από metereologos.gr
Κυριακή 25 Ιουνίου 2017
 
 

Πασχ. Αγανίδης: «Η Κεντροαριστερά είναι αδύναμη χωρίς τη νέα γενιά»

Μιλά για τις προκλήσεις και τις προοπτικές της προσπάθειας των «58»
Πασχ. Αγανίδης: «Η Κεντροαριστερά είναι αδύναμη χωρίς τη νέα γενιά»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Η συμμετοχή του κόσμου δείχνει ότι το εγχείρημα της Κεντροαριστεράς δεν γίνεται στο κενό» επισημαίνει ο 32χρονος οικονομολόγος κ. Πασχ. Αγανίδης, από τους κεντρικούς ομιλητές της εκδήλωσης των «58» στο Ακροπόλ. «Η Κεντροαριστερά είναι αδύναμη χωρίς κοινωνική αναφορά στη νέα γενιά» επισημαίνει στη συνέντευξη που παραχώρησε στο «Βήμα». «Μπορεί να ζητήσει από τους νέους να την προσέξουν ξανά, αν το εγχείρημα "ενσαρκώσει" την ανανέωση, την εμπιστοσύνη και ένα νέο δημόσιο ήθος. Κάποιοι επενδύουν στον φόβο των νέων, άλλοι στον θυμό τους, εμείς στη σκέψη και στο ταλέντο τους» προσθέτει. Ο κ. Αγανίδης απαντά και στην κριτική ότι η κίνηση των «58» είναι μια κίνηση «από τα πάνω». Η Δημοκρατική Παράταξη, σημειώνει, δεν ήταν ποτέ κίνημα των πεφωτισμένων μεταρρυθμιστών και των ελίτ, αλλά κοινωνικό κίνημα δίκαιων αλλαγών και προόδου.

Σας αιφνιδίασε η προσέλευση του κόσμου στην κεντρική εκδήλωση των «58» όπου ήσασταν ομιλητής; Τι σημαίνει ότι τόσο πολλοί άνθρωποι έδειξαν ότι επιθυμούν να πάνε αντίθετα στο ρεύμα και να στηρίξουν μια παράταξη που έμοιαζε να έχει κονιορτοποιηθεί;    
«Η συμμετοχή του κόσμου, που αναμενόταν μεγάλη αλλά μάλλον ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες, δείχνει ότι το εγχείρημα για την ανασυγκρότηση της Κεντροαριστεράς έχει κοινωνική αναφορά, δεν γίνεται στο κενό. Η χθεσινή εκδήλωση ήταν μία πραγματική αποτύπωση των αποτελεσμάτων πρόσφατων ερευνών, αλλά και της διαίσθησης πολλών ανθρώπων ότι υπάρχει μία ουσιαστικά ανεκπροσώπητη κοινωνική πλειοψηφία με ισχυρή "αίσθηση του ανήκειν" στον ευρύτερο χώρο της Δημοκρατικής Παράταξης. Το κοινωνικό αίτημα για μία νέα, διευρυμένη, ανοιχτή και μαζική Κεντροαριστερά είναι απαραίτητο να βρει πολιτική έκφραση».  

Στην ομιλία σας ομολογήσατε ότι η φορά των πραγμάτων δεν είναι με το μέρος της Κεντροαριστεράς. Πώς θα πείσετε ότι φέρνετε το καινούργιο όταν οι νέοι δεν έχουν καθοριστική παρουσία στο εγχείρημα;   
 «Η αισιοδοξία πρέπει να συνοδεύεται από αυτοσυγκράτηση και αίσθηση της στιγμής. Είμαστε μέσα στην κρίση. Οι άνθρωποι αγωνιούν για τη ζωή τους. Πιστεύω όμως ότι η φορά των πραγμάτων μπορεί να αλλάξει. Αρκεί με πειστικό τρόπο οι δυνάμεις της Κεντροαριστεράς να κάνουν κτήμα της κοινωνίας τις μεγάλες αναδιανομές πόρων, βαρών και ευκαιριών προς όφελος όσων πριν από την κρίση ήταν οι "outsiders" του συστήματος και μέσα στην κρίση έγιναν τα γρήγορα και βολικά θύματα της προσαρμογής. Αυτό η συντηρητική Δεξιά δεν μπορεί να το εκφράσει, ενώ η Αριστερά συστηματικά αγνοεί. Η Κεντροαριστερά είναι αδύναμη χωρίς κοινωνική αναφορά στη νέα γενιά. Μπορεί να ζητήσει από τους νέους να την προσέξουν ξανά, αν το εγχείρημα ενσαρκώσει την ανανέωση, την εμπιστοσύνη και ένα νέο δημόσιο ήθος. Οπως είπα και στην ομιλία μου, κάποιοι επενδύουν στον φόβο των νέων, άλλοι στον θυμό τους, εμείς στη σκέψη και στο ταλέντο τους».  

Συμμερίζεστε την άποψη ότι το ΠαΣοΚ και η ΔΗΜΑΡ πρέπει να αυτοδιαλυθούν για να προκύψει ο νέος φορέας ή ότι οι «58» θα πρέπει να μετεξελιχθούν σε κόμμα;
«Θα μπορούσα να σας περιγράψω ιδανικές συνθήκες, όπου τα πράγματα εξελίσσονται γραμμικά και όπως ο καθένας τα οραματίζεται, όπου το νέο θα προκύπτει αυθόρμητα και θα σαρώνει το παλιό. Η μανιχαϊστική συζήτηση παλιού-νέου δεν θα μας οδηγήσει πουθενά. Η ανάγκη για αλλαγή και η δίψα για το καινούργιο πρέπει να συμβιβάζεται με μία αίσθηση των στιγμών, των πραγματικών ιστορικών και πολιτικών μεγεθών, των κοινωνικών αναφορών που έχει κάθε πολιτικός φορέας και τον ρόλο του στην έξοδο της χώρας από την κρίση. Η πρωτοβουλία των 58 είναι ξεκάθαρη ως προς αυτό. Εχει μεγάλη αξία αυτή η πρωτοβουλία να συγκινήσει τα κόμματα και μέσα από τη συνεργασία να λειτουργήσει ως δύναμη αλλαγής σε σκέψεις, ιδέες και πρόσωπα».
   
Τι απαντάτε στην κριτική που ασκείται ότι οι «58» είναι ένα κίνημα κορυφής που δεν έχει καταφέρει να προκαλέσει το ενδιαφέρον της κοινωνίας;
«Η χώρα μας, επί της ουσίας, βρίσκεται εδώ και 10 χρόνια σε κρίση. Το ενδιαφέρον για την πολιτική έχει υποχωρήσει. Οι λέξεις έχουν πληθωριστεί και έχουν χάσει την αξία τους. Η κοινωνία μπορεί να ταρακουνηθεί θετικά μετά από μία πρωτοβουλία από τα πάνω. Αλλά για να πάμε ένα βήμα πιο πέρα, χρειάζεται κοινωνικοποίηση της προσπάθειας. Η Δημοκρατική Παράταξη δεν ήταν ποτέ κίνημα των πεφωτισμένων μεταρρυθμιστών και των ελίτ, αλλά κοινωνικό κίνημα δίκαιων αλλαγών και προόδου».

Τελικώς, τι θα γίνει με το ΠαΣοΚ; Θα το σώσετε, θα το τορπιλίσετε, θα το μετεξελίξετε; Υπάρχει ο ορίζοντας των ευρωεκλογών αλλά πώς θα διατηρηθεί η δυναμική του εγχειρήματος μέχρι τότε;   
«Το εγχείρημα ανασυγκρότησης της Κεντροαριστεράς είναι μία συλλογική προσπάθεια ενότητας, συνεργασίας και ανανέωσης που μπορεί να αποτυπωθεί σε μία πολιτική και εκλογική συνεργασία εν όψει των ευρωεκλογών. Το ΠαΣοΚ είναι ο ιστορικός εκφραστής του χώρου και αυτονόητα έχει σημαντικό ρόλο. Η πραγματική συνεργασία που ο κόσμος ζητεί από τον χώρο, χωρίς περιστροφές γύρω από "μικρά" θέματα μπορεί να βγάλει από όλους τον καλύτερο εαυτό, ώστε να γίνει κάτι καλό και να στεφθεί με επιτυχία αυτή η προσπάθεια. Η πρόσκληση απευθύνεται σε όλους».

Δημοσιεύτηκε στο HeliosPlus στις 10 Δεκεμβρίου 2013


HeliosPlus
Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (51)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Άκου Ανθρωπάκο | 16/01/2014 19:51
    Δυστηχώς δεν πρόκειται να πάμε μπροστά. Ακόμα και τώρα μετά από όλα αυτά που έχουμε ζήσει όλοι σας περιμένετε να χειροκροτήσετε τον ηγέτη, να πάτε πάλι στη κομματική σας εκδήλωση και να κάνετε κομματικά σχόλια και επισυμάνσεις. Μιλάτε και χρωματίζετε το pc μου. Τα σχόλια σας δεν έχουν λέξεις αλλά χρώματα προσπαθώντας να τονίσετε ότι δεν είστε μόνοι σας... ότι κάπου ανοίκετε. Έτσι μας μάθανε να είμαστε μερος του πολιτικού συστήματος που τόσα χρόνια εμείς θρέψαμε και υποστηρίξαμε. Πρώτα φτιάχνεις τον εαυτό σου ανθρωπάκο και μετά τον κόσμο. Γι΄αυτό μάζεψε πρώτα τα σκουπίδια που έριξες στον δρόμο από την προήγούμενη και πάψε να βρίζεις τον Δήμο που δεν τα μάζεψε για να τον βρείς καθαρό.
    Giannis
    απάντηση10
     
     
     
    Έρχεται η ωρα σας λαμόγια | 13/12/2013 00:11
    Μια γρήγορη ματιά απο την πτώση της χούντας και μετά, και το μεγάλο αποτέλεσμα του σοσιαλισμού, του κομμουνισμού, και τάχα της δημοκρατίας είναι : Η ολοκληρωτική καταστροφή του ελληνικου έθνους• Δεν φτάνουν αυτα τα αποδεικτικά στοιχεία? Εγω νομίζω ότι φτάνουν και παρά φτάνουν για μια μεγαλύτερη αλλαγη. Για την επάνοδο της χούντας ποτε δεν είναι αργά η ελπίδα και η φλόγα δεν έχει σβήσει και ούτε πρόκειται να σβήσει , αλίμονο στους αιτιους που έφεραν το έθνος σε αυτο το χάλι έρχεται η ωρα σας λαμόγια του κερατά.
    Ε.Π.Ε.Ν
    απάντηση112
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ενότητα του χώρου από τα πάνω... | 12/12/2013 13:24
    Σε μια εκδήλωση κομμένη και ραμμένη για να έχουν θέμα τα μίντια, προσωπικότητες της πολιτικής, διανοούμενοι εξαρτημένοι από το πολιτικό status quo συναντήθηκαν για δείξουν στο λαό το "σωστό δρόμο" και αναστήσουν γεμάτοι αγωνία τη λεγόμενη κεντροαριστερά. Μακριά από κινήματα, χωρίς ενοχές για τις αποφάσεις που καταρράκωσαν την ποιότητα ζωής και την τσέπη των πολιτών, προβάλλουν την ανάγκη ενός νεοφιλελεύθερου σοσιαλιστικού συνασπισμού.
    spyros
    απάντηση116
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν υπάρχει χώρος αν.. | 12/12/2013 12:39
    Τι σημαίνει ρε παιδιά κεντροδεξιά θα μου πει κάποιος?? Τα παιδιά εκεί που μαζεύτικαν, είναι όσοι τους έχει ξεπεράσει η Ιστορία και δεν το αποδεχονται. Ας απαντήσουν σε βασικά ζητήματα, όπως η Ανεργία, το Χρέος, το ευρώ και μετά ας έρθουν. Αυτοί όλοι σαν πολιτική συμφωνία τι έχουν? Αν θέλουν πραγματική σοσιαδημοκρατία τύπου Ουλοφ Πάλμε, πρέπει να συγκρουστούν με την ΕΕ και το ΕΥΡΩ. Δεν γίνεται και κοινωνική πολιτική και ευρώ, και τόνωση της εγχώριας ζήτησης και ελεύθερη αγορά, και μειωση της ανεργίας και ανταγωνισμός χωρίς δημόσιες επενδύσεις, χωρίς ισχυρό κράτος. Αλλιώς, όλο τον υπόλοιπο χώρο της ΑΥΤΑΠΑΤΗΣ μνημόνιου-αντιμνημόνιου πάντα εντός του πλαισίου ΕΥΡΩ το νκαλύπτουν τέλεια ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ
    costello
    απάντηση106
     
     
    Καλές οι φιλοσοφίες αλλα για την Ελλάδα θέλει δουλειά | 12/12/2013 12:32
    όλοι ξαφνικά θέλουν ένα ρόλο. Ολοι νομίζουν οτι είναι οι σωτήρες του έθνους. Κάθονται στην πολυθρόνα τους και φιλοσοφούν !!!! Οχι, δεν είναι έτσι μονο η πολιτική. Ο Σαμαράς όμωςε δεν κάθεται σε πολυθρόνα, σε αναμμένα κάρβουνα κάθετε...δυστυχώς όμως κανένα άλλο κομμα δεν έβαλε πλάτη για να βοηθήσει....δεν πειράζει....α...ξέχασα σημαιάκια εσείς δεν έχετε;
    Iasonas
    απάντηση29
     
     
    το ξεβρόμισμα | 12/12/2013 10:57
    Συμφωνώ με την κίνηση ανά μανά επαγγελματιών πολιτικοκλεφτρονιών, γιατί, μοιράζοντας τις ψήφους του τσίριζα, η Χρυσή Αυγή θα είναι το πρώτο κόμμα! Έτσι για να αρχίσει το ξεβρόμισμα της χώρας!
    Zaglos
    απάντηση79
     
     
     
    Κάθε πράγμα στον καιρό του! | 12/12/2013 09:42
    Η μεγάλη επιτυχία της συγκέντρωσης είναι ένα πολύ σημαντικό πολιτικό γεγονός, καθαυτό, στο οποίο θα έπρεπε κατ’ αρχήν να σταθεί, όποιος επιθυμεί να σχολιάσει. Ας σκεφθούμε μόνο το εξής: Ο ΣΥΡΙΖΑ κάλεσε επανειλημμένως τον λαό έξω από την Βουλή, κατά την συζήτηση για τον προυπολογισμό, και αυτό που κατάφερε ήταν να συγκεντρώσει ένα πλήθος πολιτών παραπλήσιου όγκου, με αυτό που παραβρέθηκε μέσα και έξω από το ΑΚΡΟΠΟΛ. Αυτό λέει από μόνο του πολλά, που κάποιοι θέλουν να προσπεράσουν εύκολα. Είναι προφανώς εκείνοι, που θεωρούν πως ο σημερινός άρρωστος δικομματισμός, της πόλωσης και του διχασμού, είναι αυτό που χρειάζεται η χώρα. Εμείς, αντίθετα με αυτούς, θεωρούμε πως η συγκρότηση του τρίτου πόλου είναι επείγουσα αναγκαιότητα, εθνική επιταγή και μοναδική ελπίδα, για να εξασφαλισθεί η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας, με κοινωνική αλληλεγγύη, χωρίς αυταρχισμό, χωρίς λαϊκισμό, με σεβασμό στους δημοκρατικούς θεσμούς, με συναίνεση και με ένα εθνικό σχέδιο ανάταξης, που θα εκπονηθεί από ανθρώπους με γνώση και όραμα, προς όφελος συνολικά των πολιτών αυτης της χώρας. Κάποιοι είναι μάλλον λίγο βιαστικοί, όταν ζητούν περισσότερα από την κίνηση των 58. Οταν ζητούν πρόγραμμα εδώ και τώρα. Λίγο υπομονή και δεν θα αργήσει και αυτή η ώρα.
    pp
    απάντηση1830
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αρλούμπες | 12/12/2013 08:28
    τι μας είπες βρε παληκάρι, κρίμα και στα νιάτα σου, μπλα μπλα μπλα, πολιτικός λόγος 0. άντε στο καλό. εντάξει θέλετε να πάρετε καμια ψήφο στις ευρωεκλογές μπας και ξαναμπείτε στην εθνική πολιτική σκηνή από το παράθυρος μιας και από την κανονική πόρτα δεν πρόκειται να ξαναμπείτε ποτέ
    τσουκνίδας
    απάντηση148
     
     
    εξαιρετικός | 11/12/2013 23:42
    άκουσα την ομιλία του νεαρού στο Ακροπόλ. Εμεινα έκπληκτος. Ισως ο μελλοντικός ΑντιΤσίπρας που θα σμπαραλιάσει τον Τσίπρα
    Kostas Athina
    απάντηση1014
     
     
    αντε γεια | 11/12/2013 23:27
    σαν ενας αγανακτισμενος ονειροπολος δημοκρατης πηγα αλλα μολις ειδα τον κ. Βενιζελο να εμφανιζεται ειπα ενα μεγαλο αντιο, τελικα σε αυτη την χωρα ολα πρεπει να ειναι καθοδηγουμενα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση176
     
     
    baroufology | 11/12/2013 22:46
    Σόρρυ, αλλά δεν θα πάρω άλλο μανιχαϊστικούς βερμπαλισμούς... Όχι άλλη ελίτ... Την Κεντροαριστερά θα την φτιάξουν οι άνεργοι, οι ασήμαντοι, οι άστεγοι, οι νέοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα! Όχι οι σύμβουλοι υπουργών!!! Ο Αγανίδης είναι σύμβουλος του Χρυσοχοϊδη, έλεος δλδ....
    Xristos
    απάντηση215
     
     
    nick | 11/12/2013 22:40
    Τις δομές πρόνοιας, το κράτος δικαίου, τις πολιτικές ελευθερίες, την κοινωνική απελευθέρωση η Ευρώπη τις οφείλει στην κεντροαριστερά. Μια κεντροαριστερά που υφίσταται ιστορική ήττα τα τελευταία 20 χρόνια. Ωστόσο η Ελλάδα ήταν και παραμένει ειδική περίπτωση. Άστεγοι αισθανόμαστε και πριν από τη κρίση και κατά τη διάρκεια αυτής μέχρι σήμερα. Άστεγοι και μετά τους "58".
    Nick
    απάντηση24
     
     
    Ποιός μπορεί...; | 11/12/2013 21:56
    Ένα απλό ερώτημα μόνον... Υπάρχει έστω ένας από αυτούς που συγκροτούν την κίνηση των 58, που να μπορεί να έλθει σε μια πλατεία, να συναντήσει και να μιλήσει με τον κόσμο, χωρίς να συνοδεύεται από ισχυρές δυνάμεις ΜΑΤ...;
    Έστω ένας
    απάντηση97
     
     
    EFHMERIDES .. SKOTINES DYNAMIS...XRHMA.. | 11/12/2013 20:13
    MAS KOMATIASAN.???????
    chris
    απάντηση34
     
     
    τι θελουν παλι? | 11/12/2013 18:57
    Οι ιδιοι και τα ιδια δωστου και παλι,--αστειευονται
    kapoios
    απάντηση103
     
     
    Μεγάλη καούρα.... | 11/12/2013 18:23
    ..και οι δεξιοί (ΑΝΕΛ) και οι κεντροδεξιοί (ΝΔ) και οι ακροδεξιοί (ΣΥΡΙΖΑ) για εναν τόσο ανυπόληπτο(?) αλλά και νεκρό(?) χώρο όσο η σοσιαλδημοκρατία. Παλληκάρια –πρίν γίνετε μαλλιά-κουβάρια- πάρτε το απόφαση: 1)ο χωρος είναι κοινωνικα ζωντανός άρα αργα ή γρηγορα θα εκφραστεί και πολιτικά –αυτό λεει η ελληνικη ιστορια από το 1909, 2)ο τσάμπας πέθανε οριστικά –ο δημόσιος κορβανάς που σας ταϊζε δεν θα ξαναγεμίσει όσο και να χτυπηθούν Τσιπρες -Κα(η)μμένοι και λοιποί λεβεντόβλαχοι. Η χώρα θα ορθοποδήσει μόνον όταν αρχίσει να εχει πραγματική παραγωγή… Αλλά τότε εσείς, τα παρασιτα του δημοσίου, ΠΑΛΙ στην απέξω θα είσαστε αφου σαν δημοσιοι υπάλληλοι και ΔΕΚΟ-παραλίες δεν ξέρετε να δουλεύετε...
    Dr.Mirabilis
    απάντηση1111
     
     
    Συν Αθηνά και χείρα κίνει... | 11/12/2013 17:54
    Διαβάζοντας τα πιο κάτω σχόλια αλλά και του κεντρικού άρθρου για τη συγκεντρωση της Δευτέρας μου έρχεται αυτομάτως στο μυαλό το ένα από τα Α του βιβλίου του κ.Γιαννίτση που ευθύνονται κατ' αυτόν για την όχι και τόσο ρόδινη κατάστασή μας. Το Α του Αρνητισμού. Μήπως ήρθε η ώρα να αρχίσουμε να συμμετέχουμε με θετικό και συγκεκριμένο λόγο αντί να γκρινιάζουμε συνεχώς και να πυροβολούμε τον πιανίστα;
    Ir.mfl
    απάντηση2126
     
     
    Πωπώ σοφία, ρε παιδί μου. | 11/12/2013 16:43
    "Η μανιχαϊστική συζήτηση παλιού-νέου" κλπ. Μια και τα παλιά κόμματα μαζί με τους κομματάρχες τους ότι είχαν να πουν τόπαν και κάναν λάθος, δεν έχουν πια λόγο και ας πάνε σπίτι τους, οπότε δεν υπάρχει και αυτή "η μανιχαϊστική συζήτηση παλιού-νέου". Το γιατί ο ομιλητής ανακατεύει πασοκ, κεντραριστερά, στρίψατε από δω, μετά από κεί, μόνο αυτός το ξέρει.
    2λάμδα
    απάντηση1912
     
     
    φανφάρες | 11/12/2013 14:50
    ποιά κεντροαριστερά και..πάρτο αλλιώς...αυτά τα επινοήματα μόνο στο ...ελλαδιστάν ..συμβαίνουν..κύριοι πάρτε το χαμπα΄ρι..δεν έχουμε ανάγκη ταμπελάκια που βάζουν μερικοί ...σε κάτι παλιούς πρωτομάστορες..του απολύτως ..τίποτα..για να διοικήσεις μια σύγχρονη χώρα πρέπει να είσαι τεχνοκρατικά προσανατολισμένος με κοινωνική ευαισθησία και εκπαίδευση...σαν manager στην επιχείρηση σου...όχι απαίδευτοι..φανφαρολόγοι που τους έχει πάρει χαμπάρι ολος ο σύγχρονος κόσμος..
    critic
    απάντηση3113
     
-