από metereologos.gr
Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017
 

Τσίπρας: Δεν θα δεχτούμε άλλα παιχνίδια στην πλάτη του ελληνικού λαού

«Η αξιολόγηση θα κλείσει θετικά»
Τσίπρας: Δεν θα δεχτούμε άλλα παιχνίδια στην πλάτη του ελληνικού λαού
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δεν θα δεχτούμε άλλα παιχνίδια στην πλάτη του ελληνικού λαού,δήλωσε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας μιλώντας το Σάββατο στη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ. Πρόσθεσε ότι η αξιολόγηση θα κλείσει θετικά, ενώ κάλεσε την Ανγκελα Μέρκελ να αποθαρρύνει τον Β.Σόιμπλε από την διαρκή επιθετικότητα εναντίον της Ελλάδας.

«Όσο και αν το απεύχονται η αξιολόγηση θα κλείσει και θα κλείσει θετικά, οσο κι αν το απεύχεται η ΝΔ. Χωρίς υποχωρήσεις σε θέματα αρχών και σε θέματα που αφορούν το ευρωπαϊκό κεκτημένο. Σήμερα βλέπουμε στην Ευρώπη ότι οι ακραίες νεοφιλελευθερες δυνάμεις χάνουν έδαφος και δεν κερδίζουν. Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τη νέα αυτή πραγματικότητα αλλά και τις τεκτονικές αλλαγές σε διεθνές επίπεδο. Το παιχνίδι είναι απολύτως ανοικτό» σημείωσε.

Επανέλαβε ότι η κυβέρνηση δεν θα δεχτεί άλλα παιχνίδια στη πλάτη του ελληνικού λαού και πρόσθεσε: «Να ξέρουν ότι παίζουν με τη φωτιά όποιοι παίζουν παιχνίδια για ‘ευρωζώνη δύο ταχυτήτων’, για διασπάσεις και διαιρέσεις».

Στη συνέχεια απηύθυνε παράκληση στη γερμανίδα καγκελάριο «να αποθαρρύνει τον υπουργό Οικονομικών από αυτή τη διαρκή επιθετικότητα εναντίον της Ελλάδας και από τις υποτιμητικές αναφορές. Η προεκλογική περίοδος σε μια χώρα δεν μπορεί να επηρεάσει τη ζωή σε μια άλλη χώρα».

Αναφερόμενος στην κατάσταση που επικρατεί στην Ευρώπη είπε ότι όσο παραμένει «άβουλη, αδύναμη, ανίσχυρη, τόσο θα ενισχύονται οι δυνάμεις του ευρωσκεπτικισμού».

Ο πρωθυπουργός επιτέθηκε και στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας ότι επιμένει να είναι η ουρά της ΝΔ και του κ. Μητσοτάκη.

«Είχε ευκαιρίες να πάρει αποστάσεις και να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Τους καλούμε να δουν ότι τα πράγματα αλλάζουν. Σε λίγο θα είναι οι μόνοι στην Ευρώπη που επιμένουν να συνεργάζονται με μια Δεξιά που συνδυάζει τον φιλελευθερισμό του κ. Μητσοτάκη και την ακροδεξιά ρητορική του κ. Γεωργιάδη» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Ο κ. Τσίπρας εξήγγειλε ότι το επόμενο διάστημα θα ληφθούν πρωτοβουλίες που θα αφήσουν προοδευτικό αποτύπωμα. Αναφέρθηκε στις αλλαγές στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και στην εκπαίδευση, στους ΟΤΑ, καθώς και στην ανάγκη επεξεργασία ενός σχεδίου περιφερειακής ανασυγκρότησης της χώρας και την έναρξη δημόσιου διαλόγου για τη συνταγματική αναθεώρηση.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (25)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Reeee | 12/02/2017 20:58
    kanas Tsafentas? ti perimenete eseis pou exete prosvasi?....
    never too late.
    απάντηση00
     
     
    Γλώττα λανθάνουσα... | 12/02/2017 19:26
    Τι υπονοεί ο ποιητής; Ότι μέχρι σήμερα δέχονταν παιγνίδια στην πλάτη του ελληνικού λαού; Δε νομίζω, κι αυτός και οι σύντροφοί του και ο νεο-σύντροφος Καμμένος φαίνονται τόσο καλά παιδιά, με τόσο αγαθές προθέσεις. Απλώς δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
    Απόστολος Κ.
    απάντηση60
     
     
     
    Στο εξωτερικο δεν θα σε επαιρναν ουτε για παρκαδορο ηλιθιε ! | 12/02/2017 16:13
    Ενασ αμορφωτος επαναστατης του φραπε, ενα ατομο χωρις ιχνος πατριωτισμου, ενα παρασιτο του πεζοδρομιου, ενας τενεκες τρυπιος με μονιμη δραστηριοτητα να κλεινει δρομους, να κλεινει σχολεια, να κανει καταληψεις, να δημιουργει χαος και ταλαιπωρια για να μην παει η χωρα μπροστα, ενα τιποτα που στο εξωτερικο δεν θα εβρισκε δουλεια ουτε για καθαριστης δρομων, αυτον ψηφησατε και περιμενετε τωρα ....αναπτυξη ! Χτυπατε τον τοιχο με το κεφαλι σας γιατι σας λεει Ο Μαδουρος σας οτι σε λιγο ο τοιχος θα καταρευσει ! Ουτε ο θεος δεν λυπαται τους ηλιθιους ! Βυθιζεστε καθημερινα πιο βαθεια στη μιζερια και την καταστροφη και σεις το πουλακι σας και τις μαλακιες που σας ξεφουρνιζει ο Μεγαλος Παπατζης ! Αισχος
    Κοιταξτε γυρω σας πως καταντησατε!
    απάντηση50
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Συριζα, Ακαταλληλότητα για Οικονομία | 12/02/2017 13:49
    ΣΥΡΙΖΑ, ακαταλληλότητα για οικονομία Το κόμμα των μαρξιστικών-λενινιστικών αγκυλώσεων δεν είναι σε θέση ούτε στο παρόν ούτε στο μέλλον να ανασυγκροτήσει μίαν επιτυχή οικονομία. Ενα οικονομικό μέλλον προϋποθέτει την ταχεία απομάκρυνση των ανίκανων και φαφλατάδων από την διακυβέρνηση της χώρας. Είναι φαεινότερον του ηλίου, ότι η επιχειρηματικότητα , ο ιδιωτικός τομέας και γενικά η ελεύθερη οικονομία είναι για τον ΣΥΡΙΖΑ εχθρικά φαινόμενα ! Αλλά σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον μπορεί η Ελλάδα να προοδεύσει μόνον σαν ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ χώρα. Ολα τα άλλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς ή και επιζήμιες φαντασιώσεις ονειροπόλων ή και ηλιθίων. Παρεμπιπτόντως ας επισημάνουμε, ότι υπάρχει και το ΑΣΤΙΚΟ κράτος με τις ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ και τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ !
    Panos Terz
    απάντηση190
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λάθη του ΣΥΡΙΖΑ | 12/02/2017 13:46
    Λάθη του ΣΥΡΙΖΑ 1. Εν μία νυκτί έχει μετατραπεί το πολιτικό κίνημα με πάνω από 20 συνιστώσες σε δήθεν κανονικό κόμμα. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουν ακόμη σφυριλατηθεί και επεξεργασθεί μία ενιαία ιδεολογικοπολιτική βάση και ένα σωστό πρόγραμμα σύμφωνα με ευρωπαϊκά κριτήρια. 2. Οι ιθύνοντες πολιτικοί του κινήματος ήξεραν, ότι η Ελλάδα είναι καταχρεωμένη και κανονικά θα έπρεπε να έχουν αντιληφθεί, ότι μέσω αριστεροστρεφούς ρητορείας , βερμπαλισμού και βολονταρισμού δεν επιλύνονται δύσκολα οικονομικά προβλήματα. Εάν δεν το ήξεραν αυτό, ήταν αφελέστατοι και ανίκανοι, εάν όμως αυτό τους ήταν γνωστό, κατόρθωσαν μέσω κίβδηλων υποσχέσεων , δηλαδή μέσω πολιτικής ΑΠΑΤΗΣ να κερδίσουν τις εκλογές. Αυτή η Υβρις έχει λοιπόν θα έχει σε λίγο ως λογική συνέπεια την Νέμεσιν. 3. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν προετοιμασμένος να αναλάβει με επιτυχία την διακυβέρνηση ενός κράτους. Εχασε και τ αυγά και τα καλάθια. Λείπει μεταξύ άλλων ο συντονισμός των πολιτικών ενεργειών των υπουργείων. Γι αυτό επικρατεί ένα πρωτοφανές χάος. 4. Στις σχέσεις με τους εταίρους έχει διαλέξει επί μήνες τον δρόμο της ολέθριας σύγκρουσης. Ηδη προ των εκλογών έχει ο κ. Τσίπρας κηρύξει τον λεκτικό πόλεμο του Νότου εναντίον της Γερμανίας και προσωπικά εναντίον της κ. Μέρκελ. Ο κατά τα άλλα γνωστός νεοελληνικός συγκρουσιασμός έχει άριστεροστρεφώς ενδυναμωθεί και επεκταθεί και στις διευρωπαϊκές σχέσεις. 5. Οι διεθνώς γνωστές τελείως αποτυχημένες, πεπαλαιωμένες και παρωχημένες μαρξιστικές και λενινιστικές θεωρίες περί του οικονομικού κρατισμού και της γραφειοκρατίας είναι η κυρία βάση της εσωτερικής πολιτικής. Μέσω τέτοιων ιδεοληπτικών αγκυλώσεων υφίσταται όντως ο μεγάλος κίνδυνος να καταστραφεί η Ελλάδα. 6. Λείπουν η αυτοκριτική και η αυτογνωσία και ταυτόχρονα φουντώνουν η γελοία συνωμοσιολογία και κινδυνολογία. Εν ολίγοις, για όλα τα προβλήματα είναι οι «άλλοι» υπαίτιοι. Εδώ πρόκειται ούτως ή άλλως για μία νεοελληνική παθογένεια, αλλά και αυτή αριστεροστρεφώς ενδυναμωμένη. Ιδέ στο Μπλογγ πολλά άρθρα και μελέτες περί τ
    Panos Terz
    απάντηση150
     
     
    Βαλκανικός τσαμπουκισμός | 12/02/2017 13:38
    Αριστεροστρεφής τσαμπουκισμός τριτοκοσμικής κοπής. Αυτά δεν εντυπωσιάζουν ουδένα, ούτε στο εωτερικό, ούτε στο εξωτερικό.
    Panos Terz
    απάντηση220
     
     
    Πάλι τα ίδια! | 11/02/2017 22:46
    Βρε,μπας και δεν είναι πλάκα αυτά που μας λέει ο Αλέξης;Τι άλλο να μας πούνε οι Ξένοι για να το κατανοήσουμε πλέον; Τι θα γίνει με μας ,κ.Τσίπρα,που χάσαμε την ελπίδα και φοβόμαστε,ότι το πράγμα με σας θα πάει ως το 2090 και βάλε!Τι δεν καταλαβαίνετε; Επιτέλους;τελειώστε μας για να χαρείτε κι εσείς παρέα με τον Κούλη μας! Βαρεθήκαμε τα επαναληπτικά ψέματά σας.Αηδιάσαμε την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζετε τα προβλήματα της χώρας! Δεν μπορούμε άλλο !Όχι τόση αφέλεια ,ρε παιδιά,εκ του ασφαλούς!Με μια σύνταξη ζούμε!Τι να πουν και οι άνεργοι που καθημερινά πεθαίνουν με τις αγωνίες των παιδιών τους,το κρύο και την εξαθλίωση! Ε,δε φοβάσθε ,λοιπόν;Τι χονδρόπετσοι είστε; Δεν μπορούμε άλλο!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση151
     
     
    ΔΕΝ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ | 11/02/2017 21:29
    Εκβιαστής και τυχοδιώκτης, επικίνδυνος, αμόρφωτος, θα σύρει τη χώρα στην καταστροφή που δεν θα έχει γυρισμό. Ναχει υπόψη του πάντως οτι υπάρχει το ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.
    IRENE
    απάντηση290
     
     
    Άσε μας ρε φίλε | 11/02/2017 21:21
    Άσε μας ρε υποκριτή απατεώνα! Που δεν θα δεχτείτε στις πλάτες κλπ κλπ... Αρχιψεύταρε!
    yd
    απάντηση270
     
     
    ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ....... | 11/02/2017 20:41
    ΤΡΕΛΛΟ ΑΓΟΡΙ....ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΚΑΤΑΔΕΚΤΟΣ.....
    ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΝΥΛΑΑΑ...
    απάντηση240
     
     
    Διχαστικές αερολογίες | 11/02/2017 19:28
    Προς ώτα προβάτων και ΔΥ.
    Ούζος
    απάντηση221
     
     
    Η χλώδης φύση του δεν αλλάζει . | 11/02/2017 18:37
    Όχι , που θα λησμονούσε την ...φύση του ο κ. Τσίπρας ! Του υβριστή κάθε διαφωνούντα . Διχάζει όχι μόνον τους κομματικούς του αντιπάλους αλλά και τους πολίτες . Αυτή είναι η " φύση του Σκορπιού " , για όσους γνωρίζουν το ανέκδοτο . Να ... "δαγκώνει" και να "δηλητηριάζει" . Πρέπει όχι μόνον να ηττηθεί στις επόμενες εκλογές αλλά να πέσει στα προ της κρίσης επίπεδα !
    Έκτωρ
    απάντηση191
     
     
    TI ΠΙΝΕΙ????????? | 11/02/2017 17:58
    ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙ...ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ....
    ΚΡΙΜΑ....ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙ....
    απάντηση395
     
     
    Αχ, πως | 11/02/2017 16:40
    σε πιστεύουμε σε ό,τι πεις(και ξεπείς)
    Ειπας-ξειπας
    απάντηση334
     
     
    Τσίπρας... | 11/02/2017 16:17
    Ο γελωτοποιός που βρυχάται.
    Γιώργος
    απάντηση463
     
     
    Ανίκανος, ανήθικος, παρασιτικός, δεν γνωρίζει τι | 11/02/2017 16:06
    Ανίκανος, ανήθικος, παρασιτικός, δεν γνωρίζει τι σημαινει δημιουργια, προσφορα. Δεν φταιει μονο αυτος, αλλα ο λαος που επιβραβευει λαιικιστες, ψευτες.
    Ελένη Λ.
    απάντηση465
     
     
    Κανένα παιχνίδι στις πλάτες! | 11/02/2017 16:01
    Για λίγο πιο κάτω, δεν ξέρω, ούτε παίρνω όρκο!! Λίγο πιο κάτω! Να ακριβώς εκεί! Εκεί που δεν πιάνει μελάνι! ΥΓ - Φύγετε πια, τσογλάνια!
    Να ακριβώς εκεί! που δεν πιάνει μελάνι!
    απάντηση383
     
     
    ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΨΕΥΤΗΣ ........ | 11/02/2017 15:52
    Υπαρχουν μεσαιου πνευματικου επιπεδου ελληνες, που Πιστευουν αυτα που ΛΕΕΙ Ο ΨΕΥΤΗΣ και φασιστο-ψευτοαριστερος συνεργατης των ψεκασμενων λαικιστων; Νομιζω πως το ποσοστο εχει μειωθει πολυ, οχι τοσο για οφελος δικο μας, ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.
    dimitrios o Athineos
    απάντηση413
     
     
    kyriakos | 11/02/2017 15:52
    Για την ανάπτυξη που είχε παραγγείλει πέρυσι το Πάσχα δεν είπε κουβέντα. Θυμάστε που της είχε πει να μην έρθει μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα γιατί οι άνθρωποι προετοιμάζονταν για Πάσχα; Μάλλον έχασε το δρόμο τότε και δεν ήρθε. Αλλά αυτός ο σβέλτος, ο Φλαμπουραρης κάπου την βρήκε (σε κάνα ουζερί;;;) και της είπε να έρθει. Αυτή του είπε ναι κι αυτός έτρεξε να μας πει ότι θα ερθει μία ανάπτυξη που θα τρίβουμε τα μάτια μας. Το οποίο μας βοηθά να καταλάβουμε ότι μετά το ουζερί πήγε σε στριπτιζαδικο.
    kyriakos
    απάντηση354
     
-