από metereologos.gr
Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016
 

Τις 635.451 έφτασαν οι υπογραφές για Νόμπελ Ειρήνης στους νησιώτες

Η ψηφοφορία έκλεισε τα μεσάνυχτα της Κυριακής
Τις 635.451 έφτασαν οι υπογραφές για Νόμπελ Ειρήνης στους νησιώτες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τις 635.451 έφτασαν οι υπογραφές από όλο τον κόσμο στην καμπάνια που ξεκίνησε μέσω του διαδικτύου για να απονεμηθεί το Νόμπελ Ειρήνης στους έλληνες νησιώτες που βοηθούν να σωθούν χιλιάδες πρόσφυγες και προωθήθηκε από το Mega Channel, το vima.gr και το in.gr. Μένουν ώρες για να «συνυπογράψουμε» την υποψηφιότητα για το Νόμπελ Ειρήνης στους ήρωες του Αιγαίου.

Στις 20:30 το βράδυ του Σαββάτου το MEGA μαζί με το το vima.gr, το in.gr και άλλα ενημερωτικά websites της χώρας κορύφωσαν την προσπάθειά συλλογής υπογραφών στη διαδικτυακή ψηφοφορία του avaaz.org με στόχο να κατατεθεί πρόταση στη Νορβηγική Ακαδημία ώστε να απονεμηθεί στους Ήρωες του Αιγαίου το Βραβείο Νόμπελ Ειρήνης. 

Ταυτόχρονα τα websites κοινοποίησαν σε όλα τα social media το ψήφισμα ζητώντας υπογραφές. Ακόμα και με μαζική αποστολή e-mail σε κάθε φίλο, συνάδελφο, συνεργάτη, όλοι μαζί έβαλαν στόχο να φτάσουμε και να ξεπεράσουμε τις 600.000 υπογραφές.Hashtags σε Facebook και Twitter: #NobelPeacePrize #GreekIslanders 

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης, Βαρθολομαίος εξέφρασε τη στήριξή του στο ψήφισμα να δοθεί το Νόμπελ Ειρήνης στους Ήρωες των Nησιών του Αιγαίου. 

Το Νόμπελ Ειρήνης στο Αιγαίο ένωσε και τους ευρωβουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και της Νέας Δημοκρατίας καθώς επίσης και τις πέντε πολιτικές ομάδες της Ευρωβουλής, από το Λαϊκό Κόμμα, τους Σοσιαλιστές και τους Πράσινους, ως τους Φιλελεύθερους και την ομάδα της Αριστεράς. 

Εκατό καθηγητές πανεπιστημίου, επιφανείς επιστήμονες και διανοούμενοι από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, θα υποβάλλουν στην επιτροπή για τα Νόμπελ, το ψήφισμα με όσες υπογραφές συγκεντρώθηκαν μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής. 


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ψήφισμα για Νόμπελ Ειρήνης στους κατοίκους της Λέσβου 
Τρία πρόσωπα προτείνονται για το Νόμπελ στους ήρωες του Αιγαίου 
 
 
σχόλια (48)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ellas vs merkel | 03/02/2016 16:30
    magges na min sas stanaxoriso alla kserete me poion paizoume gia to Nobel? Me ti Frau Merkel...dia tin protoboulia tis na dex8ei tous prosfiges stin EE..¿eseis loipon, poios lete na kerdisei??? Sto ellada nobel apobolis ap' ti Schengen 8a paroume...
    ego
    απάντηση00
     
     
     
    Στενοχωριέστε, έ; | 03/02/2016 02:35
    Κάμποσοι εδώ μέσα ρατσιστο-φασίστες φανεροί ή κρυφοί τραβάτε χοντρό ζόρι και γράφετε παλαβά! Δεν μπορώ να σας αλλάξω μυαλά, αλλά μη γράφετε τις εξής 2 χαζομάρες: 1) Δεν είναι παράνομοι μετανάστες (λαθρο για εσάς), είναι πρόσφυγες πολέμου και είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τους δεχθούμε βάσει όλων των διεθνών κανόνων. Γι'αυτό τους δέχονται και οι Δανοί, Γερμανοί κ.λπ. ακόμη και αν θεσπίζουν ρατσιστικά μέτρα. 2) Δεν κινδυνεύουμε με καμμία ισλαμική μετάλλαξη. Οι Τούρκοι στη Γερμανία την μετάλλαξαν; Τους ξέρετε τους Σύριους αν είναι φανατικοί ή νορμαλ μουσουλμάνοι; Τέλος οι πιο πολλοί θέλουν να φύγουν, δεν πρόκειται να μείνουν στην Ελλάδα.
    Ελελεύ
    απάντηση06
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μονο οι νησιώτες-ΜΚΟ? | 01/02/2016 21:42
    Οι ΜΚΟ και οι Νησιώτες (με το αζημιώτο φυσικά) βοηθούν στην ουσία τους διακινητές,μήπως να μοιραστούν το Νόμπελ με αυτούς λοιπόν?
    Manolo
    απάντηση1118
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ειναι πολυ μικρο το Νόμπελ .. | 01/02/2016 14:02
    Για να βράβευση την ψυχή των ελλήνων ...ειμαςται το ποιο ειρηνικό έθνος στον κοσμο ..μονο τους εαυτούς μας ξέρουμε να βλάπτουμε ..GREECE Ειναι μαγική λεξη ..
    Christos
    απάντηση56
     
     
     
    Δακρύβρεχτες ιστοριούλες! | 01/02/2016 04:05
    Θα σας μείνουν οι λάθρο, σε λίγα χρονάκια θα έχουν δικαιώματα, οπότε θα γίνει διχοτόμηση! Ε τότε να μοιραστείτε και το Νομπέλ Βαβέλ! Σας την έχουν στημένη! Να θυμάστε μόνο τι έγινε στην Κύπρο!
    Άντε και καλή διχοτόμηση
    απάντηση1813
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Να το δούμε και αλλιώς . . . . | 31/01/2016 20:29
    Το βραβείο Νόμπελ πρέπει να απονεμηθεί στους Τούρκους και Έλληνες ιδιοκτήτες σκαφών οι οποίοι με κίνδυνο της ζωής τους μεταφέρουν τους δυστυχείς πρόσφυγες στα ελληνικά νησιά, μακρυά από την φρίκη του πολέμου στη ζεστή αγκαλιά της Ευρώπης.
    Perithorio
    απάντηση88
     
     
     
    Απατεώνες... | 31/01/2016 16:49
    Απατεώνες ξητάνε υπογραφή από αφελείς για να συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο. Απατεώνες σε συνεργασία με Μεγάλη διαπλοκή.
    Έλληνας πολίτης
    απάντηση1413
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΧΙ | 31/01/2016 15:34
    Όχι δε θέλουμε Nobel και τέτοιου είδους βραβεία. Θέλουμε λύσεις, να σταματήσουν τον πόλεμο στη Συρία που οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι άρχισαν και δε θέλουμε κανένα βραβείο.
    Bill
    απάντηση202
     
     
    Για να καταλαβω | 31/01/2016 11:39
    Δηλαδή αν πάρουν το Νόμπελ θα το οφείλουν στους μετανάστες που δεν θελουν
    Nbg
    απάντηση131
     
     
     
    Νόμπελ Ανοικτής Παλάμης | 31/01/2016 01:12
    Είναι απίστευτο το πόση εθελοτύφλωση μπορεί να έχουν οι άμυαλοι άνθρωποι, πόσο πολύ να παρασυρθούν άκριτα από το συρμό. Η πατρίδα μας βυθίζεται σε ένα εφιαλτικό μέλλον αφροασιατικού ισλαμικού χαλιφάτου, με αυξανόμενα γκέτο και μαφίες μέχρι την τελική κατάρρευση σε Σομαλία της Ευρώπης, λόγω λαθραίων που δεν είναι πρόσφυγες, αφού η Τουρκία έχει ειρήνη. Αλλά πολλοί ανεγκέφαλοι, πολλές μάλιστα γυναίκες που οι εισβολείς τις έχουν για ζώα, αλλά αυτές αντί να τους απεχθάνονται τους υποστηρίζουν, θέλουν να δώσουμε και Νόμπελ στους αριστερούς κρετίνους των ΜΚΟ που διευκολύνουν την εισβολή και σε απλοϊκούς νησιώτες που δεν καταλαβαίνουν πως η πατρίδα τους χάνεται! Νόμπελ ηλιθιότητας τους χρειάζεται...
    Ιστορικός
    απάντηση2211
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    έχουν ακούσει | 30/01/2016 21:35
    Αυτοί που προωθούν την καμπάνια έχουν ακούσει για τους εθέλοντες και άλλους που δουλεύουν μέρα-νύχτα μήνες τώρα στη Λέσβο σώζοντας προσφυγές;
    μινη
    απάντηση36
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το Νόμπελ στους νησιώτες του Αιγαίου. | 30/01/2016 21:03
    Είμαι μάνα και γιαγιά και κλαίω κάθε φορά που βλέπω παιδάκια να πνίγονται .Γιατι δεν μπορούν οι μεγάλοι να σταματήσουν τον πόλεμο ;
    Agni Ntogkari
    απάντηση78
     
     
    To Nομπελ στα Νησιά του Αιγαιου | 30/01/2016 20:52
    Αξίζει στους ήρωες των νησιών του Αιγαίου να απονεμηθεί το Νόμπελ της Ειρήνης.Ειναι πολύ συγκινητικές οι εικόνες που βλέπουμε κάθε μέρα με τους νησιώτες μας να δίνουν τα πάντα για να σώζουν ανθρώπους που κινδυνεύουν να πνίγουν στα παγωμένα νερά του Αιγαίου.
    Giannis Ntogkaris
    απάντηση99
     
     
     
    Υποκρισια | 30/01/2016 19:56
    Λαθος η ιδεα του Νομμελ στους νησιωτες. Αμα τους δωσουν Νομπελ οι λαθραιοι και ολοι της γης θα ελθουν στην Ελλαδα και θα κολλησουν εδω. Αυτο δεν το σκεφθηκε κανενας; Επισης πολυ υποκριτικη ειναι η συμπεριφορα των νησιωτων. Εαν οι λαθραιοι δεν προωθουνταν στην Αθηνα και οι λαθραιοι κολλαγανε στα νησια, οι νησιωτες θα ειχαν αλλη αποψη. Δηλαδη θα πεταγανε τους λαθραιους στην θαλλασα. Ας σταματησει αυτη η υποκρισια με τους νησιωτες. Ξυπνηστε επιτελους. Βαλτε το μυαλο σας να λειτουργησει επιτελους.
    Γιαννης
    απάντηση188
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Άλλοι βοηθούν............ | 30/01/2016 18:29
    Το Νόμπελ σε ποιόν υποτίθεται ότι θα δοθεί ? Δεν έχει ονοματεπώνυμο ? Ναι για τους εθελοντές και τους Σαμαρείτες (είναι και αρκετοί ξένοι ) που βοηθούν........... Είναι αυτοί ντόπιοι ? Και τι γίνεται με τους επίσημους φορείς (Δήμους για παράδειγμα). ?
    To Νόμπελ πρέπει να έχει ονοματεπώνυμο...
    απάντηση23
     
     
    Νομπέλ αποβλάκωσης καλύτερα! | 30/01/2016 18:27
    Είτε φάγατε το παραμύθι απ΄το Τσιμπλολόι που σας φόρεσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, για να εισπράττουν τις επιδοτήσεις ενώ εσάς θα σας μείνουν οι τζιχαντιστές, οι μαστρωποι, οι δολοφόνοι, οι ληστές, να σας ανατινάζουν! Και να αρίσκεστε και στον ρόλο του θύματος! Με καλή καρδιά! Α ρε βούρλα! Καλά σας κάνει το Τσιμπλολόι και σας δουλέυει κάργα! Το Νεο Χαλιφάτο είναι πλεον εδώ! Και σας ξεπουλάνε σε καλή φτηνή τιμή!
    Φάτε σανόοοοο Νομπελικό
    απάντηση177
     
     
    GIATI | 30/01/2016 17:48
    NOBEL EIRHNHS SE PIOYS?? STIS ORGANOSEIS POY DROYN DH8EN FILANTROPIKA?? AYTOI POYLANE THN NELLADA GIA ENA EYRO. GIATI DEN PANE KAI APENANTI STOYS TOYRKOYS TA KANALIA NA DOYN POS DROYN?? GIATI MOLIS PNIGETAI ENA A8OO PAIDAKI GINETAI PROBLHMA ENO DEN LENE TOPOTA GIA AYTOYS POY TA BAZOYN STIS BARKES?? GIATI DEN STELNOYN PISO TOYS LATREOYS ?^? GIATI MOLIS PATANE ELLADA SXIZOYN TA DIABATHRIA TOYS?? GIATI DEN PIANOYN OLOYS TOYS DOYLEMPOROYS POY TOYS FERNOYN ?? GIATI DEN PANE STH PAMPLOYTH SAOYDIKH ARABIA ?? KAI ERXONTAI STH PAMFTOXH ELLADA?? YPARXOYN ENA SORO GIATI ALLA TA GIATI DEN ENDIAFEROYN TO SYRIZA DIOTI DROYN EIS BAROS TOY ELLHNIKOY LAOY.
    andreas
    απάντηση144
     
     
    Εχουμε τρελλαθει σ'αυτη τη χωρα | 30/01/2016 16:46
    Τι κανετε εσεις σαν πολιτες για να μην γεμισουμε ξενους? Γνωριζετε τους sxetikoyw νομους που εχουμε, τους αποδεχεστε η οχι? Και αν οχι τι κανετε για να τους αλλαξετε? Και πως θα τους εφαρμωσετε αφου η υπακοη στους νομους ειναι φρουτο προς εξαφανιση στην Ελλαδα? Τι δουλεια εχουν οι νομοι με την ανθρωπια μερικων απλων ανθιρωπων που προσπαθουν να σωσουν συνανθρωπους τους? Εχω μπαφιασει με την εξυπναδα των νεοελλήνων, που ενώ αναγνωριζουν ότι είναι συνυπεύθυνοι της καταστροφης της Ελλαδας, απλως σχολιαζουν, για να φουσκωνει το εγω τους, ενώ εχουν μπερδεψει το σωβρακο με την γραβατα.
    Enas metanastis
    απάντηση130
     
     
    Μας αρέσει να παραμυθιαζόμαστε! | 30/01/2016 14:59
    Με τα " like", δεν αγοράζεις ψωμί!
    Γιώργος
    απάντηση22
     
-