από metereologos.gr
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017
 
 

Τι ειπώθηκε στη συνάντηση Προβόπουλου - Τσίπρα

Στο επίκεντρο της η οικονομική κρίση - Στοχοποιημένες προειδοποιήσεις εκ μέρους του πρώην κεντρικού τραπεζίτη
Τι ειπώθηκε στη συνάντηση Προβόπουλου - Τσίπρα
Από αριστερά οι κκ Προβόπουλος, Τσίπρας, Δραγασάκης σε φωτ. αρχείου. Το απόγευμα της Τρίτης συναντήθηκαν και οι τρεις στη Βουλή.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Οταν ο κ. Αλ. Τσίπρας προσκάλεσε τον πρώην κεντρικό τραπεζίτη Γ. Προβόπουλο στο γραφείο του ήθελε κυρίως να του διαμαρτυρηθεί για τις δηλώσεις που έκανε ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος Ι. Στουρνάρας περί στενότητας της ρευστότητας.

Η συζήτηση (στην οποία παρευρισκόταν και ο Ι. Δραγασάκης) γρήγορα όμως περιεστράφη στην οικονομική κρίση, διήρκεσε 1,5 ώρα και ολοκληρώθηκε με στοχοποιημένες προειδοποιήσεις εκ μέρους του κ. Προβόπουλου.

Μία απ΄αυτές ήταν ότι όποια κυβέρνηση και αν εκλεγεί θα πρέπει να κινηθεί ταχύτατα, δεν θα έχει πολύ χρόνο, τα περιθώρια θα είναι ασφυκτικά για διαπραγμάτευση και θα πρέπει να έχει και στο μυαλό της τα ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα της περίπτωσης της Κύπρου. Κάτι που δεν πρέπει να συμβεί. Αυτός ήταν και ο λόγος που πρώην κεντρικός τραπεζίτης ζήτησε να υπάρξει καλή προετοιμασία από τώρα και συγκεκριμενοποίηση των στόχων που επιδιώκουν τα κόμματα εξουσίας από τους δανειστές μας

Επιπλέον επεσήμανε στους κκ. Τσίπρα και Δραγασάκη ότι πρέπει να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί στις δηλώσεις που κάνουν στη διάρκεια των προεκλογικών περιόδων, να μην λέγονται πράγματα ακραία, τα οποία είναι φυσικό να προκαλούν κρίση στο εσωτερικό, αλλά και στο εξωτερικό. Θα πρέπει κυρίως αντί να αναλώνονται σε ακραίες δηλώσεις να επιχειρήσουν ώστε να υπάρξει επαρκής προετοιμασία για το πώς τα κόμματα εξουσίας θα αντιμετωπίσουν μείζονα θέματα την επομένη εκλογών, διότι χρόνος δεν πρόκειται να τους δοθεί..

Οι κκ. Τσίπρας και Δραγασάκης ρώτησαν τον πρώην κεντρικό τραπεζίτη πώς αντιμετώπισε η Τράπεζα της Ελλάδος την οικονομική κρίση που άρχισε το 2009 και αυτός τους περιέγραψε και μάλιστα με λεπτομέρειες πως διαχειρίστηκε την κρίση με επιτυχία για έξι ολόκληρα χρόνια σε δύσκολες περιόδους όπως κατά την διάρκεια της αναγγελίας του δημοψηφίσματος του Γ. Παπανδρέου, τις δύο εκλογικές αναμετρήσεις Μαΐου και Ιουνίου, τη συζήτηση του περίφημου δημοσιονομικού νομοσχεδίου στη Βουλή της κυπριακής κρίσης και πώς υλοποίησε την χρηματοαερομεταφορά (σε δύο περιπτώσεις).

Τους είπε ωστόσο ότι τη μεταφορά χρημάτων με αεροπλάνα την είχε προετοιμάσει πριν από την κρίση, καθ΄ότι στη διάρκεια της κρίσης κανένας δεν θα δεχόταν να συναινέσει στη μεταφορά χρημάτων στην Ελλάδα.

Περιέγραψε πως εφοδίασε τα ΑΤΜ με χαρτονομίσματα, χωρίς να γίνει αντιληπτό η έλλειψη ρευστότητας.. Εν συνεχεία οι κκ. Τσίπρας και Δραγασάκης ρώτησαν ποιο είναι το οπλοστάσιο μίας κεντρικής τράπεζας της ευρωζώνης ώστε «εάν έρθει το κακό» (σ.σ. φράση που κατά κόρων χρησιμοποίησα) να εξακολουθήσει η παροχή ρευστότητας στο τραπεζικό σύστημα.

Ο κ. Προβόπουλος είπε ότι από την αρχή του 2010 έως τον Ιούνιο του 2012 υπήρξε απώλεια καταθέσεων 87 δισ. ευρώ. Από τον Ιούνιο του 2012 επανέκαμψαν περίπου 15 δισ. ευρώ. Αρα η συνολική απώλεια ξεπερνά τα 70 δισ. ευρώ.

Ρώτησαν επίσης εάν υπάρχει αυτή την περίοδο εκροή χρημάτων στο εξωτερικό, πλην όμως ο κ. Προβόπουλος δεν είχε στοιχεία. Είχε όμως πληροφορίες από τις τράπεζες λέγοντάς τους ότι αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται ότι υπάρχουν εκροές. Αυτό όμως, όπως ειπώθηκε, βεβαίως μπορεί να αλλάξει εάν, για παράδειγμα, οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές. Η συζήτηση επεκτάθηκε και σε άλλα θέματα (που οι δύο πλευρές δεν θέλησαν να αποκαλύψουν) αλλά, όπως «Το Βήμα» πληροφορείται υπήρξε συζήτηση και για την Ιταλία, Πορτογαλία, Γαλλία αλλά και για άλλες χώρες της ευρωζώνης..

Το κύριο όμως θέμα της πρόσκλησης του κ. Προβόπουλου στο γραφείο του κ. Τσίπρα ήταν ο κ. Στουρνάρας και οι δηλώσεις που είχε κάνει πριν από ένα 24ωρο. Ο πρώην κεντρικός τραπεζίτης δεν θέλησε να εκφράσει καμία γνώμη ή άποψη, πλην όμως οι κκ.Τσίπρας και Δραγασάκης εξέφρασαν την άποψη ότι ο κ. Στουρνάρας ξεπέρασε τα εσκαμμένα, συμπλέοντας με την προσπάθεια της κυβέρνησης να δημιουργήσει φόβο και τρόμο για τις εκλογές. Είχαν, όπως είπαν, τον φόβο μήπως οι δηλώσεις Στουρνάρα προκαλέσουν την λεγόμενη «αυτοπροκαλούμενη προφητεία», δηλαδή επειδή προβλέπει κάτι η Κεντρική Τράπεζα μπορεί να συμβεί και στο μέλλον.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Εγκώμια ΣΥΡΙΖΑ για Προβόπουλο - Οριστική ρήξη με Στουρνάρα 
 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    O Mεγάλος Νταουλιέρης, ο μικρός λυράρης κι η μαΪμού! | 18/12/2014 19:01
    Συναντήθηκαν για να ωθήσουν το πλήθος βουβάλων στον γκρεμό!!! Συμφέρει! Πάντως έμαθα από πηγή ότι η Μάνταμ Μέρκελ έχει ήδη ανοίξει τις Γερμανικές Τράπεζες για τον Μεγάλο Νταουλιέρη να βυζαίνει όποτε πεινάσει, κι είναι και λιγούδικο!
    Πόσο αναλογεί η δραχμή στο Ευρώ;;
    απάντηση21
     
     
    Και τα μυαλα στο μπλεντερ....! | 18/12/2014 17:51
    Πως να εμπιστευθεις τετοιους ανθρωπους που ετρεξαν αμεσως στον Προβοπουλο,αυτον που κατηγ γειλαν για εγκληματικη πραξη,λογω μη ενημερωσης εκ μερους του το 2009 παιζοντας συνειδητα το παιχ νίδι του Καραμανλή και της ΝΔ, καλύπτοντας διά της σιωπής του τα ψευδή στοιχεία περί ελλείμματος δήθεν 6% που έστελναν οι νεοδημοκράτες στις Βρυξέλλες. Με τον τρόπο, όμως, αυτό δεν απέτρεψε μόνο ακόμη μία μεγαλύτερη εκλογική συντριβή της ΝΔ,Τωρα πηγαν να καταγγειλουν τον Στουρναρα στον ιδιο μοιραιο ανθρωπο.Παμε καλα??????
    giannis
    απάντηση02
     
     
    ΚΑΛΑ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΓΑΣΑΚΗΣ ; | 17/12/2014 18:22
    Τώρα μάλιστα .Συναντήθηκε με τον ''εντιμότερο'' όλων των Ελλήνων. Καλά δεν γνωρίζει ότι ο ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΣ είναι υπόδικος ; Δεν γνωρίζει τι έγινε με την ΑΤΕ ,την PROTON , την PROBANK ; Τι εξευτελισμός είναι αυτός ; Από αυτόν θα πάρει πληροφορίες ; Μήπως τον προορίζει για σύμβουλό του ; Τι μας κρύβετε βρε επίδοξοι κυβερνήτες; Μήπως θα ήταν σκόπιμο να εξετάζετε καλλίτερα τις επαφές σας ; Με ανθρώπους σαν τον εν λόγω ''έντιμο'' θα κυβερνήσετε ;
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΛΑΦΑΖΑΝΗ .....ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΣΟΥ
    απάντηση147
     
     
    Ψάχνουμε για άλλοθι? | 17/12/2014 15:24
    Μια και ξέρουν ότι δεν θα έχουν που να κρυφτούν με τόσα ψέμματα που λένε, ετοιμάζουν το τοπίο που να ρίξουν τις ευθύνες.
    kl
    απάντηση266
     
     
    Κάνουν τα δικα τους και μετα..... | 17/12/2014 15:14
    Κανουν τα δικα τους και μετα εάν εκλεγούν....λέμε αν.....θα θέλουν και η Ευρώπη να τους δανείσει και οι καταθεσεις να παραμείνουν στη χώρα και οι αγορές να χορεύουν πεντοζαλη και επενδύσεις να έλθουν και να τους βρίζουν και,και,και,....τι να πει κανείς ελικόπτερα να τους φυγαδευσουν εχουν κλεισει;Ρωτάω,δεν γνωρίζω.Ελπιζω πως οχι....να μείνουν τα λεβεντοπαιδα στην κρίση και οργή του λαου
    Γιαννης
    απάντηση365
     
     
    Τι θα δουν τα ματια μας... | 17/12/2014 12:17
    Ο αρχιτεκτονας του Καιάδα, ο Κος Προβόπουλος, μαζί με αυτούς που τον αποκάλεσαν έτσι το 2010...Προφανώς ο Κος Τσίπρας ετοιμάζει νέο Καιάδα για την Ελλάδα και τον χρειάζεται...Αλλά, πέρα από τα αστεία, ο πράγματικά άξιος Κος Προβόπουλος τους περιέγραψε μια πραγματικότητα την οποία ο νταουλιέρης του ΣΥΡΙΖΑ θα έπρεπε να γνωρίζει εδώ και καιρό...
    Αρχίλοχος
    απάντηση4011
     
     
    ωχ...ωχ...ωχ | 17/12/2014 11:37
    Αλήθεια τι γίνεται με την αξιολόγηση; Μπήκε στο ψυγείο για να θρέψει; και να ξαναγυρίσει διπλάσια μετά από την κατραπακιά;
    ΚΜ
    απάντηση152
     
     
    Απάντηση στην "Καθαρήστρια" | 17/12/2014 11:13
    Όλο το άρθρο από τη φωτογραφία μέχρι τα ρήματα δείχνουν πόσο ισχυρός είναι ο Προβόπουλος. Πρόσεξε το επιθετικό δάχτυλο πάνω στο τραπέζι του ενός και τα σταυρωμένα χέρια των άλλων! Πρόσεξε τις λέξεις που χρησιμοποιεί ο αρθρογράφος: "με στοχοποιημένες προειδοποιήσεις εκ μέρους του κ. Προβόπουλου", "επεσήμανε στους κκ. Τσίπρα και Δραγασάκη ότι πρέπει..." ενώ οι "Οι κκ. Τσίπρας και Δραγασάκης ρώτησαν τον πρώην" . Απλώς ρώτησαν σαν αδύναμοι τον ισχυρό. Μόνο που ο αρθρογράφος ξεχνά ότι ο Προβόπουλος εκπροσωπεί τις αγορές ενώ οι πολιτικοί (όσοι δεν είναι εγκάθετοί τους) εκπροσωπούν εμένα και εσένα. Συμπέρασμα: Τώρα οι αγορές είναι πάνω από τους λαούς; Ε, δεν μας αρέσει αυτό ...και το αλλάζουμε!
    N
    απάντηση1325
     
     
    Χρηματοαερομεταφορα. | 17/12/2014 10:26
    "Τους είπε ωστόσο ότι τη μεταφορά χρημάτων με αεροπλάνα την είχε προετοιμάσει πριν από την κρίση, καθ΄ότι στη διάρκεια της κρίσης κανένας δεν θα δεχόταν να συναινέσει στη μεταφορά χρημάτων στην Ελλάδα. " Μα καλα. Αφου μεχρι τις εκλογες του 2009 πηγαινε καλα η οικονομια, τι χρειαζονταν η εισαγωγη χρηματων.?
    Γιωργος
    απάντηση139
     
     
    «Από αριστερά οι κκ Προβόπουλος, Τσίπρας, Δραγασάκης σε φωτ. αρχείου. Το απόγευμα της Τρίτης συναντήθηκαν και οι τρεις στη Βουλή.» | 17/12/2014 09:23
    Και σε ποιανού γραφείο συναντήθηκαν κύριε αρθρογράφε, αν μου επιτρέπεται? Ρωτώ αυτό διότι στην εισήγησή σας γράφεται: «Οταν ο κ. Αλ. Τσίπρας προσκάλεσε τον πρώην κεντρικό τραπεζίτη Γ. Προβόπουλο στο γραφείο του ήθελε κυρίως να του διαμαρτυρηθεί για τις δηλώσεις που έκανε ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος Ι. Στουρνάρας περί στενότητας της ρευστότητας.»
    Η καθαρήστρια
    απάντηση420
     
     
    Διάψευση | 17/12/2014 09:11
    Ο κ. Προβόπουλος είναι βέβαιο ότι ως θεσμική προσωπικότητα θα περιέγραψε τα πράγματα ως έχουν ματαιώνοντας ενδεχόμενη ..αξιοποίησή του από το ανεύθυνο ντούο που είχε απέναντί του. Παρά ταύτα τα κανάλια -σκουπίδια έσπευσαν να υποτιτλήσουν κάτι περί "αδειάσματος" Στουρνάρα κλπ. Ο κ. Προβόπουλος καλείται να πάρει θέση ,διαφορετικά η συριζαία μηχανορραφία θα εμφανιζόταν ως μερικώς επιτυχής...
    Biss
    απάντηση5111
     
     
    Ρεαλισμός και αυτοσυγκράτηση | 17/12/2014 07:17
    Η χώρα και ο λαός της ζητούν εδώ και τώρα μήνυμα πολιτικής ανόρθωσης,κοινωνικής δι καιοσύνης,αναζωογόνησης της αγοράς και αξιοπρέπειας,γιατί η απογοήτευση και η απελπισία δεν παλεύονται. Συνέπεια,μετρημένα λόγια και έργα.
    Πέτρος Τρ.Παπαδόπουλος
    απάντηση411
     
     
    Στου κουφου την πορτα... | 17/12/2014 06:13
    Δεν τα ηξερε αυτα ο Δραγασακης? Γιατι επρεπε να τα ακουσει απο το στομα ενος τραπεζιτη? Μαλλον εγινε η συναντηση στα πλαισια της τυπικης ενημερωσης που εχει αρχισει ο Συριζα, για να φαινεται οτι κανει επαφες με ολους τους οικονομικους παραγοντες. Στην πραγματικοτητα εχει παραγγειλει ηδη τα οργανα και παιρνει μαθηματα λυρας και νταουλιου. Με τετοιους ευκολοπιστους ψηφοφορους που τον πιστευουν, και με τους ακομα πιο ασχετους οικονομολογους, μας περιμενει το χαος.
    Γιώργος
    απάντηση719
     
     
    Ο Νάρκισσος τραγούδησε! | 17/12/2014 05:06
    Ντιρλα ντιρλαντιντά!! Ε ντιρλαντά Ε ντιρλαντα κτλ κτλ κτλ!
    Ο Mεγάλος Νταουλιέρης
    απάντηση357
     
     
     
    Ενας φανταστικος διαλογος,ή πως απογοητευθηκε ο Τσιπρας και το επιτελειο του. | 17/12/2014 03:19
    "Κυριε Προβοπουλε,θα ηθελα να με ενημερωσετε.." ."Πολυ ευχαριστως κ.Τσιπρα.Τι επιθυμειτε να μαθετε;" "να,θα ηθελα να γνωριζω αν εχετε γνωσεις οργανοπαικτη,και μαλιστα λυραρη" "Α,θα εννοειτε οτι χρειαζεστε καποιον να παιζει λυρα και ολες οι οικονομιες του κοσμου να εξαναγκαζονται σε πεντοζαλη"."Ακριβως αυτο!" "Ξερετε,κ.Τσιπρα,θα πρεπει να φτειαξετε Β πλανο,διοτι η πεντοζαλη παρουσιαζει...τεχνικες δυσκολιες"."Μα τι εννοειτε κ.Προβοπουλε;Τα σχεδια μας ειναι βαθεια μελετημενα!Εμπεριστατωμενα!Μελωδικα!Θα τα βγαλουμε,μαλιστα και σε CD!" "Αχ,κ.Τσιπρα,ξερετε,ο κ.Σοιμπλε ειναι παραπληγικος.Κι ως εκ τουτου,πεντοζαλη γιοκ.Προσφερθηκε ομως να σας μαθει τον χορο του Ζαλογγου"Πολιτικη,οχι αστεια!
    Abdul
    απάντηση548
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προσωπικα,αισθανομαι περισσοτερη ανησυχια... | 17/12/2014 02:04
    οταν ακουω για πεντοζαλη των διεθνων αγορων,και λιγοτερο απο τις δηλωσεις Στουρναρα.Ας ελπισουμε οτι εστω και σε αυτη την κρισιμη στιγμη θα σοβαρευτει ο Συριζα και θα λειτουργησει πατριωτικα.Αρκουν οι ψεκασμενοι για να εχουμε καποιους να τους βλεπουμε και να γελαμε(ή κλαιμε).Οι υπολοιποι,ας δειξουν λιγη σοβαροτητα:ουδεις θα τους κατηγορησει...
    Abdul
    απάντηση594
     
     
    Alexi will play the Zourna... | 17/12/2014 00:53
    Εκανε δοκιμαστικά για το τι θα παίζει στις αγορές με το νταούλι και τον ζουρνά, μπροστά στον Προβόπουλο ο Αλέξης ;
    and the markets will dance
    απάντηση458
     
     
    Μήπως τώρα είναι αργά για συμβουλες; | 17/12/2014 00:50
    Αυτή η συνάντηση έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα ώστε οι οικονιμικοί εγκέφαλοι του ΣΥΡΙΖΑ να πρόσεχαν περισσότερο από οσο κάνουν τώρα. Αλλά αιφνιδιάστηκαν στην Κουμονδούρου και βλέπουν ότι τα μεγάλα λογια και τα ψέμματα κάποτε τελειώνουν!
    Σ
    απάντηση537
     
     
    "Μία απ΄αυτές ήταν ότι όποια κυβέρνηση και αν εκλεγεί" | 17/12/2014 00:16
    Όπα της, κλείδωσε παιδιά? Ξέρετε κάτι?
    Wolfgang
    απάντηση114
     
-