από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017
 
 

Αύξηση στην τιμή των τσιγάρων έως 2€ προτείνουν οι ειδικοί επιστήμονες

Η πολιτεία αδιαφορεί για την εφαρμογή του νόμου, είπε ο Π. Μπεχράκης
Αύξηση στην τιμή των τσιγάρων έως 2€ προτείνουν οι ειδικοί επιστήμονες
Πηγή: REUTERS
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την επιβολή αύξησης στην τιμή των τσιγάρων έως και 2 ευρώ προτείνουν οι ειδικοί επιστήμονες. Οπως εκτιμούν, τα έσοδα που θα προκύψουν θα ξεπεράσουν το ένα δισ. ευρώ και θα μπορούν να διατεθούν στον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) για τη βελτίωση των υπηρεσιών υγείας που παρέχει.

Την παραπάνω πρόταση παρουσίασε ο κοσμήτορας της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας, καθηγητής Οικονομικών της Υγείας κ. Γιάννης Κυριόπουλος, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο υπουργείο Υγείας.

Όπως ανέφερε, η εμπειρία έχει δείξει ότι η αύξηση της τιμής των τσιγάρων επιφέρει μείωση της κατανάλωσης καπνού και σημαντική μείωση του αριθμού των καπνιστών.

Την ίδια στιγμή, ο πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τον Έλεγχο του Καπνίσματος κ. Παναγιώτης Μπεχράκης, κατήγγειλε την αδιαφορία της πολιτείας ως προς την εφαρμογή των διατάξεων του αντικαπνιστικού νόμου.

Ο κ. Μπεχράκης έκανε λόγο για «τάσεις παρόξυνσης» στο πρόβλημα του καπνίσματος στη Ελλάδα. Κατήγγειλε δε, ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Όπως είπε, παρότι το 2011 πραγματοποιήθηκαν 94.140 έλεγχοι σε όλη τη χώρα, επιβλήθηκαν μόλις 2.842 πρόστιμα. Απ’ αυτά, εισπράχθηκαν λιγότερα από τα μισά...

Σύμφωνα με στοιχεία που παρουσίασε η πρόεδρος του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, κυρία Τζένη Κρεμαστινού, η τηλεφωνική γραμμή 1142 του ΚΕΕΛΠΝΟ είχε δεχθεί μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2012 περισσότερες από 60.500 καταγγελίες για παραβίαση του αντικαπνιστικού νόμου, εκ των οποίων το 42,5% αφορούσε την περιοχή ευθύνης της περιφέρειας Αττικής.

Από την πλευρά της, η γενική γραμματέας Δημοσίας Υγείας κυρία Χριστίνα Παπανικολάου σημείωσε ότι «δεν αλλάζουν εύκολα τα πράγματα σε αυτή τη χώρα» και προανήγγειλε την κατάρτιση νέου θεσμικού πλαισίου για τους κανόνες, τις προϋποθέσεις και τους περιορισμούς στη λιανική διάθεση των προϊόντων καπνού.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (58)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Θεσσαλονίκη ώρα μηδέν | 16/12/2012 13:06
    Δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη η κατάσταση έχει ξεφύγει πέρα από κάθε όριο. Στα καφέ (εκτός των Starbucks και των Mikel) καπνίζουν ασύστολα, σε όλα ανεξαιρέτως τα μπαράκια/μπυραρίες, όπως και στα περισσότερα εστιατόρια. Σε κάποιες εξόδους που έκανα πρόσφατα για την ονομαστική μου εορτή όταν επέστρεφα στο σπίτι βρομούσα τσιγαρίλα! Έχω αγανακτήσει. Η Δημοτική Αστυνομία με Αρχικαπνιστή το Δήμαρχο Μπουτάρη πετάει χαρταετό. Τα τηλεφωνήματά μου στο 1142 δεν είχαν κανένα αποτέλσμα, μόνο μου χρέωναν αδρά το κινητό.
    NIKOΣ ΚΑΛΟΚΑΣΙΔΗΣ
    απάντηση20
     
     
    Φουλ στα λαθραία | 02/12/2012 00:29
    Απλώς ο κόσμος θα το γυρίσει στα λαθραία, αφού η αναλογία τιμής νόμιμου:λαθραίου πακέτου θα εκτιναχτεί στο 3:1 ή και το 4:1. Ειδικά αφού τα περισσότερα περίπτερα ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις, δεν έχει σχεδόν κανένα απολύτως κίνητρο ο καπνιστής να αγοράσει νόμιμα.
    Χρεοκοπολόγος
    απάντηση21
     
     
    Ερασιτεχνισμοι... | 26/10/2012 13:19
    Δυστυχως καποιοι ζουν σε αλλον πλανητη αν νομιζουν οτι με αυτην την τεραστια αυξηση θα λυσουν και το προβλημα χρηματοδοτησης του ΕΟΠΥΥ και θα κοπει το τσιγαρο!!! Ενα σωρο αυξησεις εγιναν για να αυξηθουν τα εσοδα και κατεληξαν σε παταγωδη αποτυχια. Δεν μαθαινουν, δεν ακουν, δεν βλεπουν τι αποτελεσματα εχουν τετοιες ερασιτεχνικες κινησεις. Ενα ειναι βεβαιο οτι το λαθρεμποριο θα θεριεψει αλλωστε παραδεχονται οτι τα σημερινα αντικαπνιστικα μετρα που ειναι και πολυ ευκολοτερο να ελεγχθουν εχουν αποτυχει. Δεν μπορει να βαζεις στο ραφι του κανονισμους που εχεις και να πηγαινεις σε αλλους με βαρκα την ελπιδα. Πανε να λυσουν ενα προβλημα και δημιουργουν μεγαλυτερο.
    Π.Β.
    απάντηση100
     
     
    τι??μονο 2 ευρω? | 26/10/2012 13:12
    Εγω προτινω 10 ευρω...αααα,επισης προτινω αμολυβδη 15 ευρω το λιτρο κ πετρελαιο θερμανσης 20 ευρω!ετσι θα βγαλετε πιο πολλα λεφτα!κ ακομα καλυτερα για οσους δε ξερουν προτινω κ ΦΠΑ 50%!απλα πραματα λαικα!
    panos
    απάντηση132
     
     
    φουμαρα | 26/10/2012 09:20
    ουτε ειπραξεις θα εχουν,γιατι ολοι θα στραφουν στο λαθρεμποριο,ουτε για την υγεια θα πανε οσα μαζεψουν,οπως ταφαγανε απ τους πυροπληκτους θελουν να τα φανε παλι απο καπνιστες,σειρα θα εχουν οι χοντροι που θα φορολογουν το βαρος τους σε λιγο με την αιτιολογια οτι επιβαρυνουν το συστημα υγειας επειδη ειναι πιο επιρεπεις σε καρδιοπαθειες κλπ
    kostas
    απάντηση193
     
     
    ΠΟΣΟΣΤΟ ΦΟΡΟΥ | 25/10/2012 23:11
    ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ 78% ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ 95% ΦΟΡΟΥ ΣΤΑ ΣΤΡΙΦΤΑ?? Ο ΚΛΑΔΟΣ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΤΟ ΛΑΘΡΑΙΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ Κ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΛ Κ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΠΥ, ΒΡΕ ΔΕ ΠΑΝΕ ΝΑ....
    ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ
    απάντηση123
     
     
    Αδιαφορίας το ανάγνωσμα | 25/10/2012 19:41
    Άσχετη με τα τσιγάρα η παρατήρηση, αλλά η "αδιαφορία της πολιτείας ως προς την εφαρμογή των διατάξεων του αντικαπνιστικού νόμου" συνάδει με την αδιαφορία για την τήρηση των διατάξεων οποιουδήποτε νόμου. Όταν με το καλό ενδιαφερθεί η πολιτεία για τους νόμους, εδώ είμαστε να το ξανασυζητήσουμε το θέμα...
    Κεντυρίων
    απάντηση170
     
     
     
    με τρεις τυπους ανθρωπων δεν μπορεις να συζητησεις..... | 25/10/2012 18:54
    με φανατικους χριστιανους, με ΠΑΟΚτζηδες και με αντικαπνιστες........
    παω για τσιγαρο......
    απάντηση2413
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο λαθρέμπορος λέει... | 25/10/2012 17:39
    Μπράβο παιδιά αυξήστε,έτσι μπράβο.Ας πάει 150 ευρώ τό πακέτο.Τότε όλα τά τσιγάρα θά τά διακινώ εγώ.Ηδη η μπίζνα μέ τά καύσιμα πάει αέρας.Οσο πιό πολλούς φόρους βάζετε τόσο εγώ θά κονομάω καί εσείς θά χάνετε.Καί αυτό μέ τά γαριδάκια καί τά λιπαρά ενδιαφέρον ακούγεται άν μπεί φόρος.Θά έχει ψωμί..Τί θά κάνετε?Θά μέ κλείσετε μέσα?Πάλι διακοπές?Καμία αντίρρηση.Θά διαφεντεύω γιά λίγο καιρό από μέσα καί θά έχω καί τζάμπα μάσα.Λίγες κούτες τσιγαράκια δώρο στά φιλαράκια μου τά καρακόλια καί θά μέ έχουν αρχηγό.Καί αυτοί φτωχά παιδιά είναι,θά μασήσουν καί θά πούν καί τραγουδάκι.
    Τάκης.Χ.
    απάντηση4011
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Eτσι μπράβο, με το ντουμάνι! | 25/10/2012 17:04
    Κι όχι μόνο 2, αλλά και 4 και 5! Γιατί δεν είναι μόνο αυτός που καπνίζει είναι όλοι γύρω του, να αναπνέουν τον αέρα του και τα τοξικά του! Άσε που υπάρχει ελπίδα να μειωθούν και οι καρκίνοι! Όποιος θέλει να καπνίζει και να αρρωσταίνει τουλάχιστον να το πληρώνει.
    Η χώρα ντουμάνι
    απάντηση4236
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μόνο το κάπνισμα βλάπτει; | 25/10/2012 16:59
    Δεκάδες έρευνες δείχνουν ότι λόγω του άγχους και της αφραγκίας που μας επιβλήθηκε θα αυξηθούν σε τραγικό βαθμό οι καρδιοπάθειες, τα εμφράγματα και δεκάδες άλλες ασθένειες. Προτείνεται λοιπόν ο μηδενισμός της φορολογίας και ο τριπλασιασμός -τουλάχιστον- των αποδοχών των εργαζομένων. Σ' αυτή την περίπτωση, ας αυξηθούν τα τσιγάρα 4€ κι όχι 2!!!
    Σ.Β.
    απάντηση2617
     
     
    ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ... | 25/10/2012 16:56
    ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΤΟ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΠΤ ΟΜΩΣ.
    LEO
    απάντηση3814
     
     
    για το καλο μας | 25/10/2012 15:59
    Μπραβο, επισης να αυξηθουν κατα 200% τα τελη κυκλοφοριας, ξερετε ποσοι τραυματιζονται καθε μερα απο αυτα τα απαισια τα αυτοκινητα που μας εχουν κανει το βιο αβιοτο στις πολεις μας; Επισης στον καφε, στα ποτα, τα γλυκα, τα σουβλακια (για να μη πω γενικα στο κρεας). Σιγα που θυμηθηκε το κρατος ξαφνικα την υγεια μας και περνει μετρα για το καλο μας. Τους μονους που θα ωφελεισει κατι τετοιο ειναι οι λαθρεμποροι.
    ζ
    απάντηση4928
     
     
     
    Σκέψεις... | 25/10/2012 15:17
    Αυξήθηκαν οι τιμές στα πετρέλαια και βενζίνες, έκλεισαν βενζινάδικα και χάσαν θέσεις εργαζόμενοι. Αύξηση στις τιμές των τσιγάρων. Θα χάσουν οι γεωργοί των καπνών. Μήπως να το ξαναδούμε με τους φόρους επι δικαίων και αδίκων; Μήπως; Στο Λονδίνο επι παραδείγματι όσοι πάνε σε Έλληνες φοιτητές ή μή καουβαλάνε και απο πέντε κούτες τσιγάρα που στοιχείζουν τρελά λεφτά. Αυτό θέλουν και για την Ελλάδα; Ήδη αγαθά εισαγώμενα σπανίζουν πλέον απο ράφια μεγάλων αλυσίδων. Ή δεν το έχουν προσέξει; Κάποτε με οδοντόκρεμες και ένα καλσόν κυρίευαν το τέως σήμερα ανατολικό μπλόκ. Αυτή την εικόνα θέλουν;
    Ω
    απάντηση1820
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τι σοι Ρατσισμος και Φασισμος ειναι αυτος ? | 25/10/2012 15:13
    Οφειλω να πω οτι υπηρξα καπνιστης επι 35 συναπτα χρονια και δεν καπνιζω πια εδω και 13 χρονια ,(επειδη εγω το ηθελα),αλλα να επιβαλλω στον διπλανο μου την διακοπη του καπνισματος επειδη κανει κακο στην Υγεια του με το ζορι,και με πατεντες ρατσιστικες και ανεπιτρεπτες δεν το εχω διανοηθει ποτε!Καλο θα ειναι ο Κος Μπεχρακης να βρει αλλον σκοπο Ζωης, για την διασωση συνανθρωπων του απο την μαστιγα του Καρκινου και των Καρδιοπαθειων,διοτι δεν ειναι αποκλειστικα και μονον το καπνισμα υπευθυνο για ολα αυτα!! Αν επιχειρουν να επιβαλλουν και να καταστησησουν ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ το καπνισμα, και τους καπνιστες ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ,θα κανουν πολυ μεγαλυτερο κακο σε ολους αυτους τους ανθρωπους απο το καπνισμα! Ντροπη!
    Νικολας
    απάντηση3738
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    σαχλαμάρες | 25/10/2012 15:01
    Στην Γερμανία που ανέβηκε η τιμή 2 Ευρώ σε δύο χρόνια δεν ελαττώθηκε η κατανάλωση καθόλου. Και το πρόσθετο εισόδημα του κράτους δεν πήγε στην ιατρική περίθαλψη αλλά σε εντελώς άσχετες θέσεις των εξόδων. Αυτά είναι μια επιπλέον φορολόγηση του κόσμου και τίποτα άλλο.
    stefan_g
    απάντηση3711
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    50 EYRO!.. | 25/10/2012 14:50
    50 ευρω λενε οι επιστημονες γερμανοι!! νεα ερευνα..! χχαχαχ τι ξεφτιλες τι ειναι αυτα που λετε !! ΚΑΛΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΟ? ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΛΙΘΟΙ??? ΟΥΣΤ ΓΛΥΦΤΡΟΝΙΑAA!!
    DIA (S ) PLOKH..
    απάντηση219
     
     
    Οι ειδικοι ... φοροσυλλεκτες | 25/10/2012 14:00
    "... προτείνουν οι ειδικοί επιστήμονες". Και βεβαια οι εγκληματιες φοροσυλλεκτες που λεγεται κυβερνηση θα αποδεχτει. Αλλα δεν αποδεχεται σε καμια περιπτωση τις αποψεις των "ειδικων" που κανουν λογο για συστημα υγειας τριτοκοσμικης χωρας, για νεφροπαθεις που πληρωνουν, για καρκινοπαθεις που δεν κανουν θεραπεια.
    Μινως
    απάντηση2410
     
     
     
    μακρυά από τον κότσο μας... | 25/10/2012 13:26
    Κοίτα κάτι άχρηστοι... "Εγώ δεν καπνίζω, να πάνε τα τσιγάρα 20 ευρώ το πακέτο".... Και εγώ δεν οδηγάω, να πάει η βενζίνη 20 ευρώ το λίτρο. Και μην τολμήσει να αντιμιλήσει κανείς, γιατί θα τον βάλω να ρουφάει εξάτμιση για ώρες...
    dav
    απάντηση3833
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-