από metereologos.gr
Σάββατο 26 Μαΐου 2018
 

Παρών ο Κώστας Σημίτης στη συνδιάσκεψη της Ελιάς

Θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 8-9 Μαρτίου στο ΣΕΦ
Παρών ο Κώστας Σημίτης στη συνδιάσκεψη της Ελιάς
Ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης αποδέχθηκε την πρόταση που του απηύθυνε ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, σε τηλεφωνική τους επικοινωνία το βράδυ της Τετάρτης 5 Μαρτίου (Eurokinissi)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Παρών στη συνδιάσκεψη της Ελιάς, το Σαββατοκύριακο, θα είναι ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης, ο οποίος αποδέχθηκε την πρόταση που του απηύθυνε ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, σε τηλεφωνική τους επικοινωνία.

Σύμφωνα με Τα Νέα, ανάλογη πρόταση αναμένεται να απευθύνει ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ και στον Γιώργο Παπανδρέου.

Η συνδιάσκεψη οργανώνεται από το ΠαΣοΚ, τη Συμφωνία για τη Νέα Ελλάδα, τους «58» και τις συνεργαζόμενες Κινήσεις και θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στη διάρκεια των εργασιών της συνδιάσκεψης θα παρουσιαστούν η πολιτική διακήρυξη της Ελιάς, το λογότυπο και το σήμα της, ενώ το όνομα του εγχειρήματος όπως θα αναγράφεται και στο ευρωψηφοδέλτιο είναι το «Ελιά-Δημοκρατική Παράταξη».

Ομιλίες θα απευθύνουν ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, ο πρόεδρος της Συμφωνίας για τη Νέα Ελλάδα Ανδρέας Λοβέρδος, ο Γιάννης Βούλγαρης εκ μέρους της Πρωτοβουλίας των 58 και ο Ηλίας Μόσιαλος ως επικεφαλής της Δυναμικής Ελλάδας.

Από τις πολιτικές κινήσεις θα παρέμβουν οι Παναγιώτης Βλάχος (Μπροστά), Νίκος Διακουλάκης (Πρωτοβουλία Β), Γιάννης Τούντας (Πολιτεία 2012) και Γιάννης Ράπτης (Νέοι Μεταρρυθμιστές).

Τη δεύτερη ημέρα θα παρουσιαστεί η διακήρυξη του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος για τις ευρωεκλογές και θα ακολουθήσουν ομιλίες από ευρωβουλευτές, υποψήφιους περιφερειάρχες και δήμαρχους που στηρίζει η Ελιά, εκπροσώπους παραγωγικών και κοινωνικών φορέων και οργανώσεων.

Η Συνδιάσκεψη θα κλείσει την Κυριακή με την ομιλία του Μάρτιν Σουλτς, υποψηφίου του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος για την προεδρία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Το πρόγραμμα της συνδιάσκεψης

Σάββατο 8 Μαρτίου


11:00 Διαπιστεύσεις συμμετεχόντων
12:00 Προεδρείο - Άνοιγμα Εργασιών Συνδιάσκεψης
12-13.30 Παρουσίαση Πολιτικής Διακήρυξης Ελιάς - Παρουσίαση Λογότυπου και Σήματος
14:00 Έναρξη Ομιλιών Επικεφαλής κομμάτων, πρωτοβουλιών, κινήσεων, συμμετεχόντων στη Συνδιάσκεψη

  • Βαγγέλης Βενιζέλος: Πρόεδρος του ΠαΣοΚ
  • Ανδρέας Λοβέρδος: Πρόεδρος Συμφωνίας για την Νέα Ελλάδα
  • Γιάννης Βούλγαρης: Πρωτοβουλία των «58»
  • Ηλίας Μόσιαλος: Επικεφαλής της «Δυναμικής Ελλάδας»
  • Εκπρόσωποι κινήσεων: Παναγιώτης Βλάχος «Μπροστά», Νίκος Διακουλάκης «Πρωτοβουλία Β»
  • Γιάννης Τούντας «Πολιτεία 2012», Γιάννης Ράπτης «Νέοι Μεταρρυθμιστές»
Μεταξύ των ομιλητών θα υπάρξουν τοποθετήσεις από μέλη των κομμάτων, των πρωτοβουλιών και των κινήσεων από όλη την Ελλάδα, που εκπροσωπούν και εκφράζουν διάφορους κοινωνικούς χώρους της Κοινωνίας των Πολιτών καθώς και τοποθετήσεις εκπροσώπων παραγωγικών και κοινωνικών φορέων.

19:00 Λήξη εργασιών πρώτης ημέρας

Κυριακή 9 Μαρτίου

12:00 Έναρξη: Ευρωεκλογές - Περιφερειακές και Δημοτικές Εκλογές

- Παρουσίαση της Διακήρυξης του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος για τις Ευρωεκλογές
- Ομιλίες:

  • Επικεφαλής κομμάτων, πρωτοβουλιών, κινήσεων
  • Ευρωβουλευτών
  • Υποψηφίων Περιφερειαρχών, Δημάρχων
  • Εκπροσώπων Παραγωγικών και Κοινωνικών Φορέων και Οργανώσεων
  • Συμμετεχόντων
19.00 Ομιλία του Μάρτιν Σούλτς, υποψήφιου του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος για Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

20:30 Λήξη εργασιών συνδιάσκεψης


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στην τελική ευθεία προς τη συνδιάσκεψη η Ελιά 
Γ. Παπανδρέου: Δεν θα συμμετάσχω στη συνδιάσκεψη για την Ελιά 
Πάγκαλος: Δεν με κάλεσαν και δεν πήγα στην Ελιά 
Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (41)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ελιές ξιδάτες | 08/03/2014 16:30
    Λένε ότι η αντίθεση «μνημόνιο-αντιμνημόνιο» είναι πλέον ξεπερασμένη από τα πράγματα. Τους βολεύει πολιτικά μία τέτοια άποψη νομίζοντας ότι με αυτό τον τρόπο θα πάρουν το συγορωχάρτι της λήθης. Αυτοί όμως που κάηκαν από το μνημόνιο δεν θα ξεχάσουν ποτέ και θα είναι ο μόνιμος εφιάλτης τους.
    anti
    απάντηση12
     
     
     
    οι ασημαντοι | 06/03/2014 20:38
    αυτοι οι ασημαντοι που κατηγορουν τον σημιτη ξερουν οτι ηταν απο τους καλυτερους πρωθυπουργους που γνωρισε η χωρα εργα-εργα το λαθος του ηταν που δεν σκορπιζε λεφτα σε δημοσιογραφους- συνδικαλιστες οπως εκαναν οι ωλετηρες α.παπαντρεου -κωστακης καραμανληςαν ηζωη ηταν 150 χρονια οι περισσοτεροι που τον κατηγορουν θα ειχαν αυτοκτονησει
    ο ποντιος
    απάντηση63
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μπα μπα μπα, τι βλέπω ?.... | 06/03/2014 19:48
    .....διαβάζω πως στην επίσημη παρουσίαση της ''ελιάς'' του βενιζέλου και του λοβέρδου, θα παραστούν και κάποιοι από τη κίνηση των 58 ?.. ε κάτι είναι κι αυτό.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση21
     
     
    ...ο λογιστάκος των έργων | 06/03/2014 18:44
    Αν σκεφτείτε ψύχραιμα ,ελληνικά,έξω από κόμματα θα βρείτε ότι ο ο ¨λογιστάκος" ήταν ο υπεύθυνος ,ο αντιλαϊκιστής ,ο πολιτικός που αντιμετώπισε πολλά γεγονότα επικίνδυνα γιά τη χώρα με ψυχραιμία.Απέφυγε μεγάλες περιπέτειες γιά το έθνος,πήγαίνοντας κόντρα στον εθνοκεντρισμό και στην εθνοκαπηλεία.Εβαλε τη χώρα στο σκληρό πυρήνα της ε.ε , καθώς και την κύπρο.Σε όλους τους τομείς ανέβασε το επίπεδο του έλληνα.Τα μεγάλα έργα έχουν τη σφραγίδα του.Ο λαός τα συνδικάτα αλλά και μεγάλο κομάτι του ΠΑΣΟΚ του αρνήθηκαν τη λύση του ασφαλιστικού από το 2001(Γιανίτσης).Στον πρ/σμό του 09 χτύπαγε τη κουδούνα "ΤΟ ΔΝΤ ΕΡΧΕΤΑΙ"έλεγε.. ...Ναι αλλά δεν χάϊδευε αυτιά !!δε πέταγε κορώνες.
    Νηλέας
    απάντηση63
     
     
     
    O ΣΗΜΙΤΗς | 06/03/2014 17:32
    Ολοι εσείς που βρίζετε τον κ Σημίτη πότε ανακαλύψατε ότι ήταν τόσο κακός το 2003 η τώρα που σας κάνουν πλύση εγκεφάλου τα ΜΜΕ.Γιατί όλοι ξεχάσατε το 2004-2009 και τον Κ Κραμανλή τον νεότερο που θα έκανε επανίδρυση του κράτους ,θα έστελνε στη φυλακή όλο το ΠΑΣΟΚ και δεν βρήκε τίποτε, και τέλος πήγε το χρέος απο 160 δισ στα 320.Γιατί δεν θυμάστε πως ζούσατε το 2003 και ζείτε την εικόνα που θέλουν πολλά ΜΜΕ να σας δίνουν.Ενας άνθρωπος της τηλεόρασης είπε θα κάνει κόμμα και του δίνει-Ο ΛΑΟΣ- 6% ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ.ΤΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΣΕ ΜΟΔΑ ΤΟ ΒΡΙΣΙΜΟ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥς ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΝ Κ ΣΗΜΙΤΗ.
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση188
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Βγήκαν οι σκελετοί... | 06/03/2014 17:20
    ...από τη ντουλάπα
    Papatsakalos
    απάντηση1414
     
     
    Θα ξερουν απο τωρα το αποτελεσμα. | 06/03/2014 16:17
    Είναι μια καλη ευκαιρια να μετρηθουν και θα ξερουν από τωρα ποσες ψηφους θα παρουν στις εκλογες, αν φυσικα μεχρι τοτε δεν αλλαξει γνωμη ο Λοβέρδος.
    Κων. Ε. Μωραιτης
    απάντηση93
     
     
     
    Δε μας είπατε... | 06/03/2014 16:17
    αυτή η ελιά είναι καλαμών ή θρούμπα;
    Αναμαλλιασμένη
    απάντηση138
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    η ελιά έπιασε δάκο.. | 06/03/2014 16:01
    και λέγω κύριοι... είναι ''μακέτο'' τούτο το έργο;;
    Βίκτορας
    απάντηση129
     
     
     
    .... | 06/03/2014 15:42
    κι εγώ που νόμιζα ότι η κακιά μάγισσα του παραμυθιού είχε αποσυρθεί.
    Δον Ζουάν
    απάντηση129
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ότι να'ναι... | 06/03/2014 15:40
    τελικά υπάρχουν εξωγήινοι. Κάνουν και εμφάνιση σε συνδιασκέψεις.
    Oρέστης
    απάντηση89
     
     
    Η προσωποποίηση της ελιάς | 06/03/2014 15:37
    ε είχε την τιμητική του ο Σημίτης...
    Δημοσθένης
    απάντηση89
     
     
     
    το σύμβολο της "ελιάς"! | 06/03/2014 15:15
    Με τόσες ελιές που έχει στην κεφάλα του ο Σημιταράς, για σύμβολο της Ελιάς πρέπει να βάλουν τη φάτσα του!
    Dryokolaptis
    απάντηση710
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η Υπέρβαρη Ελιά της διαπλοκής | 06/03/2014 15:07
    Τα υπόκωφα μουγγριτά του θηρίου, αρχηγού της Eγκληματικής Oργάνωσης ΠΑΣΟΚ, που κρύβεται πίσω απο την Ελιά και ο Μέγας, Μάγιστρος της τριτοκοσμικής διαπλοκής Σημίτης. Θα τους αφήσεις να συνεχίσουν να καταστρέφουν τον Ελληνισμό?
    Anyponomos23
    απάντηση99
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    TI LEEI ?I | 06/03/2014 14:31
    MHPOS O EBRAIOS SHMITHS KSEXASE THN PRODOSIA THS ELLADOS STA IMIA ??? TA GOLDEN SOCKS ?? EPREPE NA BRHSKETE STHN FYLAKH MAZI ME TO GOYROYNH TON PAGKALO KAI THN YPOLHPH SHMORIA TOYS GAP BENIZELAKO PAPANTONIOY ,,,APORO POS OI ELLHNES DEN TOYS EXOYNE PARH ME THS PETRES…NA EINAI KALA H SIEMENS POY TAEISE TA GOYROYNIA NA PAXHNOYNE GIA LIPOS
    aris
    απάντηση410
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Παρών σε ειδικό δικαστήριο θα έπρεπε να είναι και αυτός... | 06/03/2014 13:22
    και ΟΛΟΙ όσοι διατέλεσαν πρωθυπουργοί, υπουργοί οικονομικών και εργασίας, ήτοι όλοι όσοι κυρίως ευθύνονται για τη χρεοκοπία της χώρας και το σημερινό ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ!!!!!!!!!! Ως απώθηση λειτουργεί. Οι συνένοχοι δεν δικαιούνται τώρα να εμφανίζονται ως...ΤΙΜΗΤΕΣ ! Αλλά, ξέχασα η Ελλάδα δεν ανήκει στα σοβαρά κράτη.
    αποκρουστική κατάσταση
    απάντηση1517
     
     
    ksipnisan | 06/03/2014 12:54
    ta fantasmata apo ta palia.....
    anthellines olou tou kosmou enothite
    απάντηση149
     
     
    ΕΛΙΑΣ | 06/03/2014 12:06
    Δεν θα μπορούσε να λείπει από το συνέδριο της "ελιάς", το γνήσιο τέκνο της ελληνικής γης. Το ενδιαφέρον όμως, με βάση έγκυρες διαρροές, είναι ότι θα παρουσιάσει και τον οικονομικό απολογισμό των Ολυμπιακών Αγώνων
    Μιχάλης Τζανίνης
    απάντηση1211
     
     
    ΝΑ ΤΟΣ ΝΑ ΤΟΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ | 06/03/2014 12:06
    Ρε παιδιά αυτό το καλό παιδί - ο μεγάλος αρχηγός - ο λυπάμαι , που ήταν τόσο καιρό ? Μάλλον το αργοπορούσε και δεν παρουσιαζόταν τόσον καιρό για να ξεχάσουμε . Ε στην πορεία μιας και είναι και μέσα στα πράγματα θα γράψει και κάνα βιβλίο και όλα καλά . Φίλε η ιστορία γράφτηκε όλοι ξέρουν . ΣΠΙΤΙ ΓΡΗΓΟΡΑ - ΓΡΗΓΟΡΑ .
    AM
    απάντηση1710
     
-