Τετάρτη 16 Απριλίου 2014
 

Ανεδαφικές και ανιστόρητες οι δηλώσεις Μπερίσα τονίζει η «Ομόνοια»

Ο αλβανός πρωθυπουργός συνεχίζει τις εθνικιστικές κορώνες
Ανεδαφικές και ανιστόρητες οι δηλώσεις Μπερίσα τονίζει η «Ομόνοια»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η Δημοκρατική Ενωση Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «Ομόνοια» καταδίκασε με ανακοίνωσή της τις δηλώσεις του αλβανού πρωθυπουργού Σαλί Μπερίσα περί Μεγάλης Αλβανίας. «Η έγερση εδαφικών διεκδικήσεων δυναμιτίζει τις διμερείς σχέσεις και προσβάλει την ειρήνη σε μια ευαίσθητη περιοχή και περίοδο» αναφέρεται στην ανακοίνωση. Οι δηλώσεις αυτές, όπως τονίζεται, αποτελούν «ευθεία έγερση εδαφικών διεκδικήσεων από πλευράς της Αλβανίας έναντι της Ελλάδας».

«Με ανεδαφικές και ανιστόρητες δηλώσεις αυτού του ύφους, τίθεται σε απειλή η ειρήνη και η συμπόρευση των χωρών προς την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση», τονίζεται, μεταξύ άλλων, στην ανακοίνωση της οργάνωσης «Ομόνοια». «Όσοι αρθρώνουν τέτοιες απόψεις βρίσκονται διαμετρικά αντίθετα με όσα οι καιροί επιβάλουν και οι λαοί οραματίζονται», ενώ «προσβάλουν τις ελληνοαλβανικές σχέσεις που αποτελούν ουσιαστική διάσταση στην επιζητούμενη ειρηνική συνεργασία στην περιοχή της Νοτιανατολικής Ευρώπης», επισημαίνεται στην ανακοίνωση.

Ο ίδιος ο Μπερίσα έδωσε πάντως συνέχεια στο ζήτημα απαντώντας σε επικριτικές αναφορές μέσων ενημέρωσης περί εθνικιστικής εκ μέτους του ρητορικής, εν όψει των βουλευτικών εκλογών του Ιουνίου στη χώρα.

«Το εθνικό ζήτημα είναι ο πολικός αστέρας του προγράμματος του Δημοκρατικού Κόμματος» δήλωσε ο Σαλί Μπερίσα. «Εκείνοι που πιστεύουν ότι θα μπορούσαμε να είχαμε άλλη προτεραιότητα από το αλβανικό εθνικό ζήτημα, κάνουν μεγάλο λάθος. Θα πρέπει να γνωρίζουν ότι το έθνος μας είναι στο επίκεντρο προγραμμάτων εξόντωσης, περισσότερο από κάθε άλλο λαό» είπε ο Σ. Μπερίσα σε συγκέντρωση νεολαίων στα Τίρανα,την Παρασκευή.

«Οι Αλβανοί σήμερα είναι ελεύθεροι, αλλά η αλβανοφοβία εξακολουθεί να υπάρχει σαν σύννεφο στην περιοχή των Βαλκανίων. Κάποιοι έχουν συνηθίσει να βλέπουν τους Αλβανούς ως πολίτες δεύτερης και τρίτης κατηγορίας» υποστήριξε ο αλβανός πρωθυπουργός.

«Οι Αλβανοί δεν είναι πια διαθέσιμοι να δεχθούν άλλη θέση, εκτός από αυτή των ελεύθερων πολίτων, όπου και αν ζουν στα πάτρια εδάφη τους. Οι Αλβανοί σήμερα είναι πιο ενωμένοι από ποτέ. Κάθε σπιθαμή αλβανικού εδάφους, είναι έδαφος στην εθνική συνείδηση του κάθε Αλβανού» κατέληξε.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κομισιόν: Καταδικάζει εμμέσως τις προκλητικές δηλώσεις Μπερίσα 
Μπερίσα: Από Πρέβεζα μέχρι Ποντγκόριτσα η Μεγάλη Αλβανία 
Αναδίπλωση από τα Τίρανα για τα περί Μεγάλης Αλβανίας έως την Πρέβεζα 
 
 
σχόλια (36)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    em-ploutisan tin ellada | 02/12/2012 23:23
    Me tous albanous stin plati tosa xronia xefrago ampeli na xlevazoun kai na koroidevoun xebrakotoi kai xipolitoi pou mpikane kai stilane ekatomiria stin pinasmeni Albania, bgeni kai o kirikas ton tsopanon na poulisi exipnades pou einai ta sinora tis elladas ? edo dipla einai h giagia gerontisa pou leei oti opos tote figane nixta koutsouriasmeni apo to elliniko spathi kai toufeki mia kai den einai auta tora de tha xriasti na metakomisoune giati thaxoune teliosi me ta simerina mesa. Oi agriotita oi sfages kai h anepanaliptes thiriodies apo koutsarbanites leei h giagia, ekato genies na perasoune den prokite na tis xexasi o Ellinas. To idio leei kai gia tous bourgarous! Giati ta ezise h idia. E
    Eleni Pitas
    απάντηση10
     
     
    rotiste tous Aglous kai tous Skandinavous... | 02/12/2012 11:09
    Alvanofovia?Sygnomi alla edo milame gia Paniko!!! Den leo pos oloi oi Alvanoi einai idioi(opos kanenas allos Laos)alla to 95%tou YPOKOSMOU me ola osa synepagetai ,stin Aglia kai se OLES tis skandinavikes chores einai se alvanika cheria.Opote Berischa mono gia fantasmata de milame...
    maria
    απάντηση101
     
     
    ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΟΤΙ.... | 02/12/2012 02:59
    ...κάπνισε μεγάλη ποσότητα.....μοκέτας ο κύριος. Ηταν βλέπετε καιρό χαρμάνι
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση111
     
     
    στο χωριο μου | 01/12/2012 23:45
    ειπα στους χωριανους μου, στο καφενειο, οτι δεν γουσταρω να μπουν στην καλυβα μου αλβανοι και πακιστανοι και να ασελγησουν και ολοι συμφωνησαν. και με ειπε η αριστεριστικη χουντα των αθηνων ρατσιστη.
    ο χωριατης.
    απάντηση144
     
     
    Μ.Α.Β.Η. | 01/12/2012 21:47
    Ζήτω η Ελληνική Βόρεια Ήπειρος. Έξω οι πλιατσικολόγοι των βαλκανίων.
    ΑΙΑΚΙΔΗΣ
    απάντηση132
     
     
    Πολυ το κουρασαμε το θεμα... | 01/12/2012 21:34
    Ελατε τωρα ολοι, πολυ το κουρασαμε το θεμα με τον πρωθυπουργο της Πυραμιδας (ναι αυτον που τους εφαγε τα λεφτα των αλβαναραδων και κλαιγανε με μαυρο δακρυ). Ειναι πολυ απλο πως τελειωνει αυτη η ιστορια του γελοιου μπερισακου. Πακεταρουμε τις 700,000 αλβαναραδες που ζουν εις υγειαν του κοροιδου στην Ελλαδα σημερα και τους στελνουμε πεσκεσι στην 'μεγαλη' Αλβανια και οταν αρχισει να χορευει το στομαχι τους απο την πεινα τα ξαναλεμε! Και εμεις εδω (Αβραμοπουλε ακους?) ας ανοιξουμε κανενα βιβλιαρακι ιστοριας και να πουμε στον αλβαναρα Υπεξ τι σκοπευει να κανει με εκεινη την εν υπνωσι συμφωνια της Κερκυρας που η αλβανικη κυβερνηση ειχε αποδεχτει την ευρεια αυτονομια της Β.Ηπειρου? Αντε ξυπνατε...
    Σπυρος
    απάντηση111
     
     
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΙΕΠΙΤΑΡΙ. | 01/12/2012 20:01
    Απ'ότι καταλαβαίνω οι Αλβανοί πολιτικοί άρχισαν να παίζουν τον προστάτη των Ελλήνων Αρβανίτων οι οποίοι έχουν εκατοντάδες τώρα χρόνια " ενσωματοθεί " εντελώς και είναι το ίδιο (και ίσως ποιό) Έλληνες πολίτες . Γίνεται σκοπίμος από την πλευρά των Αλβανών οι αναφορές σε αυτούς , χωρίς ποτέ οι Αρβανίτες να θέλουν έστω και την παραμικρή νύξη για οποιαδήποτε αναφορά σε αυτούς. Είναι περίφανοι Έλληνες ,καθώς έχουν πολλές και άλλες ιδιαιτερότητες σε σχέσει με τις εθνότητες των λεγομένων Αλβανών . Π.Χ. άν κάποιος αλβανός αποκαλέσει τον Έλληνα αρβανίτη αλβανό , θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα , και το ξέρω αυτό από πρώτο χέρι .
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    απάντηση353
     
     
     
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ! | 01/12/2012 18:56
    ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ !
    ΟΜΗΡΟΣ
    απάντηση383
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΙ - ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΙ | 01/12/2012 18:54
    Αυτοί που ξέρουν από ιστορία και έχουν μνηνη, δεν μπορούν να ξεχάσουν τις βαρβαρότητες και το μίσος των Αλβανών εναντι των Ελλήνων. Και τους Σέρβους τους "ενώναν" πολλά με τους Αλβανούς και την είδαμε την κατάληξη...(Κόσοβο)....με αυτή την φοβισμένη πολιτικη θα έρθει και η σειρα μας...ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ
    ΜΙΧΑΛΟΣ
    απάντηση357
     
     
    ΑΤΙΤΛΟ | 01/12/2012 18:40
    Εγω πιστευω οτι πρεπει να σταματησουμε να ασχολουμαστε μ'αυτον.Ψηφους θελει,οχι εδαφη.Βολευει κ' τους δικους μας ακαθαρτους πολιτικους μια τετοια ψευτοενταση.Ας αφησουμε τους ιδιους τους Αλβανους να επιλεξουν,κ'μετα βγαζουμε τα συμπερασματα μας.Αν ομως επιλεξουμε κι'εμεις διεκδηκησεις επικαλουμενοι την ιστορια [βυζαντιο] θα ειμαστε το μεγαλλιτερο κρατος της Ευρωπης..ΔΕΝ ΜΑΣ Χ...ΙΣ ΡΕ ΜΠΕΡΙΣΑ???
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ
    απάντηση364
     
     
     
    ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ | 01/12/2012 18:28
    Ο ΜΠΕΡΙΣΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ. ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΣΕ ΤΡΙΑ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΧΟΜΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΡΦΕΤΟ ΤΩΝ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟ
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    απάντηση406
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Εάν | 01/12/2012 17:38
    Εάν δεν είχε τις πλάτες αυτών που φοράνε τσεμπερια από τα ανατολικά μας, τότε θα έβλεπες τι ύφος θα είχε ο γύφτος.
    Ξέρει Ελληνικα αλλά ντεν ξέρω να γράφει.
    απάντηση433
     
     
    ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ | 01/12/2012 16:40
    Με την Αλβανια πρεπει να ισχυει, οι καλοι φραχτες κανουν τους καλους γειτονες, δυστυχως αυτο δεν το τηρουμε και το εχουμε πλυρωσει φθηνα μεχρι τωρα. στο μελλον ομως μπορει να το πλυρωσουμε ακριβα.
    ΚΛΕΩΝ
    απάντηση343
     
     
     
    δεν είναι οι μόνοι | 01/12/2012 16:06
    άλλο ένα έθνος της Βαλκανικής υποφέρει από παρόμοια μανία συνομωσιολογίας (βλέπε Κίσινγκερ και οι δήθεν δηλώσεις του περί καταστροφής του ελληνικού έθνους). Προφανώς η συνομωσιολογία και οι θεωρίες περί εξωτερικών εχθρών είναι χαρακτηριστικά όλων των κοινωνικά και πνευματικά καθυστερημένων λαών, όχι μόνο των Αλβανών
    corrupted
    απάντηση1518
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν πας να.... | 01/12/2012 15:44
    Ούτε για την ψαραγορα δεν είσαι. Αντε φτιαχτε βιομηχανίες στα κατσαβραχα σας να απασχολησετε τους εγκληματίες σας. Μόνο πορνεια, λαθρεμπόριο, και διακίνηση ναρκωτικών ξέρετε να κάνετε. Λοιπόν βγάλε το κουστούμι, και σήκωσε τα μανίκια σου για δουλειά μέσα στα σύνορα σου. Με το να ξερογλυφεσαι για αυτά που έχουν άλλοι, δείχνεις πόσο τα έχεις χάσει κωλογερε.
    Ιωάννινα
    απάντηση455
     
     
    Eθνοκάθαρση | 01/12/2012 15:43
    Αυτά που λεέι ο Μπερίσα θυμίζουν μέλος της ΧΑ. Τα ίδια λένε και οι χουντικοί φασίστες του γερμανοτσολιά.
    Αλβανός
    απάντηση1617
     
     
    haha | 01/12/2012 15:30
    kai stin ellada ta idia lene.. eimaste kai kala upo exontosi... mas misoun oi xenoi. ama o laos einai vlakas
    dd
    απάντηση1810
     
     
     
    ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ | 01/12/2012 14:57
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΔΕΡΦΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ, ΗΘΗ, ΕΘΙΜΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΦΩΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ) ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ(ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ) ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΛΒΑΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 10% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ, ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΛΑΟ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΘΟΥΝ.
    Γ. ΓΚΟΥΡΑΣ
    απάντηση8735
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΝΩΣΗ | 01/12/2012 14:46
    ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ, ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ! ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ !
    ΑΠΛΟ..
    απάντηση3369
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-