από metereologos.gr
Σάββατο 23 Ιουλίου 2016
 
 

To vima.gr αποκαλύπτει καρέ από το βίντεο που κατέγραψαν οι κάμερες στις φυλακές Νιγρίτας με την κακοποίηση Καρέλι

Το συγκεκριμένο οπτικό υλικό ήταν αυτό που οδήγησε τους αξιωματικούς της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ να αναζητήσουν τους δράστες
 To vima.gr αποκαλύπτει καρέ από το βίντεο που κατέγραψαν οι κάμερες στις φυλακές Νιγρίτας με την κακοποίηση Καρέλι
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Ενα ελληνικό «Αμπου Γκράιμπ» με τον βασανισμό του 42χρονου Αλβανού κακοποιού Ιλία Καρέλι στις φυλακές Νιγρίτας, αποκαλύπτουν οι φωτογραφίες από το εσωτερικό κύκλωμα του σωφρονιστικού ιδρύματος, τις οποίες παρουσιάζει tovima.gr. Στις επτά συγκλονιστικές φωτογραφίες φαίνεται αρχικά ο 42χρονος αλλοδαπός που είχε σκοτώσει, προ τριών ημερών, τον σωφρονιστικό υπάλληλο της Νιγρίτας Γιώργο Τσιρώνη, τις πρώτες στιγμές της εισόδου του στις φυλακές να περιτριγυρίζεται από σωφρονιστικούς υπαλλήλους οι οποίοι σύμφωνα με μαρτυρικές καταθέσεις τον «υποδέχθηκαν με άγριες διαθέσεις». Ανάμεσα σε αυτούς διακρίνεται και ο διευθυντής των φυλακών Νιγρίτας. Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι σπρώχνουν τον Καρέλι στις 3.45 της 27ης Μαρτίου στο δωμάτιο υποδοχής και 2 ώρες και 45 λεπτά αργότερα τον τραβούν σχεδόν γυμνό και κακοποιημένο προς το κελί όπου θα αφήσει λίγο αργότερα την τελευταία του πνοή.

Από τις φωτογραφίες από το εσωτερικό κύκλωμα των φυλακών διαπιστώνεται η σχετικά καλή κατάσταση στην οποία ήταν ο 42χρονος όταν εισήλθε στις φυλακές Νιγρίτας και εικονίζεται μόνο ένα αιμάτωμα στο αριστερό μάτι του. Ωστόσο στις άλλες φωτογραφίες, πλέον, δείχνει να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του, να σύρεται προς το κελί του όπου και αφήνεται…

Το συγκεκριμένο οπτικό υλικό ήταν αυτό που οδήγησε τους αξιωματικούς της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ να αναζητήσουν τους δράστες της μοιραίας κακοποίησης του Καρέλι στις φυλακές Νιγρίτας.

Σημειώνεται ότι κατηγορούμενοι για τον βασανισμό του Καρέλι είναι 15 υπάλληλοι των φυλακών από τους οποίους οι οκτώ έχουν ήδη απολογηθεί και έχουν κριθεί προφυλακιστέοι οι έξι. Τις επόμενες ώρες αναμένεται και η απολογία των υπολοίπων επτά, ανάμεσα στους οποίους και ο διευθυντής των φυλακών.

Το video δημοσιεύτηκε την Πέμπτη 10 Απριλίου στην ιστοσελίδα της εφημερίδας «Καθημερινή»




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ανάληψη ευθύνης για την επίθεση με χειροβομβίδα στο Αιγάλεω 
Αναβολή στην απολογία σωφρονιστικού υπαλλήλου για τον Καρέλι 
Σε αργία τέθηκαν οι σωφρονιστικοί που ευθύνονται για τον θάνατο του Καρέλι 
Διαμαρτυρία εθνικιστών στα Τίρανα για τη δολοφονία Καρέλι  
Ελεύθεροι δύο σωφρονιστικοί υπάλληλοι για την υπόθεση Καρέλι 
 
 
σχόλια (117)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μία ακόμα άποψη | 11/04/2014 14:18
    Με πιάνει αηδία με τους σαδιστές δεσμοφύλακες, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι μία περίπτωση Έλληνα πολίτη, από τους εκατοντάδες που έχουν χάσει την ζωή τους ή έχουν τραυματιστεί βαριά (ακόμα και με βασανιστήρια) από αλλοδαπούς κακοποιούς, να έχει τύχει τέτοιας δημοσιότητας από τα (υποτίθεται) αντικειμενικά ΜΜΕ.
    Ένας από εσάς
    απάντηση1123
     
     
    Ιλλυριοί | 11/04/2014 11:52
    Ιστορία: Ιλλυριοί,σκληροτάχηλοι, νομάδες κάλυπταν τις βιοτικές ανάγκες με λεηλασίες και αρπαγές σε βάρος γειτονικών φυλών. Σημ. γράφοντος... και συνεχίζουν.
    Eλληνας
    απάντηση721
     
     
    Saranda | 11/04/2014 01:37
    I am albanian too. I was shocked and horrified from what I saw on this video. I know people from Greece and always had great respect for them. It is true that these prisoner workers do not represent Greece, in fact they bring shame on Greece. I hope that the justice will put everything into right place and those so called prisoner workers are put behind bars for the crime they comitted. I hope as well this will be a wake up call for the prisons around Greece, so things like this don't happen again. R.I.P to both of the people that died on these tragic circumstances.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση327
     
     
     
    ANIMALS | 10/04/2014 20:08
    The guy was a criminal but still is not right to torture som1 like that,it just shows even though is 2014 greek police haven't got a clue about human rights!
    humanrights
    απάντηση273
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Video | 10/04/2014 18:25
    Το βίντεο πάντως δεν δικαιολογεί την κατηγορία που αποδίδεται στο διευθυντή των φυλακών απλά για υπόθαλψη, αφού αυτός εμφανίζεται στο βίντεο καθαρά σαν συντονιστής-ηθικός αυτουργός!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση212
     
     
    επιλεκτικά | 10/04/2014 17:59
    ο νόμος ορίζει ότι σκοπός της προσωρινής κράτησης είναι η διασφάλιση της παρουσίας του υπόδικου στο δικαστήριο και η αποτροπή τέλεσης νέων εγκλημάτων. για ποιο από τα δύο είναι επίφοβοι οι υπόδικοι;ας εφαρμοστεί ο νόμος και ας έχουν μια δίκαιη δίκη για την αυτοδικία που διέπραξαν.
    kor a
    απάντηση36
     
     
     
    Βάλτε και το video της σφαγης.. | 10/04/2014 17:33
    .. του σωφρονιστικού υπαλλήλου, βάλτε το άτυχο ζευγάρι που στραγγάλισε και τον ηλικιωμένο που έσφαξε με το τζάμι, βάλτε και τα άλλα πόσα θα έχει διαπράξει αυτό το δίποδο κτήνος και μετά συγκινηθείτε για το ξύλο που έφαγε. Ηθικός αυτουργός είναι η δικαιοσύνη που έχει οπλίσει με θράσος αυτά τα κτηνη να νομίζουν πως έχουν και δικαιώματα. Οι αστυνομικοί προφανώς και το κάναν απο τη θλίψη και την οργή για το συνάδελφο τους και δεν είναι δολοφόνοι. Εσείς που το καταδικάζετε εύχομαι να το βρείτε στην οικογένεια σας να δούμε πως θα αντιδράσετε, γιατί στην απέξω είσαστε και πολυ προοδευτικοί και υπεράνω..
    Ermis
    απάντηση3076
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ουστ..... | 10/04/2014 16:51
    κανενα βιντεο /φωτο, απο το σφαξιμο του φυλακα εχετε?????
    mm
    απάντηση2557
     
     
     
    Δεν δολοφονούν οι σωφρονιστικοι υπάλληλοι | 10/04/2014 16:37
    Ο Αλβανος φονιάς κρατούμενος ήρθε στην φυλακη της Νιγρίτας άγρια ξυλοκοπημενος από την αστυνομία. Οι σωφρονιστικοι υπάλληλοι τον χτύπησαν αλλα όχι όσο παρουσιάζεται και για αυτό να δικαστούν. Ως εκεί όμως. Η αστυνομία ενορχηστρωσε τα πάντα και πέταξε το μπαλάκι στους σωφρονιστικούς. Παλιά πετυχημένη συνταγή του αποδιοπομπαιου τραγου! Το υπουργείο δικαιοσυνης και η πολιτική ηγεσία φέρει βαριά ευθύνη και για την δολοφονία του σωφρονιστικού υπαλλήλου στο Μαλαμδρινο και για τον θάνατο του Καρέλη. Βία φτώχεια και εξαθλίωση κυριαρχεί στις ελληνικές φυλακες.
    Spiros
    απάντηση1428
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σε μια κοινωνια που επικροτει | 10/04/2014 16:33
    τη βια και τον τραμπουκισμο, ειτε αυτος προεχρχεται απο την ακρα δεξια ειτε απο την ακρα αριστερα, αυτα ειναι αναμενομενα.
    Δεν κλαιω για τον Αλβανο φονια
    απάντηση1913
     
     
    Eλλαδισταν | 10/04/2014 16:30
    Ειναι αραγε η πρωτη φορα που αυτοι οι φυλακες κανουν φρικαλεοτητες?Ή απλα σε αυτη την περιπτωση το μενος τους ηταν τοσο διαχυτο που δε μπορεσαν καν να καλυψουν τις εν βρασμω ψυχης εγκληματικες πραξεις?ήΉ μηπως ειναι οι μονοι?Αυτα συμβαινουν στα "ψυγεια" ΚΑΘΕ ΦΥΛΑΚΗΣ του Ελλαδισταν.Απλα αυτο αποκαλυφθηκε.
    Γιατι πεσαμε απο τα συννεφα?
    απάντηση457
     
     
    απάντηση σε απορία | 10/04/2014 16:16
    φίλε βασίλη για να μην προβληματίζεσαι σου απαντώ. Είμαι επιστήμονας χήρος με δύο παιδάκια που έχω περάσει τα σαράντα και εργάζομαι με εποχιακές συμβάσεις να τα μεγαλώσω. Πριν έξι μήνες έχασα την γυναίκα μου από καρκίνο και γνωρίζω εξαιτίας της δουλειάς μου τι αγωνία και φόβο περνούν αυτοί οι άνθρωποι καθημερινά. Οχι δεν είμαι δεσμοφύλακας λοιπόν.
    kor a
    απάντηση1011
     
     
    Σπάνιο.... | 10/04/2014 15:48
    Ε.....δεν μπορούσαν να φανταστούν οτι θα πέθαινε κιόλας.....
    Karpathos13
    απάντηση104
     
     
    Hope.. | 10/04/2014 15:29
    I am Albanian. I was shocked in the moment I saw these videos and photos of Ilia Kareli tortured to death...but i refuse to believe that those gardians represent the whole greece. I know Greece has a lot of good and honest people that would never do this to a person (despite the crimes he has made) . I believe that justice in greece will triumph and those gardians will be judged for the ugly crime they made. We must say STOP to violence and racism ,we are all god's creature and noone of us has the right to take life. Respect to every honest greek and may the spirit if Ilia Kareli rest in peace.
    Ajsi
    απάντηση528
     
     
     
    μονοφθαλμα ΜΜΕ | 10/04/2014 15:25
    απαραδεκτοι και καταδικασταιοι οι βασανισμοι, αλλα οταν εισαι δισ δολοφονος, τι περιμενεις απο τη ζωη? Το δικαιο θα ηταν να δειξουν τα ΜΜΕ και το βιντεο της δολοφονιας του δεσμοφυλακα. Αλλιως δεν βλεπω το νοημα να δειχνουν αυτα τα βιντεο και να καλλιεργουν εχθρες
    ειρηνη ημιν
    απάντηση1229
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    15 ME ENAN DEMENO | 10/04/2014 15:23
    AYTI EINAI H MAGGIA TON GREKIDON. TYFLA NA EXOUN OI TALIBAN. NA ZISOUN OI TOURKOSPOROI KAI OI MONGOLO-TATARI, KAI O ATHANATOS POLITISMOS TOUS.
    Illyrian
    απάντηση1924
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Big Brother!? | 10/04/2014 15:22
    Διαβάζω τα σχόλια και χαμογελώ. Όχι επειδή κατακρίνω τα λεγόμενα. Όλοι έχουν δίκιο, μα πώς απέκτησαν αυτές τις απόψεις? Οι πράξεις είναι οι υποκηνιτές ή κάποιος άλλος βάζει τις σκέψεις στα μυαλά??? Όταν αυτός ο άνθρωπος/ζώο έκανε την αμαρτολή πράξη είχε δίκιο? Τα "media" δεν ανέφεραν ότι τον τυραννούσε ο φύλακας! Και έτσι πάλι ήτανε δίκαια η πράξη του? Ίσως εδώ να αλλάξουν κάποιοι άποψη και να πούνε¨Ε, τότε καλά έκανε!!! Τότε ήτανε για τα "media" "Ο Αλβανός" για να πουλήσουνε είδηση. Μετά τον θάνατό του, "Ο Καημένος" απέκτησε και Όνομα¨Ιλί Καρέλι!!! και οι καημένοι οι φύλακες γίνανε τα τέρατα. Μάλιστα κάποιοι τον αποκαλούνε και ήρωα. Τι κάνουν "τα νούμερα" Ε???
    Baurus
    απάντηση1314
     
     
     
    ανώδυνη δημοκρατία | 10/04/2014 15:18
    Δημοκράτες!Τόσος σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή.Αρκεί την βρώμικη δουλειά να την κάνει άλλος. Αφήστε λοιπόν όλους τους λαθρομετανάστες εδώ-αν πάνε πίσω θα πεθάνουν ή δεν πειράζει αν το κάνουν άλλοι-και φυσικά πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς με δουλειά και σπίτια. περικόψτε τους μισθούς σας δώστε την μία δουλειά αν έχετε δύο στο ίδιο σπίτι.Δείτε σε τι ζώα είστε έτοιμοι να μεταμορφωθείτε μόλις θίξουν λίγο τα συμφεροντά σας(απεργίες , κλείσιμο δρόμων υπηρεσιών προπηλακισμούς).να τιμωρηθούν οι υπάλληλοι γιατί αυτοδίκησαν χωρίς όμως, είναι σίγουρο, να θέλουν τον θάνατό του.Σταματήστε να τους αποκαλείτε δολοφόνους γιατί αν δείτε το περιβάλλον που εργάζονται θα εκπλαγειτε.Τιμωρία ναι όχι εξόντωση!
    kor a
    απάντηση1021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ντροπή | 10/04/2014 14:52
    Ακόμα και ο θάνατος έχει μια αξιοπρέπεια. Άλλο να σκοτώνεις κάποιον με έναν πυροβολισμό και άλλο να τον βασανιζεις μαζί με άλλους μέχρι θανάτου. Έλεος πια. Ο δολοφόνος του φύλακα ότι και να ήταν δεν άξιζε τέτοιον θάνατο. Αυτή είναι η διάφορα του ανθρώπου από τα ζώα. Δυστυχώς συμπόνια περισσότερο την χήρα και τα παιδιά του αστυνομικού παρά την μάνα του εγκληματία. Αλλά πραγματικά ντρέπομαι πολύ για το βίντεο που παρακολούθησα. Τέλος ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί προς όλους.
    Dimi
    απάντηση4311
     
-