Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου 2014
 
 

Στήνεται γέφυρα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τον Αλ. Τσίπρα

Οι Βρυξέλλες προχωρούν σε αποκατάσταση σχέσεων με τον ΣΥΡΙΖΑ
Στήνεται γέφυρα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τον Αλ. Τσίπρα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Συστηματικές προσπάθειες για να δημιουργηθούν γέφυρες επικοινωνίας των Βρυξελλών με το ΣΥΡΙΖΑ - το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης στη χώρα μας - και να υπάρξουν ουσιαστικές συνομιλίες ενόψει και των αποφάσεων που πρόκειται να ληφθούν για την Ελλάδα αναμένονται σε ευρωπαικό επίπεδο.

Η δεύτερη άρνηση επικοινωνίας που εισέπραξε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλέξης Τσίπρας από τον πρόεδρο του Ευρωπαικού Συμβουλίου κ. Χέρμαν Βάν Ρομπάι, μετά την πρώτη του προέδρου του Eurogroup κ. Ζάν Κλώντ Γιούνκερ να συναντηθεί με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης κατά την επίσκεψη του στην Αθήνα, έχει δημιουργήσει σοβαρό προβληματισμό για την ορθότητα και τη σκοπιμότητα μιας τέτοιας στάσης.

Οπως πληροφορείται «το Βήμα» ο ΣΥΡΙΖΑ είχε υποβάλει αίτημα για συνάντηση με τον κ. Ρομπάι στην αντιπροσωπεία της Ευρωπαικής Επιτροπής στην Αθήνα από τις 4 Σεπτεμβρίου. Ενόψει της επίσκεψης του κ. Ρομπάι ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας κ. Πάνος Καρβούνης και τα στελέχη του γραφείου στην Αθήνα υποστήριξαν το αίτημα για τη συνάντηση Ρομπάι - Τσίπρα που τελικά δεν έγινε καθώς ο πρόεδρος του Συμβουλίου δεν είχε χρόνο.

Μάλιστα, κατόπιν τούτου η γενική γραμματεία του Συμβουλίου της Ευρωπαικής Ενωσης απάντησε στο ΣΥΡΙΖΑ εγγράφως πρίν από την άφιξη του κ. Ρομπάι σημειώνοντας ότι:

- ο κ. Ρομπάι ΘΑ ΕΙΝΑΙ στην Αθήνα για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και έχει προγραμματίσει μόνο τη συνάντηση με τον πρωθυπουργό.
Και κλείνει την επιστολή που ήδη έχει κοινοποιηθεί στο ΣΥΡΙΖΑ
«η γενική γραμματεία (υπηρεσία πρωτοκόλου) δράττεται της ευκαιρίας για να ανανεώσει τη διαβεβαίωση της υψηλής εκτίμησης που έχει στο ΣΥΡΙΖΑ».

Πέραν αυτών είναι βέβαιο ότι στην Ευρωπαική Επιτροπή υπάρχει σοβαρός προβληματισμός για το που μπορεί να οδηγεί αυτή η στάση "αποκλεισμού" του ΣΥΡΙΖΑ από εθιμοτυπικές συναντήσεις μέχρι και επίσημες συνομιλίες. Κι ακόμη κατά πόσο η ατμόσφαιρα που έχει δημιουργηθεί μπορεί να οξύνει τυχόν αντιδράσεις από την πλευρά του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Κατά τις πληροφορίες πολύ σύντομα αναμένεται να υπάρξει πρωτοβουλία προκειμένου ο κ. Τσίπρας να επισκεφθεί τις Βρυξέλλες και να υπάρξουν ουσιαστικές γέφυρες επικοινωνίες όπως συμβαίνει με όλες τις κυβερνήσεις και τις πολιτικές δυνάμεις όλων των κρατών μελών της Ευρωπαικής Ενωσης που εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο κι έχουν μάλιστα θεσμικό ρόλο στα έδρανα της αντιπολίτευσης.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (64)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σύριζα 51% και.... | 14/09/2012 00:11
    .... κόκκαλο οι καθεστωτικοί.
    Papatsakalos
    απάντηση43
     
     
    Το άρθρο τι ακριβώς λέει ? | 13/09/2012 22:39
    Το άρθρο τι ακριβώς λέει ? Για πιο λόγο γράφτηκε? Αντί ένα άρθρο που να λέει ότι μη συναντώντας τον Τσίπρα δείχνουν ότι μας έχουν όλους γραμμένους,ότι δε νοιάζονται παρά μόνο πως θα πάρουν τα λεφτά τους γιατί όπως και να το κάνουμε ακόμα και κομμάτι του κόσμου που ψήφισε την τρόικα εσωτερικού τον ΣΥΡΙΖΑ θέλει αλλά φοβήθηκε και ο ΣΥΡΙΖΑ εκφράζει την αγωνία του και τα θέλω του και την ελπίδα του. Αντί λοιπόν για ένα τέτοιο άρθρο τι έχουμε ακριβώς?Ούτε κι ο συντάκτης του δεν ξέρει. Κι όπως πολλά μηνύματά μου ξέρω κι αυτό δε θα μπει.
    kl
    απάντηση34
     
     
    11,5 δισ | 13/09/2012 15:10
    Αν θέλει να κυβερνήσει ο Τσίπρας είναι απλά τα πράγματα. Να φέρει σε μετρητά, άντε και ομόλογα αγγλικής ράπεζας 11, 5 δις, ώστε να μην πειράξουν κανέναν εργαζόμενο. Να βρει άλλα 50 δις να τα μοιράζει στα σύνορα λίγα λίγα σε κάθε λαθροματανάστη να μην μπαίνει μέσα. Μετά αν δεν το κλείσουν μέσα αυτοί που τους έκλεψε τα λεφτά όλοι οι έλληνες θα τον ψηφίσουν. Είνα ότι έκαναν Πασοκ και ΝΔ. Αυτοί δανείζονταν και ψηφίζονταν δεν έβαλαν ποτέ κανέναν να δουλέψει, μόνο τα ρουσφέτια τους τα έβαζαν να πληρώνονται
    Χαρά
    απάντηση23
     
     
    ΜΕΤΑ ΤΟΝ GAP Ο ALEXIS | 13/09/2012 12:31
    ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΥΛΕΝ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ.ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ ΟΠΩΣ Ο (ΑΛΛΟΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΤΗΣ) ΓΑΠ!!!
    ΤΕΩΣ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση59
     
     
     
    αξιοι της τυχης | 12/09/2012 14:49
    ουτε που μου καιγεται καρφακι για τους δημοσιους υπαλληλους,ουτε για το αν εχουν φαρμακα οι συνταξιουχοι,ουτε για τα μαγαζια που χρεωκοπουν και κλεινουν ,για να μαθουν να ψηφιζουν οι γελιοι.Οταν εχεις ενα οδηγο στην υπηρεσια σου και τρακαρει καθε μερα ,θα συνεχισεις να τον εχεις και δε θα δοκιμασεις καποιον αλλο νεο;αυτα γι αυτους που εχουν λιγο μυαλο να σκεφτουν τι θελω να πω.αυτο μας αξιζει και αυτο εχουμε
    argi
    απάντηση1017
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    απλως περιμεναν ολοι... | 12/09/2012 11:10
    να μαθει Αγγλικα.
    ΗΣ
    απάντηση3115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    SIGA MHN DEI ANTROPOS TON MPAGLAMA TSIMPLA.... | 12/09/2012 01:49
    EXEIS AKOMH KAIRO 'ARISTERO" KAI "PRODEUTIKO" AGORI... SE KANA DYO XILIADES XRONIA THA SOU MILHSOUNE KAI SENA...MEXRI TOTE KSEREIS ESU...O GIORGAKHS ZEI AUTOS SE ODHGEI...EKEINOS ME TO KANO...ESU ME TA KOUBADAKIA SOU....
    ST
    απάντηση1718
     
     
     
    ευρωπαιοι | 12/09/2012 00:39
    δεν ειμαι με κανενα κομμα.απλα θελω να πω στους υψηλα ισταμενους της ευρωπης πως καλο θα ηταν να μην δημιουργουν προβληματα εκει οπου δεν υπαρχουν.το να συναντασαι με τον αρχηγο τ αντιπολιτευσης σημαινει δημοκρατικοτητα και σεβασμο στην επιλογη ενος κομματος απο τον λαο στην θεση της αξ.αντιπολιτευσης.
    vaks
    απάντηση276
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΣΥΡΙΖΑ | 12/09/2012 00:16
    To mellontiko programa tou Syriza gia tin Ellada einai mystiko kai tha anakoinothei meta tis epomenes ekloges. Akrivos oti lene kai oi syntiritikoi (Romney) stin Ameriki. Psifiste mas prota kai meta ta leme.
    Vasilis
    απάντηση2414
     
     
     
    Για να θυμηθουμε | 12/09/2012 00:00
    οταν πηγε ο Τσιπρας στη Ευρωπη αποκαλεσε τον Ολαντ , τοτε , " Ολαντρεου " Αυτα πληρωνει ,ας προσεχε, και θα τους προσκυνησει και θα τον φτυνουν γιατι τους εχει αναγκη και αυτους και τα λεφτα τους .
    Ταξιδιωτης
    απάντηση2920
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η μονη | 11/09/2012 23:42
    Η μονη γέφυρα γι αυτον τον φλωροχλεχλε είναι η γέφυρα του κατσαπλια ζιζεκ.
    Bridges of Madison square
    απάντηση2123
     
     
    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ | 11/09/2012 22:42
    Πάντως όλοι σχολιάζουμε το αν πρέπει ή δεν πρέπει η Επιτροπή να συνομιλήσει με τον Τσίπρα. Όχι όμως το πόσο κακογραμμένο και προβοκατόρικο είναι το άρθρο το ίδιο, πόσο βασίζεται σε ¨είναι βέβαιο" και "αναμένεται", σε "όπως συμβαίνει" και τέτοιου τύπου ισχυρισμούς. Το μόνο που λέει είναι ότι υπήρχε μια φράση σε επίσημο γράμμα της γραμματείας, όχι πόσο τετριμμένες είναι τέτοιες φράσεις ούτε αν η μετάφραση είναι σωστή στο πνεύμα της επιστολής. Τέτοιας κακής ποιότητας ρεπορτάζ το Βήμα δημοσιεύει συνέχεια τελευταία και καλά θα κάνουν σοβαροί συντάκτες της εφημερίδας να το προσέξουν. Αλλιώς θα φτάσουν να μην ξεχωρίζουν τα άρθρα της ιστορικής εφημερίδας από τις φωνές μνημονιακών-αντιμνημονιακών!
    Μιχάλης Μ.
    απάντηση283
     
     
    Ο τσιπρας , του πιδι μας! | 11/09/2012 21:50
    μα να φερονται ετσι στης Ελλαδος το καμαρ? Ακουσα οτι θα μιλησουνε μαζι στα καραγκουνικα γιατι μοιαζουνε με τα Ολλανδικα!
    SP
    απάντηση1224
     
     
     
    Καλά νέα | 11/09/2012 21:14
    Aυτά είναι καλά νέα, γιατί μόνο δύο μπορούν να συμβούν. Να καταλάβει ο κύριος Τσίπρας, πως στο εξωτερικό οφείλεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου και, πως τα πραγματικά περιθώρια διαπραγμάτευσης είναι πολύ μικρά και να αλλάξει κατεύθυνση, πράγμα που θα δείξει σε όλους τους Έλληνες, πως τα μεγάλα λόγια του ΣΥΡΙΖΑ είναι απλά λόγια για να γίνεται αρεστός στο εσωτερικό και να μαζεύει ψήφους (λαϊκισμός στο έπακρο). Να μην καταλάβει τίποτα από τα παραπάνω, να συνεχίσει στον ίδιο τόνο και με την ίδια επιχειρηματολογία και απλά να γελοιοποιηθεί στα μάτια Ευρωπαίων και Ελλήνων (ηλιθιότητα στο έπακρο). Και στις δύο περιπτώσεις η μάσκα του ΣΥΡΙΖΑ θα πέσει.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση2421
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΛΕΞΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? | 11/09/2012 20:48
    ΑΛΕΞΗ ΓΕΦΥΡΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ !? ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ Η ΜΑΓΚΙΑ ? ΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ, ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ? ΔΗΛ. ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΩΛΟΝΤΟΥΜΠΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ? ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ Η ΕΥΘΥΝΗ? ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !! Υ.Γ. ΣΥΜΜΑΖΕΨΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΘΑΝΟΥΣ ΞΕΡΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ !!
    ΟΜΗΡΟΣ
    απάντηση2019
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΛΟΙ ΕΞΩ | 11/09/2012 19:41
    ΟΙ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ?? ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ,ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙΕΛΛΗΝΕΣ(ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ),ΟΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ . ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ,ΓΛΥΨΙΜΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΙΚΙΛΟΥΣ. ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΣΠΙΘΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΨΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΝΟΤΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
    ΚΒ
    απάντηση4437
     
     
     
    αρχηγος | 11/09/2012 19:39
    Είναι καλο για την συνειδητοποίηση των Νεοελλήνων να αποκλείεται και να ευτελιζεται ο αρχηγος των ατακτων .Αλλωστε και αυτός σαν τι θα μπορούσε να συζητήσει με τους μεγάλους της ΕΕ ,με τι γνώσεις γλωσσών η θεμάτων όπως η διεθνης πολιτικη και το χρηματοπιστωτικό συστημα?
    gat
    απάντηση2355
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θεσμοί και πρόσωπα | 11/09/2012 19:38
    Όταν οι κάμερες πιάνουν τον Βενιζέλο να εκλιπαρεί αξιωματούχο της ΕΕ να στραφεί με δηλώσεις του δημόσια εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι απορίας άξιον το ότι τόσο πολλοί σχολιαστές αυτής της είδησης επιχαίρουν επειδή οι Γιούργκενς και Βαν Ρομπάϊ αρνήθηκαν να συναντηθούν με τον Τσίπρα. Το ερώτημα όμως είναι, εάν αυτή η στάση μας υπηρετεί την - όπως λέγεται - μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλεται για την αποκατάσταση της αξιοπρέπειας της χώρας μας στο εξωτερικό. Αξιοπρεπής και σεβαστή είναι μια χώρα όταν απαιτεί και επιτυγχάνει οι ξένοι να σέβονται τους θεσμούς της ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ των προσώπων που εκάστοτε τους υπηρετούν. Δεν ενδιαφέρει λοιπόν ο Τσίπρας. Ενδιαφέρει ο ΘΕΣΜΟΣ που εκπροσωπεί.
    Φιλέας Φογκ
    απάντηση5719
     
     
    Δε βαριέσε... | 11/09/2012 18:59
    Θα του μιλήσουνε στο τέλος γιατί έχουν θεσμική και νόμιμη υποχρέωση να του μιλήσουν. Απλά κάνουν τώρα μια μικρή επίδειξη του τι είδους ...συνομιλίες θα είχαν κάνει μαζί του αν ήταν πρωθυπουργός και πήγαινε να τους πλασάρει αυτά που πούλαγε στους πελάτες που τον ψηφίσανε.
    Καλά κρασά
    απάντηση3637
     
-