από metereologos.gr
Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017
 

ΠΟΕ-ΟΤΑ: Καταλήψεις για τη λίστα με υπαλλήλους προς διαθεσιμότητα

Οι δήμαρχοι αρνούνται να δώσουν καταλόγους
ΠΟΕ-ΟΤΑ: Καταλήψεις για τη λίστα με υπαλλήλους προς διαθεσιμότητα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με το «σφράγισμα» των γραφείων προσωπικού και πρωτοκόλλου απαντά η ΠΟΕ-ΟΤΕ στην απόφαση υπαγωγής υπαλλήλων σε καθεστώς διαθεσιμότητας, καθώς θεωρούν ότι αυτό θα είναι προάγγελος απολύσεων, παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις από το υπουργείο.

Συγκεκριμένα, «σφραγίστηκαν» τα γραφεία προσωπικού και πρωτοκόλλου. Όπως σημειώνει στο Αθηναϊκό Πρακτορείο ο πρόεδρος της ΠΟΕ-ΟΤΑ Θ. Μπαλασόπουλος, σε ό,τι αφορά στην Αττική, έχουν ήδη σφραγισθεί τα γραφεία στους δήμους Ελληνικού, Γλυφάδας, Αγ. Δημητρίου, Ν. Σμύρνης, Βύρωνα, Υμηττού, Ν. Ιωνίας, Αιγάλεω, Αγίας Παρασκευής, Παλλήνης, Αρτέμιδος-Σπάτων.

Οι εργαζόμενοι έχουν καρφώσει στις εισόδους ξύλινες τάβλες, προκειμένου να μην πρωτοκολληθεί κανένα εισερχόμενο έγγραφο σχετικά με τις απολύσεις και να μην αποσταλούν στα αρμόδια υπουργεία καταστάσεις με τα ονόματα των εργαζομένων.

Σχετική εγκύκλιος αναμένεται να σταλεί ακόμη και εντός της ημέρας, όπως αναφέρουν Τα Νέα, από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, με την οποία θα εξειδικεύεται η εφαρμογή των νέων μέτρων.

Με την εγκύκλιο θα καλούνται οι διευθύνσεις προσωπικού των φορέων του Δημοσίου, μεταξύ των οποίων και οι δήμοι, να αποστείλουν εντός δέκα ημερών τον αριθμό των θέσεων που καταργούνται καθώς και αντίγραφα των ατομικών διοικητικών πράξεων θέσης σε διαθεσιμότητα των υπαλλήλων που απασχολούνταν στις θέσεις αυτές.

Συνεχίζουν την κατάληψη
Οι δήμαρχοι είναι έτοιμοι να μπλοκάρουν την παροχή στοιχείων για υπαγωγή υπαλλήλων τους σε καθεστώς διαθεσιμότητας είναι οι δήμαρχοι της χώρας, καθώς θεωρούν ότι αυτό θα είναι προάγγελος απολύσεων, παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης.

Την κατάληψη στα δημαρχεία αποφάσισαν να συνεχίσουν από τη Δευτέρα οι εργαζόμενοι στην Αυτοδιοίκηση με αναστολή της λειτουργίας κυρίως των γραφείων προσωπικού, που είναι αρμόδια για την αποστολή των καταλόγων με τους υπαλλήλους, οι οποίοι επηρεάζονται από τις νέες διατάξεις.

Από το πρωί της Δευτέρας οι εργαζόμενοι έχουν προχωρήσει σε καταλήψεις των δημαρχείων Θεσσαλονίκης, Κορδελιού-Ευόσμου και Παύλου Μελά, αντιδρώντας στα νέα μέτρα της κυβέρνησης και στη διάταξη του νομοσχεδίου που αφορά μετακινήσεις (μετατάξεις) στον δημόσιο τομέα, ενώ σε αρκετά ακόμη δημαρχεία οι εργαζόμενοι πραγματοποιούν γενικές συνελεύσεις προκειμένου να ενημερωθούν για τις εξελίξεις και να προχωρήσουν και αυτοί σε καταλήψεις.

Συμμετοχή της ΠΟΕ-ΟΤΑ στις κινητοποιήσεις

Η ΠΟΕ-ΟΤΑ αποφάσισε να συμμετέχει δυναμικά σε όλες τις κινητοποιήσεις που έχουν προγραμματιστεί γι' αυτή την εβδομάδα. Την Τρίτη θα συμμετάσχει στην πανελλαδική στάση εργασίας της ΑΔΕΔΥ, από τις 12 το μεσημέρι και μέχρι το τέλος του ωραρίου.

Την Τετάρτη θα συμμετάσχει στην πανευρωπαϊκή κινητοποίηση και την πανελλαδική στάση εργασίας της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ από τις 12 το μεσημέρι μέχρι το τέλος του ωραρίου. Την ίδια ημέρα συγκέντρωση διαμαρτυρίας θα γίνει στις 12.30 το μεσημέρι στην πλατεία Κλαυθμώνος.

Την Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί τρίωρη στάση εργασίας, από τις 8 το πρωί έως τις 11, των εργαζομένων στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης Ν. Θεσσαλονίκης και συγκέντρωση στο Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης, όπου θα διεξαχθεί η 3η ελληνογερμανική συνέλευση των δημάρχων.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δημόσιο:Μετακινήσεις και όχι απολύσεις υπόσχεται ο Μανιτάκης 
Επιστολή Μανιτάκη στους υπουργούς για τις μετατάξεις 
ΔΕΘ: Ενταση μεταξύ διαδηλωτών από τους ΟΤΑ και δυνάμεων των ΜΑΤ - προπηλακίστηκε ο γερμανός πρόξενος 
ΠΟΕ-ΟΤΑ: Γενικευμένες καταλήψεις κτιρίων και υπηρεσιών των δήμων 
Μπρος-πίσω η νέα απαίτηση της τρόικας για 22.000 απολύσεις στο Δημόσιο το 2014 
Τρεις χιλιάδες εργαζόμενοι στην πορεία των ΟΤΑ αλλά δεν είδαν τον υπουργό  
Κλειστοί και την Παρασκευή όλοι οι δήμοι της Αττικής 
 
 
σχόλια (43)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αναλογίες | 13/11/2012 23:30
    Ξενοφώντος Ελληνικά : Οι Τριάκοντα τύραννοι συγκροτούσαν τη Βουλή και τις άλλες αρχές όπως ήθελαν αυτοί .Έπειτα άρχισαν να συλλαμβάνουν τους γνωστούς καταδότες , που τον καιρό της δημοκρατίας είχαν κάνει τη συκοφαντία επάγγελμα και ταλαιπωρούσαν την καλή τάξη , και τους καταδίκαζαν σε θάνατο.Η Βουλή τους καταδίκαζε με ευχαρίστηση , και το πράγμα δε δυσαρεστούσε καθόλου όσους ένιωθαν πως τίποτε κοινό δεν είχαν μ'αυτούς . ....Μόλις πήραν τη φρουρά συνελάμβαναν όχι πια κακά στοιχεία κι ασήμαντα πρόσωπα αλλά από δω και πέρα ... εκείνον που αν δοκίμαζε ν'αντιδράσει θα έβρισκε πολλούς συμπαραστάτες .....Κορίτσια διαβάστε κι αφήστε τα κανάλια της υποκουλτούρας
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση41
     
     
    ............./.......................... | 13/11/2012 23:23
    Αχ κορίτσια ο Υποκριτέρης και η συμμορία του πάλι ξεσάλωσαν . Οι συντεχνίες που παρακωλύουν τη λειτουργία του κράτους [των Γερμανών και των φίλων τους]....λυπάμαι βέβαια [κροκοδείλια ] για όσους χάνουν τη δουλειά τους ...αλλά οι κακές συντεχνίες ... και όσοι διορίστηκαν από το παράθυρο ....Κορίτσια , έχω να σας πω ένα : Το σύστημα βάλλει πάντοτε πρώτα εναντίον των κακών .Με τον τρόπο αυτό δημιουργεί μια θολούρα που σιγά σιγά τους τυλίγει όλους στο δίχτυ της , κακούς , καλούς , άχρηστους , χρήσιμους .Όλοι ένα , όλοι συντεχνίες . Το να επιχαίρει κανείς με την απώλεια του μέλλοντος του άλλου είναι η χειρότερη κατάντια .Ταιριάζει σε πιθηκοειδές όχι σε άνθρωπο.....
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση42
     
     
    Το προγραμμα του κόμματος μου | 13/11/2012 14:35
    1) Κλείσιμο όλων των άχρηστων κρατικών οργανισμών ΤΩΡΑ 2) Απόλυση των μισών δημοσίων υπαλλήλων ξεκινώντας από τώρα και με ολοκλήρωση σε ένα χρόνο. Αν ακούγεται απάνθρωπο για αυτούς, είναι άνθρωπινο για όλον τον ιδιωτικό τομέα που αιμοραγεί και χάνει τις δουλειές του τόσα χρόνια 3) ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ - ΠΩΛΗΣΗ φυσικού πλούτου ή εταιριών κοινωνικής παροχής 4) Ανασυγκρότηση του κράτους με έμφαση στην μηχανόγραφηση 4) Αμεση δέσμευση περιουσίας όσων χρώστανε στο ελληνικό δημόσιο λόγω φοροδιαφυγής.5) Επειδή το 1 και το 2 έχουν άμεσο όφελος με σεμνούς υπολογισμούς κοντά στα 12 δις το χρόνο, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΑΡΑΤΣΙΩΝ 6) Παραιτούμαι αν σε 2 χρόνια δεν έχω κάνει τα παραπάνω... Τι λέτε... θα με ψηφίζατε??
    Ανώνυμος / η
    απάντηση55
     
     
     
    το τυρι του ποντικού | 12/11/2012 21:48
    Αν έχω καταλάβει αυτό που έχουν εισπράξει όλοι στην ελληνική πραγματικότητα , είναι η κακή ποιότητα παροχής υπηρεσιών του δημοσίου (αγελάδα) και αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι, είναι η κατάργηση του ( μπριζόλα η αγελάδα που δεν θα την φάνε καν οι ίδιοι ) αντί της εξυγίανσης του (συνεχίζω να πίνω γάλα σε μεγαλύτερες ποσότητες ) . Προσέξτε γιατί δαγκώνετε το τυρί κορόιδα και πίσω ήδη αρχίζει να πέφτει η πόρτα της φάκας . Σκεφτείτε πόσο λάθος στοχεύετε και πόσο προσωρινή και αμετάκλητη σαν κατάσταση είναι η ηδονή της απόλυσης των δημοσίων υπαλλήλων και αυτό που έρχεται μετά για εσας !!!
    Καρακωνσταντινου Ε.
    απάντηση319
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η ΑΛΗΤΙΑ | 12/11/2012 21:15
    ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΣΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ!! ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟ-ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ;;;
    SP
    απάντηση155
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Να αδειάσουν τα γραφεία | 12/11/2012 21:11
    και να πάνε στα ΚΕΠ ή Ταμείο, να εξυπηρετήσουν κανένα δημότη, που μόνο πληρώνει τα σόγια και τους φίλους των δημάρχων.
    Κίτσος
    απάντηση121
     
     
    Ελλαδα η χωρα του κιτρινου ηλιου, του Παοκ, της Αεκ, της Καλαμαριας... | 12/11/2012 19:55
    θελω και γω να διοριστω υπαλληλας-ηλεκτρολογας στο δημο στη ροδο να καθαριζω 5 χιλιαρικακια το μηνα και να πινω φραπεδουμπα στην υγεια των κοροιδων, ενω εναγωνιως αεριζομαι εις πασαν κατευθυνσην, και βεβαια να συνταξιοδοτηθω στα 39 ως αναπηρος(...λογω πριαπισμου), ενω οι συνδικαλιστες με τους οποιους συγχνωτιζομαι, να ερχονται βρε αδερφε καμια φορα στη βιλλα μου, χτισμενηνην εις την αμμουδιαν να ξεκουραζομεθα.. . Να χαρω εγω Ελλαδα. Αυτα ειναι τα "ωραια", οχι σαν τους βλακες τους υπολοιπους εμας και τους ευρωπαιους που λειτουργουν με την σκεψη οτι για να πληρωνεσαι, πρεπει και να παραγεις κατι...Παττακος η εστω Πολ ποτ που σας χρειαζεται...
    χρηστος
    απάντηση153
     
     
    Απολύσεις.... | 12/11/2012 19:07
    Προφανώς, όσοι τις τελευταίες δεκαετίες διορίστηκαν στο Δημόσιο χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς προσόντα έπρεπε με κάποιο τρόπο να αξιολογηθούν και κάποιοι να πάνε στα σπίτια τους. Από την άλλη υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι τιμούν το ψωμί τους. Οπότε μην δαιμονοποιούμε τους δημοσίους υπαλλήλους στο σύνολό τους.Τέλος για όλα τα κακώς κείμενα των τελευταίων δεκαετιών δεν είναι υπεύθυνος μόνο ο Δημόσιος Τομέας (όλοι τρώγανε από το κράτος και κάποιοι από τον ιδιωτικό τομέα, βλέπε γιατροί, φαρμακοποιοί, μηχανικοί κτλ με χρυσά κουτάλια).
    ftrs
    απάντηση161
     
     
    Το Μπαχαλο και | 12/11/2012 17:59
    Το Μπαχαλο (Ελλαδισταν) ψυχοραγει και τα Παρασιτα (ΔΥ
    τα Κοπροσκηλα.
    απάντηση4710
     
     
    Αν σφραγίσει τα ταμεία το κράτος να δεις! | 12/11/2012 17:51
    Κανένας δημότης δεν πληρώνει δημοτικά τέλη.Το κράτος κλειδώνει την χρηματοδότηση προς τον δήμο! Ανυπακοή δεν θέλετε; Πάρτε την!
    kokovios
    απάντηση7310
     
     
    Αρνούνται? | 12/11/2012 16:01
    Κανένα πρόβλημα... Ας τους πληρώνουν από την τσέπη τους... Εγώ πάντως δημοτικούς υπάλληλους που παίρνουν 1500 ευρώ μισθό για να αλλάζουν τις καμμένες λάμπες (!!) δε θέλω άλλο να πληρώνω... Το παράδειγμα είναι αληθινό δυστηχώς!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10011
     
     
    ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΘΕΡΙΖΟΥΜΕ | 12/11/2012 15:51
    Σωστά αρνούνται να παραδώσουν τη λίστα οι δήμαρχοι, αφού τους πληρώνουν από την τζέπη τους, γιατί να μην το κάνουν;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4915
     
     
    Δήμοι = Χαβούζες Ψήφων | 12/11/2012 15:51
    Ειμαι κατά των αποκρατικοποιήσεων που έχουν να κάνουν με φυσικό πλούτο ή κοινωνικές παροχές. Και η συγκομιδή σκουπιδιών ΔΕΝ είναι τίποτα από τα δύο. Να δωθεί σε ιδιώτες. Το 80% του προσωπικού των δήμων δεν θα έπρεπε να υπάρχει σύμφωνα με τις υπηρεσίες που προσφέρει. Απλά οι δήμοι είναι οι μεγαλύτερες χαβούζες ψηφοθηρικών προσλήψεων. Εξω όλοι τώρα!!!
    Δημοσιοκηφηνοκυνηγός
    απάντηση8412
     
     
    kLEISTE TIN KANOULA | 12/11/2012 15:21
    kOPSIMO XRIMATODOTISIS KI ANATHESI GIA SUGKOMIDI APORRIMATON SE IDIOTES. OI LOIPES YPIRESIES MPOROUN NA PERIMENOUN....ANYPARKTES EINAI ETSI KI ALLIOS - THA GINEI KAI KAPOIA OIKONOMIA.
    PJ
    απάντηση648
     
     
     
    Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος | 12/11/2012 14:57
    Να το θυμάστε αύτό όσοι απασχολείστε στον ιδιωτικο τομέα και σας πίνουν το αίμα τα αφεντικά σας. Θα έρθει και η δική σας η ωρα. Αλλά έτσι λειτουργούμε εδώ. Ο καθένας κοιτάει το τομάρι του. Τα έχετε βάλει με τον δημόσιο τομέα αλλά κατά βάθος πολύ θα θελάτε να έχετε μια θέση, κι αυτά τα αρνητικά σχόλια εγώ τα ακούω βερεσέ. Να είστε ειλικρινεις εαν φοράτε παντελόνια.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση32126
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    58 | 12/11/2012 14:32
    Λοιπόν. Έχω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Σε επαρχιακό δήμο (όχι απ τους μεγαλύτερους), υπάρχουν αυτή τη στιγμή και πλερώνονται 58 ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ. Και πες, ότι κάποια στιγμή στο παρελθόν χρειαζόντουσαν (σιγά μη χρειαζόντουσαν όλο αυτοί). ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΡΟΥΦΑΝΕ ΤΟ ΑΙΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ?
    ΜΟΡΤΗΣ
    απάντηση12111
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Se mia eunomoumeni xora | 12/11/2012 14:23
    Veveos perimeno apo to Elliniko kratos oi sigkekrimenoi magkes na xilothoun amesa. Oso gia tous magkes tha thimaste tis imeres doxas SKALIZONTAS SESKLA stin avli tou spitiou sas, an den eiste isovia filaki gia paratipies...
    Poli kakos Lykos
    απάντηση424
     
     
    Αμεση | 12/11/2012 14:09
    επεμβαση της δικαιοσυνης τωρα!!! Δημοσιος απαγχονισμος για τους δημοσιους κηφηνες
    Gguu
    απάντηση5622
     
     
    ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΦΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!! | 12/11/2012 14:04
    "Έτοιμοι να μπλοκάρουν την παροχή στοιχείων για υπαγωγή υπαλλήλων τους σε καθεστώς διαθεσιμότητας είναι οι δήμαρχοι της χώρας". ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΜΩΣ Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, ΣΚΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ. ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΙ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗ). ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΑΡΧΕ, ΑΚΗΔΕΜΟΝΕΥΤΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ, ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑι ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. ΟΧΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΟΛΛΥΒΑ. (Και ύστερα μιλάμε για το σάπιο πολιτικό σύστημα, θεωρώντας οτι η σαπίλα είναι κάτι που αφορα τους βουλευτές, και οχι ολο τον κορμο της ελληνικής κοινωνίας)
    ΧΡΗΣΤΟΣ Σ.
    απάντηση876
     
-