από metereologos.gr
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
 
 

Η αρχαία Ελεύθερνα αποκτά το δικό της μουσείο

Οι εργασίες ανέγερσης αρχίζουν άμεσα
Η αρχαία Ελεύθερνα αποκτά το δικό της μουσείο
Η μία όψη του Αρχαιολογικού Μουσείου Ελεύθερνας όπως αναδύεται μέσα από το βράχο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η ανέγερση ενός νέου μουσείου αρχίζει! Στην Ελεύθερνα της Κρήτης, τον σπουδαίο αρχαιολογικό χώρο με τα εκπληκτικά ευρήματα, που έχει φέρει στο φως ο καθηγητής κ. Νίκος  Σταμπολίδης από τη Νεκρόπολη της Ορθής  Πέτρας, αρχίζει να κατασκευάζεται το μουσείο που θα τα στεγάσει.
 
Η μία όψη του Αρχαιολογικού Μουσείο Ελεύθερνας όπως αναδύεται μέσα από το βράχο
Πολύτιμα χρυσά ευρήματα των ανασκαφών που θα στεγαστούν στο μουσείο
Το ουράνιο τόξο πάνω από την νεκρόπολη της Ορθής Πέτρας που καλύπτεται με στέγαστρο
 
3  φωτογραφίες

Με εμβαδόν 1.630 τ.μ. αλλά απόλυτα ενταγμένο στο τοπίο, δίνοντας μάλιστα την αίσθηση ότι αναδύεται μέσα από τα σπλάχνα της κρητικής γης, το κτίριο έχει σχεδιαστεί από τον αρχιτέκτονα κ. Δημήτρη Κουτσογιάννη, ο οποίος άλλωστε έχει σχεδιάσει και το εξαιρετικής αισθητικής στέγαστρο του αρχαιολογικού χώρου.

Η σύμβαση για την εκτέλεση του έργου, το οποίο έχει ενταχθεί στο ΕΣΠΑ από τον περασμένο Σεπτέμβριο μόλις  υπογράφηκε από την Πρυτανική Αρχή του Πανεπιστημίου Κρήτης και την ανάδοχο εργολαβική εταιρεία  ενώ ο  προϋπολογισμός του είναι 2.400.000 (με Φ.Π.Α.). Σύμφωνα με την σύμβαση εξάλλου, θα πρέπει να έχει εκτελεσθεί  εντός ενός έτους (με παράταση μόνον ενός μηνός) έτσι η έναρξη της λειτουργίας του μουσείου θα μπορούσε να γίνει στα τέλη του 2013 ή στο πρώτο εξάμηνο του 2014. Τις αμέσως επόμενες ημέρες  λλωστε – και αναλόγως της ταχύτητας εκτέλεσης του  έργου _ θα  αρχίσουν και οι σχετικοί διαγωνισμοί για τις προμήθειες που θα εκτελεστούν για τις προθήκες και την εκτέλεση των  διαφόρων εργασιών.

Το Μουσείο της Αρχαίας Ελεύθερνας είναι το  πρώτο μουσείο αρχαιολογικού χώρου στην Κρήτη και βρίσκεται στο όριό  του, ανάμεσα στις σημερινές Κοινότητες της Ελεύθερνας και της Αρχαίας Ελεύθερνας (Πρινέ). Σ΄αυτό το κτίριο πρόκειται  να αναδειχθούν οι  αρχαιότητες που έχουν προκύψει από τις αρχαιολογικές έρευνες  _και  συνεχίζουν άλλωστε  διαρκώς να  έρχονται στο φως _ δεδομένου  ότι η ανασκαφή της νεκρόπολης της Ελεύθερνας έχει παρουσιασθεί σε διεθνή συνέδρια  και συμπόσια, ενώ έχει χαρακτηρισθεί ως μία από τις 10 καλύτερες παγκοσμίως σύμφωνα με το Αμερικανικό Ινστιτούτο Αρχαιολογίας στις αρχές του 2010. Η μουσειολογική -μουσειογραφική μελέτη και η μεγάλη πείρα του κ. Σταμπολίδη σε αρχαιολογικές εκθέσεις εγγυώνται το αποτέλεσμα.



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μουσείο για την αρχαία Ελεύθερνα το 2015 
 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    mouseio | 03/04/2012 19:48
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΚΕΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΤΑ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ .
    PM
    απάντηση11
     
     
    Φούρνος; Ταψί;; Άγνωστος αρχιτέκτονας;;;!!! | 02/04/2012 12:20
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος φθόνος... Ένα αρχιτεκτονικό έργο κρίνεται κατόπιν μελέτης του συνόλου των σχεδίων του αλλά και σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις και περιορισμούς που τίθενται από τους εκάστοτε πελάτες και φυσικά σε σχέση με τοπικά χαρακτηριστικά όπως το φυσικό τοπίο, το κλίμα, τοπικός πολιτισμός κτλ. Αναρωτιέμαι αν όσοι έχουν κάνει κριτική έχουν μελετήσει όλα αυτά τα στοιχεία... Κι αν ναι, ας τα παρουσιάσουν κι ας επιχειρηματολογήσουν επί αυτών με συνέπεια και σοβαρότητα! "Ο φούρνος της κουζίνας" κτλ, είναι εκφράσεις αρχιτεκτόνων αυτές; Κι ας ενημερώσουν κι εμάς τους επίσης "παντελώς άγνωστους" αρχιτέκτονες! Άλλωστε, οι εργασίες ανέγερσης του κτιρίου ξεκινούν άμεσα σύμφωνα με το άρθρο, οπότε αν μη τι άλλο το έργο θα κριθεί και εκ του αποτελέσματος...
    Λένα Γκ.
    απάντηση84
     
     
    Όμορφη λιτή γραμμή.. | 01/04/2012 11:30
    Επιτέλους!! Η Ελεύθερνα αποκτά το Μουσείο πού της αξίζει. Συγχαρητήρια κύριε Σταμπολίδη!
    Μάνος Μετζάκης
    απάντηση71
     
     
    Μια είδηση - βάλσαμο... Η όμορφη Ελλάδα... | 31/03/2012 15:36
    ...διότι αυτό εγώ εκλαμβάνω από ό,τι βλέπω και ό,τι διαβάζω... Και όμως και όμως!!! Ακόμα και σ' αυτό βγαίνουν οι φωνές της ... "απόλυτης αλήθειας" του "απόλυτου καλού γούστου" των "μοναδικών σωστών απόψεων"! Να μας πουν άλλος το μακρύ του και άλλος το κοντό του, δεν είναι καλό το κτίριο, θα έπρεπε να είναι έτσι, έπρεπε να είναι αλλοιώς, απαράδεκτο και... και...και.... Γραφικότητες ανικανοποίητων "ειδημόνων" - προφανώς όχι μόνον ερωτικά - που ποτέ δεν θα βάλουν μυαλό! Το γεγονός ότι με τόσα και τόσα που έχουμε ακούσει θα "ακουστούν" γραφικοί, ουδόλως τους απασχολεί, καθιστώντας τοιουτοτρόπως εαυτούς, έτι γραφικότερους.... Στην υγειά σας!
    Ph.J
    απάντηση73
     
     
     
    Απόλυτα ενταγμένο στο τοπίο... | 31/03/2012 10:42
    ...αλλά μόνο στην περίπτωση που το τοπίο ήταν ...ο φούρνος της κουζίνας γιατί το συγκεκριμένο σχέδιο μάλλον σε γιγαντιαίο ταψί παραπέμπει και το μόνο που σίγουρα δε κάνει είναι να ...αναδύεται από το βράχο. Και βέβαια -προς περιορισμόν της ενδεχόμενης κακοπιστίας- ας υπενθυμίσουμε το αυτονόητο: η εναλλακτική προφανώς δεν είναι νεοκλασικά με κολωνίτσες και φουρούσια. Υπάρχουν εκπληκτικές δυνατότητες αρμονικής ένταξης ενός σύγχρονου κτιρίου στο τοπίο, έτσι ώστε διαλέγεται μαζί του ελεύθερα χωρίς να το προσβάλει -και κυρίως χωρίς να παραπέμπει σε γραφεία γνωστής εταιρίας αλουμινοκατασκευών της δυτικής Αττικής. Κατά τα άλλα, το ότι δεν έγινε διαγωνισμός είναι το μικρότερο από τα κακά. Με διαγωνισμούς και δη πολυδιαφημισμένους έχουν κτισθεί ΤΑ τέρατα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Τελευταίο πλην όχι ασήμαντο: η δημιουργία ενός μουσείου σε έναν τόσο εκπληκτικό και τέτοιας σημασίας χώρο είναι μια σταγόνα αισιοδοξίας στη μαυρίλα που μας περιβάλλει -και ίσως μπορεί να συγχωρήσει πολλά.
    Ακου ...αναδύεται
    απάντηση55
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Επιτέλους μια σύγχρονη πρόταση! | 30/03/2012 23:39
    Συγχαρητήρια στους συντελεστές του έργου που γίνεται στην Αρχαία Ελεύθερνα. Τόσο το στέγαστρο που ήδη έχει κατασκευασθεί όσο και το προτεινόμενο σχέδιο για το Μουσείο χαρακτηρίζονται από την αρχαιοελληνική λιτότητα μπολιασμένη με την σύγχρονη τεχνολογία και αισθητική. Ειδικά στο νέο Μουσείο βλέπει κανείς την δημιουργικότητα και έμπνευση του αρχιτέκτονα και όχι στείρα αντιγραφή μορφών του παρελθόντος. Το παρελθόν δεν αγνοείται αλλά μεταπλάθεται και επανερμηνεύεται δυναμικά. Να δούμε και άλλα τέτοια έργα να γίνονται στην Ελλάδα όπως βλέπουμε σήμερα να γίνονται σε όλο τον κόσμο!
    Μιχ. Χ.
    απάντηση62
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το Μουσείο της Αρχαίας Ελεύθερνας | 30/03/2012 20:04
    Είναι πολύ σημαντικό, ότι έχει δρομολογηθεί η κατασκευή του Μουσείου της Αρχαίας Ελεύθερνας, ενός πραγματικά εκπληκτικού αρχαιολογικού χώρου, που συνάδει άμεσα με το πανέμορφο τοπίο της περιοχής. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι τις ανασκαφές επιμελήθηκε με πάθος ο Καθηγητής Αρχαιολογίας Νίκος Σταμπολίδης και τη μελέτη του στεγάστρου πραγματοποίησε ο Αρχιτέκτονας - Αναστηλωτής Δημήτρης Κουτσογιάννης. Η αισθητική επομένως που προκύπτει από την εικόνα του Μουσείου, με τη συμμετοχή του Νίκου Σταμπολίδη αλλά και του Δημήτρη Κουτσογιάννη και η μεγάλη σπουδαιότητα των ευρημάτων, συνεπάγονται την κατασκευή ενός πολύ σημαντικού Μουσείου, που θα αποτελέσει κόσμημα στα αρχαιολογικά δρώμενα της ελληνικής επικράτειας αλλά και του παγκόσμιου πολιτισμού.
    Βασίλειος Λαμπρόπουλος, www.vlampropoulos.gr
    απάντηση84
     
     
    Συγχαρητηρια | 30/03/2012 19:15
    Επιβλητικη λιτοτητα που μαγνητιζει. Μπραβο Δημητρη :)
    Δημητρης Π.
    απάντηση104
     
     
    Επιτέλους ένα όμορφο και λιτό κτίριο! | 30/03/2012 18:39
    Οι λιτές και ήσυχες γραμμές του μουσείου ταιριάζουν με τη χρήση του και το μεσογειακό τοπίο της Κρήτης. Βαρεθήκαμε πια να βλέπουμε γυάλινα κτίρια και νεοκλασικά με βεραντούλες ως μουσεία...
    museum
    απάντηση132
     
     
     
    εις τους κυριους greeklish"architect!!!!!????" και της ανορθογραφιας το αναγνωσμα | 30/03/2012 18:20
    ΜΠΕΤΟΝ!!!!???? ας σταλουν εις το πυρ το εξωτερον οι...Lecorbusier Frank LLoyd Wright Aρης Κωνσταντινιδης!!!!!! οι υπολοιποι "architects" συνεχιστε να δομειται μαιζονεττες στον νεο βουτζα και στο ντραφι....ημαρτον!!!!
    Ηomus diorthoticus
    απάντηση52
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    απαραδεκτο.... | 30/03/2012 17:48
    απαραδεκτο το κτιριο...αναρωτιεμαι πως επελεγη και ποιοι ειναι αυτοι που κρινουν το αρχιτεκτονικο εργο καποιου παντελως αγνωστου αρχιτεκτονα ως "εξαιρετικης αισθητικης" εστω και αν προκειται για στεγαστρο-ποσω δε μαλλον για το κτιριο. Να προσεχουν οι υπογραφοντες τα αρθρα, περα απο το γεγονος οτι καταπατουν βασικους κανονες της δημοσιογραφιας καταθετοντας την δικη τους αποψη ως αξιωμα κινδυνευουν να χαρακτηριστουν ως εχοντες πολυ κακο γουστο.
    manos
    απάντηση612
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Xontrokopia | 30/03/2012 16:07
    Poses fores akoma tha doume kakes sxediastikes protaseis ths dekaetias tou 70? Anarwtiemai, egive arxitektonikos diagwvimsos?
    architect
    απάντηση710
     
     
     
    Περυ ορεξεως κολοκυθοπιτα | 30/03/2012 08:43
    Αλλο ενα σχετικα ασχετο κτηριο. Να ειναι καλα το μπετον αρμε.
    Σιγα η πατρης κοιμαται
    απάντηση1111
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-