Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου 2014
 
 

«Δαγκώνουν» τα νέα μέτρα

Ολόκληρος ο εκτελεστικός νόμος για φόρους, μισθούς, τεκμήρια, ακίνητα, ιδιωτικοποιήσεις και απολύσεις στο Δημόσιο - Πήραν πίσω τη διάταξη που καταργούσε τα μπόνους από αποδείξεις του 2010!
«Δαγκώνουν» τα νέα μέτρα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ούτε τρεις ώρες δεν κράτησε η προτεινόμενη διάταξη που περιλαμβάνεται στο νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών με την οποία ζητούσε η κυβέρνηση από τους πολίτες που είχαν μείωση φόρου άνω των 300 ευρώ λόγω αποδείξεων να επιστρέψουν την επιπλέον διαφορά. Ο υπουργός Οικονομικών μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Alter πήρε στον «αέρα» πίσω τη διάταξη. Ωστόσο για τις φορολογικές δηλώσεις του 2012 οι αποδείξεις θα λαμβανονται υπόψη μόνο για το «χτίσιμο» του αφορολόγητου καθώς καταργείται οποιαδήποτε επιπλέον έκπτωση φόρου.

Στο μεταξύ στη δημοσιότητα δόθηκε το απόγευμα της Παρασκευής το σχέδιο νόμου που περιλαμβάνει τα μέτρα εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012-2015 που θα επιβαρύνουν εκατομμύρια πολίτες και θα εξασφαλίσουν στην Ελλάδα, εφόσον ψηφιστεί από τη Βουλή, την 5η δόση του δανείου των 12 δισ. από την Τρόικα.

Το νομοσχέδιο προβλέπει μεταξύ άλλων τη σύσταση ανώνυμης εταιρείας για την αξιοποίηση της ιδιωτικής περιουσίας του Δημοσίου. Η αξιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων του Ταμείου διενεργείται με κάθε πρόσφορο τρόπο όπως πώληση, παραχώρηση, τιτλοποίηση απαιτήσεων κτλ.

Επίσης, στο κεφάλαιο Β΄ του εφαρμοστικού νόμου περιλαμβάνονται διατάξεις για την «πολεοδομική ωρίμανση και επενδυτική ταυτότητα δημοσίων ακτινήτων για την αξιοποίηση της Δημόσιας Περιουσίας του κράτους». Για την αξιοποίηση των δημοσίων ακινήτων επιτρέπεται η απευθείας παραχώρηση στον κύριο της επένδυσης της χρήσης αιγιαλού και παραλίας και του δικαιώματος εκτέλεσης, χρήσης και εκμετάλλευσης λιμενικών έργων ή επέκτασης, ήδη υφιστάμενων στην περιοχή, λιμενικών εγκαταστάσεων. Η παραχώρηση γίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι 50 χρόνια.

Τα σκληρά φορολογικά μέτρα

- Καταργείται η έκπτωση φόρου με αποδείξεις

- Αυξάνεται το ποσό των αποδείξεων στο 25% του εισοδήματος για το «χτίσιμο» του αφορολογήτου.

- Μειώνεται η έκπτωση φόρου στο 10% από το 20% για τους τόκους των δανείων για ετήσιο ατομικό εισόδημα άνω των 40.000 ευρώ.

- Αυξάνονται τα τεκμήρια διαβίωσης κατά μέσο όρο 70%

- Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα φυσικά πρόσωπα για εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ με συντελεστές φορολογίας από 1% έως 5%.

- Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά σε ιδιωτικά Ι.Χ. άνω των 1.929 κυβικών εκατοστών, σε σκάφη αναψυχής, δεξαμενές κολύμβησης κτλ.

- Καθιερώνεται ετήσιο τέλος επιτηδεύματος 400 ευρώ ή 500 ανάλογα την περιοχή.

- Επιβάλλεται φόρος ακίνητης περιουσίας για ατομική περιουσία άνω των 200.000 ευρώ με πρώτο φορολογικό συντελεστή για αξία από 200.000 ευρώ έως 300.000 ευρώ 2 τοις χιλίοις.


Διαβάστε ολόκληρο τον εκτελεστικό νόμο





Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Νέες περικοπές σε μισθούς και εφάπαξ στο Δημόσιο 
Ποια είναι τα 99 ακίνητα που θα αξιοποιηθούν 
Πανάκριβη διάσωση 
 
 
σχόλια (151)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Tax system in Australia | 26/06/2011 03:44
    I work for the Tax Office in Australia for 20 years and the problem Greece has is that the entire system is so corrupt that no one has confidence that its honest so everyone cheats. The public sector in Australia, and especially the Australian Tax Office is near non-corruptible. Its very well structured and some of the best IT systems in the world. You need to pay your administration well so that they cant be corrupted. The need to be well resourced, trained etc. We have open transparent systems and a Taxpayer's Charter. WE report to the Senate and everything is open and open to criticism and accountability. The average salary of ATO employees is now about $80,000 per year. The Tax office here collects $300 Billion every year. I myself audit employee share schemes and 30 people last year alone who look at this area collected $120,000,000. The Greeks need to change how they work and look at what others are doing. I am pretty sure if the Australians took over the Greek system, in 10 years it would solve their revenue problems.
    Australian taxation
    απάντηση00
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Συνέχεια σχόλιου για "ειδήσεις" Mega.. | 26/06/2011 02:38
    Σε συνέχεια του προηγούμενου σχολίου μου για το τηλεμαγαζίνο παρουσίασης απόψεων πολύ συχνά αστήρικτων στο οποίο περισεύει η υπερβολή σε ύφος και τόνο, και το οποίο καμία σχέση δεν 'εχει με ειδήσεις, μιας και το μόνο που κάνει είναι να παρουσιάζει τις προσωπικές απόψεις 4 ανθρώπων οι οποίοι είναι κατα την γνώμη τους γνώστες και ειδικοί επί παντώς θέματος, θα ήθελα να ανφέρω το εξής: Σε παράδειγμα ποσού φόρου που θα πληρώσει φορολογούμενος με τα νέα μέτρα, το οποίο και παρουσίασαν σήμερα στο κανάλι τους, είχαν συνυπολογίσει τις απαλαγές φόρου(2011) που καταργούνται στο ποσό που θα πληρωθεί από τον φορολογούμενο το 2012. Χονδρικά, το 11 θα πλήρωνε 500Ευρώ, το 12 θα πληρώσει 1500Ευρώ περίπου. Αυτοί παρουσίαζαν ότι θα πληρώσει 3500Ευρώ!!!!!! Παιδιά το ξαναλέω. Ανεξάρτητα από πολιτικές απόψεις, η υπερβολή στις ειδήσεις ιδιαίτερα όταν δεν είναι πια ειδήσεις αλλά παρουσίαση απόψεων των τηλε-δημοσιογράφων, όχι μόνο δεν βοηθάει αλλά κάνει πολύ κακό σε όλους. Δεν φταίνε όσο οι πολιτικοί για τα χάλια μας αλλά φταίνε απείρως περισσότερο από το μέσο πολίτη. Και όπως βλέπουμε μυαλό δεν βάζουν με τίποτα!! Σχολιάστε τους εκθέστε τους με ψυχραιμία και λογική και μακριά από συνθήματα. Ας τους εκθέσουμε με κοινή λογική! Αν το κάνουμε πολλοί και συχνά θα σταματήσουν γιατί θα αρχίσει πια να "πουλάει" η ψυχραιμία. Αν δεν το κάνουμε δεν θα σταματήσουνε και θα έχουν τεράστια συμμετοχή στον κατήφορο, όπως και να τον ορίζει αυτόν ο καθένας μας. Και μια απλή ερώτηση: Ειλικρινά πείτε μου.. ποια η διαφορά Τσίμα Πρετεντέρη Τρέμη η Ακριβοπούλου (ΣΚΑΙ) από τον βουλευτάκο (τον γραφικό που γλείφει για ψήφους από το Χ κόμμα) και τον "αντίπαλο" βουλευτάκο, όταν όλοι μαζί επιδίδονται σε ένα όργιο απλοποιήσεων, αποσπασματικών στοιχείων, και λεκτικής υπερβολής????
    dimitris
    απάντηση00
     
     
    ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ | 26/06/2011 00:42
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΖΙ ,,ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ,,ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ Η ΜΕ ΤΟ,,ΦΑΡΔΟΣ ,,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΑΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΤΟΥ ΙΔΡΩΤΑ ΜΑΣ
    ΚΑΤ
    απάντηση00
     
     
     
    ΝΑΙ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ!!! | 25/06/2011 23:15
    Καλά δε ντρέπεσαι??Ποιός χριστινισμός είναι καλά ριζωμένος στον Έλληνα πατριώτη και κουραφέξαλα?Ενας από τους κυριότερους λόγους που μετάνιωσα για την ψήφο που έριξα στο ΠΑ.ΣΟ.Κ είναι η φορολόγηση που έλεγε πως θα επιβάλει στην εκκλησία..μα τελικά πάει και αυτό...ΠΑΛΙ Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΤΟΥ!! ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΓΚΑΡΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ!ΑΛΗΤΕΣ!!
    Steve
    απάντηση50
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΦΥΤΙΛΙ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΙΤΗ??? | 25/06/2011 22:37
    Στοχοποίησαν την ίδια μας την αξιοπρέπεια. Επιδίδονται σ ένα πλιάτσικο πρωτοφανές ακόμη και στον ίδιο τον αέρα που αναπνέουμε. Το εγκληματικό τους χέρι έχει πλέον παραβιάσει και το τελευταίο σπίτι. Το όραμά τους δεν είναι η κοινωνία του μέλλοντος. Αυτό που αποσκοπούν είναι ένα κοινωνικό νεκροταφείο, με τα βαμπίρ της πολιτικής εξουσίας να επιχειρούν να φορολογήσουν ακόμη και τα φυτίλια από τα σβησμένα καντήλια στους τάφους των νεκρών. του Κ. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Σε απλά ελληνικά, αν επιχειρήσει να αποκωδικοποιήσει κανείς το «μήνυμα» του «αξιόπουστα» δοσίλογου που εκτελεί χρέη πρωθυπουργεύοντος, και τολμά να ζητά θρασύτατα διασφάλιση της κοινωνικής συνοχής στην πορεία καταστροφής που έχει επιλέξει, ένα πράγμα μονάχα θα μπορούσε να πει. Ο λαομίσητος πρωθυπουργός καλεί την ελληνική κοινωνία σε πανστρατιά για τη «σωτηρία» των νταβατζήδων, αδιαφορώντας παντελώς για το μέλλον της και την προοπτική της. Τόνοι μελάνης έχουν χυθεί και χιλιάδες λογύδρια έχουν εκφωνηθεί απ όλους εκείνους που πίστεψαν πως η πολιτική αντιπαράθεση στο κοινοβούλιο της ντροπής και στα τηλεοπτικά παράθυρα, θα άλλαζαν τον ρου των γεγονότων. Προειδοποιούσαμε έγκαιρα πως όσο δε ρίχνεται στην κοινωνία το σύνθημα για την αποφασιστική σύγκρουση με τους εγκάθετους των νταβατζήδων, αυτοί… - Και θα συνεχίσουν να νομοθετούν. - Και θα συνεχίσουν να εξαπατούν. - Και θα συνεχίζουν χωρίς δισταγμό να καταδικάζουν αυτό το λαό στην απόλυτη δυστυχία. Δυστυχώς επαληθευτήκαμε… Τονίζαμε κατ επανάληψη, πως όλοι αυτοί που χαϊδολογούν την ομορφιά της αγανάκτησης, το κάνουν γιατί δε θέλουν να μετατρέψουν την αγανάκτηση σε αποφασιστική πολιτική δράση... Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ>>> http://ellinikoforum.blogspot.com/2011/06/blog-post_3976.html
    Κ. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
    απάντηση00
     
     
    τετοιο μισος στους ελληνες κυριε βενιζελο? | 25/06/2011 22:35
    κυριε βενιζελο μαλλον εχετε μπερδευτει,οι ελληνες δεν ειμαστε λαθρομεταναστες,γιατι τετοιο μισος εναντιων μας? για τους λαθρομεταναστες δεν κανετε τιποτα,για τα κλεμνα τιποτα,απολυσεις τιποτα ,τι ακριβως κανετε? οσο ανθελληνες να ειστε και μασονοι υπαρχει και ενα οριο το οποιο το εχετε ξεπερασει....δεν ειμαστε εμεις που κλεψαμε,εσεις τα κλεψατε και οι διορισμοι σας.....θα δωσετε λογο για τα αισχη σας και την προδοσια της πατριδας μας πολυ συντομα...οτι κανετε ειναι παρανομο και αντισυνταγματικο....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    δαγκώνουν τα νέα μέτρα?... | 25/06/2011 22:24
    ... ή μετράνε οι νέες δαγκωνιές? Θέλατε Βενιζέλο. Θέλατε πολτικό που σας καταλαβαίνει όχι τον ψυχρό τεχνοκράτη. Θέλατε δοκιμασμένο σοσιαλιστικό στέλεχος. Καζαντήσατε - πάλι. Τα κεφάλια πάλι μέσα, τέλειωσε το διάλειμμα. Κι αν δεν σας αρέσει περιμένει ο Αντωνάκης στον προθάλαμο...
    μαζί τα τρώμε
    απάντηση00
     
     
     
    Η ΛΥΣΗ | 25/06/2011 22:11
    Δραχμοομόλογα. Το κράτος θα πληρώνει τους δημόσιους υπάλληλους και τους συνταξιούχους με δραχμοομόλογα. Τα οποία δεν θα έχουν συμφωνημένη λήξη, ούτε τόκο. Η εφορία δεν θα δέχεται ευρώ αλλά μόνο δραχμοομόλογα. Οι πληρωμές ΦΠΑ στην εφορία από τους επιχειρηματίες θα πρέπει να γίνονται σε δραχμοομόλογα. Οπότε θα κυκλοφορεί περισσότερο ευρώ εκτός εφορίας και το χρήμα του κράτους θα γίνει δραχμοομόλογο. Το οποίο το κράτος θα μπορεί να πουλάει σε χαμηλές τιμές για να αγοράζει τα ομόλογα σε ευρώ που έχει εκδώσει....μέχρι σήμερα. Για να πάρουν τα χρήματά τους οι ξένοι δανειστές μας πρέπει να εκμεταλλευθούν τα δραχμοομόλογα, να παράγουν στην Ελλάδα πλούτο και να πληρώσουν με αυτά το φόρο τους....Έτσι αν χρωστάμε 400 δις ευρώ, και τους δώσουμε 600 δις ευρώ σε δραχμοομόλογα, τότε κάνοντας μπίζνες στην Ελλάδα με 25% φόρο, ή 4Χ600 δις κέρδη, και με 33% κέρδος..3Χ4Χ600 δις τζίρο....7200 δις..θα έχουν κερδίσει σε βάθος κάποιων ετών...από 400 δις...2400δις....Αν πούμε ότι θα είναι σε δέκα χρόνια τότε μιλάμε για 240 δις το χρόνο, 60% επί του κεφαλαίου...δέκα χρόνια...Και σε αυτά τα χρόνια θα έχει αυξηθεί το ΑΕΠ κατά 720 δις δηλαδή σχεδόν 200%. Και το ωραίο είναι ότι δεν σταματάμε στα δέκα χρόνια...όλοι δουλεύουμε...όλοι βγάζουμε...και όλα αυτά με το δραχμοομόλογο!
    Bugman
    απάντηση11
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    gia to mega eforia adikimenikotita | 25/06/2011 21:17
    pite mou poios dimosiografos poio kanali gia na to akouo meso internet thetei stis sizitiseis gia to xreos to erotima ti prepei na ginei gia na apofthexthi i ptoxeusi ti kindinos iparxei oi theseis tis germanias na odigisei se meriki ptoxefsi ti metra pernei i kivernisi gia na to apofigei afto ti simainei gia tin elliniki koinonia ama ginei klp oli i sizitisi ginete gia to posous kenourious forous tha plirosete fisika de lene gia poio logo, gia ligo diastima de lene oti xoris voithia i xora mou tha vrethi sto psathi de lene otan milane gia to foro ti simainei gia ena politi na plironei forous de lene oti otan plironis forous exeis organomeno kratos giati na poun oti to na mi plironis forous simaini fakelaki meson pseftikes iperories afthereta pedia sta xalia tis elipsi anaptixis elipsi politikon programaton an de borite na mou pite simainei oti i xora mou ine anatoli perissotero apo disi sti nootropia tis sti koultoura tis sto tropo adimetopisis ton pragmaton i evropi itan ena lathos mia prospathia tou simiti na mas valei se ena idos proodo pou vrisketai o simerinos ellinas s afto to laikismo pou provaloun ta kanalia ke orismena kommata i ine evropaios piasmenos sti faka apo tin adithesi enos opisthodromikou kratous oxi organomenou ke me mia arketi dosi diafthoras se poia alli evropaiki xora i kivernisi tha zitage stous eforiakous na mazepsoun tous forous ke aftoi tha to arniodousan poioi dimosiografoi to analisan adikimenika afto poioi ipan ti simainei afto gia ena kratos poioi ipan ti metra prepei na parei i kivernisi g afto akousa oti agorazane tis theseis eforias oi viomixanoi alithevei eliot nes mas xriazetai polla ine na ginoun elpizo na ta kataferetai na ta kataferoume pite mou to kalo kanali gia sas
    mado
    απάντηση00
     
     
    1.175.000.000 ευρουδάκια σε 5 χρόνια! | 25/06/2011 21:06
    Εφέτος στον προυπολογισμό έχουμε και λέμε 135.000.000 ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΠΑΠΑΔΩΝ! Για να πολλαπλασιάσω επί 5 = 1.175.000.000 ΕΥΡΩ! Τόσα θα πληρώσω κι αυτά δίχως αύξηση, με αύξηση ας πούμε 5% για μέτρα!!!!!!!!!!! Πού να κόψω τις φλέβες μου?
    ροβεσπιέρος
    απάντηση31
     
     
    MAKE YOUR BED AND SLEEP IN IT | 25/06/2011 20:07
    Greeks behave like your relatives, as long as you give you are their best friend. Well, us who live outside are fed up with all our tax dollars going to countries like that, showing no responsibility, they do not obey the law and respect each other as citizens. The ex-Greeks that are saying to them, you have to correct your ways, is because we have experience something better, otherwise we would have been just like them and blame the entire world of our problems. They are like kids crying when you stop giving them the candy. Those loans they will never get repaid and maybe they should default and learn the hard way. Unfortunately the rest of us will feel the pinch (Globalization) and also our banks and politicians have to learn that you cannot bring the whole together. Everybody will get a lesson.
    Toronto
    απάντηση51
     
     
    Το καστρο, ο Σεριφης και οι χωρικοι | 25/06/2011 19:46
    Η ολη ιστορια μου θυμιζει μυθιστορημα αλα Ρομπιν Χουντ. Το καστρο με τους ιπποτες και τον κακο σεριφη, που οταν τελειωναν τα λεφτα για να πληρωσει τους ιπποτες, εστελνε τους τελευταιους να αρπαξουν απο τους χωρικους οτι ειχαν και δεν ειχαν. Ετσι θα παρομοιαζα την τελευταια ληστρικη επιδρομη, την οποια φυσικα θα την πληρωσουν και παλι οι απλοι πολιτες. Πολυ χαιρομαι που δεν εχω περιουσια στην Ελλαδα, αλλο τοσο λυπαμαι που τους πιστεψα το 2009 και πηρα ΙΧ 3000 κε.
    g papas
    απάντηση63
     
     
     
    twra tha katalabeis ti simenei peina | 25/06/2011 18:41
    eyxwmai na min sas ksanadwsei oute ena eyrw i eyrwpaiki koinotita,dieftharmenoi,bolemenoi,kologlyftes gia mia thesei sto dimosio,rimaksate ta oneira kathe entimou ellina me ta tsatsilikia sas,kai apergite kiwlas,then sas thelei kaneis,opws kai emeis oi ellines tou ekswterikou,siga min sas taeizoume kiwlas me tin edw forologia mas ,gia na kathesai esy kathe mera sto grafeio kai na ta ksyneis,oso gia to pasok den kanei gia tin ellada,alla gia mia eyrwpaiki xwra,i antipoluteusi kai genika ta aristera kommata,zoune sto etos 1800, oute ena eyrw stous aganaktismenous bolemenous,petakse tous ston dromo
    ollandos
    απάντηση1010
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απλή ερώτηση | 25/06/2011 17:56
    Αφού αυτά τα μέτρα είναι αναγκαία για την είσπραξη της δόσης και την αποφυγή της πτώχευσης πως μπορούν να πάρουν πίσω τη διάταξη για τα μπόνους αποδείξεων; Μήπως δεν είναι όλα τα μέτρα αναγκαία;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση112
     
     
    ΦΟΡΟΙ | 25/06/2011 17:26
    Παιδια μιας και οι φοροεπιστροφες ισχυουν κανονικα και δεν θα επιστραφει τιποτα,απλα τροποποιειτε απο του χρονου για να μην μοιραζονται δις ευρω προς πασα κατευθυνση,να ρωτησω κατι?Πρωτον το μετρο των αποδειξεων καταργηται η ΤΡΟΠΟΠΟΙΕΙΤΕ?η απαντηση ειναι φυσικα τροποποιειτε αφου θα υπαρχει μια επιστροφη φορου εως 300 ευρω(δηλαδη ο φορος π θα πληρωνουν τα εισοδηματα απο 8-12.000 αρα στην ουσια υποθετω πως αυτοι ουτε τωρα θα πληρωσουν κατι η εστω το ποσο θα ειναι μικρο.Υπενθυμιζω οτι το μετρο αυτο με τις αποδειξεις δεν υπηρχε καν πριν το 2009.)Δευτερον και συμαντικοτερο.Αυτον τον χρονο με το μνημονιο,το πρωτο,πως ειναι δυνατον ολοι να ''σφιχτηκαμε'' και να εχουμε λιτοτητα κτλ ενω ταυτοχρονα το κρατος μας πληρωνε αρκετα χρηματα σε πολλες περιπτωσεις διαβαζω απο κατω κατι 2.300 ευρω και τα λοιπα επειδη καναμε αυτο π κανουν σε ολον τον κοσμο? περναμε αποδειξεις στις συνναλαγες μας?Μας πληρωναν παρα πολλα λεφτα,στην ουσια κανεις δεν πληρωνε τπτ,επειδη απλα ζηταγαμε αποδειξεις.Τα λεφτα αυτα θα τα παρουμε και απο του χρονου θα μαζευουμε παλι αλλα χωρις να επιβαρυνετε το κρατος σε τεραστιο βαθμο και εμεις θα περνουμε και ενα 300αρι επιστροφη φορου.Δηλαδη περιπου τον μισο φορο π θα πληρωναμε αν δεν υπυρχε αυτο το μετρο.Η φορο''λαιλαπα'' λοιπον αν καποιος εχει να πληρωσει βαση αυτης μαζι με 150 ευρω εκακτης εισφορας κανα 800αρι,πληρωνει 500 ευρω τον χρονο.Αυτη ειναι η φορολαιλαπα.500/12=40 ευρω τον μηνα.Οταν στην μιση ευρωζωνη το αφορολογητο(και στην πορτογαλια) ειναι 0 και στην αλλη μιση 6.000 ευρω.Α και δεν φοροδιαφευγουν κατεξακολουθηση το μισο του πληθυσμου...Αν ολοι πληρωναμε τοσα χρονια ακριβως οσα επρεπε τιποτα δεν θα γινοταν.Και υπευθυνοι ειμαστε ολοι και αμεσα και εμμεσα.Ας φτιαξουμε αυτο και θα ερθουν ελαφρυνσεις.
    foroi
    απάντηση43
     
     
     
    swsta ta metra | 25/06/2011 17:25
    Auta ta metra einai sosta. gia paradeigma stin europi to aforologito einai 7000 euro.. emeis ti eimaste pio magkes? episis o ellinas exei lefta.. den exei anagki.. ola tha pane kala.. d.d. (Thessaloniki)
    dd
    απάντηση14105
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τόσο απλό | 25/06/2011 17:15
    Ανοιγουμε τραπεζικους λογαριαμούς, ελέγχουμε το μ.εσο υπόλοιπο κάθε χρονιάς για τα τελευταια 9 χρόνια (για να πιασουμε και ολυμπιακους μέσα) , όποιος δεν καλύπτει το πόθεν εσχες του κατ'ασχουμε κινητή και ακίντη περιουσια και τελειώνει η ιστορία, Ειμαι σιγουρος ότι δεν θα χρειαστούν πρόσθετα μέτρα
    Κ.Π.
    απάντηση203
     
     
     
    ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ | 25/06/2011 16:58
    ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΧΟΛΙΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟΣΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ....ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΝΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.....ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ......ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΤΟΥ ΓΑΠ.....ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΙΚΟ.....ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ...Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΙΖΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ........................................................................ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΕ ΨΥΧΑΡΗ, ΑΝΘΡΩΠΕ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση722
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aporo gia pious agonizete o Gap. | 25/06/2011 15:57
    Aporo gia pious agonizete o Gap...;Me epitokia ton 6% se palia dania, ta opia ta eihame prin me 2% ,pos tolma na mas lei oti olla eksartonte apo teis perikopes... Dihos perikopes,kai me rousfetokinonia, aplistia ton viomihanon,ton efopliston,ton athlitikon paragonton...,eihame parola afta, hamiloterous tokous... To mesoprothesmo pou tha epanaferi tin sklavia Romaikis periodou,stin Ellada....,to vlepi o k. Pap san epitevma; To oti oi neoi anangazonte na figoun kai oi geroi pou ofelithikan apo teis epi 35 tora hronia apates,den kindinevoun na hasoun tipota...; Etsi einai lipon; Aftoi einai oi "mangiasas"; STa paidiamas tha vgalete to pistoli, k. Pap kai "40" kleftes...; Oloi osoi pernete thesi iper tou ksepoulimatos teis patridosmas kai tin anangastiki ksenitepsi allois mias geneas neon Ellinon,tha sas krinoume sta laika dikastiria ! Pavlos XanthopoulosAporo gia pious agonizete o Gap...; | 24/06/2011, 22:23 Me epitokia ton 6% se palia dania, ta opia ta eihame prin me 2% ,pos tolma na mas lei oti olla eksartonte apo teis perikopes... Dihos perikopes,kai me rousfetokinonia, aplistia ton viomihanon,ton efopliston,ton athlitikon paragonton...,eihame parola afta, hamiloterous tokous... To mesoprothesmo pou tha epanaferi tin sklavia Romaikis periodou,stin Ellada....,to vlepi o k. Pap san epitevma; To oti oi neoi anangazonte na figoun kai oi geroi pou ofelithikan apo teis epi 35 tora hronia apates,den kindinevoun na hasoun tipota...; Etsi einai lipon; Aftoi einai oi "mangiasas"; STa paidiamas tha vgalete to pistoli, k. Pap kai "40" kleftes...; Oloi osoi pernete thesi iper tou ksepoulimatos teis patridosmas kai tin anangastiki ksenitepsi allois mias geneas neon Ellinon,tha sas krinoume sta laika dikastiria !
    pavlos.x@logikgruppen.se
    απάντηση44
     
-