Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014
 
 

Ρατσιστική αντιμετώπιση σε Ελληνίδα από την Aer Lingus

Ανάγκασαν επιβάτιδα να κάνει τεστ γλωσσομάθειας για να αποδείξει την ελληνικότητά της!
Ρατσιστική αντιμετώπιση σε Ελληνίδα από την Aer Lingus
Σε τεστ γλωσσομάθειας υπέβαλε η Aer Lingus επιβάτιδα, μόλις είδε το ελληνικό της διαβατήριο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πρώτο θέμα έχει γίνει στον Ιρλανδικό Τύπο η περίπτωση της Ελληνίδας, κυρίας Χρύσας Ντισλή, η οποία υποχρεώθηκε από υπεργολάβο των αερογραμμών Aer Lingus να υποβληθεί σε τεστ γλωσσομάθειας στο check in του αεροδρομίου της Βαρκελώνης, συμπληρώνοντας ένα ακατονόητο και παράνομο ερωτηματολόγιο στα Αγγλικά και τα Ελληνικά, προκειμένου να την αφήσουν να επιστρέψει στην Ιρλανδία.

Η κυρία Ντισλή, η οποία κατάγεται από την Θεσσαλονίκη και είναι μόνιμος κάτοικος Ιρλανδίας από τα τέλη της δεκαετίας του 1990, βρισκόταν στη Βαρκελώνη, οικογενειακώς μαζί με τον σύζυγο της και το παιδί τους.

«Το περιστατικό συνέβη στις 6 Ιανουαρίου. Στο check in του γυρισμού, όταν είδαν το Ελληνικό διαβατήριο, μου ζήτησαν να κάνω ένα τέστ για να δείξω ότι μιλώ Ελληνικά και Αγγλικά, προκειμένου να με αφήσουν να πετάξω. Μάλιστα, μου είπαν ότι αυτό αποτελεί επίσημη πολιτική της εταιρίας» σημειώνει, μιλώντας προς «Το Βήμα» η κυρία Ντισλή.

«Επέμεναν να συμπληρώσω τις δύο φόρμουλες και όταν ρώτησα γιατί, μου απάντησαν ότι αυτές ήταν οι αυστηρές οδηγίες της εταιρίας. Συνέχισα να διαμαρτύρομαι, λέγοντας ότι δεν έχουν κανένα νομικό δικαίωμα να ζητήσουν κάτι τέτοιο και αυτοί απέσυραν τις αποσκευές μας από το αεροπλάνο» σημειώνει.

Το τεστ Αγγλικών και Ελληνικών της Aer Lingus ζητούσε ονοματεπώνυμο,ημερομηνία και τόπο γέννησης, δήλωση προορισμού και χρηματικών ποσών, αναγνώριση αριθμών, δοκιμασίες γνώσης, ανάγνωση, καθώς και σκίτσα!

«Στη συνέχεια, ζήτησα ένα αντίγραφο του τεστ, αίτημα που αρχικά έγινε δεκτό, στη συνέχεια, όμως μας είπαν ότι αυτά είναι εσωτερικά έγγραφα και ότι, εάν θέλουμε να υποβάλουμε παράπονο, να το κάνουμε μέσω διαδικτύου, όταν επιστρέψουμε στο Κορκ. Ο σύζυγός μου έβγαλε την κάμερα και φωτογράφισε τα χαρτιά και ο υπεύθυνος άρχισε να φωνάζει ότι θα καλέσει την αστυνομία, θα συλληφθούμε και θα κατασχεθεί η φωτογραφική μας μηχανή. Εμείς τους ζητήσαμε, λοιπόν, να φωνάξουν την αστυνομία, η οποία τελικώς ήρθε, έβαλε εκ νέου τις αποσκευές στο αεροπλάνο και προχώρησε το check in κανονικά. Και όλα αυτά με μία ουρά 100 ατόμων να περιμένει και το παιδί να ανησυχεί», διηγείται η κυρία Ντισλή.

Η κυρία Ντισλή υπέβαλε καταγγελία τόσο στον υπεργολάβο όσο και στις αερογραμμές. Ο πρώτος (η εταιρία Newco) της απάντησε, ζητώντας συγγνώμη για την αναστάτωση, όμως επιβεβαίωσε ότι το τεστ γλωσσομάθειας αποτελεί επίσημη πολιτική, σημειώνοντας ότι έχουν βρεθεί πολλά πλαστογραφημένα Ελληνικά διαβατήρια.

Παράλληλα, η Aer Lingus ζήτησε συγγνώμη, διευκρινίζοντας, όμως, ότι η εταιρία υπόκειται σε πρόστιμα για επιβάτες που δεν διαθέτουν έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα. Οι αερογραμμές «μπάλωσαν» το συμβάν με μία δωροεπιταγή των 200 ευρώ!

Επίσης, η κυρία Ντισλή έχει υποβάλει καταγγελία τόσο στην Αρχή Ισότητας της Ιρλανδικής Δημοκρατίας όσο και στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή για ρατσιστική συμπεριφορά και παραβίαση των δικαιωμάτων της, ενώ στο όλο θέμα έχει εμπλακεί και η πρεσβεία της Ελλάδας στο Δουβλίνο.

«Επί 30 χρόνια ταξιδεύω και έχω δει πολλά παράξενα πράγματα, όμως αυτό ήταν παράλογο και παράνομο. Η κατοχή ενός διαβατηρίου δεν σημαίνει και γνώση της γλώσσας της χώρας, στην οποία εκδόθηκε. Αυτό που συνέβη, είναι παράνομο στην Ευρωπαϊκή Ένωση», καταλήγει.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (40)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    asxeto | 20/03/2012 23:29
    kai ti sxesi exoun ta plasta diabatiria me to test gnosis tis ellinikis glossas? Diladi, an itan ellinida tis omogeneias kai kateixe apla to elliniko diabatirio xoris na milaei ellinika, ti tha ginotan? Kai eleos, an kapoios paranomos ithele na paei se kapoia xora tis Evropis, tin Irlandia tha dialege? Ilithies kai abasimes praktikes, i kiria prepei na zitisei kati parapano apo ta 200 evro.
    pou pas kaimeni ksipoliti sta...
    απάντηση10
     
     
     
    Ρομπα | 14/03/2012 21:28
    Πριν απο εικοσι χρονια ειχε γνωρισει η αδελφη μου εναν Περση στο Βελγιο, ο οποιος ειχε Ελληνικο διαβατηριο. Το ειχε αγορασει για 2 χιλιαδες δολαρια απο εναν υπαλληλο του υπουργειου στην αθηνα, που εκανε την δουλεια με το αζημειωτο εννοειται. Εδω και 20 χρονια πλουτιζουν τετοιοι τυποι και κανενας στην Αθηνα δεν ειδε ουτε ακουσε τιποτα. Στην γεωργια ειχε την σφαγγιδα του Προξενειου η Ρωσικη Μαφια και στην αθηνα παλι κανεις δεν πηρε μυρουδια. Τωρα μας ξυνιζει που μας πηραν χαμπαρι; Αλλα κατι ηξερε ο γραφικος που ειπε οτι μαζι τα φαγαμε. Αντε τωρα και καλη χωνεψη.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση90
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Συμβαίνουν κι αλλου | 14/03/2012 16:42
    Αεροδρόμειο Λουξεμβούργου, ο γίος μου (έλληνας και Λουξεμβούργιος υποίκοος, 23 ετων) και εγώ ταξιδεύουμε για Αθήνα. Στο check in δείχνει την Λουξεμβουργέζικη ταυτότητα η οποία δεν ήταν σε καλή κατάσταση (οι άκρες της ηταν τσαλακωμένες) και δεν τον αφήνουν να ταξιδεύψει γιατι λέει οι Ελληνικλες αρχές δεν δέχονται κατεστραμένα ταξιδιωτικά έγγραφα. Αν ταξίδευε Ελβετία η Γερμανία δεν θα είχε προβλημα, είπαν. Οι Ελληνες ήταν το προβλημα. Χάσαμε 350 ευρώ και το σάλιο μας από τις διαμαρτυρίες.
    Lilly
    απάντηση65
     
     
     
    Γιατί δεν κάνετε κι εσείς το ίδιο.. | 14/03/2012 14:17
    Κάντε και εσείς το ίδιο στα πληρώματα των αεροσκαφών της Air Lingus που έρχονται σε ελληνικό έδαφος. Δοκιμαστικά, να δούμε τις αντιδράσεις τους. Αυτό το λέω γιατί έχω παραδειγματικά προσωπικά συμβάντα (όπως και φίλων και γνωστών) από "αρχές" (immigration authorities) σε άλλα κράτη και σε άλλες - καλές - εποχές. Γενικά αυτού του είδους τις "αρχές" , ανα τον κόσμο θα τις χαρακτήριζα "Αποφασίζω και διατάσω". 30 χρόνια ταξιδεύω!
    Ελληνας ταξιδιώτης
    απάντηση143
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ίσως το πρόβλημα να είναι στο εξής!! | 14/03/2012 04:49
    Κανονικά η χώρα είναι πλεον γνωστή ανά την υφήλιο με το νεο της όνομα Le Ambele Xefrage! Ενώ η κυρία είχε ακόμα το παλιό διαβατήριο που έγραφε Hellas! Και μπερδέυτηκαν οι άνθρωποι!
    Μην ξεχάσουμε να ψηφίσουμε τους ίδιους
    απάντηση184
     
     
    Η Aer Lingus κάνει πίσω ολοταχώς | 13/03/2012 21:41
    Η αεροποτρική εταιρεία με δ΄λωση της στον Ιρλανδικό τύπο ενημερώνει ότι αποσύρει αμέσως αυτή την παράνομη διαδικασία. Δοθβλίνο 13 Μαρτίοθ 21.30 ώρα Ελλάδος
    Ελληνική Κοινότητα Ιρλανδίας
    απάντηση101
     
     
    Aer Lingus E-mail | 13/03/2012 20:14
    If you have recently travelled with Aer Lingus and would like to compliment our service or if you wish to submit a claim or bring to our attention an aspect of service you were not entirely satisfied with please write (including a copy of your ticket/boarding card) to your nearest office. The details of which are below: Ireland/UK/Europe Aer Lingus Customer Care Unit Aer Lingus Head Office Dublin Airport Ireland Fax: 00 353 1 886 38 32 Ψάχνοντας να βρώ τη διεύθυνση του ε-μαίλ τους για να τους στείλω διαμαρτυρία για το ρατσισμό τους, κατάφερα να βρώ μόνο τα απο πάνω. Γνωρίζει κάποιος κάποιο ε-μαιλ που έχει η συγκεκριμένη εταιρεία;
    Model Citizen
    απάντηση85
     
     
    Αργά ξυπνήσατε | 13/03/2012 19:46
    Βασικά είναι επειδή οι έλεγχοι στα ελληνικά αεροδρόμια είναι για τα γέλια. Εδώ και χρόνια κάνουν ‘τυχαίους’ ελέχγους στις πτήσεις απο Αθήνα σε όλα τα μεγάλα ευρωπαικά αεροδρόμια.
    Μπάμπης ο Φλου
    απάντηση815
     
     
    Αποκλειεται | 13/03/2012 19:22
    Εδω ο ΣΥΡΙΖΑ προτεινει να δωσουμε χαρτια σε ολους τους παρανομους για να κυκλοφορουν ανενοχλητοι στην Ευρωπαικη Ενωση. Ειναι δυνατον ενα τοσο εξυπνο σχεδια να βρισκει τετοια εμποδια?
    Gguu
    απάντηση177
     
     
    είστε καλά | 13/03/2012 17:53
    καλά μας κοροϊδεύετε; δε μιλάω για το άρθρο μιλάω για τους σχολιάζοντες, πάτε καλά; επειδή έχουν περάσει διάφοροι με πλαστά διαβατήρια ελληνικά πρέπει να ταλαιπωρούν τον κόσμο; να μάθουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να μη λένε βλακείες για πολιτική της εταιρείας. Δεν μπορεί η κάθε εταιρεία να κάνει ό,τι της κατέβει. Πάντως εγώ δε θα το λεγα ρατσιστικό το επεισόδιο θα έλεγα ότι είναι καραγκιόζηδες όμως και απαράδεκτοι
    μανόλης
    απάντηση336
     
     
    Καλά, εντάξει | 13/03/2012 16:23
    Δεν είδα και πολύ αγανάκτηση όταν κάθε Ρώσος μαφιόζος που πιάνονταν στη N.Y. είχε Ελληνικό διαβατήριο. Κανένα τραπεζικό λογαριασμό από τους παρατρεχάμενους στην Ελληνική πρεσβεία στη Ρωσία και στις άλλες του πρώην υπαρκτού θα ανοίξουν; Αλλα πράματα και θάματα στη χωρα του γελοίου.
    Ζήτουλας
    απάντηση2012
     
     
    Ποιο είναι το συμπέρασμα απο το άρθρο? | 13/03/2012 12:51
    Γιατί η κυρία Ντισλή δεν απέκτησε την Ιρλανδική υπηκότητα αφού ζεί στην Ιρλανδία απο τα τέλη του 1990? Δεν είδε την Πολίτικη Κουζίνα το 2003 για να παραδειγματιστή? Συμπέρασμα και συμβουλή σε όσους Ελληνες ζούνε στο εξωτερικό να πάρουν την υπηκότητα των χωρών που ζούνε για να μην έχουν προβλήματα στο μέλλον.
    Αποκτήστε την υπηκότητα
    απάντηση1435
     
     
    Καλά κάνουν | 13/03/2012 12:04
    Αφήστε τις βλακείες..πάρα πολλοί Αλβανοί και Κοσοβάροι στο εξωτερικό είναι με πλαστά ελληνικά διαβατήρια !! Συνήθως είναι άτομα με εγκληματική δράση και έχουν και εκκρεμείς ποινικές αποφάσεις με ποινές καθείρξεως στη χώρα τους γι' αυτό πλαστογραφούν αλλοδαπά διαβατήρια με προτίμηση σ' αυτά της δικής μας μπανανίας!! Στην Αγγλία υπήρξε συλληφθείς για σωματεμπορία Κοσοβάρος με γνήσιο (προφανώς κλεμμένο) ελληνικό διπλωματικό διαβατήριο!! Έλεος..
    Σ
    απάντηση3020
     
     
    Ετσι. | 13/03/2012 10:20
    Γεια σου ρε ΠΑΣΟΚ με τα 3 Π (Παπανδρεου, Παπακωνσταντινου , Πλασκοβιτης) που περαν της ανακτησης της εμπιστοσυνης των αγορων , προφυλαξες και τους Ελληνες.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση156
     
     
     
    Πολύ λογικό. | 13/03/2012 09:57
    7 χώρες της Ε.Ε. μεταξύ των οποίων η Γερμανία, η Γαλλία, η Αυστρία, η Ολλανδία, το Βέλγιο και η Σουηδία ζήτησαν λόγω της λαθρομετανάστευσης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ε.Ε., να επέλθουν έκτακτοι συνοριακοί έλεγχοι και να ανασταλεί η ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων. ΛΟΝΔΙΝΟ – Ομάδα χωρών της Ε.Ε. ζήτησαν να επέλθουν έκτακτοι συνοριακοί έλεγχοι και αναστολή της ελεύθερης διακίνησης μέχρι να τεθεί υπό έλεγχο η ροή της λαθρομετανάστευσης προς την Ε.Ε. μέσω Ελλάδας και Τουρκίας Ομάδα κρατών αποτελούμενη από Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία Ολλανδία, Βέλγιο και Σουηδία συμφώνησαν σε αναφορά με την οποία καλούν την Ελλάδα ¨να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της¨ στα σύνορα της που αποτελούνε και σύνορα της συνθήκης Σέγκεν. Η εφημερίδα Τέλεγκραφ στην είδηση της για αυτό το θέμα αναφέρει πως οι αιτήσεις για άσυλο πέρσι αυξήθηκαν κατά 19% στην Γερμανία και 41% στην Αυστρία και ότι ο Γερμανός Υπουργός Εσωτερικών Χανς Πέτερ Φρίντριχ δήλωσε πως σε περίπτωση που η Ελλάδα δεν μπορεί να ελέγξει τα σύνορα της, θα πρέπει να επανέλθει ο έλεγχος των διαβατηρίων ανάμεσα σε Ε.Ε. και Ελλάδα. Η εφημερίδα αναφέρε πως και η Αγγλίδα υπουργός εσωτερικών Τερέζα Μέι ζήτησε την αναστολή της ελεύθερης διακίνησης ανθρώπων, ενώ ο υπουργός μετανάστευσης του Λουξεμβούργου Νίκολας Σμίτ κάνοντας έκκληση για βοήθεια και όχι τιμωρία της Ελλάδας δήλωσε πως ¨Οι Έλληνες είναι μέσα σε μια βαθιά κρίση και εμείς πρέπει να τους βοηθήσουμε. Και όχι μόνο από οικονομικής απόψεως. Αυτό το θέμα πρέπει να το λύσουμε μαζί¨.
    adonis
    απάντηση211
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αυτή δεν είναι ρατσιστική συμπεριφορά. | 13/03/2012 09:25
    Αυτή δεν είναι ρατσιστική συμπεριφορά, είναι μιά απολύτως ενδεικτική συμπεριφορά από κάποιους που θέλουν να προφυλάξουν το κράτος τους από την εισβολή των λαθρομεταναστών , γνωρίζοντας πως η Ελλάδα είναι ξέφραγο αμπέλι. Ακούσατε και τον Σαρκοζί χθές να λέει πως αν δεν ελεγχθουν αυστηρότερα τα σύνορα της Ε.Ε. η Γαλλία να φύγει απ τη Σέγκεν. Αυτό σημαίνει πως ο Ευρωπαικός κόσμος αρχίζει και "φορτώνει" με τη λαθρομετανάστευση.
    Adonis
    απάντηση3217
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μη μου τους όρχεις τάρατε | 13/03/2012 09:12
    Για να δούμε τί θα απαντήσουν οι αυτόκλητοι και ετερόφωτοι εγχώριοι υπερσασπιστές λαθρομεταναστών και ανθρωπίνων δικαιώματων για την συμπατριώτισα μας και ευρωπαία πολίτη..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση187
     
     
     
    Πικρό σα δηλητήριο είναι το διαβατήριο | 13/03/2012 08:27
    Τελικά οι αθίγγανοι στο μέλλον θα τυγχάνουν καλυτέρας συμπεριφοράς ανά των Ευρωπαϊκών χωρων από αυτήν που θα επιφυλάσσεται διά τους Έλληνας πολίτας.(εάν δεν με καταλάβατε τελικά έχετε γίνει ρόμπα ανά την υφήλιο)
    αναμείνατε
    απάντηση1218
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Οπως εαν ήσουν από Αγκόλα.... | 13/03/2012 08:27
    το καλοκαίρι στην Γαλλία σε ένα καφέ με το που καταλάβανε οτι είμαι Ελληνας πρωτα ζήτησαν να πληρώσω και μετά να πιώ τον καφέ μου .....ξεφτίλα..έτσι...ντρέπομαι να είμαι Ελληνας μακάρι οι ξένες δυνάμεις να μην μας είχαν ελευθερώσει ποτέ...
    Κασκξκ
    απάντηση1129
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
-