από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017
 

Ολα τα ονόματα της λίστας Λαγκάρντ σε ειδικό ένθετο των «Νέων» της Δευτέρας

Γκρίζες ζώνες και πλήθος ερωτηματικών συνοδεύουν τη δημοσιοποίηση
Ολα τα ονόματα της λίστας Λαγκάρντ σε ειδικό ένθετο των «Νέων» της Δευτέρας
Πηγή: REUTERS
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στην έντυπη έκδοσή τους «Τα Νέα» προχωρούν σήμερα στην αναδημοσίευση των ονομάτων που περιλαμβάνονται στη λίστα – χωρίς να υιοθετούν σε καμία περίπτωση ούτε το περιεχόμενό της ούτε τους συνειρμούς που προκαλούνται σε μερίδα της κοινής γνώμης.

«Γκρίζες ζώνες» και πλήθος ερωτηματικών συνοδεύουν τη δημοσιοποίηση – μέσω του περιοδικού «Hot Doc» – της περιβόητης λίστας Λαγκάρντ, με ονόματα 2.059 πολιτών, οι οποίοι φέρεται να διατηρούν (ή να είχαν πριν από χρόνια) καταθέσεις στην HSBC της Ελβετίας. Επισημαίνεται ότι η λίστα από τη στιγμή που διαπιστωθεί η αυθεντικότητά της αποτελεί έναν κατάλογο ονοματεπωνύμων και ιδιοτήτων καταθετών και τίποτα παραπάνω, ενώ στα δημοσιευμένα στοιχεία δεν συμπεριλαμβάνονται τα ποσά των καταθέσεων.

Επίσης στο ένθετο των «Νέων» της Δευτέρας, έγκριτοι νομικοί απαντούν για τα προσωπικά δεδομένα και την ανάγκη της ενημέρωσης.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η κατά Βαξεβάνη λίστα Λαγκάρντ 
Αναβλήθηκε για την Πέμπτη η δίκη του Κ. Βαξεβάνη 
 
 
σχόλια (28)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Λιστα Λαγκαρντ | 08/10/2014 23:45
    η Λιστα είναι γνωστη οι ληστες???? κυριοι (τροπος του λεγειν κυριοι) ο κοσμος σας καταλαβε πολύ καλα ότι ειστε επικίνδυνοι για τη χωρα την οποια καταστρεψατε και συνεχιζετε το ιδιο βιολι. ειστε τοσο αναίσθητοι!!!! λιγο φιλοτιμο δεν υπαρχει??,, ο κοσμος εργαζεται ( οποιος εργαζεται) και δεν πληρωνεται ενώ εσεις οι υπαλληλοι σας ,οι παρατρεχάμενοι σας αμοιβεσθε και πλουσιοπάροχα και στην ωρα σας Η Ελλαδα πεθαινει και εσεις περι αλλων τυρβάζετε,,, θα δωσει καποιος λογο για την καταστροφή???? σιγουρα όχι γιατι?????
    ΤΣΑΚΑΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    απάντηση00
     
     
    O Ελληνας ειναι πανεξυπνος! | 01/11/2012 22:46
    Ο Ελληνας δεν γελιέται ευκολα! Αυτό δεν το έχουν πάρει τα "καμάρια" ακόμη μυρωδιά;
    Μαριεττα
    απάντηση01
     
     
    Ερωτηση | 30/10/2012 22:29
    Ας πουμε οτι εχω βγαλει τους κοπους μιας ζωης στην Ελβετια πχ 50.000 ευρω. Δεν εχω αλλα λεφτα. Δεν το εχω πει σε συγγενεις και φιλους για να μην μου ζητανε δανεικα. Και ερχεται ο βαξεβανης και σε κανει βουκινο μαζι με τραγκα, μπομπολα κλπ. Βλεπουν το ονομα σου οι πελατες σου και νομιζουν οτι εχεις βγαλει πανω απο εκατομμυριο εξω και οτι δεν εχεις αναγκη. Γιατι λοιπον ειναι λαθος η πατεμβαση του εισαγγελεα; Ας αποδειξουν πρωτα οτι εισαι φοροφυγας και μευα ας σε κανουν βουκινο; Δηλαδη ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε; Στο κατω κατω ειναι τραπεζα που εχει καταστηματα και στην ελλαδα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση92
     
     
     
    Ερωτηση | 30/10/2012 17:03
    Μια ερωτηση Αν δειτε Σαμαρα,Βενιζελο,Τσιπρα,Παπαρηγα κλπ στην λιστα θα τους ψηφισετε ξανα?
    Giannis
    απάντηση141
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mia Erotisi | 30/10/2012 15:04
    Mia erotisi na kano.Xeretai poses Trapeses yparchoun stin Elvetia.Mono stin mia trapesa vrikan ta onomata merikon?Tis ipolipes Trapeses pios tha tis kitaxi? O Veniselos?
    costas
    απάντηση141
     
     
    Ντροπή για τη χώρα | 30/10/2012 00:01
    Μόνο από τίποτα Reuters, Guardian, Republica μαθαίνουμε κάποιοα πράγματα εδώ αλλά προφανώς στραβός είναι ο γυαλός, δεν αρμενίζουμε εμείς στραβά. Προφανώς δεν υπάρχει μεγάλος αντίκυπος στην εικόνα της χώρας από το πως κινείται το κράτος με διάφορους Παστίτσιους, Χυτήριο, Βαξεβάνιδες. Αλλά η κακή εικόνα για τη χώρα ήταν μόνο τα τσαντήρια των αγανακτισμένων στο Σύνταγμα... Έτσι είναι, όταν κάποιοι πείθονται ότι το περιτύλιγμα είναι πιο σημαντικό από το περιεχόμενο αυτά γίνονται...
    αηδιασμένος
    απάντηση131
     
     
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ; | 29/10/2012 21:01
    Έτσι τις βαφτίζουν τις ληστείες τους , αν και η λέξη << ληστεία>> είναι ανεπαρκής . Ο ληστής κοιτάει να ξεφύγει και αρνείται την πράξη του κι αν τον πείς ληστή θα το πάρει για προσβολή . Κι από πάνω έχουν και την αξίωση να ανταμειφθούν γι 'αυτά .... . Μ ΥΣΩΝ ΛΕΙΑ: Ότιδήποτε μπορεί να ληστευτεί ατιμώρητα .
    ΔΥΣΗΝΙΟΣ
    απάντηση103
     
     
    ο Βασιλακης Καιλας η σκασιλας, Ουστ Κοπριτη! | 29/10/2012 18:41
    Γεια σου ρε μερκελοφαγε και γερμανοφαγε Τράγκα ! Οι Γερμανοί φταίνε για όλα! Το ότι επί δεκαετίες οι μισοί κρατικοτροφιμοι Έλληνες γλεντούσαν με το αίμα των άλλων μισών του απόβλητου ιδιωτικού τομέα δεν έχει καμια σημασία για σένα. Μισθοί χιλιάδων Ευρώ το μηνα,εκατοντάδες επιδόματα να γελάει το σύμπαν,ψεύτικα εφάπαξ,βίλες,πισινες,μαιζονέτες,διαμερίσματα να φάνε και τα δισέγγονα τους. Κανε μια βόλτα στις πόλεις ,στα βουνά και τα λαγκάδια, στις παραλιες και στα καμμένα δαση από τον Εβρο μέχρι την Κρήτη και τα νησιά και μετά έλα να μας πεις ότι για όλα φταίει η Merkel. Τελικά δεν μας είπες ποσα λεφτά είχες βγάλει έξω και αν όλα ήταν νόμιμα.Για να ξέρουν αυτοί που άφηνες απλήρωτους..
    Kitsos BADEN-BADEN
    απάντηση483
     
     
    ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΗΣ | 29/10/2012 17:37
    το νέο ύφος της παραλληρηματικής πολιτικής στην Ελλάδα εστιάζεται στην λισταϊκή "λογική". Μετά το ασφαλές αντιμνημονιακό παραλλήρημα, η αντιπολίτευση ποντάρει εκ νέου και ποντάρει χοντρά, ποντάρει όλη την Ελλάδα, ως συνήθως. Σειρά έχει ο τηλεφωνικός κατάλογος,
    pinokio
    απάντηση4210
     
     
     
    η φωλιά της βλακείας | 29/10/2012 17:21
    Φαντάσου τώρα πως στην οικοδομή που μένεις είναι ένας παιδεραστής και μετά το βιασμό ενός παιδιού έρχεται ένας "δημοσιογράφος" και φωτογραφίζει τον πίνακα με τα θυροτηλέφωνα και είσαι πρωτοσέλιδο με τίτλο «η φωλιά των παιδεραστών, αυτοί βίασαν το παιδί» μόνο να το φαντασθείς σου λέω, μόνο να το φαντασθείς. Σίγουρα κάποιος είναι παιδεραστής, όμως φαντάζεσαι το όνομά σου πρωτοσέλιδο; Μετά βέβαια θα αθωωθείς. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.?
    pinokio
    απάντηση2851
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αντε .... | 29/10/2012 17:19
    Αρχισε να φαινεται παλι το προσωπακι σας Βημα βημα... Συγκαλυψη οπως τοσα χρονια και καθολη τη διαρκεια της μεταπολιτευσης.... Σταματαω να ασχολουμαι με το συγκροτημα σας.. Ειστε απο τους αρχιερεις της διαπλοκης της Ελλαδας.. Σε λιγο καιρο δεν θα εχετε Ελλαδα για να πουλατε φυλλαδες.. Αντιο ..
    pytheas
    απάντηση519
     
     
    ΛΙΣΤΑ ΛΑΓΚΑΡΝΤ | 29/10/2012 17:02
    Γιατι? δεν ανακοινωνουν τα ονοματα? μηπωs θελουν να κρυψουν κατι?ολα στη φορα! Ετσι δεν γινεται ευνομουμενο Κρατοs αυτη οι η χωρα Αιδωs Αργειοι
    Ανώνυμος / η
    απάντηση337
     
     
    tsakalosdimitrios@gmail.com | 29/10/2012 16:53
    ΓΙΑΤΙ? ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ' ΑΥΤΑ??? ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΚΑΤΙ?? ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΟ ΑΥΤΗ Η ΔΥΣΤΥΧΗ ΧΩΡΑ ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ!!!!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση295
     
     
    Η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο.. | 29/10/2012 16:50
    Δηλαδή συγγνώμη τα Νεα τι περισσότερο έχουν από τον Βαξεβάνη για να βάζουν λίστες;;;; Ε;;;Μια φορά ΜΙΑ ΦΟΡΑ βγήκε ένας ρεπόρτερ-οι άλλοι είναι λίγο της δεκάρας-να πει την ΑΛΗΘΕΙΑ και τον μπαζώσανε. Τα μιντιακά των πολιτικάντηδων έχουν το ελέυθερο δηλαδή;Την επόμενη να βάλετε και την λίστα της Λίτσας από το σούπερ μάρκετ με τις τιμές και το τι τελικά πήρε.
    Όλες οι λίστες στην φόρα.
    απάντηση608
     
     
    Τα "Νέα" θα μπούνε φυλακή; | 29/10/2012 16:34
    Τα "Νέα" θα μπούνε φυλακή, όπως ο Βαξεβάνης;Θα διωχθούν για παράβαση προσωπικών δεδομένων αυτοί που δημοσίευσαν τα στοιχεία [όλα τα στοιχεία] των καλλιτεχνών; Δε νομίζω Τάκη...
    Q
    απάντηση685
     
     
     
    Βρε μπας και μας δουλευουν.....?? | 29/10/2012 15:25
    Το ενδεχόμενο αυτή η λίστα να είναι όντως μια απλή λίστα καταθετών σε ελβετική τράπεζα (όχι φοροφυγάδων δηλαδή), ή απλά να πρόκειται για μια ψεύτικη λίστα για να κάψουν την πραγματική δεν το έχει σκεφτεί κανείς σας??.....
    μία υποψιασμένη αναγνώστρια..κ όχι η μόνη ελπίζω
    απάντηση5311
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πλάκα κάνετε;;; | 29/10/2012 13:09
    "χωρίς να υιοθετούν σε καμία περίπτωση ούτε το περιεχόμενό της ούτε τους συνειρμούς που προκαλούνται σε μερίδα της κοινής γνώμης." Και μόνο η αναδημοσίευση εξωλεκτικά, είναι θέση...και βοήθεια στην αποκάυψη
    Marios Petrou
    απάντηση472
     
     
    ΔΙΑΠΛΟΚΗ | 29/10/2012 12:49
    Το θεμα είναι ότι μέσα στη λίστα υπάρχουν διαπλεκόμενα πρόσωπα και στελέχη από οτε, υπουργείο οικονομικών, αεροδρόμιο σπατων κλπ. τα ονόματα υπάρχουν περιμένουμε να δούμε τί θα πράξει ο εισαγγελέας.
    SOC
    απάντηση502
     
     
    Asteieyste... | 29/10/2012 12:46
    AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHA
    DP
    απάντηση363
     
-