από metereologos.gr
Σάββατο 23 Ιουνίου 2018
 

Δηλητηρίασε ο Στάλιν τον Λένιν;

Το ερώτημα της αιτίας θανάτου του ιδρυτή της ΕΣΣΔ ανοίγει πάλι η Ιατρική Σχολή του Μέριλαντ
Δηλητηρίασε ο Στάλιν τον Λένιν;
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

O ηγέτης των Μπολσεβίκων Βλαντιμίρ Λένιν πιθανότατα πέθανε λόγω κληρονομικής προδιάθεσης για αρτηριοσκλήρυνση, ή μπορεί και να δηλητηριάστηκε από τον Στάλιν, υποστηρίζουν νέα μελέτη, η οποία δείχνει να διαψεύδει τη θεωρία που θέλει τον Λένιν να πέθανε από σύφιλη.

Ο Δρ Χάρι Βίντερς, νευρολόγος του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Λος Άντζελες, και ο Ρώσος ιστορικός Λεβ Λούρι, παρουσίασαν τη μελέτη τους σε συνέδριο με θέμα τους θανάτους διάσημων ανθρώπων.

Το συνέδριο διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Μέριλαντ και στο παρελθόν είχε ασχοληθεί με τους θανάτους του Τουταγχαμών, του Σιμόν Μπολίβαρ, του Χριστόφορου Κολόμβου και του Αβραάμ Λίνκολν, μεταξύ άλλων.

Ο Λένιν είναι γνωστό ότι πέθανε έπειτα από μια σειρά εγκεφαλικών επεισοδίων το 1924, σε ηλικία μόλις 54 ετών. Η νεκροτομή έδειξε ότι τα αγγεία στον εγκέφαλό του παρουσίαζαν ακραία σκλήρυνση.

Όπως αναφέρει ο Δρ Φίλιπ Μακόβιακ, ο οποίος διοργανώνει το συνέδριο κάθε χρόνο, τα ευρήματα της νεκροτομής είναι δύσκολο να εξηγηθούν. «Πρώτον, ήταν πολύ νέος για να εμφανίσει αρτηριοσκλήρυνση. Δεύτερον, δεν είχε κανένα από τους σημαντικούς παράγοντες κινδύνου».

Ο Λένιν δεν κάπνιζε ούτε ανεχόταν τον καπνό των άλλων γύρω του. Δεν ήταν παχύσαρκος, ούτε διαβητικός, και η νεκροψία δεν έδειξε σημεία υπέρτασης.

Σύμφωνα με τον Μακόβιακ, την εποχή του θανάτου του Λένιν υπήρχε η «έντονη υποψία» ότι ο Λένιν πέθανε από σύφιλη. Ο Λένιν πράγματι είχε υποβληθεί σε θεραπεία για το σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα, το οποίο πράγματι μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικό. Σύμφωνα όμως με τον Δρ Βίντερς, τα ευρήματα της νεκροψίας δεν προσέφεραν ενδείξεις ότι αυτό όντως συνέβη στον σοβιετικό ηγέτη.

Ο νευρολόγος επισημαίνει ότι ο πατέρας του Λένιν πέθανε κι αυτός σε ηλικία 54 ετών, επομένως ίσως υπήρχε οικογενειακή προδιάθεση για σκλήρυνση των αγγείων. Το στρες είναι επίσης παράγοντας κινδύνου για αρτηριοσκλήρυνση, και ο κομουνιστής ηγέτης σίγουρα υπέφερε από στρες. «Για παράδειγμα, προσπαθούσαν συνεχώς να τον δολοφονήσουν» επισημαίνει ο Δρ Βίντερς.

Τονίζει επίσης ότι ο Λένιν φαινόταν σε καλή κατάσταση μερικές ώρες πριν από το θάνατό του, μέχρι που ξαφνικά άρχισε να έχει έντονους σπασμούς, «κάτι ασυνήθιστο για κάποιον που υπέστη εγκεφαλικό».

Από την πλευρά του, ο Ρώσος ιστορικός Λεβ Λούρι υποστηρίζει ότι ο Λένιν ναι μεν μπορεί να υπέστη πολλαπλά εγκεφαλικά επεισόδια, είναι όμως πιθανό να τον αποτελείωσε ο Στάλιν δηλητηριάζοντάς τον.

Η δηλητηρίαση, εξάλλου, έγινε τελικά η αγαπημένη μέθοδος του Στάλιν για να απαλλαγεί από τους αντιπάλους του.

Όπως επισήμανε ο Λούρι, ο Λένιν δεν υποβλήθηκε σε τοξικολογικές εξετάσεις μετά το θάνατό του. «Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι ο εγκέφαλος του Λένιν φυλάσσεται ακόμα στη Μόσχα, οπότε μπορούμε να το ερευνήσουμε» λέει ο ειδικός.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο Λένιν ίσως κατάλαβε ότι ήταν λανθασμένη η απόφασή του να στηρίξει την άνοδο του Στάλιν στην εξουσία και άρχισε να συντάσσεται με τον Λίον Τρότσκι, ιδρυτή του Κόκκινου Στρατού και μετέπειτα εχθρού του Γιόζεφ Στάλιν. Η μεταστροφή αυτή, λέει ο Λούρι, θα ήταν καλός λόγος για δολοφονηθεί.

H βαλσαμωμένη σορός του Λένιν παραμένει ακόμα και σήμερα στο Μαυσωλείο του Λένιν στην Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας.


Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μόνο στην Ελλάδα και στη Βόρεια Κορέα... | 06/05/2012 01:09
    ...θα γινόταν μια φωτό στην ενότητα "κόσμος" μιας εφημερίδας, του Στάλιν και του Λένιν, πρώτο διαβασμένο θέμα. Αν δε το Βήμα ανακαλύψει τoυς έτερους μεγάλους αγωνιστές του ΚΚΣΕ όπως οι Ла́зарь Моисе́евич Кагано́вич, Василий Михайлович Блохин, Анаста́с Ива́нович Микоя́н, Вячесла́в Миха́йлович Мо́лотов, Генрих Григорьевич Ягода, Григо́рий Константи́нович Орджоники́дзе, Климе́нт Ефре́мович Вороши́лов, k Серге́й Миро́нович Ки́ров, τότε ετούτη εδώ η σελίδα θα χτυπούσε κόκκινο σε hits απο όλους τους ανεγκέφαλους κομμουνιστές και κρυφοκομμουνιστές που θα μπούν να διαβάσουν αν έσκυψε ο Βοροσίλοφ, αν έκλασε ο Γιαγκόντα, και αν έφτυνε ο Καγκάνοβιτς. Ευτυχώς ο Θεός τους έστειλε στο διάολο κι έτσι μπορεί να αναπνέει ελεύθερα ο λαός της Αγίας Ρωσίας σήμερα. (Γράφω επίτηδες στα Ρώσικα για να τα βλέπουν οι ανεγκέφαλοι κομμουνιστές και να τους πιάνει ρίγος, χαχα).
    Model Citizen
    απάντηση56
     
     
    Tι θεός; ημίθεος! | 05/05/2012 22:08
    Μόλις διάβασα το "Σταλινισμός η τέταρτη μονοθεϊστικη θρησκεία" του υιού Μπελογιάννη, που τα λέει μια χαρά για τον πατερούλη, και μάλιστα με χιούμορ. Μετά και απο όσα βρήκα στις σελίδες του, μου φαίνεται πολύ πιθανο να δηλητηρίασε ο Στάλιν τον Λένιν. Αλλά δεν εχω αυταπάτες. Δεν πρόκειται να γίνει η εξεταση στον εγκεφαλο του Λένιν. Σύντομα τουλάχιστον...
    Αρης Κ.
    απάντηση33
     
     
    Πρόβλεψη | 05/05/2012 17:10
    Eγώ για αύριο προβλέπω το ΚΚΕ να πάρει γύρω στο 6-7% και αυτό διότι όσοι ήταν να ψηφίσουν ΚΚΕ δεν θα το ψηφίσουν απλά και μόνο γιατί ενώ έχει δοθεί μια μοναδική ευκαιρία για κυβέρνηση κεντρωαριστεράς,το ΚΚΕ και η Αλέκα ,κλωτσάει αυτή τη προοπτική με αποτέλεσμα να ψηφίσουν Τσίπρα,Κουβέλη,Μιχαλολιάκο και οτιδήποτε άλλο εκτός ΚΚΕ.
    Ο ΑΠΑΙΧΤΟΣ
    απάντηση126
     
     
    KKE-XRYSH AYGH GIA ANTITHETI VOYLI | 05/05/2012 17:06
    ...........πάντως, αν δεν ήταν η Παπαρήγα γ.γ. του ΚΚΕ και στη θέση της ήταν η Κανέλλη,θα ψήφιζα ΚΚΕ με τη μία. Τώρα ,για την ώρα θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή .
    O ARISTEROS XRYSAUGHTHS
    απάντηση617
     
     
    σιγουρα | 05/05/2012 13:53
    Μου μοιαζει απολυτα λογικο να εγινε κατι τετοιο..ολοι ξερουμε τι ''ψυχουλα''ηταν ο Σταλιν οπως ανεφερε και ο προηγουμενος
    Ανώνυμος / η
    απάντηση85
     
     
    Ωχ ! μας ανοιγετε δουλειά για τα επόμενα 50 χρόνια | 05/05/2012 11:26
    γιατί μας το κάνετε αυτό ; !!! Θα αρχίσει συζήτηση στο ΚΚΕ που θα κρατήσει τα επόμενα 50 χρόνια.
    Μαθουσάλας
    απάντηση114
     
     
    Αδάμ και Εύα... | 05/05/2012 10:26
    Ο Στάλιν φταίει και για το προπατορικό αμάρτημα... Υ.Γ. Ο Στάλιν ζει και σπέρνει εφιάλτες, σε οπορτουνιστές κι αντεπαναστάτες!!!
    cascarino
    απάντηση711
     
     
    όπερ έδει δείξε | 05/05/2012 09:42
    Το άρθρο ξεκαθάρισε ένα πρόβλημα που βασάνιζε εμάς του συντρόφους επί χρόνια: ο Λένιν πέθανε «λόγω κληρονομικής προδιάθεσης για αρτηριοσκλήρυνση» ή δηλητηριάστηκε από τον Στάλιν σύμφωνα με ενδελεχή μελέτη που όμως μπορεί να διαψεύδει την περίπτωση να πέθανε από σύφιλη! Επί τέλους αποδεικνύεται από την επιστήμη ότι η ριμάδα η «κληρονομική προδιάθεση» είναι θανατηφόρα εκτός αν παρευρίσκεται ο Στάλιν οπότε η προδιάθεση υποχωρεί και ενδέχεται να υπεισέλθει η σύφιλη… ή κάπως έτσι… Τι σου είναι η επιστήμη;! Πώς ξεκαθαρίζει τα πράγματα! Οι επιστήμονες μελέτησαν επίσης την ιστορική φωτογραφία που παρουσιάζεται, που ενδέχεται να δείχνει τον Στάλιν την ώρα που ετοιμάζεται να αποτελειώσει τον Λένιν , ιστορική φωτογραφία από την οποία η Νικαβεντε «ΑΦΑΙΡΕΣΕ…» το τραπεζάκι με το σαμοβάρι και το φλιτζάνι όπου ο Στάλιν είχε ρίξει το δηλητήριο παριστάνοντας τον νοσοκόμο με άσπρη ποδίτσα ενώ ο Λένιν φοράει την κόκκινη στολή της επανάστασης (στην φώτο μαυριδερή…). Οι ειδικοί επίσης τόνισαν: «Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι ο εγκέφαλος του Λένιν φυλάσσεται ακόμα στη Μόσχα, οπότε μπορούμε να το ερευνήσουμε» λέει ο ειδικός οποίος εικάζεται ότι δυστυχώς μπορεί να μην έχει εγκέφαλο εκτός αν έχει σύφιλη οπότε…
    despoina
    απάντηση64
     
     
    ότι σπίρεις θερίζεις | 05/05/2012 08:34
    έχουν βρει μαρτυρικό θάνατο παγκόσμια λόγω κομουνιστικής θηριωδίας-δικτατορίας του λεγόμενου προλεταριάτου πάνω από 1 δισ. άνθρωποι! Mόνο τα κομματικά στελέχει τύπου κομμουνιστικά SS kκέρδιζαν. Ή μήπως υπερβάλω;
    kygeo
    απάντηση55
     
     
    ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ..... | 04/05/2012 23:19
    Αλέκα κοιμάσαι? Οι ιμπεριαλιστές, ρεβιζιονιστές, οπορτουνιστές, εξπρεσιονιστές, ιμπρεσιονιστές, μιλιμανιστές και όλοι σε –ιστές, εξαπολύουν επίθεση, πιέζοντάς σε, να συμμετέχεις σε κυβέρνηση πλουτοκρατών, εχθρών του λαού και της ιντελιγκέντσιας..κήρυξε αμέσως το τρίτο αντάρτικο…ο λαός απαιτεί : ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ…
    χριστοδουλος
    απάντηση209
     
     
    ΚΚΕ | 04/05/2012 23:05
    Νερό στο μύλο του ΚΚΕ να λέει ότι το κυνηγάνε όλοι. Μη τους δίνετε πατήματα
    haris
    απάντηση911
     
     
    ANTIKOMMOYNISMOS | 04/05/2012 22:58
    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΣΑΣ, ΕΛΕΟΣ! ΤΗ ΜΙΑ Ο ΣΤΑΛΙΝ ΕΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΠΙΘΗΚΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΣΤΑΛΙΝ ΑΙΜΟΣΤΑΓΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ./ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΣΤΑΛΙΝ , ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΩΡΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ... ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ 9 ΜΑΗ .... (ΨΑΞΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 9 ΜΑΗ) ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!
    Stalin
    απάντηση1232
     
     
    ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ | 04/05/2012 22:04
    Δύο μέρες πριν τις εκλογές είναι καλό να παρουσιάζονται τέτοια θέματα. Να τα βλέπουν οι συμπατριώτες μας, που θέλουν να ψηφίσουν κόμματα που στηρίζουν τέτοια ιστορικά τέρατα. Προσωπικά είμαι άνεργος δικηγόρος, αλλά χίλιες φορές να υπομένουμε μέσα στην ΕΕκαι να δεχτούμε τις εντολές των Γερμανών, παρά να κατρακυλήσει ο κόσμος σε λύσεις τύπου ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ. Φανταστείτε εδώ τι θα κάνουν...
    adonis
    απάντηση1814
     
     
    Ο Ζαχαριάδης διλοφώνησε τον Κ.Παλαιολόγο | 04/05/2012 22:00
    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα πρόσφατης έρευνας του καθηγητή ιστορίας κυρίου ψεύτοβιτς ο Ζαχαριάδης μαχαίρωσε πισώπλατα τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο.
    fskostas
    απάντηση1119
     
     
    ΕΛΕΟΣ! | 04/05/2012 21:59
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΠΙΑ ΤΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΛΑΣΠΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ! ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ΚΑΙ Η ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΛΑΙΚΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΙΣΧΥΡΟ ΚΚΕ!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση924
     
     
    Ο Σταλιν ,ο Λένον και το κακό συναπάντημα | 04/05/2012 21:54
    Εγώ νομίζω ότι ο Στάλιν αφού πρώτα δηλητηρίασε τον Λένιν,μετά έστειλε τον Λένιν μαζί με τον Χίτλερ σε απομακρυσμλενο νησί του Ειρηνικού με αποτέλεσμα να γεννηθεί η Παπαρήγα.Μετά,έκαναν και άλλο ένα παιδάκι το οποίο έμοιαζε με τον σωσία του Λένιν αλλά τον είδε μόλις γεννήθηκε και έπαθε εγκεφαλικό.Μετά, ο Στάλιν συναντήθηκε με τον Ρούσβελτ και τον Τσώρτσιλ στη Κριμαία αλλά όταν τους είπε ότι υπάρχει το νόθο παιδί του Λενινοχίτλερ,η Παπαρήγα τότε άμεσα μοίρασαν το πλανήτη γιατί φοβήθηκαν με δεδομένο ότι είχε φανεί από τις αστρολογικές προβλέψεις του Στάλιν και την αστρολόγο του,ότι θα προσχωρήσει στο ΚΚ Ελλάδος,η γνωστή δημοσιογράφος Λιάνα Κανέλλη.
    Ο ΝΟΘΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ
    απάντηση185
     
     
     
    ΦΟΒΑΣΤΕ!!! | 04/05/2012 21:51
    2 μερεs πριν τιs εκλογεs το ..θυμηθηκατε!.......μαs ΦΟΒΑΣΤΕ ΠΟΛΥ!!!
    κομμουνιστηs
    απάντηση1319
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δε ξερω τι λεει ο καθηγητης | 04/05/2012 21:32
    ...αλλα εδω εχει βουηξει ολος ο τοπος οτι τελικα εφταιγε ο Γιωργακης και το Πασοκ. Αυτος ο καθηγητης που λεει οτι τον εφαγε ο σταλιν ειναι πληρωμενος απο τη Τροικα για να μας γκρεμιση το ινδαλμα.
    M.P.
    απάντηση74
     
     
    ΚΚΕ το κόμμα του χαφιέ! | 04/05/2012 21:31
    Καλά τώρα, περιμέναμε συνέδριο για να μάθουμε πώς πέθανε ο Λένιν, όταν τον διαδέχτηκε ο Στάλιν, που στο όνομά του ομνύουν ακόμη τα ζωντανά απολιθώματα του υπαρκτού σοσιαλισμού και της ανύπαρκτης ανθρωπιάς στην Ελλάδα...
    Τρότσκι
    απάντηση178
     
-