Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014
 

Παπούλιας προς γγ ΝΑΤΟ: «Ανέκδοτο ο "σκοπιανός Μεγαλέξανδρος"»

Τον Α. Φ. Ράσμουσεν υποδέχτηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας
Παπούλιας προς γγ ΝΑΤΟ: «Ανέκδοτο ο "σκοπιανός Μεγαλέξανδρος"»
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας υποδέχτηκε τον δανό γγ του ΝΑΤΟ κ. Α. Φ. Ράσμουσεν
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κάρολο Παπούλια έγινε δεκτός ο γγ του ΝΑΤΟ κ. Αντερς Φογκ Ράσμουσεν ο οποίος επισκέπτεται την Αθήνα.

Ο κ. Παπούλιας εξέφρασε την ενόχλησή του για τις συνεχιζόμενες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο, ενώ εξήρε τη στάση του ίδιου του γενικού γραμματέα έναντι της πολιτικής της πΓΔΜ. Μάλιστα χαρακτήρισε «ανέκδοτο» τα περί «σκοπιανού Μεγάλου Αλεξάνδρου», αναφερόμενος στις εμμονές των γειτόνων να αλλοιώνουν την Ιστορία.

«Κατανοείτε τις ευαισθησίες μας στο ζήτημα αυτό καθώς οι βόρειοι γείτονές μας τηρούν σκληρή στάση ενώ εμείς είμαστε με το χέρι απλωμένο και συμπεριφερόμαστε σαν καλοί γείτονες. Θα συνεχίσουμε σαΐτα την κατεύθυνση για να βρει αμοιβαία αποδεκτή λύση στο θέμα της ονομασίας» υπογράμμισε ο Πρόεδρος.

Ο κ. Παπούλιας επεσήμανε στον γγ ότι η Ελλάδα συνεχίζει να έχει προβλήματα με την Τουρκία η στάση της οποίας δεν βοηθάει στην εμπέδωση κλίματος καλής γειτονίας.

«Ενοχλήθηκα από το γεγονός ότι όταν πήγα χθες στο Γενικό Επιτελείο τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη πραγματοποίησαν υπερπτήσεις πάνω από ελληνικό νησί» εξήγησε.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε ακόμη στον κ. Ράσμουνσεν ότι η Ελλάδα θέλει την Τουρκία στην ΕΕ και συνδράμει στο να επιτευχθεί αυτός ο στόχος.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ενταξη στο ΝΑΤΟ ως πΓΔΜ ζητούν τα Σκόπια  
 
 
σχόλια (38)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κορυφαιο συνθημα Κοσοβαρων | 19/02/2012 18:03
    Bulgarians by God, Macedonians by Tito
    Gguu
    απάντηση00
     
     
    Ανεκδοτο ειναι οι Γραικοι / Greeks ... | 19/02/2012 06:15
    που παριστανουν τον απογονο (αρχαιων) ελληνων...
    harrysmatical
    απάντηση05
     
     
    Norsevarg Grind | 19/02/2012 04:30
    Βρηκα μια γελοια σελιδα που λεει αυτα που λες κι εσυ. http://freeinquiry.gr/prod.php?id=5 Μηπως ενημερωνεσαι απο εδω? Εγω παντως εχω ριξει πολυ γελιο με αυτα που γραφει
    Gguu
    απάντηση10
     
     
    Μακέδονες ως πρόγονοι Ελλήνων | 19/02/2012 00:51
    Ένα πράγμα δεν το κατάλαβα ποτέ μου. Ας υποθέσουμε ότι οι αρχαίοι Μακέδονες δεν ήταν από την αρχή Έλληνες αλλά ένας λαός που μιλούσε μια γλώσσα συγγενή της ελληνικής (το ότι δεν έχουν καμία σχέση με τους Σλάβους το ξέρουν όλοι οι επιστήμονες, εκτός από κάποιους Σκοπιανούς φαντάζομαι) και σταδιακά στην αρχαιότητα υιοθέτησαν τόσο την ελληνική γλώσσα όσο και τα ελληνικά έθιμα. Η γλώσσα/διάλεκτος τους, ελληνική η μη, αντικαταστάθηκε με την κοινή ελληνική. Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: αν υποθέσουμε ότι όλα τα παραπάνω μπορούν να αποδειχθούν, ποιος θα το θεωρούσε προβληματικό σήμερα και γιατί; Δηλαδή ακόμη και αν οι αρχαίοι Μακέδονες δεν ήταν Έλληνες στην αρχή, ήταν οπωσδήποτε ΠΡΟΓΟΝΟΙ μεταγενέστερων Ελλήνων (από την ελληνιστική περίοδο και στο εξής). Αυτό δε σημαίνει ότι οι μεταγενέστεροι Έλληνες μπορούν να περηφανεύονται για τους Μακέδονες άσχετα με το αν ήταν αρχικά Έλληνες ή όχι;
    ἀπορῶν τις
    απάντηση20
     
     
    Norsevarg Grind Historics | 18/02/2012 16:30
    Καταλαβαινεις τι γραφεις ανθρωπε μου? Πας να μας πεις οτι οπως καποιοι Σλαβοι, ΑΛβανοι κλπ ενσωματωθηκαν στου νεοελληνες, εγινε το ιδιο και με τους "Μακεδονες" οπως τους αποκαλεις. Το θεμα ειναι οτι αυτοι που ενσωματωθηκαν μιλανε τη γλωσσα των Ελληνων. Δε γνωριζω περιπτωση οπου καποιος πληθυσμος ενσωματωνεται σε ενα ευρυτερο συνολο και επικρατει η γλωσσα του νεου πληθυσμου, οπως ισχυριζεσαι οτι εγινε με τους "Μακεδονες", οπου "επικρατησε" η σλαβικη. Εκτος απο το καπηλευμενο ονομα, εχετε καποιο αποδεικτικο στοιχειο που σας συνδεει με τους αρχαιους Μακεδονες?
    Gguu
    απάντηση10
     
     
    Πετυχημένο το ανέκδοτο! | 17/02/2012 23:50
    Γιά να γελάει ο Ράσμουσεν, θα του άρεσε το ανέκδοτο! ¨Αν ο Ράσμουσεν ήταν γερμανός, ολανδός ή φινλανδός, θά τον υποδεχόταν ο πρόεδρος τόσο εγκάρδια;
    Ρόδιος
    απάντηση21
     
     
     
    ΑΡΧ. ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ. | 17/02/2012 13:52
    1.Ο Βασιλέας Αλέξανδρος Α, στην 80η Ολυμπιάδα, το 460 π.Χ. 2.Ο Βασιλέας Αρχέλαος Περδίκας, στην 93η Ολυμπιάδα, το 408 π.Χ. 3.Ο Βασιλέας Φίλιππος Β΄ αναδείχθηκε τρεις φορές Ολυμπιονίκης. Στην 106η Ολυμπιάδα, το 356 π.Χ. Στην 107η Ολυμπιάδα, το 352, στην 108η Ολυμπιάδα, το 348 π.Χ. 4.Ο Κλίτων στην 113η Ολυμπιάδα, το 328 π.Χ. 5.Ο Δαμασίας ο Αμφιπολίτης στην 115η Ολυμπιάδα, το 320 π.Χ. 6.Ο Λάμπου ο Φιλιππίσιος, στην 119η Ολυμπιάδα, το 304 π.Χ. 7. Ο Αντίγονος 122η Ολυμπιάδα, το 292 π.Χ. και στην 123η Ολυμπιάδα το 288 π.Χ. 8. Ο Σέλευκος 128η Ολυμπιάδα, το 268 π.Χ. Αυτοί ανεδείχθησαν Ολυμπιονίκες. Τόσους αιώνες μόνο σκοπιμότητα; Βασ. Αλέξανδρος Α΄ ( 498-454 π.Χ.) : «Έλλην γένος ειμί τωρχαίον και αντ’ελεύθερης δεδουλομένην ούκ αν εθέλοιμι οράν την Ελλάδα». Ηρόδοτος, Θ΄- 45. Δηλαδή Έλληνας εξ αρχαίας καταγωγής. Με τόσα κοινά: Γλώσσα, ονόματα, τοπωνύμια, θρησκεία ήθη-έθιμα, μύθους και ήρωες, τέχνες,αρχιτεκτονική, ακόμα και συνήθειες της καθημερινότητας.
    Κ.Γεωργακόπουλος
    απάντηση276
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ήταν οι Μακεδόνες Έλληνες, ήταν οι Μακεδόνες Σλάβοι? Και οι Νεοέλληνες είναι Έλληνες? | 17/02/2012 12:45
    Η Μακεδόνες αποτελούσαν ένα ξεχωριστό έθνος, δεν ήταν ούτε Έλληνες (Οι Αρχαίοι Έλληνες δεν τους δέχτηκαν ποτέ ως Έλληνες, άσχετα με αυτά που λέει ο Ηρόδοτος κλπ κλπ οι οποίοι ανάλογα με τα συμφέροντα, τους βάπτιζαν όλους Έλληνες), απόδειξη (μία απο τις πολλές) ότι δεν συμμετείχαν ποτέ στους Ολυμπιακούς Αγώνες (Ο Φίλιππος πήρε μέρος παρά τις αντιδράσεις των Ελληνων, διότι εξυπηρετούσε τα συμφέροντα της Ελληνικής αριστοκρατίας δλδ του φιλομακεδονικού, που έκανε τα στραβά μάτια κόμματος), επίσης οι Ρωμαίοι τους θεωρούσαν ξεχωριστό έθνος απο τους Έλληνες. Επίσης ούτε Σλάβοι ήταν γιατι οι Σλάβοι ήρθαν τον 6 αιων μ.Χ. στη Βαλκανική. Έτσι όπως το 1830 κάποιοι Αρβανίτες, Σλάβοι, Βλάχοι, Αρμένιοι κλπ κλπ που κατοικούσαν στην σημερινή Ελλάδα βαπτίστηκαν Έλληνες (μαζί με πολλά έθιμα τους κ' φορεσιές) έτσι σήμερα κάποιοι άλλοι Αρβανιτες, Βλάχοι, Σλάβοι κλπ κλπ βαπτίζονται Μακεδόνες. Αυτό όμως δείχνει την κατάντια των λαών των Βαλκανιών, που επειδή είναι υποανάπτυκτοι ψάχνουν να βρούν ένδοξο παρελθόν. Κλείνοντας αναφέρω τα λόγια του Αθηναίου Μένανδρου (342 π.Χ. - 292 π.Χ.) "Όσοι δεν έχουν δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα."
    Norsevarg Grind
    απάντηση2339
    Απαντήσεις  6 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    vardaska yougoslavia | 17/02/2012 11:37
    miksi alvanon,voulgaron,tourkon,roma,slavon.molis tou leme to onoma vardaska yougoslavia mas rotane pou to ksereis kai fegoun.agirista slavika miala.kanena simvivasmo kamia ipoxorisi.apo gerania .
    de
    απάντηση143
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πραξικοπηματίας | 17/02/2012 11:13
    Πουλάει πατριωτισμό τώρα ο Πρόεδρος που διόρισε με πραξικόπημα μια κυβέρνηση για να πάρει μέτρα εμβέλειας 20ετίας Ντροπή Παπούλια Πραξικοπηματία!! Εκλογές Δημοκρατία
    Kostas
    απάντηση211
     
     
    LOGIA | 17/02/2012 11:12
    Εντάξει αυτά,αλλά ο Ράσμουνσεν τι ακριβώς απάντησε??
    Frixos
    απάντηση100
     
     
    Καλα ρε πόσο τους πληρώνουμε ... | 17/02/2012 11:07
    έπαιρνε 400,000 € τον χρόνο ο παπούλιας...? καλά ο πρωθυπουργός πόσα παίρνει ...? βάλε συντήρηση σε όλα αυτά τα μέγαρα ώρε σπατάλες .... αμ είμαστε άξιοι της τύχης μας .... Μόνο φτώχεια μας αξίζει τότε καλά να πάθουμε
    Αισχός !!!!!!!!!!!!!!!!!
    απάντηση26
     
     
    @Anonymos 6/02/2012, 18:02 | 17/02/2012 08:52
    Όντως ο Αλέξανδρος είναι Μακεδών. Οι Σκοπιανοί αυτοαποκαλούνται " Μακεδόνες", άρα...ένας απ' αυτούς είναι; Αντιθέτως, επειδή « Έστι μεν ούν Ελλάς και η Μακεδονία». Στράβων (63 π.Χ.-23 μ.Χ.)Γεωγραφικά, Ζ΄-9. Διότι: «Όμαιμόν τε και ομόγλωσσον και θεών ιδρύματά τε και θυσία, ήθεά τε ομότροπα». Ηρόδοτος(485 - 421/415 π.Χ.).Η΄144. Αλλά και καθ' ομολογίαν των ιδίων των Μακεδόνων βασιλέων. Βασ. Αλέξανδρος Α΄ ( 498-454 π.Χ.): «Απαγγείλατε ως ανήρ Έλλην Μακεδόνων ύπαρχος, εύ υμέας εδέξατο».Ηρόδοτος. Ε΄-20. Αυτά κι΄'άλλα πολλά, γραμμένα σε ανύποπτο χρόνο, τότε που δεν χρειαζόταν προπαγάνδα. Άρα τι ήταν ο Αλέξανδρος ο μέγας;
    Κ. Γεωργακόπουλος
    απάντηση212
     
     
    Δυστυχώς ελληνάρες μου | 16/02/2012 22:57
    υπάρχουν κάτι άλλα ανέκδοτα που είναι πιό επίκαιρα, π.χ. "ελληνας είναι κάποιος που κάθε φορά που έχει βλάψει τον εαυτό του είναι σίγουρος ότι τον έχουν βλάψει κάποιοι ξένοι".
    απαράδεκτο, ε;
    απάντηση163
     
     
    Επρεπε | 16/02/2012 21:00
    να φαμε την κριση στην μαπα για να βγουνε μια χουφτα πολιτικοι να πουνε τα αυτονοητα ( και εμεις απο κατω σαν τα χαζα να χειροκροταμε ?!) ? Μα ειμαστε σοβαροι ? Ειπε ο Δημας και ο Παπουλιας τα απολυτως αυτονοητα, και τους επιβραβευουμε ? Ελεος πλεον ! Τοσο πολυ μαθαμε στις υποχωρησεις και στους συμβιβασμους...
    Dr Doom
    απάντηση125
     
     
    Skopianoi | 16/02/2012 20:51
    Tin epoxi tou Megalou Alexandrou oi progonoi ton Skopianon zousan kapou metaxy Moggolias kai Sivirias!!!
    Ellinas
    απάντηση312
     
     
     
    Μεγας Αλεχανδρος ο Μακεδονας | 16/02/2012 18:02
    Οι Σκοπιανοι ποτε δεν ειπαν πως ο Μεγας Αλεχανδρος ηταν Σκοπιανος, αυτη λενε απλα οτι ηταν Μακεδονας. Αυτο το ξερει και ο Κ. Παπουλιας και ο γ.γ. του ΝΑΤΟ. Το τι ειναι οι σημερινοι Σκοπιανοι και οι Νεοελληνες, so this is a long story.....
    Anonymos
    απάντηση948
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων