από metereologos.gr
Τετάρτη 18 Ιουλίου 2018
 
 

Καμμένος: Δεν ψηφίζω το όνομα Μακεδονία - Να συγκληθεί Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών

Επίθεση κατά της ΝΔ
Καμμένος: Δεν ψηφίζω το όνομα Μακεδονία - Να συγκληθεί Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δεν αποκλείει σύγκληση του συμβούλιου των πολιτικών αρχηγών για το Σκοπιανό, εφόσον χρειαστεί, ο υπουργός Άμυνας Πάνος Καμμένος, επαναλαμβάνοντας τη θέση του πως δεν θα ψηφίσει θετικά στη χρήση του όρου Μακεδονία. Εξαπέλυσε επίθεση κατά της ΝΔ και της Ντόρας Μπακογιάννη, καλώντας το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης να ξεκαθαρίσει τη θέση της. Ανέφερε δε ότι ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς βρίσκεται σε διαπραγμάτευση για το θέμα, για τον οποίο έπλεξε το εγκώμιο λέγοντας ότι είναι ο καλύτερος υπουργός που πέρασε ποτε.

Παράλληλα, ερωτηθείς για τη συμφωνία για τη Σαουδικη Αραβια εξαπέλυσε επίθεση σε όσους κάνουν λόγο για πλαστά έγγραφα, λέγοντας πως «Τολμούν να λένε για πλαστά χαρτιά; Τότε να πάνε στη δικαιοσύνη. Αυτά τα χαρτιά έχουν τη σφραγίδα των προξενικών αρχών», δήλωσε ο κ. Καμμένος και πρόσθεσε ότι δεν οφείλει να δημιουργείται θέμα σε μια περίοδο που η τρομοκρατία έχει εξαπλωθεί παντού. «Δεν υπάρχουν πλαστά χαρτιά ούτε μεσάζοντες», είπε ο υπουργός.

Κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου για τον διετή απολογισμό της θητείας του, ερωτηθείς για το Σκοπιανό, είπε ότι ως αρχηγός κόμματος η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Υπάρχει μια εν ενέργεια απόφαση για μη χρήση του όρου Μακεδονία. Αυτό για να ανατραπεί θα πρέπει να γίνει σύγκληση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών, υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Υπογράμμισε ότι δεν μπορώ να πω κάτι από τη στιγμή που διαπραγματεύεται ο υπουργός Εξωτερικών και μπορεί να χρειαστεί να πάμε σε σύγκληση συμβούλου αρχηγών. Σχολιάζοντας φήμες, είπε ότι δεν διαφωνώ με τον κ. Κοτζιά, είναι ο καλύτερος υπουργός ΥΠΕΞ που έχει περάσει ποτε.

Επανέλαβε ότι για να αλλάξει το όνομα υπάρχει το πρώτο δεδομένο να υπάρξει απόφαση των πολιτικών αρχηγών και το άλλο δεδομένο του βέτο Καραμανλή του 2008. Εξαπέλυσε επίθεση κατά της κ. Ντόρας Μπακογιάννη τονίζοντας ότι ακούω τη ΝΔ και ειδικά τη κ. Μπακογιάννη. Έχει μια εμμονή σε σχέση με το να λέει συνέχεια ότι έχουμε ψηφίσει την θέση για συνθέτη ονομασία. Προσπαθεί να εγκλωβίσει την Ελλάδα για μια δίκη της θέση.

Επεσήμανε ότι η ΝΔ θα πρέπει να συμφωνήσει με τον Σαμαρά ο οποίος ανέτρεψε την κυβέρνηση του πατέρα της και αναρωτήθηκε ποια θέση θα επικρατήσει η ΝΔ ; Να λύσει τα δικά της πρώτα. «Εγώ δε ψηφίζω θετικά στη χρήση του όρου Μακεδονία», ξεκαθάρισε ο κ. Καμμένος.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αμανατίδης: Σε εθνικά θέματα αποφασίζει το Κοινοβούλιο, όχι ο Καμμένος 
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αλλαγη | 29/12/2017 11:16
    Μη σωσεις, ΥΓ.ευκαιρια αλλαγης,το θεμα μπορει να λυθει και σε επομενη βουλη.
    DKK
    απάντηση12
     
     
    Η προταση Καρανικα... | 28/12/2017 22:07
    Οι κακες γλωσσες λενε οτι στην ολομελεια της Κυνοβουλευτικης ομαδας του ΣΥΡΙΖΑ θα συζητηθει η προταση του υπευθυνου για τον Κυβερνητικο σχεδιασμο σ. Καρανικα.Ποια ειναι η προταση ; Να την πουμε "Σκοπιανοσκουφιτσα" !!... Υ.Γ. Το "κυνοβουλευτικη" δεν ειναι ορθογρ. λαθος..
    Μ.Γ.
    απάντηση30
     
     
    Δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη σας | 28/12/2017 18:52
    Θεωρωντας προσωπικα το παιδοβουβαλο, τα χρυσα αυγα και τους ελληναραδες απο οπου και να προερχωνται ως πολιτικους αρχιμαλακες....δεν μπορω να καταλαβω τι σταματαει την Ελλαδα να ξεσκιση τον κωλο των γυφτοσκοπιανων με τα βετο , και στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ, μηπως εχουμε καποιο κρυφο αγγουρι στον κωλο μας και κανουμε τους χαζους υποστηριζοντας μια συνθετη ονομασια με τον ορο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ποια ειναι η πουστια που την ξερουν μερικοι που εχει κανει η Ελλαδα και την εχουν γραμμενη οσοι αποκαλουν επισημα το κρατος με ημερομηνια ληξης ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ....Κατι βρωμαει ψαριλα στο βασιλειο της Δανιμαρκιας, κατι που μας επιβαλει λογω μιας παλαιας αμαρτιας να αποδεχτουμε τετελεσμενα γεγονοτα η το πολιτικο κοστος??
    Βασιλιας Συνετος
    απάντηση62
     
     
     
    εξελληνισμό τους; | 28/12/2017 16:26
    Εάν χρησιμοποιήσουν τον όρο Μακεδονία με ξεκαθαρη χρήση του όρου γεωγραφικά, πχ Βόρεια Μακεδονία, ίσως και να μας συμφέρει και να οδηγήσει σε σταδιακό εξελληνισμό τους. Αντιθέτως, η τωρινή στάση οδηγεί ίσως αυτούς κοντύτερα σε Αλβανία ή Τουρκία
    ίσως
    απάντηση23
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Περι χοληστερινηςκ.λπ | 28/12/2017 11:08
    Αγαπητε συντροφε Πανο, η πολλη κρεατοφαγια οδηγει ,κατα κανονα, σε αυξηση του σωματικου βαρους,της χοληστερινης,της απισχνασης του εγκεφαλου,της εικονικης πραγματικοτητας,κ.α.. Η αρνηση σου για την ονομασια των σκοπιων,αριθμητικα, ειναι προφανης!..Οι μονοι ,που αντιδρουν στην συνθετη ονομασια ειναι η Χ.Α. ,το ΚΚΕ (?) και οι κεντρωοι..Αρα, μηδεν εις το " πηλικιον" ,οπως ελεγε και ο "αειμνηστος" ΓΑΠ. Συνεπως, η αρνηση σου,εχει σκοπον την λαθρα συλλογη ψηφων απο τους αφελεις "εθνικοφρονες". Ομως, ψηφισες για την"τουρκικη ενωση Ξανθης" !.. Φαινεται οτι εννοια του πατριωτισμου σου ειναι πλειονοτιμη ( οπως μας βολευει). Υ.Γ.Οι Ελληνες της Μακεδονιας διεσωσαν και ανεπτυξαν τους νερο-βουβαλους
    Prof.Lysimachos
    απάντηση212
     
     
    Ο κύβος ερρίφθη | 28/12/2017 08:58
    Ο Καμένος και οι ΑΝΕΛ είναι πιο προδότες από τον Τσίπρα και το ΣΥΡΙΖΑ. Κάνει αυτές τις δηλώσεις (γιατί του είπαν να τις κάνεις), ώστε να ρίξει στάχτη στα μάτια του αποβλακωμένου ελληνικού λαού. Όλοι γνωρίζουν ποια είναι τα κόμματα που θα ψηφίσουν τη σύνθετη ονομασία που θα περιέχει τον όρο «Μακεδονία». Ωστόσο, θεωρώ ότι μία ονομασία που θα περιέχει τον όρο «Μακεδονία» δεν θα επιφέρει καλή γειτονία ούτε μπίζνες ανάμεσα στις δύο χώρες. Προβλέπεται περισσότερη αποσταθεροποίηση στον Βαλκανικό χώρο, η οποία ξέρουμε που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια.
    Η Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση148
     
     
     
    οταν εγραφα το σεναριο διαλυσης | 27/12/2017 21:37
    και υποσχεσης υπουργειου απο τον κουλη στο παιδοβουβαλο...με λουσανε με dislikes οι ανελητες, οι αλητες, και οι νουδουλητες.... Παρτε τον πουλο μου τωρα μαλακες....
    Σαφριδης
    απάντηση223
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η τελευταια ευκαιρια... | 27/12/2017 18:11
    ..του Καμμενου να ξαναμπει στη Βουλη , παιρνοντας ψηφαλακια απο την "Χρυση Αυγη".Ας το αφηνουμε λοιπον το θεμα να σερνεται οσπου ΟΛΟΙ να τους λενε και επισημως "Μακεδονες"..Γιατι ανεπισημως το ονομα "Μακεδονια" χρησιμοποιειται ευρυτατα π.χ. στο Internet..Δεν παιζουνε με την ιστορια , μπουλη!!...Συρε να πουλησεις κανενα αμαξι στους Αμιν-Ντανταδες και ασε την πολιτικη για τους σοβαρωτερους.Αν υπαρχουν !!...
    Μ.Γ.
    απάντηση162
     
     
    Ο κ. Καμμένος θέλει να ξεκαθαρίσει... | 27/12/2017 17:12
    ... η ΝΔ τη θέση της για να ξέρει αν θα υποχρεωθεί να ψηφίσει εκείνος το νέο σύνθετο όνομα που θα προταθεί. Είναι γνωστή η τακτική του να καταψηφίζει νομοσχέδια του ΣΥΡΙΖΑ για "εθνικούς λόγους", εφόσον προηγουμένως είναι βέβαιο πως οι ψήφοι των ΑΝΕΛ θα αναπληρωθούν με το παραπάνω από τις ψήφους της ΝΔ ή άλλων κομμάτων της αντιπολίτευσης. Είπαμε, είμαστε "εθνικιστές", αλλά όχι και να κάνουμε ζημιά στον ΣΥΡΙΖΑ και να χάσουμε υπουργικούς και βουλευτικούς μισθούς από τίποτα απρόοπτες εκλογές!
    MIK
    απάντηση152
     
     
     
    Εδώ όπου έχουν φθάσει τα πράγματα, | 27/12/2017 16:20
    τα καταλληλότερα ονόματα για το κρατίδιο των Σκοπίων και επί των οποίων ΄μπορεί να γίνει συζήτηση είναι, κατά σειράν: Σλαβομακεδονία, Νέα Μακεδονία, Βόρειος Μακεδονία.
    Ν. Πειρουνάκης
    απάντηση2932
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Έκανε η μύγα κ@λο.. | 27/12/2017 15:09
    ..και λέρωσε τον κόσμο όλο! Από τα μεγαλύτερα εγκλήματα του Αλέκου, ο μπούλης! Έχει κάτσει εκατό φορές "στα τέσσερα". Θα ξανακάτσει!
    BasT
    απάντηση625
     
     
    κόλπα | 27/12/2017 14:55
    Ας ξεκαθαρίσει τη θέση του ο κ. Καμμένος και ας αφήσει τους άλλους να μιλήσουν για την δική τους.
    ΓΗΤ
    απάντηση595
     
     
    KOLOTOUMPAS !!! | 27/12/2017 14:33
    GIA TIN KAREKLA KAMENE THA PSIFISEIS KAI ME TA DYO XERIA TO ONOMA MAKEDONIA GIATI ISE O GNOSTOS KOLOTOUMPAS !!!
    MANIATIS
    απάντηση659
     
-