από metereologos.gr
Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017
 

Le Monde: Ανέγγιχτη η περιουσία της εκκλησίας στην Ελλάδα

Το κράτος δεν τολμά να την φορολογήσει, γράφει η γαλλική εφημερίδα
Le Monde: Ανέγγιχτη η περιουσία της εκκλησίας στην Ελλάδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


«Ταμπού η περιουσία της Εκκλησίας της Ελλάδας» τιτλοφορείται σημερινό ολοσέλιδο άρθρο της Le Monde η οποία σημειώνει ότι «ο νέος αντιλαϊκός φόρος στα ακίνητα δεν άγγιξε την εκκλησιαστική περιουσία».

Στο κείμενο επισημαίνεται ότι από το φόρο εξαιρούνται οι χώροι λατρείας και τα μοναστήρια και όχι τα ακίνητα που εκμεταλλεύεται εμπορικά η Εκκλησία. Όμως «τα όρια μεταξύ εμπορικής εκμετάλλευσης και φιλανθρωπικής δράσης είναι πολλές φορές ασαφή και τα οικονομικά στοιχεία της Εκκλησία παραμένουν άδηλα».

Το ζήτημα, σημειώνει η εφημερίδα, παραμένει ταμπού για την κεντρική διοίκηση και την εκάστοτε κυβέρνηση που δεν θέλουν να θίξουν τα προνόμια της Εκκλησίας προσδοκώντας πολιτικό όφελος. Την ίδια στιγμή η Εκκλησία εκφράζει πολιτικές θέσεις ενώ «δεν δίστασε να καταδικάσει με περσινή της ανακοίνωση την τρόικα ως ξένη δύναμη κατοχής». Η εφημερίδα θυμίζει στους αναγνώστες της ότι ο προηγούμενος υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου προσπάθησε να μειώσει τη συμμετοχή του κράτους στην ετήσια δαπάνη (220 εκατ. ευρώ) για την πληρωμή κληρικών όμως ο σημερινός υπουργός Ευ. Βενιζέλος «δεν διακατέχεται από ανάλογες παρορμήσεις».

Δεχόμενη διαρκώς επικρίσεις η Εκκλησία «βγήκε στην αντεπίθεση παρουσιάζοντας στις 16 Σεπτεμβρίου στοιχεία που δείχνουν ότι κατέβαλε φόρο περιουσίας ύψους 2,5 εκατ. ευρώ για το 2010» με τον αρχιεπίσκοπο Αθηνών Ιερώνυμο να επαναλαμβάνει ότι «ο πλούτος της Εκκλησίας είναι μύθος».

Όμως, προσθέτει η Monde, εκτός από την περιουσία που διαχειρίζεται η κεντρική διοίκηση υπάρχει ένα τεράστιο κομμάτι της περιουσίας που παραμένει άδηλο και ανήκει σε μοναστήρια, επισκοπές ή ακόμα σε άλλα πατριαρχεία (Κωνσταντινούπολης, Ιεροσολύμων και Αλεξανδρείας), τα οποία απολαμβάνουν καθεστώς διευρυμένης αυτονομίας. Η εφημερίδα σημειώνει ότι η Εκκλησία κατέχει το 1,5% της Εθνικής Τράπεζας και ο εκπρόσωπός της Θεόκλητος έλαβε αμοιβή 24.000 ευρώ για τη συμμετοχή σε συμβούλια το 2008.

«Η Εκκλησία προσπαθεί να αποκομίσει πλέον οφέλη από την περιουσία της για να ενισχύσει το φιλανθρωπικό της έργο. Παράδειγμα είναι η Μονή Πεντέλης στην Αττική η οποία προσδοκά οφέλη ύψους ενός δισ. ευρώ από την προσέλκυση επενδυτή που θα εγκαταστήσει φωτοβολταϊκά σε ακαλλιέργητες ορεινές εκτάσεις», προσθέτει ο αρθογράφος.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Απογραφή εκκλησιαστικής περιουσίας | 01/10/2011 22:09
    Συμφωνω με πολλά απο τα προηγούμενα σχόλια. Είμαι υπέρ της φορολόγησης της εκκλησίας και επίσης θεωρώ απαραίτητο να γίνει απογραφή της περιουσίας καθώς έχουν ιδρύσει 10.000 ΝΠΔΔ με σκοπό να μην μπορεί να καταγραφεί η περιουσία. Επίσης έχουν ιδρύσει 2 εταιρείες ΑΕ για να απορροφήσουν κονδύλια απο το ΕΣΠΑ. Εφόσον η εκκλησία είναι μια επιχείρηση, ευνόητο ότι πρέπει να φορολογείται. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει, αλλα μην ξεχνάτε η θρησκεία είναι το όπιο του λαού, πολύ πιο ισχυρό απο την πολιτική όπως φαίνεται.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση42
     
     
    κλεφτρονια ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΒΟΛΗ!! | 22/09/2011 16:46
    Με τον Μπένυ Βεζίρ σε συμφωνίες ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΆΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ κι ας πληρώνουν τα κορόιδα. 268.000.000 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΠΑΠΑΔΩΝ - μα ούτε ξέρουν πόσους παπάδες έχουμε, πώς ξέρουν πόσους να πληρώνουν; ούτε πόσοι ζουν και πόσοι ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΥΣ! Εκτός από την ΑΠΕΡΑΝΤΗ περιουσία της Εκκλησίας, βουνά λαγκάδια λίμνες, κτήρια, κοσμηματα, χρυσά ασήμια, λογαριασμούς κτλ κτλ Η Εκκλησία έχει αφορολογητες εισπράξεις από ενοίκια, από κεριά, από γάμους, απο διαζύγια, βαφτίσια, μνημόσυνα, ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ - άρα εκτός από την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ που αντιπροσωπεύει την αλληλεγγύη αγάπη και όλα αυτά!! Τώρα εξαρείτα κι από τα τέλη ακινήτων ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΙΜΑ!!! Και γιατί να ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ; ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑ Η ΒΟΛΗ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ !!! ΝΑ ΤΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΒΟΛΗ!!!! Κλέβουν ακριβώς διότι η προσφορά που κάνουν δεν ΑΞΙΖΕΙ ΟΎΤΕ ΤΟ 1/10000 του μισθού επιδομάτων κτλ που τσεπώνουν. ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΒΟΛΕΥΤΗ; Τα έσοδα των Ελλήνων βουλευτών * Βουλευτική αποζημίωση 4900 (καθαρά) 5.200 ευρώ (μικτά) * Έσοδα από επιτροπές (μ.ο.) 1.200 ευρώ * Επίδομα γραφείου 936 -1.000 ευρώ * Επίδομα κίνησης 364 – 607 ευρώ * Επίδομα κινητής τηλεφωνίας 200 ευρώ * Επίδομα σταθερού τηλεφώνου – ταχυδρομείου 834 ευρώ (10.000 ετησίως) * Χωρίς εισιτήριο στα ΜΜΜ, ΟΣΕ, ΚΤΕΛ και ακτοπλοϊκά ΣΥΝΟΛΟ: 8.400 – 8.700 ευρώ οι μηνιαίες καθαρές αποδοχές Στα παραπάνω θα πρέπει να προσθέσουμε το ποσό των 3.000 ευρώ για ανανέωση ηλεκτρονικού εξοπλισμού για βουλευτές που έχουν πάνω από μία θητεία. Επίσης, για τους βουλευτές της περιφέρειας προβλέπεται επίδομα ενοικίου ή πληρωμένο ξενοδοχείο της τάξεως των 1.000 ευρώ. Ακόμη, οι βουλευτές της περιφέρειας που στην περιοχή στην οποία εκλέγονται υπάρχει αεροδρόμιο, δικαιούνται 104 αεροπορικά κουπόνια. Read more: http://vulpinews.blogspot.com/2011/07/blog-post_4101.html#ixzz1YhKtbmdS
    θείτσα Αγλαία του Πάγκαλου
    απάντηση12
     
     
    Γαλλική Επανάσταση | 22/09/2011 14:12
    Η εκκλησία θα πρέπει να φορολογείται όπως όλοι οι Έλληνες πολίτες αλλιώς όταν ο λαός φτάσει στα όρια του οι συνέπειες θα είναι ανεξέλενκτες για όλους. Η φιλανθρωπία της εκκλησίας σήμερα περιορίζεται μόνο στούς καλογυμνασμένους άνδρες και ενιοτε στα μειράκια των αγίων μητροπολιτών και στελεχών της εκκλησίας.
    ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ
    απάντηση551
     
     
    Ποτέ δεν είναι αργά.... | 22/09/2011 00:23
    Το Κράτος πληρώνει στην Εκκλησία 268.000.000 ευρώ ετησίως για μισθοδοσία και συντάξεις ιερέων. Η Εκκλησία έχει κι αυτή μερίδιο ευθύνης στη δημοσιονομική κρίση με: • Την ένταξη της μισθοδοσίας και της συνταξιοδότησης των κληρικών στον κρατικό προϋπολογισμό, • Τις ετήσιες κρατικές επιχορηγήσεις των Μονών του Αγίου Όρους, • Την κρατική αναγνώριση των οθωμανικών τίτλων κατοχής ως τίτλων κυριότητας εκκλησιαστικών ακινήτων, • Την εμπλοκή κληρικών σε σκάνδαλα διαπλοκής με φορείς κρατικής εξουσίας, κυβερνητικούς και δικαστικούς, • Την αδιαφανή διακίνηση κονδυλίων μέσω μη κυβερνητικών εκκλησιαστικών οργανώσεων Την ώρα αυτή που η κυβέρνηση υπαναχωρεί από τις εξαγγελίες της για συμμετοχή όλων, ανάλογα με τις δυνάμεις τους, στην αντιμετώπιση της κρίσης εμείς οφείλουμε ως πολίτες να ζητάμε: • Να γίνει καταγραφή και έλεγχος του τρόπου κτήσης της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας και όλων των εκκλησιαστικών φορέων που λειτουργούν ως ΝΠΔΔ. • Να επιβληθεί πόθεν έσχες στους ιεράρχες. • Η Εκκλησία της Ελλάδας να φορολογηθεί για τα εισοδήματά της, όπως όλα τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου που επιδιώκουν μη κερδοσκοπικό σκοπό. • Να θεσπιστεί ειδικός εκκλησιαστικός φόρος που θα βαρύνει μόνο τους πιστούς κάθε Θρησκείας και θα αποδίδεται στην αντίστοιχη θρησκευτική ή εκκλησιαστική οργάνωση • Να αποτελέσει ο φόρος αυτός την μοναδική πηγή μισθοδοσίας των κληρικών
    Κώστας
    απάντηση1252
     
     
     
    Χαχαχαχα | 21/09/2011 18:13
    Η υπερτατη ξεφτυλα, να γυρναει η Le Monde και να κανει ερευνα στο Αβατο της Ελληνορθοδοξης εκκλησιας. Και μετα μας ερχονται και οι "πιστοι" και οι παπαδες να μας πεισουν οτι το αφορολογητο και οι εισφορεςτης εκκλησιας ειναι για το "καλο" μας και για το "καλο" της Ελλαδος. Το εχουμε ξαναδει το εργο. Αφηστε... Εαν εσεις οι πιστοι θελετε να δινετε χρηματα στην Εκκλησια, δικαιωμα σας. Οπως ειναι και δικαιωμα σας να πιστευετε σε παραμυθια. ΔΕΝ ειναι ομως δικαιωμα της εκκλησιας να παιρνει χρηματα απο το κρατος, οπως ΔΕΝ ειναι δικαιωμα της εκκλησιας να επισυναπτει υποπτες ανταλλαγες με το κρατος, οπως ΔΕΝ ειναι δικαιωμα της εκκλησιας να μενει στο απυροβλητο οταν η χωρα αιμοραγει. Τι σοι φιλανθρωπικος οργανισμος ειναι εαν αρνειται να φορολογηθει ? Γιατι εμεις οι υπολοιποι που δεν πιστευουμε σε θεους και δαιμονες να πρεπει να πληρωνουμε την θρησκεια σας ? Αυτη η κοροιδια πρεπει να τελειωνει γρηγορα πλεον. Εφοσον η εκκλησια συμπεριφερεται σαν κερδοσκοπικη εταιρια, ας φροντισει πλεον να βγαζει εισοδημα (ξερουν αυτοι πως) και να φορολογειται, ας περνει χρηματα απο τις εισφορες των πιστων και τις λειτουργειες/τελετουργιες. Σαν δεν φτανανε οι χιλιαδες δημοσιοι υπαλληλοι, εχουμε τωρα και το παπαδαριο.
    Dr Doom
    απάντηση1484
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Όσον αφορά την Εκκλησία | 21/09/2011 17:27
    Διάβασα με ενδιαφέρον τις απαντήσεις στο σχόλιό μου, ορισμένες από τις οποίες ήταν...εξαιρετικά...ενδελεχείς και βαθυστόχαστες με... ψυχαναλυτικές μάλιστα προεκτάσεις... Αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσω είναι ότι, αν κοιτάξει κανείς την ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδος, βρίσκει ότι η Εκκλησία προσφέρει έργο στους συνανθρώπους μας που το χρειάζονται. Θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξει κανείς ποιο και ποιας ποιότητας είναι αυτό το έργο προτού σπεύσει να καταδικάσει την Εκκλησία ως θεσμό όπως πραγματώνεται στη χώρα μας. Βεβαίως κανείς διαφωνεί με πολλά και βρίσκει πολλά επιλήψιμα στην πραγμάτωση του θεσμού, εντούτοις η συλλήβδην απόρριψη της Εκκλησίας όπως συχνά επιχειρείται είναι και άδικη και ανιστόρητη και βλαβερή μάλλον παρά ωφέλιμη. Η Εκκλησία δεν είναι τέλεια, έχει λάβει πολύ συντηρητικές και ανορθολογικές θέσεις και στο πρόσφατο ακόμη παρελθόν, και μέλη της έχουν αναμιχθεί σε οικονομικά και άλλα σκάνδαλα. Αυτό είναι μία πραγματικότητα. Όμως αυτό, οσοδήποτε σημαντικό και αν είναι, και βεβαιότατα θα πρέπει να αλλάξει, δεν αλλοιώνει τελικά την ουσία της Εκκλησίας, η οποία παραμένει και είναι η εξής: η Εκκλησία είναι ο φορέας της Αγάπης, της Πίστης και της Ελπίδας, κι αν κάποτε, περισσότερο ή λιγότερο συχνά σφάλλει στην πραγμάτωση των τριών αυτών, όμως δεν παύει ποτέ να τα ευαγγελίζεται. Ασφαλώς η Εκκλησία πρέπει να έχει διαφανή οικονομικά και να συμμετέχει στα βάρη ιδιαίτερα σε περιόδους όπου η χώρα χειμάζεται όπως τώρα. Η Εκκλησία καλείται να αναγεννηθεί. Όποιος όμως κτυπά αδιακρίτως την Εκκλησία, να ξέρει ότι κτυπά μαζί και την Ελλάδα, και αν η Εκκλησία πέσει, θα πέσει μαζί και η Ελλάδα. Για του λόγου το αληθές θα σας πω το εξής: Μένω στην Αυστραλία τον περισσότερο καιρό. Στην πόλη μου, έχουμε τέσσερεις ορθόδοξες εκκλησίες. Η κάθε μία έχει το δικό της ελληνικό σχολείο, και πληρώνει τους δασκάλους που κάνουν μάθημα Ελληνικά στα παιδιά που είναι ελληνόπουλα τρίτης γενιάς. Διδάσκω κι εγώ σ' αυτά τα παιδιά. Το ελληνικό κράτος παρείχε μόνο τα βιβλία. Τώρα πια ούτε αυτά.
    Όλγα
    απάντηση13152
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    London School of Economics | 21/09/2011 12:57
    Μπράβο, Θεόφιλε! Άντε και chief executive στη Merryl Lynch βρε! Με το καλό!
    γιώργος χρήστου
    απάντηση210
     
     
     
    Η ΞΕΦΤΙΛΑ | 21/09/2011 12:45
    ΤΝΗ ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ ΖΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ!!ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΛΛΑ Η ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ.ΟΛΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ.ΓΙΑΤΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΒΑΘΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ?ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ?ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΝΕΡΓΟΙ?ΑΝ ΔΕΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ,ΕΤΣΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ....ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ!
    νικος καλος
    απάντηση1155
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Άμεσος χωρισμός κράτους-εκκλησίας! Επιτέλους! | 21/09/2011 11:05
    Είναι δυνατόν να έχουμε πτωχεύσει, να έχουμε γίνει ο περίγελος της υφηλίου και να ανεχόμαστε ακόμα να μισθοδοτούμε τους ιερείς και τους καντηλανάφτες από τον κρατικό προϋπολογισμό? Μας περισσεύουν αυτά τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από τα καλά μας σχολεία και τα άψογα νοσοκομεία μας? Προσωπικά είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και αυτονόητα θα συμβάλω προσωπικά για το μισθό του παπά και τη συντήρηση της εκκλησίας στην ενορία μου. Ως φορολογούμενος όμως αρνούμαι να ξαναπληρώσω τους ιεράρχες και τις μπίζνες τους!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση28661
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Επιτέλους ... | 21/09/2011 10:55
    ... και κάποιος που λέει και γράφει τα πράγματα όπως τα ξέρουν και τα σκέφτονται πολύ, αλλά ποτέ δεν τόλμησαν να τα πουν, Βλέπεις σε αυτήν την χώρα όποιος ορθώσει το ανάστημά του εναντίον του κατεστημένου της Εκκλησίας, σταμπάρεται αυτόματα ως αντίχριστος. Καιρός να γίνει κάθαρση και σε αυτόν τον χώρο! Όσο για τον Ιερώνυμο, καλά να είναι ο άνθρωπος εκεί που είναι, όμως θα ήθελα πολύ να του απευθύνω μια ερώτηση: Γιατί στην Γερμανία, κύριε Ιερώνυμε; Στην Ελλάδα δεν έχει καλούς γιατρους; Και με ποιανού λεφτά γίνανε τα όποια έξοδα; Μ' άλλα λόγια, μην μας δουλεύετε άλλο εμάς τους πιστους αμνούς. Έχουμε μάτια και αυτιά και βλέπουμε κι ακούμε πολύ καλά. Η οργή του κόσμου δεν θ' αργήσει να ξεχειλήσει εναντίον όλων εκείνων που τον κοροιδεύουν συλλήβδην όλα αυτά τα χρόνια!!
    Νέμεσις
    απάντηση16710
     
     
    pros Olga: | 21/09/2011 10:49
    poly sosti parenthesi... omos i Gallia den vriskete (akomi) sta xalia tis Elladas... Tha erthei kai i ora tis katholikis ekklisias, auto einai sigouro. ...den pavei na einai dikaia i kritiki..
    ftanei toso
    απάντηση616
     
     
     
    Εκκλησιαστική περιουσία και ο πνιγμένος που πιάνεται από τα μαλλιά του... | 21/09/2011 10:34
    Επειδή έχει παραγίνει αυτή η υπόθεση σχετικά με την Εκκλησιαστική περιουσία, καλά θα κάνουν οι κ.κ. τιμητές της Ορθόδοξης Εκκλησίας να σκεφτούν ότι οι Γάλλοι, στην πλειοψηφία τους Καθολικοί και βεβαίως οι Ιταλοί δεν κάνουν την ίδια ασυλλόγιστη κριτική προς το Βατικανό, το οποίο έχει σαφώς πολύ μεγάλη περιουσία και πάντως πολύ μεγαλύτερη από αυτή της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Η κάθε κριτική και αμφισβήτηση δεν θέτει αυτομάτως υπεράνω υποψίας αυτόν που την ασκεί!
    Όλγα
    απάντηση7171
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αυτό θέλει να πει η Le Monde | 21/09/2011 10:17
    Η Εκκλησία δεν πληρώνει για τους ναούς για τον ίδιο λόγο που η Γαλλία δεν θα πληρώσει για τις τραπεζικές μετοχές που έχει εγγυηθεί σε χρυσό.
    Ελληνικός Χρυσός
    απάντηση542
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-