν 300.000 και πλέον ιδιωτικούς λογαριασμούς.

Όταν τον Δεκέμβριο του 2008 οι ελβετικές αρχές τον κάλεσαν για να τον ανακρίνουν, ο Φαλσιανί κατέφυγε με την σύζυγο και τα δυο παιδιά τους στη Γαλλία. Εκεί κατέβασε εμπιστευτικές πληροφορίες από τους λογαριασμούς της HSBC σε πέντε δισκέτες τις οποίες παρέδωσε στις γαλλικές αρχές _ που δεν μπορούν να τον εκδώσουν στην Ελβετία διότι ο νόμος απαγορεύει την έκδοση γάλλων πολιτών.

Η γαλλική κυβέρνηση, μέσω της τότε υπουργού Οικονομικών Κριστίν Λαγκάρντ (και νυν επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου), μοιράστηκε τις πληροφορίες με άλλες κυβερνήσεις μεταξύ των οποίων η ελληνική _ εξ ου και η μετονομασία της «λίστας Φαλτσιανί» σε «λίστα Λαγκάρντ».


Ανακοίνωση του Κινήματος-Δημοκρατών-Σοσιαλιστών
 

«Κάποιοι παραμένουν αμετανόητοι ακόμη και ενώπιον της αλήθειας.

Χτίζουν καριέρες και περιουσίες, στις πλάτες άλλων.

Οικοδομούν συνεργασίες με πολιτικά κόμματα, δήθεν προοδευτικά και αριστερά, περιφέροντας τις... εκτιμήσεις τους, που αναγορεύονται σε θέσφατα.

Η αλητεία στο απόγειό της.

Όλα στην υπηρεσία σκοπιμοτήτων και βρώμικων πολιτικών παιχνιδιών.

Η υπόθεση της Λίστας Λαγκάρντ, όσον αφορά την Μαργαρίτα Παπανδρέου, ερευνήθηκε και υπάρχει το πόρισμα του ΣΔΟΕ.

Σύμφωνα με αυτό, η Μαργαρίτα Παπανδρέου, δεν υπάρχει στη Λίστα Λαγκάρντ, ούτε και σε οποιαδήποτε άλλη λίστα καταθετών.

Όσοι παρά ταύτα, διακινούν τις... εκτιμήσεις τους που τυχαίνει να είναι κόντρα στην αλήθεια και την πραγματικότητα, θα πληρώσουν το τίμημα της αθλιότητάς τους. Πρέπει να βρεθούν αντιμέτωποι με τη Δικαιοσύνη. Για το λόγο αυτό, κατατίθεται άμεσα μήνυση και αγωγή.

Φτάνει πια.

ΥΓ. Δεν μπαίνουμε στις λεπτομέρειες όσων διακινούνται, γιατί δεν αξίζει τον κόπο να ερωτηθεί ο διακινών τις εκτιμήσεις του, πως και δεν γνωρίζει ότι, στο μνημόνιο η Ελλάδα δεν μπήκε το 2011, αλλά το 2010. Η αξιοπιστία του καθενός κρίνεται και από τα στοιχεία που χρησιμοποιεί.

ΥΓ2. Παρατίθεται και το σχετικό πόρισμα του ΣΔΟΕ, το οποίο φέρει την υπογραφή του επικεφαλής του».




Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τον Φαλσιανί θα καλέσουν ως μάρτυρα οι ελληνικές αρχές  
Οι ρεπουμπλικάνοι το νέο όνομα του κόμματος του Σαρκοζί 
Σαρκοζί: «Τα πάντα για να υπάρξει συμφωνία με την Ελλάδα»  
 
 
σχόλια (114)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Για όσους διαβάζουν μόνο τις επικεφαλίδες | 15/02/2015 01:18
    και βγάζουν ''ασφαλή'' συμπεράσματα : Στο μνημόνιο έιχαμε μπεί απο την άνοιξη του 2010 οχι το 2011 που λέει ο Γάλλος.
    γ.Δ.
    απάντηση056
     
     
     
    Οπαδοι... | 11/02/2015 22:34
    Οπαδοι, προστατεψτε τον “αβουλο” τεως της Ραφήνας...ο οποιος επραξε το "απολυτο τιποτα” κ χρεωσε στα υψη τη χωρα μας! Ουτε το σθενος ως πολιτικός - πολίτης της χωρας βγηκε ποτε να μιλήσει κ να τοποθετηθεί για το θεμα της κρίσης... Υποθετω, οτι μαλλον τετοιοι μας αξιζουν γιατι ειναι ο καθρεπτης της κοινωνιας μας, μιας χωρας που κατακρημνιζεται απο το “τιποτα” της οικονομικής αναπτυξης - και οχι μονο - της μεταπολιτευτικής περιοδου! Το μονο που παραγουμε είναι “αξιους” πολιτικούς, οπου εκαστοτε μπορει να τους προτεινουμε κ για Προεδρους Δημοκρατιας... Μηπως να τους “εξαγουμε” για να ισοσκελισουμε τους προϋπλογισμούς?
    expatriate
    απάντηση1780
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο ορισμός του οπαδού | 11/02/2015 16:43
    Συγχαίρω το 2,46% για τον οπαδισμό του και την τυφλή εμπιστοσύνη που δείχνει στον αρχηγό. Πας μη παπανδρεϊκός,ψεύτης!
    πινόκιο
    απάντηση10022
     
     
    Το ποσό είναι υπερβολικό | 11/02/2015 15:58
    Μιλάμε για 500 εκατομμύρια ευρώ μετρητά ή 170 δις δραχμές. Και επειδή έχει χαθεί το μέτρο με τα εκατομμύρια και τα δις, η υπεξαίρεση του Κοσκωτά απο την Τράπεζα Κρήτης ήταν 32 δις δρχ. Όσα και να πήρε η Μαργαρίτα απο τον Ανδρέα δύσκολο να βρέθηκε με μισό δις ευρώ.
    Φτάνουν για να πληρώσει και τα χρέη του ΠΑΣΟΚ
    απάντηση2323
     
     
     
    Αντί να χτυπάμε το γάιδαρο, χτυπάμε το σαμάρι | 11/02/2015 15:27
    Έχουμε τουλάχιστον 3-4 χρόνια που ακούμε, ότι για όλα τα δεινά της Ελλάδας, (μην πω και της Ευρώπης όλης) φταίει ο Γιώργος και μετά ο Άκης... Αλήθεια, η πενταετεία Καραμανλή, όπου τα μόνα "εργα" του, ήταν ο διπλασιασμός του χρέους και ένα σκάνδαλο την ημέρα, μετά "παράδοση" της "καυτής πατάτας" στο ΠΑΣΟΚ και μετά "κρύψιμο"... τι έγινε...;;;!!! Και το πιό όμορφο, ο κος Καραμανλής, προτείνεται από τα "αμερόληπτα" Μέσα Ενημέρωσης για Πρόεδρος της Δημοκρατίας (;;;!!!) Μην συνεχίσω με τα φρέσκα "κατορθώματα" Σαμαρά... Ε, έχουν δίκιο οι Ευροπαίοι που δεν μας εμπιστεύονται...
    ελεύθερη σκέψη
    απάντηση4187
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πολιτικά καμωματα.... | 11/02/2015 15:01
    Πολλα αρνητικά σχολια γραφονται από πολλους, χωρις να υπάρξει εισχωρηση εις βαθος κ γνωση για τα πραγματικά γεγονοτα. Να υποθεσουμε λοιπον, οτι η οικογενεια Καραμανλή ουδολως εχει βλαψει την χωρα κ το πολιτικο της συστημα (π.χ. μεγαλα σκανδαλα, μη ληφθεισες πολιτικές πρωτοβουλιες, αυξηση χρεους). Πολλοι βεβαια δεν γνωριζουν οτι ο αειμνηστος Εθναρχης (θειος) με την ελευση της χουντας, δραπετευσε στο εξωτερικό με το ονομα “Τριανταφυλιδης” κ δεν εμεινε στη χωρα (οπως τοσοι αλλοι πολιτικοι οι οποιοι κ φυλακιστηκαν) για να ορθωσει το αναστημα του ως αξιος Ελλην πολιτικός....Αυτά, για να μαθουν οι νεωτεροι ιστορια! (Να μιλαμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ για ΟΛΑ τα γεγονοτα κ για απο ολες τις πλευρές)
    Veteran
    απάντηση3385
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΚΗ, ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΑ!!! | 11/02/2015 14:14
    ΛΕΤΕ Ο ΦΑΛΣΙΑΝΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΦΕΛΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΙΣΗ ? ΤΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΡΥΦΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΘΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση9021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αυτήν την οικογένεια.. | 11/02/2015 11:15
    δεν πρόκειται να την ακουμπήσει κανένας στο διηνεκές, παρά μόνο αν αποφασιστεί κάτι άλλο, το οποίο δεν νομίζω να γίνει. Η προστασία που παρέχουν μεταξύ τους και στις οικογένειές τους σε όποιο το σημείο του κόσμου και να βρίσκονται είναι αξιοθαύμαστη. Οπότε όποιος τολμάει ας κάνει μήνυση στον ΓΑΠ, στην Μαργαρίτα η στα αδέλφια του, να δούμε την κατάληξη.
    enjoy truth
    απάντηση8217
     
     
    Απαντήσεις | 11/02/2015 10:53
    Μένω στην διάψευση που δεν έγινε από τον ΓΑΠ, αλλά από τους υπαλλήλους του (απο)κόμματός του.......
    Μισελίν
    απάντηση4722
     
     
    ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ PODEMOS | 11/02/2015 10:51
    Κάτι πρέπει να κάνει ο έντιμος πρώην τραπε-ζοϋπάλληλος για να πάρει θέση συμβούλου και μετά υπουργού στην Ισπανική κυβέρνηση. Μήπψς σας θυμίζει ελλαδιστάν; Σωκ.
    Σωκράτης
    απάντηση2268
     
     
     
    Απίστευτο | 11/02/2015 10:00
    Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω (πέραν από την ουσία της υπόθεσης για την οποία θα πω όπερ έδει δείξαι) είναι πώς το 2,46% που ψήφισε το Γιωργάκη στις εκλογές ξημεροβραδιάζεται ολόκληρο στην ιστοσελίδα του Βήματος. Παιδιά, καταλάβετέ τό, ο άνθρωπος έχει ξοφλήσει. Και το λέω χωρίς καμία εμπάθεια.
    Ναταλία
    απάντηση9622
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δικαίωση | 11/02/2015 09:42
    Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται..........το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.........ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο...... Έξω από την ΕΟΚ...... είπαμε να κάνουμε κι ένα δωράκι στον εαυτό μας........ και άλλα πολλά............
    Μετανάστης
    απάντηση7915
     
     
    Τοσο απλο | 11/02/2015 04:18
    Γιατι δεν στελνεται ενα δημοσιγραφο να παρει μια συνεντευξη απο την κ. Μαργαριτα Παπανδρεου?
    Μεταναστης
    απάντηση7535
     
     
     
    Παντού αγωγές και μμηνύσεις | 11/02/2015 02:02
    Ο Παπανδρέου έπρεπε να είχε ξεκινήσει τις μμηνύσεις από παλιά. Έγραψε ο άλλος στην Αυγή ότι ο ΓΑΠ είναι καθυστερημένος και ακόμα να φάει μμήνυση.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4796
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όλα στο φως | 10/02/2015 22:28
    Άσυλο σε κανέναν! Και μην ξανακούσουμε καμία θρασύτατη δήλωση τύπου ''Πρωθυπουργός ήταν,έκανε ένα δώρο στον εαυτό του'',γιατί έχει φτάσει πια ο κόμπος στο χτένι!
    νέμεσις
    απάντηση11622
     
     
    Γιωργάκη | 10/02/2015 22:24
    άρχισαν τα όργανα
    έστιν δικης οθφαλμός
    απάντηση11134