από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 

Ο αμερικανός κερδοσκόπος που θέλει να (ξανα)πτωχεύσει την Αργεντινή

Ο Πολ Σίνγκερ έχει απομυζήσει πολλές χώρες με προβληματικές οικονομίες
Ο αμερικανός κερδοσκόπος που θέλει να (ξανα)πτωχεύσει την Αργεντινή
«Οικονομικός δολοφόνος» και Ρεπουμπλικάνος: ο Σίνγκερ χρηματοδότησε την προεκλογική εκστρατεία του Μιτ Ρόμνεϊ με 2,3 εκ. δολάρια, ενώ παλιότερα είχε στηρίξει οικονομικά και τον Τζορτζ Μπους υιό
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Ουάσινγκτον 

Λέγεται Πολ Σίνγκερ κι έχει τη φήμη του «οικονομικού δολοφόνου», αφού σε όποια χώρα πατάει το πόδι του, αμέσως μετά, αυτή… του χρωστάει.

Τωρα, ο αμερικανός τυχοδιώκτης μεγαλοεπενδυτής και ιδρυτής του hedge fund Elliot Associates (το οποίο αποκαλείται «ένα από τα πιο αδίστακτα όρνια» των διεθνών χρηματαγορών), απειλεί με μια δεύτερη χρεοκοπία την Αργεντινή.

Ο 68χρονος κερδοσκόπος συνέλαβε στα μέσα της δεκαετίας του '90 την ιδέα για έναν νέο τύπο hedge fund, του λεγόμενου επενδυτικού ταμείου-«όρνεο» που απομυζεί μεγάλα χρηματικά ποσά από φτωχές χωρες με χρέος υπό αναδιάρθρωση.

Το κόλπο είναι απλό: αγοράζει τους τίτλους πάμφθηνα από τρίτους και στη συνέχεια αρχίζει δικαστικό αγώνα συνήθως σε δικαστήρια της Νέας Υόρκης, του Χονγκ Κονγκ ή του Λονδίνου, όπου η νομοθεσία και οι δικαστές ευνοούν τους κερδοσκόπους. Στόχος είναι να εξαναγκαστεί δικαστικά το δύσμοιρο κράτος-χρεώστης να αποπληρώσει το σύνολο της ονομαστικής αξίας των τίτλων.

Στο «ενεργητικό» του ο Σίνγκερ έχει αρκετές υποθέσεις απομύζησης χωρών με προβληματικές οικονομίες, όπως τότε που κατάφερε να βγάλει 500% κέρδος από την κυβέρνηση του Περού κάνοντάς της αλλεπάλληλες αγωγές. Στα τέλη της δεκαετίας του 1990 έλαβε από το Περού 45 εκ. ευρώ για ένα χρέος που είχε πληρώσει μόλις 9 εκ. ευρώ: κι όλα αυτά από ένα κράτος όπου το 38% του πληθυσμού ζει κάτω από το όριο της φτώχειας και ο παιδικός υποσιτισμός είναι στο 18,3%.

Ο ίδιος Αμερικανός κερδοσκόπος απειλεί τώρα την Αργεντινή. Όταν το 2001 η Αργεντινή χρεοκόπησε, η εταιρεία NML Capital Ltd, θυγατρική της Elliot Associates, αγόρασε τουλάχιστον 182 εκ. δολ.  (140 εκ. ευρώ) αργεντινικού χρέους προς 15-30 σεντ το ευρώ. Μέχρι το 2005 η χώρα είχε έρθει σε συμφωνία με το 75% των κατόχων ομολόγων της χώρας για «κούρεμα», ώστε να τους πληρώσει το 30% της αξίας του. Ιδιοκτήτης των περισσότερων ομολόγων που αρνήθηκαν το «κούρεμα» είναι η NML Capital Ltd, που πιέζει αδιαλείπτως το Μπουένος 'Αιρες να πληρώσει.

Η Elliott Associates αποτελεί, άλλωστε, την ισχυρότερη συνιστώσα της ATFA, της διαβόητης «Αμερικανικής Ομάδας Κρούσης για την Αργεντινή» (American Task Force Argentina), δηλαδή των Αμερικανών δανειστών της λατινοαμερικανικής χώρας που διεκδικούν να πληρωθούν στο ακέραιο τα αργεντίνικα ομόλογα.

Οπως είναι γνωστό, δικαστήριο της Νέας Υόρκης απεφάνθη προ ημερών πως η Αργεντινή οφείλει έως τις 15 Δεκεμβρίου να καταβάλει 1,3 δισ. δολ. (1 δις. ευρώ) στους ομολογιούχους που είχαν επιλέξει να μη συμμετάσχουν στις δύο αναδιαρθρώσεις χρέους του παρελθόντος (τα έτη 2005 και 2010).

Η άκρως αμφιλεγόμενη απόφαση δεν αποτελεί μόνο νίκη της Elliott Associates, αλλά κι απόδειξη των ισχυρών δεσμών της εταιρείας με την αμερικανική πολιτική εξουσία.

Και κάτι τελευταίο, αλλά όχι έσχατο: σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερς, αυτή η εταιρεία του αδίστακτου «επενδυτή» Σίνγκερ στις αρχές του 2012 αγόρασε πολύ φθηνά ελληνικό χρέος (πριν από το PSI) και κατόπιν έβγαλε κέρδη, επωφελούμενη από διακανονισμό που ακολούθησε.


Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (77)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    James Chanos | 30/11/2012 02:13
    Γιατί δεν γράφεται κάτι και για τον δικό μας James Chanos που κάνει ακριβώς το ίδιο με τον "καρχαρία" Paul Elliott Singer και συχνά του πλέκει το εγκώμιο. Όπως λένε και οι Αμερικάνοι :"it's not personal it's only business"
    V for Vendetta
    απάντηση160
     
     
    ta COCOS aspida sta Ellinika Omologa | 29/11/2012 18:53
    Ta Ellinika omologa den itan akalipta kata tin diarkeia tou PSI opos ta argentinika, otan ginontan ta Roll Overs ipirhane simfonies COCOS(energopiisi ton CDS kai allou eidous apetiseis aporiptotan ean sto PSI upirhe ethelontiki simetohi megaliterou tou 50%) to kallo me emas itane oti eihame anthropous tin Epohi ekeini opou kserane poli kalla tous tropous ton Roll Overs dioti eihane doulepsi se Megalous oikonomikous organismous opos Goldman Sachs Kai ean thimaste tin epoptia ton trapezon tin Epohi ekeini eihe i gigantiea BLACK ROCK
    sakis
    απάντηση31
     
     
    X | 29/11/2012 18:49
    POS GINETE OI PERISOTEROI TOKOGLYFOI,TRAPEZITES KAI GENIKA AYTOI POU PINOUN TO AIMA ANTROPON POU BRISKONTE SE ANAGH NA EXOUN EBRAIKA ONOMATA;DEN MILO GIA ELLHNES AYTOI DEN EXOUN ANAGH APLOS TEMBELHDES EINE POU THELOUN NA KATHONTE KAI NA PLIRONONTE
    Ανώνυμος / η
    απάντηση35
     
     
    Είναι η εικονική οικονομία των ομολόγων και των χρηματιστηριακών προϊόντων | 29/11/2012 18:03
    Όταν αποδεχόσουν την "οικονομία των αγορών", ακούγοντας ευλαβικά τον τραπεζικό υπάλληλο να σου αραδιάζει τη μια μαλακή κουβέντα μετά την άλλη για τα "προϊόντα" (ομόλογα
    Ένας από την Παραμυθιά
    απάντηση70
     
     
     
    ΔΕΝΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΑΖΙ | 29/11/2012 17:28
    Κανεις οπως φενεται δεν του εχει πει οτι τα σαβανα δεν εχουν τσεπες ουτε τα φερετρα συρταρια γιαυτο τα κανει αυτα
    Γ.!!!!!!!!!!!!
    απάντηση234
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Βοήθα με φτωχέ νά μήν σού μοιάσω. | 29/11/2012 16:18
    Εβραίος από ότι καταλαβαίνω από τό όνομα καί μεγάλη αλεπού.Γιά τούς πελάτες του καλός είναι.Καλώς ή κακώς αυτός είναι ο καπιταλισμός καί οι εβραίοι έχουν μάθει νά τόν χειρίζονται σωστά εδώ καί αιώνες ενώ εμείς οι Ελληνες κοιμόμαστε καί περιμένουμε τίς επιδοτήσεις σάν μάνα εξ' ουρανού.
    Τάκης.Χ.
    απάντηση2218
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    χαιρετισμούς στον κ.Τσίπρα | 29/11/2012 15:43
    Πριν ο Αλέξης και οι περί αυτού προτείνουν όλα αυτά τα καταπληκτικά περί παύσης πληρωμών, καταγγελίες συμβάσεων κ.λ.π, ας δούν μερικές απ΄αυτές τις ιστορίες για να δουν τι συμβαίνει εκτός € και εκτός της κηδεμονίας της Ε.Ε. Τα όμορφα χωριά, όμορφα καίγονται...
    ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση406
     
     
     
    μμμ | 29/11/2012 14:59
    καλος κυριος μου φαινεται. με χαρα του εμπιστευομαι τα λεφτα μου να τα αυγατισει. προφανως ξερει καλα τη δουλεια του. με ανυπομονησια περιμενω το ματς Σινγκερ-Τσιπρας, αν και δεν εχω αγωνια για το αποτελεσμα. Ο Τσιπρας θα παρει τη δοξα και ο Σινγερ τα λεφτα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3212
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    part of the game | 29/11/2012 14:06
    σ αυτους που πολυ ευκολα σπευδουν να κατηγορησουν την Ελλαδα για τα δανεια της θελω να πω το εξης.....η Ελλαδα για 200 χρονια δανειζοταν με ενα σπρεντ 3-10% απ τις ιδιες αγορες που δανειζοταν π.χ η Γερμανια....γιατι αυτο το σπρεντ?γιατι ενω ψωνιζε το ιδιο χρημα απ τους ιδιους ανθρωπους το επαιρνε πολυ ακριβοτερα?...τι αντιπροσωπευε αυτο το σπρεντ?....μα φυσικα την αδυναμια της οικονομιας της και το ενδεχομενο ρισκο μη αποπληρωμης...ε αυτη η στιγμη της μη αποπληρωμης ηρθε...ειναι μερος του παιγχνιδιου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση431
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    νοκ άουτ | 29/11/2012 12:52
    Ναι Geo, Perifane, εἰναι αδίστακτος διότι όταν γνωρίζεις την κατάσταση στο Περού, την Αργεντινή ή την Ελλάδα δεν της χτυπάς ώς την ύστατη στιγμή. Είναι όμως κυρίως παρανοῖκή η μη αλληλεγγύη των αγγλοσαξονικών συνήθως χωρών προς άλλα κράτη και προβληματικό ότι δεν υπόκεινται σε περιορισμούς τέτεια hedge funds. Θα χρησιμοποιήσω ένα φθηνό παράδειγμα τέτειου είδους συμπεριφοράς: θυμηθείτε πώς βγήκε νοκ άουτ η Χίλαρυ Σουάνκ στην ταινία του Ήστγουντ Million dollar baby -αν και δεν είμαι φαν του σκηνοθέτη γενικώς.
    MT
    απάντηση99
     
     
    Κουραφέξαλα για μαζική κατανάλωση! | 29/11/2012 10:35
    'Αδίστακτοι' καιροσκόποι επενδυτές και τρίχες κατσαρές!!! Αν οι κυβερνώντες δεν μπορούν να διαχειριστούν κεφάλαια και εισφορές του λαού τους ας φύγουν και να προσλάβουν συμβούλους που μπορούν! Επιτέλους καταλάβετε ότι η παγκόσμια οικονομία δεν συγχωρεί άγνοια και λάθη ούτε από λαούς ούτε από πολιτικούς αλλά ούτε και από τα ΜΜΕ! Εκτός και αν δεν πρόκειται για άγνοια αλλά απλά τροφή για μαζική κατανάλωση!
    geo
    απάντηση6224
     
     
     
    Na kseroume ti mas ginetai prin grapsoume kati | 29/11/2012 09:15
    O - kathe - Paul Singer ependiei gia logariasmo ependytwn sto hedge fund pou dioikei. Den einai tyxwdiwxths opws ton onomazeis. Einai h DOULIA TOU na ferei gia tous ependytes kerdos. To an agorase omologa mias xwras stin eleftherh agora se kapia timh kai meta thelei na xrisipopoihsei ola ta dikaiwmata pou tou dinei h katoxh tou omologou den ton kanei gypa oute adistaxto ornio oute dolofono, apla kanei ti doulia tou. Gia na leme kai tou stravou to dikio, otan mia xwra - as poume h Ellada - poulaei to omologo sta 100 kai meta thelei na to agorasei pisw sta 25 ti einai; einai gypas, tyxwdiwxtria, apatewnas, klefths? Sto katw katw kanenas den se ypoxrewnei na pas stis kefalaiakes agores.
    Perifanos Ellhnas
    απάντηση7226
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    THA MAS PIOUNE TO AIMA | 29/11/2012 08:57
    TI AMERIKANOS EBREOS EINE.OPOS KAI OI PERISOTEROI TOKOGLYFOI
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2283
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων