από metereologos.gr
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017
 
 

Ευ. Βενιζέλος : «Δίκαιο και αναλογικό» το «χαράτσι» στα ακίνητα

Με μισό ευρώ ανά τ.μ. θα επιβαρυνθούν οι άνεργοι, πολύτεκνοι και ανάπηροι
Ευ. Βενιζέλος : «Δίκαιο και αναλογικό» το «χαράτσι» στα ακίνητα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Έπρεπε να βρεθεί ένα μέτρο μεγάλο, άμεσο, αναλογικό και δίκαιο με την μικρότερη υφεσιακή επιβάρυνση», δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας κ. Ευ. Βενιζέλος αναφερθείς στο ειδικό «χαράτσι» επί της ακίνητης περιουσίας μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ. Μιλώντας στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής ο κ. Βενιζέλος αποσαφήνισε ότι:

1.      Οι μακροχρόνια άνεργοι, οι πολύτεκνοι, οι ανάπηροι καθώς και οι οικογένειες με ανάπηρο θα μπουν θα επιβαρυνθούν με 0,50 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο ανεξαρτήτως πού βρίσκεται το ακίνητο, εκτός εάν πρόκειται για ζώνη άνω των 3.000 ευρώ. Μάλιστα είπε ότι οι παραπάνω ευπαθείς κατηγορίες θα επισυνάπτουν την σχετική βεβαίωση που θα τεκμηριώνει την ιδιότητά τους αυτή στον σχετικό λογαριασμό της ΔΕΗ.  

2.      Όσον αφορά τα εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα, από την καταβολή του ειδικού τέλους απαλλάσσονται μόνον οι λατρευτικοί χώροι, δηλαδή οι ναοί καθώς και τα κατηχητικά τα οποία στεγάζονται εντός τους.

3.      Το ειδικό τέλος βαραίνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη και στην περίπτωση που το καταβάλλει μισθωτής, τότε το ποσόν συμψηφίζεται με μελλοντικά ή οφειλόμενα μισθώματα.

4.      Για το 2011 η εισφορά θα εισπραχθεί σε δύο δόσεις, ενώ για το 2012 σε τέσσερις.

5.      Είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο να μην εξαιρεθούν όλα τα ξενοδοχεία από την επιβολή του ειδικού τέλους.

Αναφερθείς στα δυσβάσταχτα μέτρα της κυβέρνησης, ο κ. Βενιζέλος είπε ότι «δεν πιστεύω ούτε στο 23% της εστίασης ούτε και στο να επιβάλλονται φόροι μέσω της ΔΕΗ, όμως στην παρούσα φάση που βρίσκεται ο τόπος πρέπει να έχουμε αποτελέσματα». «Χρειάζεται μια επίθεση να φύγουμε μπροστά. Να κάνουμε ένα ΄΄ντου΄΄ για να βγάλουμε το κεφάλι μας και να αναπνεύσουμε», τόνισε. Μάλιστα δεν δίστασε να επιτεθεί κατά των ΜΜΕ τα οποία, όπως υποστήριξε,  εκτελωνίζουν και διογκώνουν φήμες, διαρροές ή εκτιμήσεις από το εξωτερικό, οι οποίες «δεν βλέπουν με καμία συμπάθεια τον αγώνα που κάνει ο λαός».

Επίθεση κατά ΝΔ

Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης εξαπέλυσε επίθεση κατά της αξιωματικής αντιπολίτευσης κατηγορώντας την ότι η άρνησή της να συναινέσει στα μέτρα που λαμβάνονται δημιουργεί εικόνα αξιοπιστίας στο εξωτερικό και κάλεσε τον πρόεδρο της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαρά και τους επιτελείς του «αν πιστεύουν ότι θα έκαναν καλύτερη διαπραγμάτευση και θα έφερναν καλύτερα αποτελέσματα να το πουν στο λαό για να ξαναγνωριστούμε από την αρχή σε αυτή τη χώρα και να μην μιλάμε απρόσωπα και αόριστα». «Όποιος έχει να προτείνει άλλο ασφαλές σχέδιο για τον τόπο που δεν οδηγεί σε πλήρη κατάρρευση και σε ευτελισμό εισοδημάτων και περιουσιών, ας έρθει να το πει», σημείωσε ο κ. Βενιζέλος.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Εκτακτη εισφορά: Διπλάσιο το χαράτσι για τα ακίνητα  
Ακίνητα: Βαρύ χαράτσι και για επιδοτούμενους ανέργους  
 
 
σχόλια (31)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κατάφορα άδικο το μέτρο κ. Βενιζελο | 17/09/2011 14:29
    Είναι και κατάφορα άδικο το μέτρο. Στο φτωχόσπιτο των 501 ευρω αντικειμενικής βάζει φόρο 4 ευρω δηλ 0,8% της αξίας του και στην έπαυλη των 5001 ευρω αντικειμενικής βάζει φόρο 16 δηλ 0,32% της άξιας. Η φτωχολογιά θα πληρώνει υπερδιπλάσια αναλογικά με την αξία της περιούσιας της απ τους πάμπλουτους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση30
     
     
    Avonsies dnmagwgou | 16/09/2011 18:01
    E tote efarmose kai tnv "dikaia kai apln avalogikn" av exeis kotsia. Ta peri isxurns mvovokomatikns kubervnsns ta eidame, avnkavo oloklnro "kivnma" va parei apofaseis pou o perissoteros kosmos epikrotei. To problnma eivai me pia komata va kaveis kubervnsn afou ta perissotera dev 3erouv ti tous givetai, ektos topou kai xrovo. Av baloume kai tnv Aleka stnv kubervnsn 0a avalo0oume se suzntnseis vai n oxi stnv epavastasn mexri va xreokopnsoume kai va pe0avoume stous dromous opws stnv katoxn, isws auto va perimevei n Aleka va paroume pali ta bouva, ekei kapoioes rizes kai agrioxorta 0a broume va fame.
    petros lenas
    απάντηση00
     
     
    Συντεχνία των Συντεχνιών | 16/09/2011 17:39
    Μάλλον το λίπος έχει φτάσει στον εγκέφαλο, δεν εξηγείται διαφορετικά με αυτά που λέει. Σε άλλη εφημερίδα διάβασα: Η Συντεχνία των Συντεχνιών. Οι εκπρόσωποι της πιό μεγάλης, πιό συμπαγούς, πιό διεφθαρμένης και πιό αδιστάκτης Συντεχνίας που πέρασε ποτέ από την χώρα. Η Συντεχνία της ηγετικής ομάδας του Πασοκ. Αυτοί είναι και μπορούν νά λένε ότι γουστάρουν......
    giannis
    απάντηση30
     
     
    Δικαιο; | 16/09/2011 16:55
    Δίκαιο είναι να ζητάς λεφτά από έναν άνεργο; Δίκαιο είναι να ζητάς τα ίδια χρήματα από κάποιον που έχει 50.000 ευρώ στην τράπεζα και βγάζει 100.000 ευρώ τον χρόνο και από κάποιον που δεν έχει καθόλου λεφτά στην τράπεζα και βγάζει 9.000 ευρώ τον χρόνο; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση40
     
     
    θα το γλεντησουμε | 16/09/2011 16:01
    καληνυχτα ελλαδα, δεν χρειαζεται νομιζω να περιγραψω το κλιμα που επικρατει,αν πιστευει η πανικοβλητη κυβερνηση οτι θα επιβαλει και θα εισπραξει ας ειναι ετοιμη και για τις συνεπειες,οποιαδηποτε προσπαθεια επικλησης πατριδας και σωτηριας ειναι για γελια . Αν νομιζει οτι τα πληρωμενα παπαγαλακια θα τα καταφερουν για αλλη μια φορα να στοχοποιησουν τους αμοιρους πολιτες για ολα τα δεινα που θα μας περιμενουν, ας γνωριζουν οτι καποτε η προστασια θα τελειωσει για αυτους και τους εργοδοτες τους, δεν μπορει,εδω τελειωσε η κατοχη και η χουντα που πιστευαν οτι θα ηταν αιωνιοι,κατι ΄΄ηγετες΄΄ της ΄΄μεγαλης δημοκρατικης παραταξης΄΄ μπορει να συγχωρουν εμεις ΠΟΤΕ δεν θα συγχωρησουμε
    Ανώνυμος / η
    απάντηση30
     
     
    δικαιο και αναλογικο γιατι.... | 16/09/2011 15:25
    1) 4,2 δις € αυξηση δαπανών του Δημοσίου το 8μηνο του 2011 σε σχέση με το οκτάμηνο του 2010(Τρ.Ελλάδος) 2) 24000 οι νέες προσλήψεις στο Δημόσιο στο ίδιο διάστημα(ΒΗΜΑ 13/9) 3)Προκύρηξη για 1700 θέσεις στο Δημόσιο(κυρίως μεταΚαλικρατικοί Δήμοι)(ΝΕΑ 12/9) Αυτά απλά σαν ένα δείγμα του τι συμβαίνει. Ποιόν κοροιδεύουν? Θέλω ΤΩΡΑ να ξέρω που πήγαν αυτές οι επιπλέον δαπάνες,ευρώ προς ευρώ.Ποιός βουλευτής θα τολμήσει να κάνει αυτήν την ερώτηση?
    Μ Μ
    απάντηση50
     
     
    "όχι διαφυγή" | 16/09/2011 13:22
    "Δίκαιο και αναλογικό" θα είναι να μη προλάβει να την κοπανήσει, όταν έρθει τελικά η καταστροφή που φέρνουν μέρα τη μέρα πιο κοντά με την ανικανότητα, τον κυνισμό και την αναισχυντία τους. ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΛΑΒΕΙ (ούτε αυτός, ούτε οι άλλοι - τα υπόλοιπα θα τα βρούμε).
    nikopolis
    απάντηση91
     
     
    Εκτός τόπου και χρόνου | 16/09/2011 13:22
    Δεν υπάρχει καμία άλλη εξήγηση από το ότι ο υπουργός είναι εκτός τόπου και χρόνου,βρίσκεται σε άλλο πλανήτη.Και επειδή είναι και έξυπνος έκανε τη διαίρεση και ανακοίνωσε ότι κατά μέσο όρο πάει 390 ευρό.Άρα ξέρει ο φωστήρας πόσο πονάει του καθενός η τσέπη.Πιστεύω ότι το μέτρο είναι έγκλημα κατά του λαού,ξεφτιλισμός του επιπέδου ζωής,ξεφτιλισμός της τιμής της γης γενικώς ένας βιασμός ανευ όρων.Αποδείξαν για μια ακόμα φορά πόσο ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟΙ είναι,πόσο μακριά από τον λαό βρίσκονται,πόσο ανίκανοι να κυβερνήσουν(το τελευταίο αφορά την πλειοψηφία των 300.Το ότι τα παρουσιάζει όμορφα δεν σημαίνει ότι θα κατευνάσει την οργή γιατί πλέον μιλάμε για οργή.Όσο και να μας αλλάζουν τα φώτα πιστεύω ότι οι κακομοίρηδες οι απλά φορολογούμενοι πολίτες αντέχουν.Όταν όμως απειλείς να πάρεις το σπίτι του αλλουνού πιστεύω αλλάζουν οι όροι.Ο άνθρωπος-αστέρι που συνέθεσε αυτό το μέτρο είναι εκτός πραγματικότητας.Και το συγκλονιστικότερο όλων είναι ότι οι υπόλοιποι άχρηστοι παπαγάλοι φοβούμενοι τη θέση τους θα το ψηφίσουν.Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι ποθ πιστεύουν και τους μεν και τους δε και τους παραδε,Ανατριχιάζω όταν βλεπω το 40% του κόσμου ψηφίζει ακόμα όλους αυτούς (πράσινους,κόκκινους.μπλε κλπ) που μας στερήσαν μια φυσιολογική ζωή.
    dim
    απάντηση111
     
     
    a | 16/09/2011 13:16
    Το περί δικαίου αίσθημα του κ Βενιζέλου μακρά απέχει από του κοινού περί δικαίου αίσθημα. Προκειμένου να συντηρήσει το ανίκανο πελατειακό του κράτος εξαθλιώνει το κόσμο και τον γυρίζει πίσω στη δεκαετία του 50. Όσο αφορά το ψηλά τοποθετημένο πήχη (κοινά καλάμι) ας τον προσέξουν γιατί η πτώση θα είναι πολύ επώδυνη.
    lesvos
    απάντηση91
     
     
    ΑΔΙΚΙΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ | 16/09/2011 12:51
    ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΠΗΡΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΤΩΧΟΙ? ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ? ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.... ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΑ?
    a.n
    απάντηση53
     
     
    ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ Καθ. των 400 ευρώ!! | 16/09/2011 11:07
    Είμαι ωρομίσθιος Καθηγητής των 400 ευρώ, που παίρνω μόνο για 8 μήνες. Δεν είμαι μακροχρόνια ανεργος και θα πληρώσω κανονικά. Είναι δίκαιο? Βρε ουστ!!
    ERGAZOMENOS ME 400 EURO
    απάντηση173
     
     
    kommunismos | 16/09/2011 10:51
    ο κομμουνισμος σε δραση.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση92
     
     
    Δικαιο??? αναλογικό?????? | 16/09/2011 04:24
    Ποιά ειναι η συμμετοχή τών πολιτικών(όλων τών κοινοβουλευτικόων) που το δημιούργησε ή το ανέχτηκε?Εχουμε ισονομία?Που ειναι το πόθεν έσχες.τι γίνεται μέ τήν άρση της πολιτικής ασυλίας και την κατάργηση τών προκλητικών τους προνομίων?
    ένας ελεύθερος δημοκρατικός πολίτης
    απάντηση151
     
     
    Περι δικαίου... | 16/09/2011 01:27
    Δίκαιο θα ήταν να μη φτιάξεις γραφείο 900.000 ευρώ εν μέσω κρίσης και με τον κόσμο να τρώει το ένα εισπρακτικό μέτρο μετά το άλλο στο κεφάλι, Βενιζέλε. Απορώ που κάθονται ακόμα οι μεν (λαός), να παρατηρούν τους δε να παριστάνουν τους πολιτικούς...
    Βασίλης
    απάντηση132
     
     
    einai dinaton???? | 16/09/2011 00:30
    ma kala re paidia, sigoura kapoioi apo emas psifisan auto to geleio mpountala agnomona tetrapaxo on... Ma ti mas pianei ores ores? Mpori na vgazi gelio me tis arloumpes pou leei o stroumpulos anegkefalos, alla einai epikindinos o anthropos! As prosexoume apo edo kai pera pio adifago politiko eklegoume, allios as paraponiomaste! By the way k. Venizelo, pio einai to pragmatiko sas eponimo pou de sas arese kai giati to allaksate?
    Christos
    απάντηση92
     
     
     
    Δικαιοσυνη ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ Ο-700.000 | 15/09/2011 20:18
    Στην Ισπανία εξετάζεται επιβολή έκτακτης εισφοράς σε περιουσίες ΑΝΩ ΤΩΝ 700.000 ευρώ. Στην Ελλάδα ξεκινάει από 1 ευρώ. Η δικαισύνη του κ.Βενιζέλου!!!!!
    OIKONOMIKOS
    απάντηση192
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μονο το κεφαλι μας,οχι το δικο τους | 15/09/2011 19:38
    Μας βαλλατε το κεφαλι στα δικα σας τα σκατα-γιατι εσεις τα κανατε-και τωρα μας ζητατε να πληρωσουμε για να το βγαλουμε και να αναπνευσουμε.
    Ο εξωγηινος
    απάντηση132
     
     
    Όπως πάντα λέει μαλακίες... | 15/09/2011 17:24
    η υπουργάρα μας, ο Βάγγέλης. Ο νέος φόρος δεν προβλέπει τίποτα για τους μακροχρόνια ανέργους που πληρώνουν όσο όλοι. Αντίθετα οι ελαφρύνσεις ισχύουν μόνο για εκείνους που επιδοτούνται από τον ΟΑΕΔ. Του οποίου οι επιδοτήσεις διαρκούν 1 χρόνο. Όταν αυτές λήξουν πληρώνεις είτε άνεργος είτε όχι. Ακόμα δεν κάνει διάκριση ανάμεσα στα άδεια οικήματα καθώς και τα εν χρήσει. Τι διάολο, ο Βαγγελάκης δεν ξέρει ούτε καν τον δικό του νόμο; ΨΕΥΤΑΡΑΔΕΣ!
    άνεργος ο
    απάντηση272
     
     
     
    Μην ενοχλήτε τα θεία... | 15/09/2011 16:05
    Φαίνεται ότι αποδίδει (για την εκκλησία ) η επίσκεψη Βενιζέλου στον αρχιεπίσκοπο λίγες μέρες αφ' ότου ανέλαβε! Δύο πολιτικούς θυμάμαι να σπεύδουν να δώσουν διαπιστευτήρια στην εκκλησιαστική εξουσία: τον Καραμανλή και τον Βενιζέλο. Ας μη ξεχνάμε και τη στάση Βενιζέλου στις ταυτότητες...! Ας σταματήσει επιτέλους η καραμέλα " Μα η εκκλησία διοργανώνει συσίτια" Η πλειοψηφία δεν ανέχεται πλέον την ασυλία του εκκλησιαστικού κράτους!
    Γιώργος Σ
    απάντηση186
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-