από metereologos.gr
Σάββατο 21 Απριλίου 2018
 
 

Σαμαράς: Εξαπέλυσε ευθεία επίθεση στον ΣΥΡΙΖΑ από τη Θεσσαλονίκη

Μίλησε σε ανοικτή συγκέντρωση φίλων και οπαδών της ΝΔ
Σαμαράς: Εξαπέλυσε ευθεία επίθεση στον ΣΥΡΙΖΑ από τη Θεσσαλονίκη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τη μετωπική, ευθεία και ανοικτή πολιτική σύγκρουση με τον Αλέξη Τσίπρα επιλέγει για την τελευταία εβδομάδα προ των ευρωεκλογών ο Αντώνης Σαμαράςπου έδειξε το βράδυ της Πέμπτης από τη Θεσσαλονίκη πως θα κινηθεί έναντι του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
 
Ο Πρωθυπουργός εξαπέλυσε, μιλώντας σε ανοικτή συγκέντρωση φίλων και οπαδών της ΝΔ, σφοδρή επίθεση στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, κατηγορώντας τον ευθέως ότι καλεί το λαό σε πολιτική ανωμαλία.
 
Υιοθετώντας βαρύτατους χαρακτηρισμούς για τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κ. Σαμαράς κατήγγειλε δημόσια, όπως είπε τον κ. Τσίπρα, ως τον«υπονομευτή της εθνικής μας προσπάθειας».
 
«Ενώ όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες θα εκλέξουν τους αντιπροσώπους τους στο Ευρωκοινοβούλιο, ο κ. Τσίπρας καλεί τους Έλληνες πολίτες να ψηφίσουν όχι για το Ευρωκοινοβούλιο αλλά για να πέσει η κυβέρνηση! Και να γίνουν εθνικές εκλογές» τόνισε ο Πρωθυπουργός.
 
Για τον κ. Σαμαρά ο κ. Τσίπρας βλέπει τις εκλογές ως μοχλό αποσταθεροποίησης του τόπου και είπε με έμφαση και σε υψηλούς τόνους, θέτοντας τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ στο στόχαστρό του: «Εμείς θέλουμε σταθερότητα και να προχωρήσουμε στο μεγάλο άλμα για το αύριο. Αυτός καλεί ουσιαστικά τον Ελληνικό λαό να συμπράξει μαζί του σε πολιτική ανωμαλία».
 
Ιδιαίτερη σημασία έχει το γεγονός ότι ο κ. Σαμαράς είπε ότι ο λαός θα δώσει την απάντησή του σε «όσους ετοιμάζουν τέτοια σενάρια πολιτικής ανωμαλίας».  
 
Μάλιστα, ο Πρωθυπουργός σημείωσε ότι την ώρα που η χώρα χρειάζεται όσο ποτέ άλλοτε μια σταθερή πορεία, για να κρατήσει για πάντα όσα με τόσες θυσίες έχει κατακτήσει, ο κ. Τσίπρας «ζητά την ψήφο του λαού για να τα κλοτσήσουμε όλα αυτά» και συνεχίζει: «Για να σωθεί ο ίδιος και η παρέα του, επενδύει στην καταστροφή! Ο Ελληνικός λαός, όμως, είναι πια ώριμος. Είναι πληγωμένος ναι, αλλά είναι ώριμος».
 
Ο Πρωθυπουργός εμφανίστηκε αισιόδοξος, όπως ήταν αυτονόητο, για νίκη της ΝΔ στις εκλογές, που κατά τον κ. Σαμαράς κλείνουν μια δύσκολη πορεία και μια περίοδο μεγάλων θυσιών του Ελληνικού λαού.
 
«Τώρα κλείνει η περίοδος των μνημονίων, των θυσιών και της ανεργίας» τόνισε με έμφαση, επανέλαβε ότι δεν θα υπάρξει νέο μνημόνιο και υπερασπίστηκε τα όσα έχουν γίνει σε οικονομικό επίπεδο. «Δεν  θα υπάρχει νέο μνημόνιο και νέα μέτρα λιτότητας. Δεν υπάρχει άλλο προς τα «κάτω». Μόνο «πάνω» υπάρχει από δω και μπρος» τόνισε.  
           
Ο Πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι την επόμενη Τρίτη θα ανακοινώσει το καινούργιο Αναπτυξιακό πρότυπο που προβλέπει ότι ως το 2020 η Ελλάδα θα έχει ανακτήσει πλήρως το βιοτικό επίπεδο που είχε πριν από την κρίση.
 


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Απρόσμενη επίσκεψη Σαμαρά στην Ιερά Σύνοδο 
Πού ποντάρει και τι φοβάται η ΝΔ 
«Επικίνδυνο τζογαδόρο», χαρακτήρισε ο Σαμαράς τον Τσίπρα 
Σαμαράς: Εργα 20 εκατ. ευρώ για την ανάπτυξη του Κατακόλου 
Σαμαράς: Δημοκρατικά και ενωτικά βγαίνουμε από την κρίση 
 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΤΑΠΕΙΝΩΜΈΝΟΣ ΨΕΥΤΗΣ! | 18/05/2014 17:36
    Κατα την Αποψη μου,...ΟΙ ΚΑΛΟΊ ΠΟΛΙΤΙΚΟΊ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΛΟΙ ΨΕΥΤΕΣ" Ο κ. Σαμαράς, ΟΎΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ! Το τι είναι, θα το κρινει Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΨΗΦΟΦΌΡΟΣ! Από Καναδά, Γιώργος Λαγκαδινός
    Γιώργος Λαγκαδινός
    απάντηση10
     
     
    Μόνο με εσένα | 16/05/2014 21:27
    Σαμαράς: "Εσείς είστε η Νέα Ελλάδα! Εσείς είστε οι δημιουργικοί Έλληνες. Αυτή είναι η καινούρια Ελλάδα". Μόνο με εσένα πρωθυπουργό!!!!!!
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
    απάντηση02
     
     
    ΜΗΝΥΜΑ | 16/05/2014 21:19
    "Σαμαράς: ""Όσο πιο δυνατή βγει τώρα η παράταξη, τόσο πιο γρήγορα θα προχωρήσει μπροστά η χώρα. Στείλτε τους το μήνυμα, ότι η Ελλάδα δεν γυρίζει πίσω. Ότι η Ελλάδα προχωρά με σταθερά βήματα μπροστά"". Ο ελληνικός λαός έχει στείλει ήδη το μήνυμα του, για αυτό σε όλες τις δημοσκοπήσεις σε αναδεικνύει καταλληλότερο πρωθυπουργό!!!!!!!!
    Panos
    απάντηση02
     
     
    ΜΗΝΥΜΑ | 16/05/2014 21:17
    "Σαμαράς: ""Όσο πιο δυνατή βγει τώρα η παράταξη, τόσο πιο γρήγορα θα προχωρήσει μπροστά η χώρα. Στείλτε τους το μήνυμα, ότι η Ελλάδα δεν γυρίζει πίσω. Ότι η Ελλάδα προχωρά με σταθερά βήματα μπροστά"". Ο ελληνικός λαός έχει στείλει ήδη το μήνυμα του, για αυτό σε όλες τις δημοσκοπήσεις σε αναδεικνύει καταλληλότερο πρωθυπουργό!!!!!!!! "
    Panos
    απάντηση02
     
     
     
    Τελειωμένος | 16/05/2014 21:15
    Σαμαράς: "Θέλω από αυτό το βήμα να καταγγείλω δημόσια τον κ. Τσίπρα ως υπονομευτή της εθνικής μας προσπάθειας! Ενώ όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες θα εκλέξουν τους αντιπροσώπους τους στο Ευρωκοινοβούλιο, ο κ. Τσίπρας καλεί τους Έλληνες πολίτες να ψηφίσουν όχι για το Ευρωκοινοβούλιο αλλά για να πέσει η κυβέρνηση! Και να γίνουν εθνικές εκλογές". Τελειωμένος αλήτης ο Τσίπρας!!!!!
    ΒΑΣΩ
    απάντηση03
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πες τα χρυσόστομε!!!!! | 16/05/2014 21:14
    Σαμαράς: "ΣΥΡΙΖΑ: Οι «συνιστώσες» των μεταλλαγμένων σταλινικών του ΣΥΡΙΖΑ". Πες τα χρυσόστομε!!!!!
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    απάντηση03
     
     
     
    Μόνο με εσένα πρωθυπουργό!!!!! | 16/05/2014 21:13
    Σαμαράς: "Δεν θα υπάρχει νέο μνημόνιο και νέα μέτρα λιτότητας. Δεν υπάρχει άλλο προς τα «κάτω». Μόνο «πάνω» υπάρχει από δω και μπρός". Μόνο με εσένα πρωθυπουργό!!!!!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    απάντηση03
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γελοίοι!!!!! | 16/05/2014 21:12
    Σαμαράς: "Έλεγαν ότι θα αναγκαστούμε να αναθεωρήσουμε και του 2014 τον Προϋπολογισμό. Διαψεύστηκαν". Γελοίοι!!!!!
    ΖΩΗ
    απάντηση01
     
     
    Ας πρόσεχαν!!!!! | 16/05/2014 21:12
    Σαμαράς: "Έλεγαν ότι δεν θα μπορέσουμε να επιστρέψουμε κοινωνικό μέρισμα στους πιο αδικημένους, στους πιο αδύνατους. Διαψεύστηκαν". Ας πρόσεχαν!!!!!
    Stavros
    απάντηση01
     
     
     
    Για άλλη μία φορά!!!!! | 16/05/2014 21:11
    Σαμαράς: "Έλεγαν ότι δεν θα βγάζαμε πλεόνασμα. Διαψεύστηκαν". Για άλλη μία φορά!!!!!
    Stathis
    απάντηση01
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Otan ksepoulisei kai tin Ydrefsi pou tha krufteite? | 16/05/2014 17:08
    Otan i uperoxi kuvernisi Made in Germany, ksepoulisei kai tis upiresies Ydrefsis se Athina kai Thessaloniki se Germanikes Etairies kai plironete kai kerdos stis Germanikes etairies gia na pinete nero kai na potizete tis glastres sto mpalkoni, tha klapsete me mavro dakru pou den sikosate anastima osoi Ellinares upostirizete akomi kai simera auti tin Kuvernisi tis prodosias.
    Alex A.
    απάντηση50
     
     
    δεν.. | 16/05/2014 16:05
    σε πιστεύω κύριε Σαμαρά. όπως δεν πιστεύω κανέναν από αυτούς που διεκδικούν την εξουσία. τι θα κάνετε για την μεσαία αστική τάξη που υποτίθεται πως αντιπροσωπεύει το κόμμα σας; για τους ελεύθερους επαγγελματίες μιλάω. υπάρχουμε και εμείς, ξέρετε. μικρομεσαίοι και μεσαίοι, που δεν είμαστε κηφήνες του δημοσίου. μας ξεχάσατε και μας διαλύσατε. θα σας ξεχάσουμε και εμείς λοιπόν. είναι δυνατόν να υπάρξει υγιής οικονομία χωρίς την ραχοκοκκαλιά της;
    μανούτιος
    απάντηση100
     
     
    Πριν έξι μήνες μιλούσε με τον Θεό. | 16/05/2014 15:35
    Μάλλον έπαψε ο Θεός να τον ακούει. Ζητάει ο Αντώνης το θαύμα. Οι Δαππίτες θαύματα δεν κάνουν. Πήγε σήμερα λοιπόν στην Μονή Πετράκη , μήπως και οι Δεσποτάδες μεσολαβήσουν και τον δεχτεί ξανά ο Θεός σε ακρόαση. Έταξε και καμιά 200 εκατομμύρια στον κατ'εξοχήν μουσάτο εχθρό της Δημοκρατίας και έκανε το χρέος του ως νεοΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ. (ή Νεοελλαδίτης)
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ
    απάντηση100
     
     
    Εθνική μάχη από τις Βρυξέλες... | 16/05/2014 15:18
    ...ο Αλέξιος Τσίπρας, μικροκομματική μάχη για ψήφαλα ο αντωνάκης σαμαράς.
    Papatsakalos
    απάντηση164
     
     
    Κι εγώ θα...εξαπολύσω την ψήφο μου εναντίον σου !!!!!! | 16/05/2014 14:13
    Μου ρήμαξες τη ζωή θα σου πάρω την εξουσία!
    Ζανέτ
    απάντηση186
     
     
    Υπερηφανεύεται ο CI-Ασπόνδυλος Σαμαράς | 16/05/2014 14:10
    ότι είναι ΝΑΤΟδουλος ξεπερνώντας και τον ίδιο του τον εαυτό που μέχρι τώρα κρυβόταν , παρόλο που όπως λέει και η φράση , ο κόσμος το έχει τούμπανο και αυτός κρυφό καμάρι . Τόλμησε να πει ότι οι μεταλλαγμένοι σταλινικοί θέλουν την έξοδο της Ελλάδας από το ΝΑΤΟ , παραδεχόμενος έμμεσα ότι είναι στη μισθοδοσία της CIA . Πήγαινε να ζήσεις σε αυτούς που υπηρετείς .
    αντώνης
    απάντηση114
     
     
     
    Η εξίσωση των ψηφοφόρων του Σαμαρά | 16/05/2014 13:30
    Ψηφοφορος ΝΔ=Ηλικία/Γνώση (όσοι ξέρουν μαθηματικά ξέρουν ότι ο αριθμός είναι μεγάλος όσο μεγαλυτερος είναι ο αριθμητής -η ηλικία- ή μικρός ο παρονομαστής -η γνώση)
    Κ.Π.
    απάντηση43
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Σε ποιούς μιλάει; | 16/05/2014 12:46
    Ο άνθρωπος έχει πρόβλημα, δεν λέει τίποτε, μόνο βρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ και προσωπικά τον κ. Τσίπρα. Πώτη φορά στην ζωή μου ακούω τόσο φθηνή πολιτική αντιπαράθεση. Σαν να έχει πρόβλημα να συγκροτήση μια άποψη τεκμηριωμένη και ολοκληρωμένη. Ειρωνείες και ύβρεις είναι ο πολιτικός του λόγος. Κάτι δεν πάλι καλά μ' αυτόν τον άνθρωπο, είναι εμφανέστατο. Και η φωτό όμως, είναι σαν να μιλάει στο υπερπέρα, με γυρισμένη την πλάτη στον λαό. Σπουδαίοι επικοινωνιολόγοι ανέλαβαν την προβολή του Σαμαρά. Οι σοβαροί νεοδημοκράτες που χάθηκαν; Δεν βλέπουν, δεν ακούν; Πως επιτρέπουν τέτοιο χάλι;
    ..............
    απάντηση187
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Χτύπα κανά δυό ζάππεια | 16/05/2014 11:03
    μέχρι τις 25 μπας και πάρουμε κανα ψήφαλο ακόμη αρχηγέ μας.
    Νεοδημοκράτης
    απάντηση254
     
-