από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Μαΐου 2018
 
 

Η σχιζοφρένεια της... απελευθέρωσης των επαγγελμάτων

Οι γραφειοκρατικές αγκυλώσεις καλά κρατούν σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη
Η σχιζοφρένεια της... απελευθέρωσης των επαγγελμάτων
Ενας υπουργός, ο Συνήγορος του Πολίτη και μία αντιπεριφερειάρχης χρειάστηκαν για να καταστεί δυνατή η μετακόμιση ενός φαρμακείου!
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Γράμμα κενό περιεχομένου παραμένει η απελευθέρωση των επαγγελμάτων, όπως καταδεικνύει πόρισμα του Συνηγόρου του Πολίτη, από το οποίο προκύπτει ότι οι γραφειοκρατικές αγκυλώσεις παραμένουν οι ίδιες και η συμπεριφορά των αρμόδιων αρχών εξακολουθεί να είναι απαράδεκτη και να ταλαιπωρεί τους πολίτες.

Το πόρισμα δεν αναφέρεται ούτε καν στη χορήγηση άδειας λειτουργίας φαρμακείου, αλλά στην απλή θεωρητικά απόφαση του ιδιοκτήτη του να το μετακινήσει σε νέα στέγη.

Φαρμακοποιός, λοιπόν, διαμαρτυρήθηκε στον Συνήγορο του Πολίτη για την καθυστέρηση έγκρισης της συνέχισης λειτουργίας του φαρμακείου που διατηρούσε στον Δήμο Αθηναίων από το έτος 1973!

Η φαρμακοποιός είχε υποβάλει σχετική αίτηση προς τη διεύθυνση Δημόσιας Υγείας Κεντρικού Τομέα της Νομαρχίας Αθηνών για μεταφορά του φαρμακείου εντός των ορίων του δήμου.

Παρά ταύτα το αίτημα δεν ικανοποιήθηκε. Το ζήτημα που επικαλέσθηκαν οι αρμόδιες αρχές, όπως αναφέρει ο Συνήγορος, «είχε σχέση με τον τρόπο μέτρησης της απόστασης μεταξύ του υπό μεταφορά φαρμακείου και του πλησιέστερου ήδη υπάρχοντος εντός στοάς φαρμακείου».

Μετά την πάροδο επτά μηνών το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους εξέδωσε την υπ' αρ. 366/2010 γνωμοδότηση σύμφωνα την οποία προέκυπτε πρόβλημα συνέχισης της λειτουργίας του φαρμακείου λόγω μικρής απόστασης από το ήδη υφιστάμενο φαρμακείο.

Η εν λόγω φαρμακοποιός διαμαρτυρήθηκε στον Συνήγορο του Πολίτη, ο οποίος με τη σειρά του επεσήμανε στον υπουργό Υγείας τα νομικά και πραγματικά προβλήματα του τρόπου υπολογισμού της απόστασης όπως περιγραφόταν στην εν λόγω γνωμοδότηση και του ζήτησε να μη την κάνει δεκτή. Σημείωνε μάλιστα ότι την περίοδο εκείνη οι αρμόδιες υπηρεσίες επεξεργάζονταν νομοσχέδιο σχετικά με την άρση των περιορισμών στην άσκηση του επαγγέλματος του φαρμακοποιού.

Τελικά, η παρέμβαση του Συνηγόρου είχε αποτέλεσμα. Ο υπουργός Υγείας, μετά την πάροδο έξι μηνών, συμφώνησε με την άποψη του Συνηγόρου του Πολίτη και δεν έκανε δεκτή τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

Η αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών, από την πλευρά της, αποδέχτηκε επίσης τις απόψεις του Συνηγόρου του Πολίτη και, μετά την πάροδο επτά μηνών από τη μη αποδοχή της σχετικής γνωμοδότησης από τον υπουργό, εξέδωσε επιτέλους απόφαση με την οποία εγκρίθηκε η συνέχιση της λειτουργίας του φαρμακείου κατόπιν μεταφοράς του εντός των ορίων του Δήμου Αθηναίων.

Με άλλα λόγια για να καταστεί δυνατή η ολοκλήρωση μίας απλής διοικητικής πράξης που συνιστά η μεταφορά του φαρμακείου «ενεπλέκησαν» ο υπουργός Υγείας, ο Συνήγορος του Πολίτη και η αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών, ενώ η ιδιοκτήτης ταλαιπωρήθηκε για πάνω από ενάμιση χρόνο.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το υπουργείο ανακοίνωσε ότι θα πληρώσει τους φαρμακοποιούς 
 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    X | 02/06/2012 10:05
    OI FARMAKOPIOI DEN EXOUN KAMIA DIAFORA APO TOUS EMBOROYS NARKOTIKON.APLOS EINE NOMIMOI.KAI OI 2 EXOUN PARI AMETRITO KOSMO STON LEMO TOYS
    Ανώνυμος / η
    απάντηση28
     
     
    Χρειάζονται φιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις | 01/06/2012 23:21
    Ειμαστε τελευταιοι στις διεθνεις καταταξεις για την φιλικοτητα στην επιχειρηματικοτητα και την ανταγωνιστικοτητα. Η μονη ελπιδα να ανακαμψει η ελληνικη οικονομια ειναι να γινουν ριζοσπαστικες φιλελευθερες μεταρρυθμισεις. Χρημα για προσληψεις στο δημοσιο δεν υπαρχουν. Αρα για να δημιουργηθουν θεσεις εργασιας πρεπει να γινουν ιδιωτικες επενδυσεις και γιαυτο χρειαζομαστε ενα ελκυστικο περιβαλλον. Μονο ετσι θα ερθουν ξενοι επενδυτες αλλα και θα τολμησουν να επιχειρησουν οι ελληνες με σκοπο φυσικα το κερδος. Για να γινει αυτο πρεπει: 1) να μηδενιστει το κοστος του επιχειρειν (γρηγορη ιδρυση επιχειρησεων χωρις κοστος), 2) να διαλυθουν τα εκατονταδες γραφειοκρατικα εμποδια στην επιχειρηματικοτητα, 3) να δημιουργηθει ενα πολυ απλο σταθερο φορολογικο συστημα με χαμηλους συντελεστες, 4) να γινει μηχανογραφηση στις δημοσιες επιχειρησεις και να ολοκληρωθει το κτηματολογιο, 5) να ιδιωτικοποιηθουν ολες οι ΔΕΚΟ, 6) να καταργηθουν αχρηστοι δημοσιοι οργανισμοι που αυξανουν τη γραφειοκρατια, 7) Δραστικη μειωση της γραφειοκρατιας και χρηση στο δημοσιο νεων τεχνολογιων, 8) δημιουργια ειδικων δικαστηριων για γρηγορη επιλυση επιχειρηματικων διαφορων και φορολογικων υποθεσεων
    BASILIS
    απάντηση23
     
     
     
    protaseis | 31/05/2012 22:11
    ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ α) Άρση των πληθυσμιακών περιορισμών β) Άρση των γεωγραφικών περιορισμών γ) Κατάργηση της κληρονομικότητας της άδειας δ) Κατάργηση της αγοραπωλησίας αδειών και ε) Δημιουργία ενιαίου Συνδικαλιστικού φορέα, με συμμετοχή όλων των ειδικοτήτων φαρμακοποιών, ώστε να εκφράζονται όλες οι φωνές και κανείς να μην νιώσει στο μέλλον αποκλεισμένος συνδικαλιστικά και να μην μπορεί να αρθρώσει ανάστημα και λόγο. Με βάση τα παραπάνω, η άρση των πληθυσμιακών και γεωγραφικών περιορισμών, θα μπορούσε να ωφελήσει την χώρα: 1) Στην βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών, από νέους Φαρμακοποιούς που θα εισάγουν καινοτόμες ιδέες στον χώρο και αναβάθμιση του επαγγέλματος 2) Δημιουργία καινούριων θέσεων εργασίας, για πτυχιούχους Φαρμακοποιούς και πτυχιούχους βοηθούς Φαρμακείων και μείωση της ανεργίας στον συγκεκριμένο αυτό χώρο 3) Αύξηση στο Α.Ε.Π. της χώρας (μελέτη Ι.Ο.Β.Ε.) και 4) Αποκατάσταση του Συνταγματικά κατοχυρωμένου δικαιώματος στην επαγγελματική ελευθερία, με βάση το οποίο έκρινε το ΣτΕ όλους τους παραπάνω περιορισμούς ως αντισυνταγματικούς με την απόφαση 3665/2005 (και 1663 - 06/2011).
    pa-->
    απάντηση133
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Oi syntexnies farmakopoiwn, taxi kai forthgwn kala kratoyn | 31/05/2012 22:10
    Δυστυχώς, από τους ως άνω περιορισμούς εξαιρούνται τα τέκνα των φαρμακοποιών, που εκμεταλλευόμενα τη δυνατότητα της ελεύθερης μεταβίβασης της άδειας, αποκτούν το πλεονέκτημα της πρόσβασης στο επάγγελμα. Τόσο της επιχείρησης (επαγγελματικός χώρος, εξοπλισμός, ράφια, φάρμακα), κάτι που είναι θεμιτό καθώς αποτελούν ιδιοκτησιακά στοιχεία του αποχωρούντα φαρμακοποιού, όσο όμως και της άδειας, που αποτελεί δημόσιο αγαθό, μια και αφορά ένα ρυθμισμένο και προστατευμένο επάγγελμα και άρα θα έπρεπε να μην αποτελεί αντικείμενο ούτε αγοραπωλησίας, ούτε και ελεύθερης μεταβίβασης.
    pa-
    απάντηση143
     
     
    8aymaste | 31/05/2012 22:09
    ΤΡΟΠΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΔΡΥΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ Οι εναλλακτικές λύσεις, που έχει ένας νέος φαρμακοποιός ο οποίος επιθυμεί να ιδρύσει φαρμακείο σήμερα είναι οι εξής: Α) Να του μεταβιβάσει ένας αποχωρών συνάδελφος τη δικιά του άδεια ιδρύσεως φαρμακείου. Έχει καθιερωθεί, οι αποχωρούντες φαρμακοποιοί να μεταβιβάζουν τις άδειες λειτουργίας των φαρμακείων τους έναντι αδρότατου χρηματικού αντιτίμου, που κυμαίνεται μεταξύ 300.000-500.000 ευρώ. Ο παλιός φαρμακοποιός σχηματίζει Ο.Ε. με το νέο φαρμακοποιό (για μία ημέρα συνήθως) και στη συνέχεια ο παλιός φαρμακοποιός αποχωρεί (την επόμενη ημέρα). Οι ιδιοκτήτες φαρμακείων προσπαθούν να σας πείσουν ότι πουλάνε την επιχείρηση και όχι την άδεια. Σε κάθε κλειστό επάγγελμα αυτό που έχει αξία είναι η άδεια. Η άδεια είναι αυτή που εξασφαλίζει την είσοδο σε ένα προστατευμένο περιβάλλον εργασίας και όλα τα οφέλη που απορρέουν από αυτό. Η άδεια ιδρύσεως φαρμακείου εκδίδεται από τις Νομαρχίες, αποτελεί κρατική περιουσία, είναι προσωποπαγής και σύμφωνα με το νόμο πρέπει να επιστρέφει στην εκδούσα αρχή κατά τη συνταξιοδότηση. Οπότε, η κάθε αγοραπωλησία άδειας είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ. Επιπλέον, όσοι σήμερα συνταξιοδοτούνται την έλαβαν ΔΩΡΕΑΝ από το κράτος και είναι τουλάχιστον παράλογο να προβάλουν οικονομικές αξιώσεις για την μεταβίβασή της. Ο εξαναγκασμός ενός νέου φαρμακοποιού σε αγορά της "επιχείρησης" αποχωρούντα φαρμακοποιού προκειμένου να ασκήσει τα επαγγελματικά του δικαιώματα, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να εγείρει έναν οικονομικό φραγμό στην είσοδο στο επάγγελμα. Όποιος έχει 300.000 ευρώ, έχει και το "δικαίωμα" να ανοίξει φαρμακείο. Β) Να αναζητήσει μια περιοχή όπου, βάσει των περιορισμών του νόμου, δύναται να ιδρυθεί φαρμακείο. Η πραγματικότητα είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα τέτοια χωριά, που αφενός δεν επαρκούν για να απορροφήσουν όλους τους ενδιαφερόμενους, αφετέρου έχουν αριθμό κατοίκων που απέχει πολύ από το όριο που επαρκεί για τη βιωσιμότητα του φαρμακείου, σύμφωνα με τον ΠΦΣ. Αναφερό
    pa9
    απάντηση134
     
     
    loverdo akoys? | 31/05/2012 22:07
    Κακά τα ψέματα λοιπόν, δεν πωλείται η επιχείρηση, ΠΩΛΕΙΤΑΙ η ΚΡΑΤΙΚΩΗ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, αυτή που είναι κρατική παροχή και ιδιοκτησία κανενός! Αυτή που το κράτος σου τη χορήγησε για να ασκήσεις το επάγγελμά σου και εσύ -κύριε επιστήμονα και λειτουργέ της υγείας Φαρμωακοποιέ- την εκμεταλλεύτηκες τόσα χρόνια και τώρα την πουλάς χωρώις να σου ανήκει! Πρόταση να επιστρέφεται στον ανάλογο κρατικό φορέα με τη συμπλήρωση των δικαιολογητικών για τη συνταξιοδότηση του καθενός ιδιώτη Φαρμακοποιού, αλλά και να μη μεταβιβάζεται, πωλείται ή κληρονομείται η ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του ΦΑΡΜΑΚΩΕΙΟΥ δεν βλωέπω... από κανένα πολιτικό κόμμα. Είναι πολλά μάλλον τα ψηφαλάκια... Αλήτες.
    pa
    απάντηση62
     
     
    FEOYDARXIA TA KLEISTA EPAGGELMATA | 31/05/2012 22:05
    Φυσικά, όσοι θα γράψουν εδώ για τα αντίθετα... είναι -οι περισσότεροι- παιδιά Φαρμακοποιών που θέλουν -αφού επιστρέψουν από τις ανατολικές... χώρες με πτυχία... αγορασμένα...- να πάρουν... το Φαρμακείο του μπαμπά... μέσω κληρονομικής μεταβίβασης της κρατικής άδειας λειτουργίας του Φαρμακείου. Αυτό γίνεται με ένα ψευδο-νομικό... κόλπο... και λέγεται συστέγαση με άλλο Φαρμακοποιό στην ίδια άδεια λειτουργίας. Με το κόλπάκι... αυτό της συστέγασης οι Φαρμακοπόιοί ιδιοκτήτες Φαρμακείων μπορούν να πουλήσουν την κρατική άδεια λειτουργίας του Φαρμακείου σε άλλο ενδιαφερόμενο νέο Φαρμακοποιό ή μπορούν -μέσω συστέγασης με το παιδί τους- να κάνουν κληρονομική μεταβίβαση της κρατικής άδειας λειτουργίας του Φαρμακείου στο παιδί τους. Έτσι δουλεύει... το κόλπο... των Φαρμακοποιών για να πουλάνε την κρατική άδεια που είναι κρατική περιουσία, μέσω συστέγασης. Και φυσικά, για να συστεγαστεί ο ενδιαφερόμενος νέος Φαρμακοποιός με τον παλιό και να πάρει την κρατική άδεια λειτουργίας -για να εργαστεί- του Φαρμακείου θα πληρώσει νταβατζηλίκι... στον παππού... που ξεκινά από τα 300.000 ευρώ! Αυτά είναι τα κατωρθώματα... του κυρίου... Α. Λοβέρδου που προστατεύει... ακόμη την πλούσια και ισχυρή κάστα-συντεχνία των Φαρμακοποιών ιδιοκτητών Φαρμακείων. Το γελοίο της υπόθεσης είανι ότι ο υπουργίσκος... θέλει... λέει να απελευθερώσει... το Φαρμακευτικό επάγγελμα απελευθερώνοντας το ωράριο λειτουργίας των ΗΔΗ ασκούντων το επάγγελμα! Συνυπεύθυνοι βέβαια είανι ο Πρωθυπουργός και οι δύο Αντιπρόεδροί του. Σε περίπτωση που απελευθερωθούν πλήρως τα άλλα κλειστά... επαγγέλματα, το Φαρμακευτικό επάγγελμα θα είναι το μόνο κλειστό... επάγγελμα που θα υπάρχει στην Ελλάδα. Λίγοι γνωρίζουν τα πρόστιμα που πληρώνει το κράτος μας στην Ε.Ε. κάθε μέρα για την συνεχιζόμενη κατάσταση με τα κλειστά... επαγγέλματα. Με απλά λόγια το κράτος πληρώνει πρόστιμο όσο υπάρχουν κλειστά... επαγγέλματα στη Ελλάδα. Αυτά όμως λίγοι τα λένε. Πληρώνουμε το χαράτσι... των ακινήτων, ενώ μία μικρή μερίδα του πλυθησμού (10.000 άτομα πε
    pa
    απάντηση83
     
     
    AISXOS | 31/05/2012 22:04
    Η άδεια ίδρυσης και η άδεια λειτουργίας ενός Φαρμακείου ΔΕΝ ανήκουν στον Φαρμακοποιό. ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ. Εκδίδονται από το κράτος. Η άδεια άσκησης του Φαρμακευτικού επαγγέλματος εκδίδεται από το αρμόδιο Υπουργείο σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο (Φαρμακευτική και Ιατρική Σχολή) μετά από ειδικές εξετάσεις. Για να ανοίξει ένας Φαρμακοποιός Φαρμακείο πρέπει να έχει άδεια ίδρυσης και άδεια λειτουργίας Φαρμακείου. Το επάγγελαμ είναι θεόκλειστο... λόγω πλυθησμιακών και γεωγραφικών κρητηρίων για την ίδρυση νέων Φαρμακείων. Σε πρόσφατη απόφασή της η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας (1663 - 06/2011) αποφάσιε την απελευθέρωση ΟΛΩΝ των κλειστών... επαγγελμάτων ΧΩΡΙΣ εξαιρέσεις. Επίσης, οι Φαρμακοποιοί ιδιοκτήτες Φαρμακείων, έχουν το παράνομο/παράλογο/αντισυνταγματικό/χουντικό/φασιστικό/φεουδαρχικό δικαίωμα... να μεταβιβάζουν και να ΠΩΛΟΥΝ όπου θέλουν την ΚΡΑΤΙΚΗ άδεια λειτουργιας των Φαρμακείων τους. Το κερασάκι... στη βρώμικη... συντεχνιακή... τούρτα... είανι το παράνομο/παράλογο/αντισυνταγματικό/χουντικό/φασιστικό/φεουδαρχικό δικαίωμα... τους να ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝ -το 2012- τις ΚΡΑΤΙΚΕΣ άδειες λειτουργίας των Φαρμακείων τους στα παιδιά τους (τα οποία αγοράζουν... το Πτυχίο του Φαρμακοποιού από ανατολικές... χώρες για πιό εύκολα...). Κληρονομική εργασία δηλαδή -το 2012- μέσω κληρονομικής μεταβίβασης κρατικής άδειας. Φυσικά τα ίδια... κάνουν και οι ταξιτζήδες και οι φορτηγατζήδες που διαθέτουν κρατικές άδειες λειτουργίας των Δ.Χ. οχημάτων τους. Μεταβίβαση, μαύρη... πώληση και κληρονομικότητα κρατικών αδειών. Γιατί δεν απελευθερώνονται πλήρως και ουσιαστικά τα κλειστά... επαγγέλματα; Η Δικαιοσύνη έχει αποφασίσει άνοιγμα... όλων των κλειστών... επαγγελμάτων, αλλά η απόφαση είναι της Κυβέρνησης, η οποία δεν θέλει να χαλάσει... τις πελατειακές... σχέσεις των Βουλευτών της με τις ισχυρές συντεχνίες. Αίσχος.
    pa
    απάντηση82
     
     
    Πόσοι διαφορετικοί τρόποι μέτρησης υπάρχουν ρε παιδιά? | 31/05/2012 17:05
    πώς μετράνε στις διοικητικές υπηρεσίες δηλαδή? Με φακελάκι μικρό η απόσταση δεν είναι αρκετή, ενώ με φακελάκι γενναίο η απόσταση μεγαλώνει? άρση μονιμότητας ΤΩΡΑ
    evan
    απάντηση171
     
     
     
    αδικιες | 31/05/2012 16:28
    Ειναι τραγικο να υπαρχουν κλειστα επαγγελματα αρκετα εχουν καταληστεψει τον χωρο της υγειας και οχι μονο,.Υπερσυνταγογραφηση ,διαπλοκη με γιατρους,αφαιρεση κουπονιων...και χρυσο κερδος(πουλας ΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ και κερδιζεις δυο μισθους),εκτος των παραιατρικων που το κερδος ειναι στο ζενιθ.Αρκετα μας εχει ταλαιπωρηση η υπερ-προνομιουχα ταξη .
    anonjmos
    απάντηση1912
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ | 31/05/2012 15:35
    Με περισσότερο κράτος να δείτε τι έχει να γίνει! ΖΗΤΩ Ο ΚΡΑΤΙΣΜΟΣ !!!
    AKHS MOMOLO
    απάντηση322
     
     
    Να φανταστει κανεις... | 31/05/2012 15:09
    οτι τα συνδικατα και τα κομματα μαχονταν και μαχονται σφοδρα για να... διατηρησουν αυτες τις αγγυλωσεις. Τελικα, ειμαστε στην ευρωπη ή ειμαστε μπανανια?
    Φιλελευθερος
    απάντηση221
     
     
    Και μετά μας φταίνει οι ξένοι... | 31/05/2012 14:58
    Αντί μόνοι μας να κοιτάξουμε να καταργήσουμε όλα αυτά τα τραγελαφικά που σκοτώνουν την επιχειρηματικότητα, παρασυρόμαστε από τους λαϊκιστές και επικίνδυνους που μας κυβερνάνε και υπόσχονται καλύτερες μέρες πουλώντας φούμαρα... Ας απαιτήσουμε σαν λαός διοίκηση και οργάνωση ευρωπαϊκού και όχι τριτοκοσμικού επιπέδου όπως αυτή που έχουμε σήμερα.. Αν το πετύχουμε αυτό, τότε θα έχουμε πολύ λιγότερο ανάγκη τα μνημόνια... Η επιλογή είναι δική μας... Για να υπάρχει πρόοδος όμως χρειάζεται δουλειά...
    Τάσος
    απάντηση192