ΤΗ ΔΙΚΗ του ισχυρή παράδοση στον κλειστό στίβο δημιουργεί ο ελληνικός αθλητισμός. Μετά από τις επιτυχίες στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού το 1996 στη Στοκχόλμη και πέρυσι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Παρίσι ήρθε χθες ο Παυλακάκης να αναδειχθεί… αρχΑγγελος της ταχύτητας στην Ευρώπη.

Ο έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες κλειστού στίβου που διεξάγονται στη Βαλένθια της Ισπανίας το χρυσό μετάλλιο στα 60 μ. (το πρώτο ελληνικό στους άνδρες στην ιστορία του θεσμού). Ο πιο «γρήγορος κοντός» της Ευρώπης έτρεξε την απόσταση σε 6.55 και μετά τη νίκη του δήλωσε: «Μπήκα στον αγώνα με μεγάλη αποφασιστικότητα. Σε καμιά στιγμή δεν σκέφθηκα ότι μπορούσα να χάσω γι’ αυτό και τα κατάφερα». Ο έτερος Ελληνας του τελικού Γιώργος Θεοδωρίδης κατέλαβε την 6η θέση με χρόνο 6.68.

Η Ολγα Βασδέκη στάθηκε και πάλι άτυχη, όπως και στο 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου το περασμένο καλοκαίρι στην Αθήνα. Η ελληνίδα τριπλουνίστρια, η οποία είχε καλύτερο άλμα στα 14,29 μ., έχασε την τρίτη θέση για τρία εκατοστά από τη Ρωσίδα Ελενα Λεμπεντιένκο (14,32 μ.). Θριαμβεύτρια του αγωνίσματος αναδείχτηκε η Βρετανίδα Ασια Χάνσεν η οποία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 15,16 μ. που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ (το προηγούμενο κατείχε η Ρωσίδα Γιολάντα Τσεν με 15,03 μ.). Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του «Αθήνα ’97» Τσέχα Σάρκα Κασπάρκοβα έμεινε στη 2η θέση με 14,76 μ.

Στα 60 μ. γυναικών η Κατερίνα Θάνου και η Κατερίνα Κόφφα δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο. Η Θάνου δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία του 1996 στη Στοκχόλμη όταν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και, χθες στη Βαλένθια, κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 7.23. Η Κόφφα έμεινε στην 5η θέση με 7.24. Στο αγώνισμα αυτό νικήτρια αναδείχτηκε η Γερμανίδα Μέλανι Πάσκε με χρόνο 7.14. Τέλος, η ελληνίδα πρωταθλήτρια της σφαιροβολίας Καλλιόπη Ουζούνη κατέλαβε την 10η θέση στο αγώνισμά της με βολή 17,47 μ.

Σήμερα αγωνίζονται, μεταξύ άλλων, η Νίκη Ξάνθου στο μήκος, οι Λάμπρος Παπακώστας και Δημήτρης Κοκότης στο ύψος, καθώς και η Κατερίνα Κόφφα και οι Γιώργος Παναγιωτόπουλος, Θωμάς Σμπώκος και Αλέξης Αλεξόπουλος στα 200 μ..

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα της τρίτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων στη Βαλένθια (ΕΤ1, ζωντανή μετάδοση 17.00 ως 21.10): 11.30 π.μ. 60 εμπ. επτάθλου, 12.15 μ.μ. Επί κοντώ επτάθλου, 17.00 Μήκος Γ (τελικός), 17.30 200 μ. Γ (ημιτελικοί), 17.30 Επί κοντώ Γ (τελικός), 17.45 200μ. Α (ημιτελικοί), 18.00 60μ. εμπ. Γ (ημιτελικοί), 18.00 Υψος Α (τελικός), 18.20 60μ. εμπ. Α (ημιτελικοί), 18.35 3.000μ. Γ (τελικός), 18.50 800μ. Γ (τελικός), 19.00 800μ. Α (τελικός), 19.00 Τριπλούν Α (τελικός), 19.10 200μ. Γ (τελικός), 19.25 200μ. Α (τελικός), 19.40 1.000μ. επτάθλου, 19.55 60μ. εμπ. Γ (τελικός), 20.05 60μ. εμπ. Α (τελικός), 20.15 400μ. Γ (τελικός), 20.25 400μ. Α (τελικός), 20.40 3.000μ. Α (τελικός).